Zdroj: Mathosh

Peter Sagan obhájil titul majstra Slovenska

SITA 24.06.2012 48 fotografií   Majstrovstva Slovenska Cestna Cyklistika Peter Sagan Peter Velits Roman Bronis

Peter Sagan obhájil titul majstra Slovenska v pretekoch s hromadným štartom a v sobotu 30. júna sa v Liége postaví na štart Tour de France v drese národného šampióna. V spoločných slovenských a českých pretekoch na 190 km na okruhu v okolí Lednických Rovní prišiel Sagan do cieľa na 4. mieste.

 

Dvadsaťdvaročný cyklista tímu Liquigas-Cannondale zdolal v boji o slovenský titul Petra Velitsa z družstva Omega Pharma-QuickStep a Patrika Tybora z Dukly Trenčín Trek. Celé preteky vyhral Milan Kadlec z Dukly Praha, ktorý uspel v záverečnom špurte trojčlennej skupiny pred Františkom Raboňom z Omega Pharma-QuickStep a Jiřím Polnickým z Whirlpool-Author. Slovenský titul do 23 rokov patrí Michalovi Haberovi z Dukly Trenčín Trek, ktorého v absolútnom poradí klasifikovali na 29. pozícii.

"Som rád, že sa mi podarilo obhájiť slovenský titul. Ak by sa mi podarilo uspieť aj v celkovom poradí pretekov, radosť by bola väčšia. Človek však nemôže mať všetko. Chýbala mi dnes väčšia tímová podpora, pomáhal mi iba brat Juraj. V iných pretekoch je nás v tíme deväť, dnes tých sedem jazdcov naozaj chýbalo. Takticky sme to však zvládli z pohľadu slovenského šampionátu s Jurajom dobre. Išlo mi najmä o slovenský titul. Skupina troch Čechov, ktorá ušla v predposlednom okruhu, sa už nedala bez väčšej podpory dobehnúť. V závere sa veľmi neútočilo, ja som si strážil svoju pozíciu a pred cieľom vyštartoval," povedal Peter Sagan.

Po triumfe v časovke túžil v domácom prostredí uspieť Peter Velits. Aj on sa predstaví na Tour de France a túžil po majstrovskom drese. Keď sa schyľovalo k hromadnému špurtu, všetkým bolo jasné, že proti Petrovi Saganovi nemá veľkú šancu. "Myslím si, že to boli veľmi dobré preteky. Vpredu však zostávala stále veľká skupina, aby sa z nej dalo bez problémov odísť. Aj keď sa to niekomu na chvíľu podarilo, okamžite sa to zišlo. S podobným scenárom sme počítali. Tieto majstrovské preteky sú zvláštne, sú to vlastne štyri preteky v jedných a každý má inú taktiku. Za svoj výkon sa nemusím hanbiť," pridal postreh Peter Velits.

Na štart spoločných pretekov mužov - elite a mužov do 23 rokov sa v Púchove postavilo 188 cyklistov. Od úvodu sa favoriti strážili a ovládli čelo pelotónu. V druhom z desiatich 18,2 km dlhých okruhov v okolí Lednických Rovní unikol Martin Mahďar z Dukly Trenčín Trek, ktorý mal veľmi rýchlo vyše minútový náskok. Neskôr sa k nemu pridal Ondřej Pávek zo Sparty Praha, spoločne sa vzdialili hlavnej skupine na rozdiel maximálne 6 minút. V 7. kole (135 km) pelotón zlikvidoval manko a následne sa rozdelil na viacero skupín. Vpredu zostala asi štyridsiatka cyklistov so všetkými favoritmi. V predposlednom okruhu unikla trojica Čechov František Raboň, Milan Kadlec a Jiří Polnický, ktorá mala pri vjazde do záverečného kola náskok 1:45 min. Slovenskí jazdci triu nevenovali pozornosť, sústredili sa na vlastný súboj o národný titul. Skupinu tak museli ťahať predovšetkým Česi, Slováci sa už zameriavali na svoje taktické zámery. Trio si mierny náskok pred pelotónom udržalo až do cieľovej roviny a bojovalo o český majstrovský titul, ktorý si vyšpurtoval Kadlec. Mohutne finišujúcu ďalšiu skupinu priviedol do cieľa s minimálnym odstupom Peter Sagan, ktorý si strážil predovšetkým slovenských jazdcov a udrel až v závere.

Oficiálne výsledky - spoločné majstrovstvá SR a ČR v cyklistike:

Spoločné preteky (190 km): 1. Milan Kadlec (ČR) Dukla Praha 4:32:08 h, 2. František Raboň (ČR) Omega Pharma-QuickStep, 3. Jiří Polnický (ČR) Whirlpool-Author, 4. Peter Sagan (SR) Liquigas-Cannondale, 5. Jiří Hochmann (ČR) Dukla Praha, 6. Zdeněk Štybar (ČR) OmegaPharma-QuickStep, 7. Roman Kreuziger (ČR) Astana, 8. Karel Hník (ČR) Sunweb-Revor, 9. Peter Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep, 10. Martin Boubal (ČR) VC Ratisbona Regensburg, ... 15. Patrik Tybor (SR) Dukla Trenčín Trek, 16. Roman Broniš (SR) Dukla Trenčín Trek, 21. Martin Velits (SR) Omega Pharma-QuickStep - všetci rovnaký čas ako víťaz, 24. Juraj Sagan (SR) Liquigas-Cannondale +15 s, 29. Michal Habera (SR) Dukla Trenčín Trek, 35. Matej Vyšňa (SR) Dukla Trenčín Trek, 36. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín Trek všetci +2:10 min, 41. Marek Čanecký (SR) Salcano +6:13

Majstrovstvá SR:

Muži-elite: 1. Peter Sagan (Liquigas Cannondale) 4:32:08 h, 2. Peter Velits (Omega Pharma-QuickStep), 3. Patrik Tybor (Dukla Trenčín Trek), 4. Roman Broniš (Dukla Trenčín Trek), 5. Martin Velits (Omega Pharma-QuickStep) všetci rovnaký čas ako víťaz, 6. Juraj Sagan (Liquigas-Cannondale) +15 s, 7. Matej Vyšňa (Dukla Trenčín Trek), 8. Maroš Kováč (Dukla Trenčín Trek) obaja +2:10 min

Muži do 23 rokov: 1. Michal Habera 4:34:19 h, 2. Filip Tarageľ (obaja Dukla Trenčín Trek), 3. Róbert Malik (Inter Bratislava) obaja +7:00 min

Majstrovstvá ČR:

Muži-elite: 1. Milan Kadlec (Dukla Praha) 4:32:08 h, 2. František Raboň (Omega Pharma-QuickStep), 3. Jiří Polnický (Whirlpool-Author) - obaja rovnaký čas ako víťaz

Muži do 23 rokov: 1. Karel Hník (Sunweb-Revor) 4:32:08, 2. Michael Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor), 3. Petr Vakoč (CC Etupes) - obaja rovnaký čas ako víťaz.
 

Fotogaléria k článku

 


[Foto na úvode: Mathosh]

Páči sa ti tento článok?

Tvoje hodnotenie:

Zďieľaj ho:
Staň sa naším fanúšikom:
SITA

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžete však zanechať Váš komentár...

Pridaj komentár

Súvisiace články

Peter Sagan štvrtý raz majstrom Slovenska (1 667)

Peter Sagan štvrtý raz majstrom Slovenska Sagan sa stal štvrtýkrát po sebe majstrom Slovenska v kategórii elite-mužov. V nedeľňajších pretekoch na 192 km na okruhoch v Slavkove pri Brne obsadil Sagan druhú priečku za Čechom Zdeňkom Štybarom, ktorý bol v cieli o sekundu rýchlejší.
Článok bol doplnený 29.06.2014 o 22:20.
Čítajte viac »

Séria World Tour: Umiestnenie Petera Velitsa a Sagana a jednoznačné víťazstvo pre Španiela Valverdeho (996)

Séria World Tour: Umiestnenie Petera Velitsa a Sagana a jednoznačné víťazstvo pre Španiela Valverdeho Španiel Alejandro Valverde je koncoročnou svetovou jednotkou podľa rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) a tým pádom sa stal aj celkovým víťazom série World Tour. Na pretekoch elitného kalendára, na ktorých jazdci získavajú body do svetového renkingu World Tour, nazbieral pretekár tímu Movistar 686 bodov, o 66 viac ako jeho krajan Alberto Contador. O triumfe Valverdeho bolo rozhodnuté už pred posledným podujatím roka Okolo Pekingu, na ktorom neštartoval. Tridsaťštyriročný El Imbatido (Nezdolateľný) vyhral hodnotenie už v rokoch 2006 a 2008, vtedy ešte pod názvom Pro Tour. Súčasnú sériu a svetový rebríček zaviedli v roku 2009.
Čítajte viac »

Peter Velits do tretice majstrom sveta v časovke tímov (1 569)

Peter Velits do tretice majstrom sveta v časovke tímov Peter Velits je štvrtýkrát v kariére majstrom sveta. Po individuálnom titule do 23 rokov z roku 2007 a dvoch v časovkách družstiev s Omegou Pharma-Quick Step získal v nedeľu štvrtý, keď sa opäť presadil v jazde na čas tímov, tentoraz však so zoskupením BMC. Dvadsaťdeväťročný Púchovčan skompletizoval v španielskej Ponferrade hetrik v tejto disciplíne a je v nej dokonca najúspešnejší v histórii.
Čítajte viac »