Zdroj: FB Giro d´Italia

Giro d´Italia 2018 – najlepšie momenty a nezabudnuteľná etapa

514 komentárov

redakcia 28.05.2018   Christopher Froome Giro D Italia Cestny Bike Cestna Cyklistika Vitaz Taliansko

Tour de France 2017 - Christopher Froome, Vuelta 2017 - Christopher Froome, Giro d´Italia 2018 - do tretice Froome. Líder tímu Sky sa stal víťazom 101. ročníka Giro d´Italia na najprestížnejšej cyklistickej scéne a skompletizoval hetrik.

 

Tri podujatia Grand Tour (GT) po sebe, aj keď počas dvoch rokov, v minulosti dokázali vyhrať len legendy - Belgičan Eddy Merckx v sedemdesiatych a Francúz Bernard Hinault v osemdesiatych rokoch minulého storočia.

Svoju víťaznú premiéru na Gire a celkovo šiesty triumf na GT spečatil Froome už v sobotu, keď v stúpaní do Cervinie ustál všetky útoky obhajcu trofeje Holanďana Toma Dumoulina. Nakoniec zvíťazil s náskokom 46 sekúnd. Deň predtým 33-ročný Brit narodený v Keni doslova šokoval celý cyklistický svet a do cieľa kráľovsksej etapy s cieľom v Bardonecchii prišiel s 3-minútovým náskokom - po sóle trvajúcom 80 km a cez tri strmé alpské priesmyky, vrátane šotolinového Colle delle Finestre (najvyšší bod Gira), čím prevrátil naruby všetky dovtedajšie prognózy. Dovtedy totiž Froome pôsobil, že je skôr mimo svojej top formy a miestami sa dosť trápil. V 19. etape doslova odpadol a vycúval z celkového poradia dovtedy suverénny vedúci muž a Froomov krajan – Simon Yates (Mitchelton-SCOTT GreenEDGE Cycling).V nedeľňajšej záverečnej 21. etape so štartom aj cieľom v Ríme (115 km), stačilo Froomovi prísť do cieľa s väčším odstupom v hlavnom poli, keďže etapa bola už po úvodných 35 km neutralizovaná a celkové poradie sa už nemohlo meniť. Cyklisti absolvovali v Ríme 10 okruhov po 11,5 km a krúžili aj okolo legendárneho Kolosea. Víťazom poslednej etapy sa v očakávanom šprintérskom závere stal Ír Sam Bennett.

Šprintér tímu BORA - hansgrohe sa vyviezol za favorizovaným Talianom Eliom Vivianim (Quick-Step Floors) a pripísal si tretiu víťaznú etapu na tohtoročnom Gire. Viviani nedosiahol piate etapové prvenstvo a nevyrovnal takýto počin Brita Marka Cavendisha z roku 2013. Zatiaľ posledným 5-násobným etapovým víťazom na pretekoch Grand Tour pred Vivianim bol v roku 2017 Nemec Marcel Kittel na Tour de France.Froomov triumf na Giro d´Italia je do značnej miery aj kontroverzný, keďže do podujatia vstupoval s tieňom dopingového podozrenia v súvislosti s jeho nevyriešeným salbutamolovým prípadom z vlaňajšej Vuelty. Predstavitelia Medzinárodnej cyklistickej únie sa dokonca rozchádzajú v tvrdení, či by víťazstvo Frooma na Giro d´Italia malo byť uznané aj v prípade zistenia jeho dodatočnej viny vlani na Vuelte. Froome jednoznačne verí vo svoju nevinu, novinárom na Gire okrem iného povedal: "Svedomie mám čisté. Od začiatku som vedel, čo je v hre a musel som sa s tým vyrovnať. Keď nastane správny čas, všetko podstatné sa dozviete. A vtedy rozpoviem, ako to všetko je aj z môjho uhla pohľadu."

Froome a jeho tím Sky odmietajú vedomé porušenie antidopingových pravidiel v podobe enormného nárastu povolenej dávky salbutamolu nachádzajúcom sa v cyklistom použitom spreji proti astme. Dvojnásobne namerané množstvo oproti normálu sa snažia vysvetliť zmenenou reakciou tela na salbutamol, ktorá sa mení od človeka k človeku aj na základe environmentálnych faktorov, akým je napríklad dehydratácia organizmu. Tím Sky tvrdí, že Froome na odporúčanie lekára musel vziať zvýšenú dávku salbutamolu po akútnych symptómoch astmy počas záverečného týždňa vlaňajšej Vuelty.

Výsledky - Giro d"Italia 2018 - nedeľa:


21. etapa (Rím - Rím, 115 km):
 1. Sam Bennett (Ír.) BORA - hansgrohe 2:50:49 h
 2. Elia Viviani (Tal.) Quick-Step Floors
 3. Jean-Pierre Drucker (Lux.) BMC Racing Team
 4. Baptiste Planckaert (Belg.) Team KATUSHA ALPECIN
 5. Manuel Belletti (Tal.) Androni-Giocattoli
 6. Sacha Modolo (Tal.) EF Education First Drapac p/b Cannondale - Pro Cycling Team - všetci rovnaký čas ako víťaz
Celkové poradie po 21. etape:
 1. Christopher Froome (V. Brit.) Team Sky
 2. Tom Dumoulin (Hol.) Team Sunweb +46 s
 3. Miguel Ángel López (Kol.) Astana - Pro Team +4:57
 4. Richard Carapaz (Ekv.) Movistar +5:44
 5. Domenico Pozzovivo (Tal.) Bahrain Merida Pro Cycling Team +8:03
 6. Pello Bilbao (Šp.) Astana - Pro Team +11:50


[Foto na úvode: FB Giro d´Italia]

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

asfaltak 28.05.2018 (15:53)

5


Ak sú v tíme Sky takí špičkoví a vedia, že množstvo látky kolíše v závislosti od dehydratácie, tak nech mu toho dajú iba toľko, aby to neprekročilo povelenú normu aj keď to zakolíše...
Mám rád cyklistiku a takéto veci na nej ma štvú. Ako to, že sa to ťahá tak dlho? Za tým je jediné rozumné vysvetlenie - je tam lobbing jak prasa.
Áno, Froom prekvapil celý cyklistický svet a komentátori na Eurosporte tiež nemohli uveriť čo sa stalo v 19.etape. Že si také niečo nepamätáme? Ale áno. Len si spomeňte ako zdrhol súperom neraz Lance Armstrong v svojej "špičkovej forme". Testosterón, umelé zvyšovanie tvorby červených krviniek, transfúzie vlastnej krvi. Hnusí sa mi to.
Buď nech salbutamol zakážu všetkým, alebo nech ho dovolia všetkým. Aby cyklisti netúžili "byť astmatikmi" ako lyžiari z Nórska

 
iron.hide 28.05.2018 (14:16)

3


Froome je najlepsi

 
orvaq iron.hide 29.05.2018 (00:08)

5


Ano, aj Armstrong, Pantani a mnohi dalsi boli.

 
juar 28.05.2018 (13:29)

2


Froom (pred nim Wiggins), Serena W., norski lyziari atd. sami astmatici. Sportuje vobec niekto zdravy

 
chrenkopeter 28.05.2018 (18:55)

1


Froom je typický príklad rovného a rovnejšieho, keby nebol zo SKY tak by určite nesmel pretekať až do vyriešenia. Príklad Romana Kreuzigera ohľadom nezrovnalosti v biologickom pase, nikdy mu nič nedokázali ale do vyriešenia nesmel pretekať- stratil dva roky - vo veku , ktorý sa považuje za najlepší v cyklistike.
Napriek tomu sa mi atak Frooma páčil, išiel na doraz, klobúk dole.

 
tulenik chrenkopeter 29.05.2018 (02:26)

-2


jablká - hrušky
inak je upravený nález zakázanej látky, inak kravina v biologickom pase (za obe je banán), inak nález kontrolovanej látky (nie je banán) a Froome spadá do tretej skupiny
čo tak si skúsiť pozrieť pravidlá predtým, ako začneš pindať?

 
chrenkopeter tulenik 29.05.2018 (10:31)

0


V žiadnych pravidlách sa nespomínajú "kraviny, hrušky a jablká". Aj v náleze kontrolovanej látky je určitá hranica dávky danej látky, ktorú jednoznačne prekročil. Doporučujem Ti preštudovať výklad týchto pravidiel. Mrzí ma , že si nepochopil pravidlo rovný-rovnejší, ale čo už stáva sa to.

 
tulenik chrenkopeter 29.05.2018 (10:49)

0


ešte raz, lebo tliapeš
nález = prekročenie povolenej hranice ZAKÁZANEJ látky = banán (jablko)
nález = prekročenie povolenej hranice KONTROLOVANEJ látky = nebanán (hruška), jazdíš ďalej, len sa odohrávajú nejaké administratívno-technické procedúry, na konci ktorých môžeš dostať spätne platný banán
ak tu niekto niečo nechápe, si to ty, nie ja

 
matrinn tulenik 31.05.2018 (05:50)

0


možno by porozumel tvojmu momenty skôr, ak by si používal namiesto "banán" slovo ban, prípadne "zákaz činnosti"..

 
matrinn matrinn 31.05.2018 (05:54)

0


Ale možno ti to prepisuje slovník v telefóne, ako mne.
"Tvojmu komentu" tam malo byt samozrejme..😁

 
Grent 28.05.2018 (13:53)

0


Je zaujimave ze tolko top sportovcov ma tazku astmu ze musia pravidelne brat lieky na pretekoch. Aj ked treba uznat ze cyklisti su bez tak borci.

 
Muraddin 28.05.2018 (16:06)

0


Preco tam mate video z rocnika 2017?

 
desertfremen 29.05.2018 (09:20)

0


O tej 19-tnástej etape sa eše bude dlho hovoriť. Takú parádu som nevidel od čias Pantanniho na konci 90-tych a od čias Armstronga na prelome tisíročia. Posledných 15 rokov v cykistike to je velmi nezáživné oproti tým časom. Táto etapa vojde do dejín ako legendárna. Som ročník 1980, takže bohužial Coppiho, Anqetila, Merxsa a Hinaulta som nevidel (iba čo-to zo záznamu ale aj to ma ohromilo), ale museli to byť úžasné časy. (oproti terajším).

 
soson 29.05.2018 (12:31)

0


desertfremen Prečítaj si knihu 100 rokov starej dámy. Neporovnateľne ťažšie časy pre cyklistov. A preto aj museli frčať na riadnych dávkach amfetamínu a podobných látok. Tak neviem či to bolo také romantické...

 
Pridaj komentár