Test: Dirtwash Citrus Degreaser - citrusmi na mastnotu

Test: Dirtwash Citrus Degreaser - citrusmi na mastnotu

Čistota bicykla je základným predpokladom jeho správneho a dlhotrvajúceho fungovania. Dnes pozrieme na odmasťovače zo série Dirtwash, ktoré sú založené na prírodných citrusových olejoch.

Pohon je jeden z najdôležitejších komponentov bicykla, a tak musí byť stále v tip-top kondícii, aby sme zbytočne nespôsobovali jeho opotrebenie používaním špinavej reťaze. Poznáte to, už po prvej jazde sa v prašnom prostredí nalepí na reťaz prach a nečistoty, ktoré samozrejme vytvoria s mazivom brúsnu pastu, schopnú poslať prevodník alebo kazetu do predčasného dôchodku. Pri pohľade na ceny komponentov sa ani nečudujem, že niektorí sa snažia čistiť reťaz čo možno najčastejšie, aby tomuto predišli a predĺžili tak životnosť spomínaných komponentov.Ide to aj ľahko


Na trhu je asi viac odmasťovačov, ako je schopný niekto vyskúšať a určite má každý tú svoju obľúbenú značku. Ja som si obľúbil práve Dirtwash Citrus a nie, nie je to kvôli tomu, že som tento produkt dostal na test. Produkty od Weltide používam už dlho, a to hlavne kvôli tomu, že ponúkajú kvalitu za rozumný peniaz. Plniacu pištoľ TF2 používam už nejaký ten rok a stále funguje bez zaváhania. To je však téma na iný test, teraz sa vrátime k odmasťovaču. Citrus odmasťovač si môžete zadovážiť ako rozprašovač, sprej a takisto koncentrát, ktorý sa používa do práčky. Ja by som tam ešte asi zaradil aj Citrus pastu na špinavé ruky, lebo má podobné zloženie, založené na výtažkoch z citrusov.Ako sa používa?


Dirtwash Bike Degreaser odmasťovač je celkom dobre koncentrovaný, takže stačí naozaj malé množstvo prípravku naniesť na čistený povrch a nechať chvíľu pôsobiť. Nič nepokazíme, keď tomu trošku pomôžeme kefkou a narušíme ňou povrch, aby sa čistič dostal naozaj všade. Pri čistení môžete cítiť príjemnú citrusovú vôňu, preto sa dá použiť aj vo vnútri domu na dočistenie niektorých zabudnutých miest. A obíde sa to bez toho, aby hneď manželka vyšetrovala, čo to tu zase smrdí za benzín alebo niečo podobné .

Tento čistič nie je vôbec agresívny k povrchu bicykla, a tak som ho používal aj ako odmasťovač pred lepením ochranných fólií, kedy som ho len jednoducho utrel handrou bez oplachovania. Mimochodom, opláchnutie je veľmi jednoduché, zbytočne nepení a hlavne si berie so sebou aj špinu. Čistič obsahuje prírodné zložky, takže je aspoň o niečo šetrnejší k prírode, ako napríklad technický benzín alebo podobné produkty. Ak však chcete byť viac bio vo vzťahu k prírode, tak sa pozrite na sériu PURE v článku Čističe a mazanie „bio“ kozmetika pre bicykel. Cena spreja je cca 6.40 €.Malá ukážka toho, ako vyzerala reťaz pred čistením a po prestriekaní sprejom na jednom mieste.Sprej alebo rozprašovač?


Ak hľadáte rozdiely medzi týmito dvoma variantami, tak vedzte, že v zložení sú úplne rovnaké a skôr ide o to, kto je ako zvyknutý aplikovať odmasťovač. Sprej má lepšiu schopnosť preniknúť do tých najhorších miest, nakoľko je aplikovaný pod tlakom, a tak už pri nanášaní vidieť, ako mastnota lieta vzduchom . Dávajte si pozor, aby ste si to nenastriekali na ložiská stredu alebo zadnej stavby, nakoľko sa tam vie dostať veľmi ľahko a o dôsledkoch takéhoto konania snáď netreba písať.

Pri čistení prevodníkov, kľúk a miest, o ktorých viem, že by sa mohol produkt dostať do ložiská, radšej používam rozprašovač. Sprej je najlepší na reťaz, z ktorej vie mastnotu veľmi krásne vystriekať. Taktiež po aplikovaní dokáže uschnúť/odpariť sa omnoho rýchlejšie ako rozprašovač, tak treba na to myslieť, keď si počas čistenia reťaze odbehnete na kávičku. Na druhej strane výhoda rozprašovača je, že nie je horľavý. Samotný čistič nie je horľavý ani v spreji, avšak hnací plyn je, tak dávajte pozor pri aplikácií na horúce predmety alebo v blízkosti ohňa. Cena rozprašovača je cca 7.80 €.

Príjemný na dotyk


Už som spomínal veľmi príjemnú vôňu, ktorá určite spríjemní inak otravné čistenie bicykla. Ďalšou vecou je, že čistič nie je vôbec agresívny k pokožke, a tak aj po umývaní bicykla bez rukavíc necítite žiadne pálenie kože alebo podobne. Samozrejme, pre veľa ľudí toto nie je dôležitý faktor rozhodujúci o kúpe, ale keďže ja mám malé deti, tak som radšej opatrnejší. Hlavne staršia dcéra mi veľmi rada pomáha umývať bicykel alebo si umýva ten svoj, a tak je lepšie, keď jej niečo nežerie ruky.Citrus Hand Cleaner


Keď už sa bavíme o tom odmasťovaní, tak vždy keď servisujem bicykel, ako keby som sa v oleji máčal. Preto som rád, že som namiesto overenej Solviny našiel niečo, čo viac čistí špinu ako derie moju kožu. Totižto, čistič neodstraňuje špinu primárne princípom ošúchania, teda mechanickým rozkladom, ale rozpúšťania pomocou už spomínanej citrusovej zložky. Samozrejme, je tam aj abrazívna zložka, takže efekt bude dokonalý. Veď posúďte sami podľa fotografií nižšie, kde som si polovicu ruky umyl citrusom a druhú nechal tak a následne opláchol vodou. Cena je cca 7.70 €.Plusy:

  • veľmi dobré odmasťovacie schopnosti
  • príjemná vôňa
  • neagresívny k pokožke
  • fajn cena
  • rôzne balenia podľa potreby

Mínusy:

  • nenašiel som

Mastnota nemá šancu


Dirtwash Citrus Degreaser čističe sú veľmi silné a nekompromisné voči mastnote a dokáže so špinou pekne zatočiť. Na druhej strane, svojou príjemnou vôňou a neagresívnym správaním ku pokožke je radosť s nimi pracovať. Určite vám ich odporúčam vyskúšať, ak si chcete čistenie čo možno najviac uľahčiť a verím tomu, že vás nesklame. Podrobné informácie o predstavených produktoch nájdete na stránke made4bike.sk/52-cistenie.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Ako si poradiť so zablateným bicyklom a nenarobiť sa pri tom

Ako si poradiť so zablateným bicyklom a nenarobiť sa pri tom

Nič nevyčarí úsmev na tvári tak, ako návrat do detských čias a trocha bláznenia sa pri jazde v blate. Všetka eufória však opadne pri pohľade na bicykel a zablatené komponenty.
Údržba bicykla - čo sa hodí na začiatok?

Údržba bicykla - čo sa hodí na začiatok?

Práve ste kúpili nový bicykel a užívate si opäť tie časy, ktoré poznáme ešte z detského obdobia - len jazdiť a nič neriešiť. Celá idylka sa však končí pri prvom nepríjemnom škrípavom zvuku.
Dokonale čistý pohon rýchlo a jednoducho PR článok

Dokonale čistý pohon rýchlo a jednoducho

Práve starostlivosť o pohon by mala patriť medzi základné činnosti každého cyklistu a s novinkou od Weldtite to bude skutočne otázkou chvíľky.
keyboard_arrow_up