Test: Rock Machine GRAVELRIDE 200 – svižný gravel za dostupnú cenu

Test: Rock Machine GRAVELRIDE 200 – svižný gravel za dostupnú cenu

Časy, kedy slovo gravel stavalo do pozoru všetkých ortodoxných XC-čkarov sú snáď už preč. Táto kategória bicyklov si pomaly našla svoje miesto na trhu a dokazuje, že má rozhodne čo ponúknuť aj v ekonomickej triede.

Gravel bicykle zažili asi najväčší “boom” ešte v priebehu minulého roka a hoci spočiatku sa im skôr dostávalo rôznych nelichotivých označení než uznania, čas ukázal, že tento koncept predsa len niečo do seba má a svoju cieľovú skupinu si nájde. Koniec koncov, s podobným scenárom sme sa stretali už veľakrát, počnúc odpruženými vidlicami, kotúčovými brzdami, elektronickým radením a podobne. Nič nie je však smerodatnejšie, ako vyskúšať si to na vlastnej koži. Moje „poprvé“ s bicyklom kategórie gravel prebehlo počas minulého mesiaca a tento krátky flirt vôbec nehodnotím ako zlú skúsenosť.Prvé dojmy


Gény značky Rock Machine v sebe nezaprie ani model GRAVELRIDE 200. Typická tyrkysová farba v kontraste so zeleno-žltými logami je stálicou v katalógu tohto českého výrobcu. Rovnako možno badať aj spoločné tvarové rysy s MTB súrodencami ako je tvarovanie hornej rámovky Shark Spine Evo alebo masívna vzpera navarená na prednej časti sedlovej trubky. V duchu motta značky “in trail we trust” je aj badateľné, že osadenie gravelu je naklonené skôr nespevneným cestám ako hladkému asfaltu. Tento fakt podčiarkujú aj 40 mm široké plášte WTB, ktoré zvolil výrobca veľmi šalamúnsky. Stredový dezén tvorí takmer súvislý pás po celom obvode a “nabombované” plášte budú odvaľovať pomerne slušne aj na väčšiu šírku. Na druhej strane, vďaka výraznejšiemu dezénu na bokoch a väčšej styčnej ploche, sa nemusíte obávať vybočiť zo zabehnutých koľají do terénu.

12-milimetrové osky predpovedajú tuhosť v zábere a mechanické kotúčové brzdy zasa záruku vysokého brzdného účinku za všetkých podmienok. To všetko za cenu priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Papierovo to znie veľmi sľubne, avšak, aká bude realita?Geometria a osadenie


Geometria je typicky gravelovská. Nečakajte preto natiahnutý pretekársky posed, strmé uhly, ale skôr pohodovú jazdu a hravé ovládanie. Hliníkový hydroformingovaný rám vyrobený z dvakrát zoslabovaného hliníka je osadený zaujímavým mixom komponentov ako sú radiace páky Micro Shift, kotúčové brzdy Tektro, kazeta Shimano 11-34 a prehadzovačka Shimano Claris. Toto všetko uvádzajú do pohybu kľuky FSA s oceľovým nerrow/wide prevodníkom so štyridsiatimi zubami. Aby nebolo v tomto mixe málo, reťaz dodalo KMC. Zvyšok komponentov nesie logo WTB, ONE alebo FSA.Teória v praxi – plnou poľnou vpred


Napriek tomu, že pravidelne striedam rôzne horské a cestné bicykle, posed na tomto je od začiatku iný. Môžu za to hlavne atypické barany, ktoré sú v porovnaní s tými cestnými podstatne širšie a v spodnom úchope sú vytočené smerom von. Pokiaľ zostanem pri porovnaní so žiletkou, tak posed je viac vzpriamený a pohodlnejší. Táto geometria nabáda k pohodovej jazde, ktorá vášmu telu nepredloží boľavý účet ani s narastajúcim počtom kilometrov. Ako prvú trasu volím cestu popri Vážskom kanáli, čo je kombinácia starého asfaltu, štrku a poľnej cesty stále smerom vpred.

Bicykel uháňa celkom svižne v porovnaní s MTB-čkom a z hľadiska komfortu sa rozhodne nedostávam nad jeho limity. Správne zvolený tlak vie urobiť divy a ja som sa zastavil na hodnote cca 3,2 atm v zadnom a 2,8 atm v prednom kolese, kedy som pociťoval ideálny pomer medzi pohlcovaním nerovností a odvaľovaním plášťov.

Aj kamarát si obľúbil GRAVELRIDE 200

Radenie Micro Shift - kompromis na strane pohonu alebo výhoda?


Spomínané páky Micro Shift som mal možnosť držať v rukách po prvýkrát. Ako výhodu na takýto typ bicykla som vnímal pevné telo brzdovej páky, ktoré sa nepohybuje do strán. V terénnych zjazdoch bol tak úchop oveľa istejší ako s bežnými dualmi, ktoré sa hýbu horizontálne aj vertikálne. Spôsob ovládania radenia na pravej páke som si osvojil prakticky hneď a po stránke funkčnosti k nim nemám žiadnu výtku. Radenie fungovalo spoľahlivo po celý čas a rozhodne sa nejednalo o nejaké “béčko”, ktoré by šetrilo výrobcovi náklady na úkor funkčnosti.K čomu ale výhrady mám, je voľba 8-rýchlostnej kazety s rozsahom 11-34 zubov. Kým rozsah až taký problém nebol, pokiaľ si odmyslím strmé stojky, odstupňovanie bolo na môj vkus dosť hrubé a určite by pomohla kazeta s menším rozsahom alebo viac prevodov. Zvyknúť sa na to síce dá, no pri presadaní z bicykla s jedenástimi kvaltami ten rozdiel cítiť bol. Pozor by mali však dať hlavne ťažší jazdci, ktorým by najľahší prevod v dlhých stúpaniach stačiť nemusel. Ak však jazdíte v rovinatom kraji alebo máte silu v nohách, problém by ste mať nemali.S baranmi a pevnou vidlou do terénu? Prečo nie!


O tom, že bicykel toho zvládne viac ako môj pud sebazáchovy, som sa presvedčil hneď počas druhého výjazdu, ktorý som absolvoval s kamarátom, sedlajúcom 29“ HT so 100 mm zdvihu a veľmi sa neriešilo, či je trasa „gravel friendly“ alebo nie. V strmšom mokrom zjazde som mal na začiatku síce “bobky”, no široké vyhnuté barany, kotúčové brzdy a dobre navrhnuté plášte vedeli podržať celkom slušne aj napriek šírke 40 mm. Mechanické kotúčové brzdy sa zabehli po pár brzdeniach a potom s nimi brzdiť už bola jedna radosť. Modulácia aj výkon predčili moje očakávania a v teréne dávali neporovnateľne väčší pocit istoty ako ráfikové brzdy.Plusy:

  • atraktívny dizajn a cenovka
  • vhodne zvolená geometria
  • pevné osky
  • výborná omotávka

Mínusy:

  • hrubé odstupňovanie zadnej kazety
  • pre ťažších jazdcov malý rozsah kazety na kopce
Cesťák, kros alebo skôr stepná koza? Pre koho je tento bicykel vhodný?


GRAVELRIDE 200 je základným modelom, ktorý nemieri príliš vysoko, no o to sympatickejšie je, že sa k osadeniu tohto bicykla pristupovalo s ohľadom na praktickosť a zábavu, nie na tabuľkové ohúrenie zákazníka. Jednoprevodníková sada s radením Micro Shift funguje spoľahlivo a odbúrava rôzne „nešváry“ a možnosti prípadných porúch. Pohodlná geometria a plášte sa nestratia ani v miernom teréne a rovnako dobre sa popasujú aj s kvalitou našich ciest. Ako ideálne využitie biku by som videl dochádzanie do práce, pokiaľ vaša cesta nevedie po ukážkových asfaltkách alebo cestách prvej triedy.S gravelom si môžete cestu skrátiť krížom cez pole, čo by ste na cesťáku skúšali asi zbytočne, no zároveň ste na asfaltových úsekoch citeľne rýchlejší ako by ste boli na tom horskom. Rozsah kazety je mierne limitujúci pre ťažších jazdcov, no pokiaľ nemáte pred sebou dlhé 12%-tné stúpania, tak to nepredstavuje až taký neprekonateľný problém. Bicykel ocenia určite aj všetci tí, ktorí nevyhľadávajú náročný terén, no chcú sa výletníckym tempom dostať všade, kam stojí za to ísť sa previezť. Na takýto účel je GRAVELRIDE 200 doslova predurčený a keby som sa ja osobne mal rozhodovať medzi kúpou krosového alebo gravelového bicykla, určite by som sa priklonil ku gravelu, minimálne kvôli variabilite úchytu dlaní na riadítkach.Odporúčaná cena testovaného kúsku sa pohybuje okolo 850 € a kompletnú špecifikáciu si môžete pozrieť na stránkach Rock Machine alebo dovozcu pre slovenský trh - SLOGER-EU.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up20thumb_down comments 15 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Rock Machine Gravelride 500 - po cestách aj necestách

Test: Rock Machine Gravelride 500 - po cestách aj necestách

Kategória gravel bicyklov sa u zákazníkov stále teší veľkej popularite. Pribúdajú rôzne „gravel-specific” komponenty, ako aj doplnky. V čom tkvie čaro týchto bicyklov?
Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Test: Panaracer Gravelking SS - rýchly a odolný

Často sa stretávam s názorom, že gravel je na asfalte veľmi pomalý, keďže má širšie gumy s agresívnejším vzorom. No dá sa to veľmi rýchlo vyriešiť nahodením nejakých "slikov". Prvý výjazd mimo asfalt vás však donúti zamyslieť sa.
Test: Rock Machine Blizz TRL 70-29 2021 – hardtail, ktorý zvládne aj hrubšie zaobchádzanie

Test: Rock Machine Blizz TRL 70-29 2021 – hardtail, ktorý zvládne aj hrubšie zaobchádzanie

Značka Rock Machine predstavila pre rok 2021 nový model Blizz TRL – agresívnejšiu verziu roky používaného Blizzu. Viac o ňom sa dozviete v nasledujúcom teste.
keyboard_arrow_up