Test: Answer Petal a Enduro – univerzálnosť pre dámy a drsnejší terén pre pánov

Test: Answer Petal a Enduro – univerzálnosť pre dámy a drsnejší terén pre pánov

Rukavice patria medzi základnú výbavu bikerov a ako u všetkého, aj tu môžeme nájsť podrobnejšie delenie. Dnes sa pozrieme na dvojicu od značky Answer, so špecifickým zameraním.

Answer Enduro – rukavice, čo znesú


Enduro je v poslednom čase veľmi populárny pojem a spája v sebe rôzne disciplíny, no pri výbave sa kladie veľký dôraz najmä na odolnosť a univerzálnosť použitia. Tak sú riešené tieto rukavice s názvom Enduro, kde sa rozhodne nemusíte báť o ich výdrž.

Konštrukcia


Základom je odolná kožená dlaň, na ktorej nenájdete žiadne gélové vypchávky, alebo rôzne tlmiace vložky. Dôraz sa kladie najmä na cit pri ovládaní, kde by materiál navyše mohol prekážať. Vrchnú časť tvorí už na dotyk odolný polyester, vytvárajúci pri pohľade do svetla akúsi mriežku pre možnosť odvetrania.Ochrana hánkov, ktoré sú zrejme najviac na „rane“ je v podobe kože, doplnenej o nápis Answer. Viac materiálu nájdete rovnako na kĺboch prstov a otvorená konštrukcia umožní ich bezproblémový pohyb. Zaujímavosťou je materiál Ax Suede™ na konci palca a ukazováka pre 100% kompatibilitu s dotykovou obrazovkou. No a nezabudlo sa ani na veľmi dôležitú časť pre bikerov – potítko na palci, bez ktorého si ja osobne ani neviem predstaviť jazdiť .Test


Rukavice sa ku mne dostali v modrom prevedení a celkom náhodne tak doplnili moje modré all-mountain tretry, takže základný aspekt bol splnený . Ale vážne, dizajn so žltými kontrastnými nápismi sa mi páči a dúfam, že budú aj sedieť. Pri obvode dlane 23 cm (bez palca) mi veľkosť XL sadla ako uliata, a to vrátane dĺžky prstov.Čo si všimnete už pri prvom kontakte je ich výrazné predtvarovanie tak, aby čo najlepšie sadli hlavne v pozícii na riadítkach. Keďže nemajú zapínanie, je dobré trafiť správnu veľkosť, pretože už nie je priestor na dodatočné prispôsobenie, s čím som osobne problém nemal. Nasadeniu pomáha aj zakončenie s logom na spodnej časti a nemusíte sa báť ich poriadne natiahnuť – ani v prípade, že máte spotené alebo mokré ruky.

Čo pri prvých metroch môže niekomu prekážať, je trochu tesnejšie usadenie okolo hánkov, kde koža ako ochrana neponúka elasticitu. Je to prvotný pocit, ktorý po pár km prejde a vďaka tomu sa rukavice ani nepohnú. To platí aj v prípade, že si to púšťate poriadne rozbitým terénom. Čo oceňujem je cit pri ovládaní, pretože máte všetko pod kontrolou a v spojení so silikónovými gripmi nemám s vibráciami a komfortom problém. Na druhej strane niekomu môže absencia nejakého gélového tlmenia chýbať, čo je ale individuálne.Keďže kĺby na prstoch môžu voľne pracovať, nemáte pocit stiesnenia, ani keď idete dlho na brzdách v strmých úsekoch a váha je viac na rukách. Takže to podstatné – kontrolu – spĺňajú na jednotku aj s dostatočnou ochranou proti vetvičkám, ktoré tvoria najväčšiu nástrahu pri jazdení na divokých trailoch u nás v okolí. Keď vidím dvojité prešívanie a zosilnenia na miestach, ktoré to vyžadujú, rozhodne sa nebojím o ich výdrž a myslím, že budú dlho slúžiť aj „deštrukčným“ typom jazdcov.Materiál na konci prstov sľubuje v podstate dokonalú kompatibilitu s dotykovoou obrazovkou, čo môžem len potvrdiť. Či už sa jednalo o Samsung alebo GoPro, nebol žiadny problém, stačilo sa len zľahka dotknúť – tí šikovní môžu veselo chatovať, mne stačila hlavne základná a rýchla obsluha kamery či foťáka vrátane zmeny nastavení. V tomto smere sú to zatiaľ najlepšie rukavice, aké som jazdil a žiadne slintanie na prst už nie je potrebné.Rukavice sú celkovo robustnejšie vzhľadom na svoje zameranie, čo je v podstate výhoda aj nevýhoda. Výhodou je ich možnosť použitia ako prechodných rukavíc, teda, keď nie je ani teplo a ani zima. Vtedy ich ocenia aj „XC“ jazdci, ktorých zaujíma skôr počet výškových metrov a hodín v sedle. Naopak, v prípade horúčav už cítiť, že sú robené hlavne na jazdu po traili a smerom z kopca – ak vás vtedy čaká naozaj dlhý kopec, pohodlnejšie je dať ich radšej dole a zbytočne sa do nich nepotiť. Všetko sú to výrazné subjektívne preferencie.Rukavice Answer Enduro myslím spĺňajú všetko, čo ich potenciálny majiteľ očakáva – najmä spoľahlivú kontrolu a odolnosť pri nešetrnom zaobchádzaní, pričom bonusom je výborné ovládanie dotykovej obrazovky. Akurát treba správne zvoliť veľkosť, pretože nemajú možnosť prispôsobenia a rátať s tým, že vo vysokom teple sa v nich budete o niečo viac potiť, kým sa vyškriabete k obľúbeným trailom.

Sú dostupné v 4 farebných prevedeniach (modrá, červená, biela, čierna) s cenovkou 35.90 € a viac informácií nájdete na tomto odkaze.Answer Petal – navrhnuté pre ženy (baraya)


V ženskej verzii sa nám dostal do rúk na test model Petal v sivo-čiernej kombinácii s kvetovaným vzorom. Osobne som dlho považovala jazdenie v letnej sezóne za jednoznačnú záležitosť bezprstových rukavíc, ale odkedy som mala možnosť vyskúšať si verziu s dlhými prstami, zmenila som názor. Poďme sa spolu pozrieť, ako sa mi jazdilo s tými od značky Answer.Konštrukcia


Pre nás ženy je vizuálna stránka na popredných priečkach výberových kritérií každého kúsku športovej výbavy. Model Petal u mňa naozaj obstál, dokonca farebná kombinácia mi príjemne ladí s bikom v „celeste“ farbe. Rukavice majú tvarovanú dlaň z odolnej kože bez akejkoľvek gélovej výplne, takže vďaka tomu je možný bezprostredný kontakt s riadítkami. Pevnosť úchopu zlepšuje silikónová podtlač, ktorá má protišmykový charakter. Vrchnú časť tvorí priedušný a strečový polyester, ktorý vďaka spôsobu tkania zabezpečuje odvetranie rúk. Palec je ušitý z mäkkého a savého materiálu, vhodného na utieranie tváre.Test


Moje nadšenie z nového kúska viedlo k tomu, že som rukavice ihneď po rozbalení použila na dlhší výjazd. Čo by samozrejme nebol až taký problém, lebo skutočne splnili svoj účel. Čo ma prekvapilo, bola čierna farba, ktorá sa objavila na mojich rukách. Po jednom opraní sa však tento detail podarilo doladiť a rukavice už vôbec nepúšťajú farbu. Čo je určite dôležité spomenúť, je výber správnej veľkosti, keďže nemajú zapínanie, takže v prípade, ak by vám boli voľnejšie, ich už nebudete môcť prispôsobiť. Moja dlaň má obvod 19 cm a veľkosť S mi sadla úplne presne. Rovnako dĺžka prstov mi vyhovuje. My ženy máme vo väčšine prípadov tenšie prsty, čomu je presne strih rukavíc prispôsobený a nikde nezavadzia nadbytočná látka.Vďaka pružnosti materiálu použitého vo vrchnej časti sa nasadzujú veľmi pohodlne, čomu napomáha aj silikónové logo v spodnej časti, za ktoré viete rukavice dobre uchopiť a jednoducho ich natiahnuť. Sama som bola prekvapená, že napriek absencii gélových vypchávok sú pohodlné a zároveň vám umožňujú citlivo ovládať bicykel. Ruky nie sú v nich vôbec stiesnené a prsty môžu zvesela pracovať pri brzdení. Ja osobne mám všeobecne pri jazdení v dlhoprstých rukaviciach lepší pocit, že aj v prípade pádu mám ruky o čosi lepšie chránené.Hrúbkou použitého materiálu sú veľmi podobné testovanému modelu Enduro, takže aj v tomto prípade platí, že sú o čosi teplejšie. Avšak zvládla som v nich už aj jazdiť počas naozaj horúcich dní, kedy som ich ocenila najmä pri dlhších zjazdoch na lesných cestičkách, kde je predsa len vždy chladnejšie a ja nepatrím medzi úplne otužilé typy .Pokiaľ hľadáte odolné a pohodlné rukavice, ktoré zvládnu aj mierne chladnejšie podmienky, model Petal môže byť vhodnou voľbou. Strih zameraný na ženské ruky doplnený príjemným dizajnom, ponúka možnosť komfortnej jazdy so zachovaním kontroly nad bicyklom. Pozor si treba dať pri výbere veľkosti, keďže chýba možnosť ich prispôsobenia. V stúpaniach počas teplejších dní bude pre niektoré z vás možno komfortnejšie, keď ich schováte do dresu, aby ste sa zbytočne nepotili, ale v zjazdoch ich určite oceníte aj v letnej sezóne. Dámy by možno ocenili viac farebných variantov ako jeden.Cena modelu Petal je stanovená na 26 € a viac informácií nájdete stránke procycling.sk.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up3thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Je to irónia, že práve keď prestanem na pretekoch padať, mi do rúk, respektíve na hlavu, príde prilba so senzorom na detekciu pádov? Táto myšlienka však nemala dlhú platnosť, s prilbou totiž prišli späť aj pády.
Test: Prilba Alpina Rootage Evo – bezpečnosť na prvom mieste

Test: Prilba Alpina Rootage Evo – bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečná prilba na trail s extra ochranou, v ktorej vám nebude teplo ako v integrálke.
Test: Insert Rival - keď chceš ísť na istotku

Test: Insert Rival - keď chceš ísť na istotku

Drsnejší terén so skalami, koreňmi a šmykľavým povrchom dáva jazdcovi, plášťom a kolesám zabrať. Ale už existuje pomerne efektívne riešenie, ako predchádzať „katastrofe"...
keyboard_arrow_up