Test: CRAFT Scampolo Mesh Superlight – keď je vonku ako v pekle

Test: CRAFT Scampolo Mesh Superlight – keď je vonku ako v pekle

Na to, aby sme sa počas horúcich letných dní doslova nevarili vo vlastnej šťave, stačí niekedy spraviť pomerne málo - a to, ak pod dres zvolíme správne funkčné prádlo.

I keď je pravda, že počas naozaj horúcich dní, kedy nie je možnosť sa poriadne schladiť, by sme na sebe najradšej nič nemali. No lepšou voľbou ako jazdiť nahí, bude zvoliť také funkčné prádlo, o ktorom nielen, že nebudete vedieť, že ho na sebe máte, ale pomôže vám horúčavy ľahšie znášať. Presne takým sa ukázalo byť testované Scampolo Mesh Superlight od CRAFTu. Medzi jeho hlavné prednosti patrí vysoká priedušnosť, nízka hmotnosť a schopnosť rýchlo schnúť.

Bude to fungovať?

Pri prvom kontakte s testovaným prádlom som sa musel sám seba spýtať, či skutočne niečo tak ľahké, môže na tele poriadne fungovať. Našťastie to boli mylné dojmy a už po pár kilometroch v teplejšom počasí zistíte, že ono to naozaj funguje.


Slovíčko „mesh“ v názve znamená sieťovina, tkanivo alebo oko siete. Prečo sa tak nazýva je zrejmé už z pohľadu na samotný tvar úpletu, ktorý v porovnaní s niektorou konkurenciou vyzerá možno až priveľmi jednoducho, no rozhodne funguje a má tak čo ponúknuť.


To, že ide o kúsok určený do vysokých teplôt zistíte nielen vďaka naozaj jemnému a takmer priehľadnému materiálu s výrazne perforovanou štruktúrou, ale aj vďaka chýbajúcim rukávom.


Môže aj chladiť?

Ja som ho testoval ako prvú vrstvu pod cyklistickým dresom. Počas testu sa teploty striedali v rozmedzí 20 až 30 °C a jazdil som v ňom nielen počas víkendových výjazdov, ale aj na niektorých horských maratónoch. Kým pri nižších teplotách, ktoré sú niečo málo nad 20 °C oceníte extra ochrannú vrstvu pod dresom, tak pri teplotách hraničiacich s 30-tkou (alebo vyšších), zase oceníte výbornú funkčnosť, hlavne čo sa týka odvodu potu z tela a schopnosť rýchlo schnúť.


Navyše s tým, ako vám z tela doslova “odchádza” pot na povrch, máte pocit, že vás prádlo aj chladí. Počas zjazdov s rozopnutým dresom alebo pri dopadne slnečných lúčov na jeho povrch, dokázalo naozaj dobre pracovať a udržať vás v relatívnom suchu. Tým pádom sa aj rapídne zvyšuje komfort pri nosení, keďže človek ani počas vysokej záťaže nemá výrazný pocit vlhkosti. Možno väčšina z vás sa stretla už s funkčným prádlom, ktoré po nasiaknutí potom či už v dôsledku vysokých teplôt alebo nadmernej fyzickej záťaže nie a nie poriadne uschnúť. Takéto prádlo má tendenciu sa na telo doslova lepiť, čo v niektorých situáciách nie je nič príjemné. V prípade Scampola Mesh Superlight sa s týmto skutočne nestretnete.


Strih je anatomický a mal by sadnúť na väčšinu typov postáv. Jediná vec, ktorá ma trochu trápila počas testu, je farba. Tá je síce fajn po funkčnej stránke, keďže biela neabsorbuje toľko tepla zo slnka ako napríklad čierna, no príde mi dosť nepraktická z pohľadu údržby. Po jednom blatistom MTB maratóne, kedy prádlo schytalo trochu blata, bol problém s bežným tekutým prípravkom na športové oblečenie škvrny úplne vyprať. Nemá to síce vplyv na funkčnosť, no hnedé škvrny na bielom nevyzerajú zrovna najpútavejšie . Je to asi len jediné negatívum, ktoré možno nikoho iného trápiť nebude. Našťastie, CRAFT má v ponuke viacero farebných prevedení, kedy okrem bielej môžete mať aj čiernu.

Plusy:

  • vysoká priedušnosť
  • nízka hmotnosť
  • rýchlo schne

Mínus:

  • biela časom nemusí byť bielou


Pre koho je vhodné?

Funkčné prádla dnes už patria takmer do povinnej výbavy každého cyklistu. Treba však rozlišovať, v akých podmienkach plánujeme jazdiť a podľa toho treba voliť ten správny produkt pre naše potreby. Je iné jazdiť v chladnejšom, prípadne sychravom počasí a iné zase počas nadmerne teplých slnečných dní. Presne pre ten druhý prípad je určené testované Scampolo Mesh Superlight. Pochopiteľne, uplatnenie si nájde aj pri iných aktivitách počas letných dní. Pre cyklistu je však veľmi dobrou voľbou ako prvá vrstva pod dres. Pri horských zjazdoch budete vďačný za extra ochrannú vrstvu pod dresom a vo výšľapoch a počas intenzívnejšej jazdy zase za jeho funkčnosť.

Cena produktu je približne 33.90 € a nájdete ho na stránke craft.cz.

Články s podobnou tematikou:
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
kimlo 
Páči sa ti tento článok? thumb_up10thumb_down comments 17 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Nebudem vám klamať, aj mne sa už niekedy zdá testovanie piateho setu gravel oblečenia za rok trochu prehnané. Veď toľko tých rozdielov medzi výrobcami predsa nemôže byť.
Test: Santini Plush a Totum - od jari až po jeseň

Test: Santini Plush a Totum - od jari až po jeseň

Mať doma naozaj kvalitné krátke nohavice je snom každého cyklistu „diaľkoplaza“. Čo však s nimi, keď sa ochladí?
Test: CRAFT Discovery Softshell - keď univerzálnosť rozhoduje

Test: CRAFT Discovery Softshell - keď univerzálnosť rozhoduje

Oblečenie od značky CRAFT je používané v armáde, ako aj vo svetovom pohári. Má teda overenú kvalitu, rovnako ako rozumnú cenovku. Ako funguje v praxi?
keyboard_arrow_up