Zdroj: Facebook - Peter Sagan

Peter Sagan si pripomínal v Bratislave Tour de France

SITA 05.08.2012   Tour De France Cestna Cyklistika Peter Sagan

Slovák v službách talianskeho tímu Ligiugas-Cannondale Peter Sagan sa počas júlových etáp 99. ročníka Tour de France stal hlavnou hviezdou YouTube najmä vďaka svojim vydareným oslavám v cieli tri senzačné triumfy na najprestížnejších cyklistických pretekoch na svete.

 

"Každá vec na svete má plus aj mínusy. Všetko okolo nás ľudia berú buď pozitívne, alebo negatívne. Preto sa nájde aj kritik, ktorému sa môj spôsob oslavy v cieli nepáčil," reagoval 22-ročný rodák zo Žiliny na otázku agentúry SITA, či sa stretol s názorom, že týmito pozíciami znevažoval a zosmiešňoval svojich súperov v pelotóne. "Na druhej strane musím povedať, že ja to tak negatívne neberiem. Robím to v prvom rade pre divákov, ktorí sa prídu pozrieť na dojazdy etáp. Vôbec nechcem nejako znevažovať športové výkony cyklistov, ktorí prídu do cieľa za mnou. Moje pózy sú určené pre divákov, nie pre súperov," pokračoval najaktívnejší pretekár tohoročnej edície TdF.Podľa Petra Sagana je cyklistika z hľadiska diváka nudný šport na pozeranie a on sa ju usiluje podľa vzoru slávneho talianskeho motocyklového pretekára Valentina Rossiho oživiť. "Ak mám byť úprimný, pre mňa je cyklistika nudný šport. Ak nesúťažím, pozerám možno posledných päť kilometrov a dojazdy do cieľa. Zvyšok nie. Štyri až päť hodín pri televízore nevydržím. Preto sme tie oslavné gestá v našom tíme vymysleli, aby sme si trošku spríjemnili chvíľky po úspešnom čiastkovom výsledku. Beriem to tak, že ľudia mi želajú úspech aj zo zvedavosti. ´Nech vyhrá Sagan, aspoň uvidíme, čo zasa urobí.´ Je to skôr pre divákov. Neberiem to ako nešportové správanie, nemyslím to zle. Naozaj som nechcel nikoho znevážiť a zosmiešniť. Pri prvom víťazstve na Tour som sa najskôr prežehnal, lebo som veriaci. Až potom som urobil rukami krídla a široké ramená... Rozmýšľam nad tým v takýchto dimenziách a to, čo si o tom myslia iní, ma nezaujíma," dokončil Peter Sagan debatu o svojom cyklisticko-hereckom umení.

"Ako skúsenejší kolegovia prijali moje tvrdé slová po páde v záverečných metroch 5. etapy, že niektorí jazdci, ktorí sa tlačia do špurtov, jednoducho na to nemajú, a iba spôsobujú zložité kolízne situácie a ťažké pády? Je to Tour de France! Na to sa nedá nič iné povedať. Pretože nedá sa to ani zmeniť. Každý z pretekárov máme svoj charakter. Všetci chceme vyhrať. Sú to najväčšie preteky na svete. Buď ste tam, alebo tam nie ste. Nedá sa s tým nič iné urobiť," vysvetlil Peter Sagan dôvod svojej kritiky do vlastných radov."Rivalita medzi nami od štartu nie je. Tá sa prejavuje až posledných 50 až 100 kilometrov, podľa toho, ako sa vyvíja etapa. Potom sa v balíku kričí jeden na druhého. Jeden nepustí dopredu toho, iný zasa reaguje na únik svojho súpera, každý z nás sa tam chce dostať. Je to veľká rivalita, no pred štartom a po etape sme kamaráti. Vieme sa spolu aj porozprávať, robíme vtipy, uťahujeme si zo seba. Sme normálmi mladí ľudia... Keď sa mi podarilo vyhrať prvú etapu, trochu som sa chcel stiahnuť. Nechcel som riskovať," tvrdil Sagan a poznamenal: "Potom som začal so zvončekmi chodiť na štart. Všetci sa smiali, uvoľnil som atmosféru. Mal som na to všetko pozitívne ohlasy. Bolo to super. Aj o tom je Tour de France."

Petrovi Saganovi pri mnohých kolíznych situáciách pomohla jeho všestranná cyklistická príprava. Aj vďaka praxi z cyklokrosu a z horskej cyklistiky sa v mnohých náročných situáciách vyhol pádu, dokázal včas nadstaviť nohu, vybalansovať z hroziaceho stretu, predvídať manéver súpera. "Od malička som robil horskú cyklistiku, potom som skúšal aj zjazd na bicykli, ale iba tak pre seba... A venoval som sa tiež cyklokrosu. Potrebnú techniku na bicykli získava človek odmalička. Ak má človek 25 rokov, už sa na bicykli nenaučí toľko ako malý chlapec. Vďaka horskému bicyklu a cyklokrosu zvládam aj také kolízne situácie, pri ktorých by iní možno spadli. Cyklistika je veľmi tvrdý šport. Nechcel by som, aby moje deti robili profesionálnu cyklistiku," dodal Peter Sagan, juniorský majster sveta v cross country horských cyklistov.


[Foto na úvode: Facebook - Peter Sagan]

Páči sa ti tento článok?

Tvoje hodnotenie:

Zďieľaj ho:
Staň sa naším fanúšikom:
SITA

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžete však zanechať Váš komentár...

Pridaj komentár

Súvisiace články

Ako by sa budúcoročné hodnotenie TdF premietlo do výsledkov o zelený dres v roku 2014 a ako by dopadli Saganovi súperi? (1 342)

Ako by sa budúcoročné hodnotenie TdF premietlo do výsledkov o zelený dres v roku 2014 a ako by dopadli Saganovi súperi? Približne o niekoľko mesiacov sa dozvieme mená nových hrdinov slávnej Tour de France 2015 a organizátori v tomto „prenatálnom“ období už prispôsobili pravidlá tak, aby najmä umožnili zrod nového lídra v súťaži o zelený dres. Zmenili systém bodovania v rovinatých etapách, pretože ako priznal riaditeľ Tour Christian Prudhomme pre cyclingnews.com, motivovala ich Saganova dominancia v uplynulých troch ročníkoch. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsim preskúmať, ako by sa budúcoročné hodnotenie premietlo do výsledkov súťaže o zelený dres v nedávno skončenom 101. ročníku TDF 2014 a či by sa teda Peter Sagan mal obávať nového hodnotenia.
Čítajte viac »

Sagan by vymenil zelený dres za triumf na veľkej klasike (1 364)

Sagan by vymenil zelený dres za triumf na veľkej klasike Peter Sagan by rád vymenil jedno zo svojich troch zelených tričiek z Tour de France za víťazstvo v niektorom z cyklistických monumentov, čiže veľkých jednodňových klasických pretekoch. Taliansky športový denník Gazzetta dello Sport píše o tom, že slovenský cyklista bol zrejme najbližšie k pokoreniu veľkej klasiky na jar v roku 2013, keď skončil na pretekoch Miláno - San Remo druhý za Nemcom Geraldom Ciolekom.
Čítajte viac »

Kvôli dominancii Sagana zmenili bodovanie v súťaži o zelený dres na Tour de France 2015 (3 846)

Kvôli dominancii Sagana zmenili bodovanie v súťaži o zelený dres na Tour de France 2015 Peter Sagan to bude mať na ceste za štvrtým zeleným dresom najlepšieho cyklistu v bodovacej súťaži na Tour de France ťažšie. Spolu s itinerárom ročníka 2015 zverejnili organizátori aj zmeny v hodnotení, ktoré zvýhodňujú víťazov rovinatých etáp. Takých bude v programe budúcoročných pretekov deväť.
Čítajte viac »