Vážska cyklomagistrála – prvý úsek cyklisti otestujú už o pár dní

Vážska cyklomagistrála – prvý úsek cyklisti otestujú už o pár dní

Unikátny projekt Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) v podobe Vážskej cyklotrasy začína naberať prvé reálne kontúry.

Úsek dlhý 13,4 km medzi obcou Horná Streda a okresným mestom Nové Mesto nad Váhom, bude slávnostne otvorený už tento piatok.

Po kompletnom dobudovaní dosiahne cyklotrasa celkovú dĺžku 100 km a povedie naprieč celým TSK po ochranných hrádzach starého koryta Váhu. Cyklisti sa vďaka nej bezpečne dostanú od hranice so Žilinským, až po hranicu s Trnavským samosprávnym krajom. Vďaka nej vznikne pre obyvateľov okresu Nové Mesto nad Váhom atraktívna oblasť na športovanie, či pohodlná a bezpečná alternatíva na dochádzanie do práce.Prvé kilometre


Stavebné práce celého projektu boli zahájené minulý rok v novembri. Náklady spojené s realizáciou prvého úseku (13,4 km) cyklotrasy dosiahli výšku cca 3,7 mil. € a znáša ich TSK ako realizátor celej myšlienky. Menšie komplikácie spôsobilo mrazivé zimné počasie, ktoré spomalilo asfaltové práce, ale napokon všetko prebehlo podľa plánu. Celkovo prvý úsek pojme 9 tis. ton asfaltu a okolo 6 tis. ton betónových konštrukcií. Jeho súčasťou budú aj dve zastrešené odpočívadlá, ktoré cyklisti, korčuliari či chodci určite uvítajú v prípade nepriaznivého počasia alebo ako oddychovú zónu počas horúcich slnečných dní.Bezpečnosť na prvom mieste


Cieľom celého projektu je nielen rozšírenie možností pre aktívne trávenie voľného času v kraji, ale zároveň zvýšenie pohodlia a bezpečnosti cyklistickej verejnosti. Cyklotrasa je plne oddelená od motorovej dopravy, čím zároveň narastá aj komfort všetkých jej účastníkov. Tí ju môžu vo veľkej miere využívať aj na dochádzanie do práce, nakoľko spája obce Pobedim, Horná Streda, Brunovce, Potvorice a Považany s mestom Nové Mesto nad Váhom. Poloha viacerých väčších regionálnych firiem na tejto trase zvyšuje jej atraktívnosť.


Vľavo vidieť most cez rieku Váh (na úrovni obcí Brunovce / Lúka), ktorým sa dá dostať aj do MTBIKER centra a ďalej do pohoria Považský Inovec s viacerými vyznačenými cyklotrasami. Nové pribudnú už čoskoro, pravdepodobne aj tento rok.

Názov cyklotrasy


Úsek medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom je prvou z ôsmich častí vznikajúcej Vážskej cyklomagistrály. Druhá časť tohto 100 km projektu je aktuálne už vo výstavbe, a to v úseku Púchov – Nosická priehrada. Na príprave zvyšných 6 úsekov TSK aktívne pracuje, najbližšie k realizácii je úsek Nové Mesto nad Váhom – Trenčín a úsek Považská Bystrica – hranica so Žilinským samosprávnym krajom. Na oba tieto úseky má TSK vydané právoplatné územné rozhodnutie, pripravuje sa dokumentácia pre stavebné povolenie. Chýba však ešte dôležitá a podstatná vec celého projektu, a to názov cyklotrasy. TSK motivoval verejnosť vyhlásením súťaže o horský bicykel a vďaka nej zozbieral nápady na pomenovanie cyklotrasy. Na portáli TSK bude do 15. júna 2018 prebiehať verejné hlasovanie o víťazný názov. Už teraz sme zvedaví, aké meno táto dôležitá cyklistická tepna kraja napokon získa.

report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up46thumb_down comments 16 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

S bicyklom po Hornom Zemplíne - objavujte skutočné unikáty

S bicyklom po Hornom Zemplíne - objavujte skutočné unikáty

Boli ste už na Hornom Zemplíne? Nie? Tak to je potom najvyšší čas napraviť. Malebný rázovitý región vás uchváti už na prvý pohľad!
Tip na výlet: Štyri mlyny na Malom Dunaji

Tip na výlet: Štyri mlyny na Malom Dunaji

Na Malom Dunaji sa nachádza niekoľko historických vodných mlynov, niektoré sú zapísané ako pamiatky UNESCO. Je možné ich spojiť trasou, ktorá zaujme nielen po cyklistickej stránke.
Pozvánka: Okolo Slovenska 2021 plné lákadiel - Sagan, Froome, Eurosport

Pozvánka: Okolo Slovenska 2021 plné lákadiel - Sagan, Froome, Eurosport

Okolo Slovenska 2021 bude vo viacerých ohľadoch naj. Nabitá je štartová listina, favoritom je P. Sagan, do sveta ukážeme Slovensko vďaka prenosom Eurosport.
keyboard_arrow_up