Vážska cyklomagistrála – prvý úsek cyklisti otestujú už o pár dní

Vážska cyklomagistrála – prvý úsek cyklisti otestujú už o pár dní

4616 komentárov

redakcia 23.05.2018   Slovensko Cestna Cyklistika Cyklotrasy Novinky

Unikátny projekt Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) v podobe Vážskej cyklotrasy začína naberať prvé reálne kontúry.

 

Úsek dlhý 13,4 km medzi obcou Horná Streda a okresným mestom Nové Mesto nad Váhom, bude slávnostne otvorený už tento piatok.

Po kompletnom dobudovaní dosiahne cyklotrasa celkovú dĺžku 100 km a povedie naprieč celým TSK po ochranných hrádzach starého koryta Váhu. Cyklisti sa vďaka nej bezpečne dostanú od hranice so Žilinským, až po hranicu s Trnavským samosprávnym krajom. Vďaka nej vznikne pre obyvateľov okresu Nové Mesto nad Váhom atraktívna oblasť na športovanie, či pohodlná a bezpečná alternatíva na dochádzanie do práce.Prvé kilometre


Stavebné práce celého projektu boli zahájené minulý rok v novembri. Náklady spojené s realizáciou prvého úseku (13,4 km) cyklotrasy dosiahli výšku cca 3,7 mil. € a znáša ich TSK ako realizátor celej myšlienky. Menšie komplikácie spôsobilo mrazivé zimné počasie, ktoré spomalilo asfaltové práce, ale napokon všetko prebehlo podľa plánu. Celkovo prvý úsek pojme 9 tis. ton asfaltu a okolo 6 tis. ton betónových konštrukcií. Jeho súčasťou budú aj dve zastrešené odpočívadlá, ktoré cyklisti, korčuliari či chodci určite uvítajú v prípade nepriaznivého počasia alebo ako oddychovú zónu počas horúcich slnečných dní.Bezpečnosť na prvom mieste


Cieľom celého projektu je nielen rozšírenie možností pre aktívne trávenie voľného času v kraji, ale zároveň zvýšenie pohodlia a bezpečnosti cyklistickej verejnosti. Cyklotrasa je plne oddelená od motorovej dopravy, čím zároveň narastá aj komfort všetkých jej účastníkov. Tí ju môžu vo veľkej miere využívať aj na dochádzanie do práce, nakoľko spája obce Pobedim, Horná Streda, Brunovce, Potvorice a Považany s mestom Nové Mesto nad Váhom. Poloha viacerých väčších regionálnych firiem na tejto trase zvyšuje jej atraktívnosť.


Vľavo vidieť most cez rieku Váh (na úrovni obcí Brunovce / Lúka), ktorým sa dá dostať aj do MTBIKER centra a ďalej do pohoria Považský Inovec s viacerými vyznačenými cyklotrasami. Nové pribudnú už čoskoro, pravdepodobne aj tento rok.

Názov cyklotrasy


Úsek medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom je prvou z ôsmich častí vznikajúcej Vážskej cyklomagistrály. Druhá časť tohto 100 km projektu je aktuálne už vo výstavbe, a to v úseku Púchov – Nosická priehrada. Na príprave zvyšných 6 úsekov TSK aktívne pracuje, najbližšie k realizácii je úsek Nové Mesto nad Váhom – Trenčín a úsek Považská Bystrica – hranica so Žilinským samosprávnym krajom. Na oba tieto úseky má TSK vydané právoplatné územné rozhodnutie, pripravuje sa dokumentácia pre stavebné povolenie. Chýba však ešte dôležitá a podstatná vec celého projektu, a to názov cyklotrasy. TSK motivoval verejnosť vyhlásením súťaže o horský bicykel a vďaka nej zozbieral nápady na pomenovanie cyklotrasy. Na portáli TSK bude do 15. júna 2018 prebiehať verejné hlasovanie o víťazný názov. Už teraz sme zvedaví, aké meno táto dôležitá cyklistická tepna kraja napokon získa.Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty ~ Pedále ~ Nášlapné cestné)

Komentáre

ochoo 23.05.2018 (14:53)

0


Treba dat tabulku kde sa da odbočit na most - lávku cez rieku Váh . nieje tam žiadne značenie , aspon v nedelu eče nebolo.

 
LukeBikerider ochoo 23.05.2018 (17:03)

0


Trasa super, len zamrzí, že sa kašle na obce na opačnej strane Váhu. Jediná lávka cez Váh široko ďaleko Brunovce/Lúka je v dosť biednom stave, žiadne značenie, príjazdová cesta k lávke tiež nič moc... Ale aj tak je to veľmi pozitívny pokrok, už len dúfať, že si to nebudú užívať motorkári a motoristi... Nie je nejaké bližšie Info o nových trasách v Považskom Inovci?

 
duves 23.05.2018 (18:30)

0


Len aby to nebolo dielo podobne JURAVA. Pred 4 rokmi sa to s nadšením otváralo - https://bit.ly/2LnbzOE a už sa to bude búrať.
https://bit.ly/2ki0Kkw

 
b0b0 duves 23.05.2018 (19:26)

0


Jurava bola v tých miestach iba provizórne spojazdnená. Kým budú robiť križovatku obchvatu, bude sa jazdiť po obchádzkovej trase Juravy.

 
Cykloturista duves 23.05.2018 (21:39)

0


Mas nejake mylne info, Jurava bude docasne presunuta a pri vystavbe krizovatiek sa s nou pocita. Vid prispevok Laco Findl tu : https://www.mtbiker.sk/foto/373857/1759_male-karpaty_5ad480a0310e8jpg.html

 
Cykloturista 23.05.2018 (21:42)

0


A k Vazske cyklotrase, uprimne sa tesim. Mam rodinu v tomto kraji, ked bude potiahnuta komplet trasa rad pridem vyskusat. Len aby po nej nezacali jazdit autickari.

 
duves Cykloturista 23.05.2018 (22:13)

1


To predsa vedeli už pred 4 rokmi, že sa to bude meniť a predsa to asfalovali ako o dušu. Zbytočne vyhodene prostriedky danovych poplatníkov EU. Ale na Slovensku je to tak, nič mimoriadne. Ak toto ešte niektorí ospravedlnuju, tak zbohom.

 
b0b0 duves 23.05.2018 (22:20)

0


Dusan, co tam prosim ta asfaltovali o dusu? Ved ten usek, kde bude krizovatka, je poplatany kadecim. Dokonca aj tu betonku nechali tak.

 
ppi 24.05.2018 (09:00)

0


Plan viest cyklotrasu prakticky popri II/507 co je vlastne sama o sebe cyklotrasa (aj ma tusim nejake cyklisticke znacenie) je sam o sebe trochu divny. Takuto cyklostezku treba ovela viac viest popri i/61, je tam aj viac dedin, nebezpecnejsia cesta, viac kamionov, medzi napr. Beckovom a Stankovcami je hole nic a budu tam dve kvalitne trasy pre cyklistov. Dubnice, Ilava, Teplice nedostanu ziadne bezpecnejsie spojenie s tn.

 
danix ppi 24.05.2018 (14:38)

0


Ja si kvalitnu a bezpecnu cyklotrasu nepredstavujem vyznacenu na hlavnom tahu spolu s autami ako pri Beckove. V 90. rokoch to mozno stacilo, nie v dnesnej dobe, ked je aut niekolkonasobne viac. Toto je oddelena nova cyklotrasa, kde pojdu len cyklisti. Samozrejme, ze Dubnica a dalsie mesta dostanu bezpecne napojenie na Trencin apod, vid dalsie planovane etapy cyklotrasy. Toto je len prvy usek z 8, dalsie useky sa budu budovat v nasledujucich rokoch. Dalsie obce a mesta sa budu tiez napajat na tuto hlavnu trasu.

http://www.cyklotrasytsk.sk/hlavna-stranka/cyklotrasy-tsk/vazska-cyklotrasa.html?page_id=1547

 
ppi danix 25.05.2018 (10:26)

0


Cize nakoniec to celkom nebude viest po hradzach stareho Vahu, skor popri novom koryte (vdaka za link)

 
yankoo 24.05.2018 (15:09)

0


Uz davnejsie som isiel od Noveho mesta n/V smerom na Trencin a po starej ceste cez dediny to bolo v pohode. Ale dosiel som do Kostolnej-Zariecie a koniec.Skoncil som na vlakovej zastavke a isiel dalej osobakom. Ako sa dostat bezpečne do TN?

 
ppi yankoo 25.05.2018 (10:36)

0


Ludia chodia ze prejdu vlakovym podchodom, cez most ponad rieku po rozbitom uzkom chodniku (ak zastavi autobus, zdielaju s chodcami) ak sa pristasti prefrci 90 km/h kamion, potom kamenistym podchodom pod D1, dalej rozbitou cestou az k novemu tn mostu. Ked je mokro skor treba ist radsej 61. Pozor vo vlakovom podchode casto striehne zbor profesionalov cielene na cyklistov - postavi sa v podchode za roh a zamerne skoci cyklistovi do drahy lebo pomaha a chrani.

 
Milan333 25.05.2018 (08:55)

0


Mňa zarážajú "psíčkari" na cyklotrase - viď plagát. Čo to ma spoločné s bezpečnou cyklistikou? Nemal by tam byť zákaz vstupu s čoklami?

 
robo96 Milan333 19.09.2018 (08:38)

0


mna viac zarazaju "koniari" ktori pridu na konikoch na cyklotrasu, nechaju tam naprostriedku exkrementy svojich milacikov a s usmevom idu dalej, na nich sa nevztahuje pravidlo kde si exkrementy po svojom zvierati musia upratat?

 
mik88 24.05.2018 (21:53)

-1


Pre mna je trocha nudne cyklotrasa , som sa tešil že to bude blizko pri vode Vah na živo pozerat tečuce prud vody a vidiet dediny počas bikovanie, bohužial som sklamanej aby som sa pozeral na krikov a role, tam sa akurat dobre drži teplo a nizka kvalita dychatelnost vzduch, dalsia vec pre korčuliarov moze byt nevyhoda kvoli krajnice, kamienky sa mozu odskakovat smerom na asfaltu (prikladom ze sa tam zripe na biku niakej magor alebo decka), v čechach to maju tak ze travu na krajnici mavaju - zabrani v tom aby niečo šlo na asfalt , dalšia vec ako je Potvorice a Brunovce ked auto ide cez most a prejde na druhu stranu tak tam sa dobre nanosi kamienky alebo blato a to je dalsia nevyhoda pre korčuliarov . velka vyhoda je v tom ze sa da korčulovat aj ked prši mam to odskušane da sa na tom dobre - nešmyka sa. z NMnV do Piestany som uz isiel na biku aj na in-line korculiach

 
Pridaj komentár