Radíme ženám – čo so sebou na výjazd?

Radíme ženám – čo so sebou na výjazd?

4639 komentárov

karinka 15.01.2020   Horska Cyklistika Cestna Cyklistika Zeny Defekt Trening Vybava

Aj keď vonkajšie teploty tomu ešte veľmi nenasvedčujú, pomaly ale isto prichádza obdobie „najížďania kilometrov“. Milovaná aj nenávidená časť zimnej prípravy. Ale kto chce byť na jar pripravený, nesmie zaspať na vavrínoch...

 

Zatiaľ čo profíkov už onedlho čakajú prvé preteky, my hobbíci si môžeme ešte sladko užívať zimné radovánky na bežkách či skialpoch. Pomaly to však bude väčšina z nás obmedzovať a stále viac a viac nahrádzať bicyklom, niektorí sa už chystajú aj na prvé sústredenia do tepla. Na výjazdoch je skvelé mať partiu kamarátov, s ktorými sa potiahneme a kilometre ubiehajú ani nevieme ako, ale dámy, ak aj toho správneho sparingpartnera nemáte, nenechajte sa odradiť a vyrazte na výjazd osamote. Nič však nenechajte na náhodu a buďte pripravené. Ako sa teda vyzbrojiť na taký dlhší výjazd, či už u nás v zime alebo niekde v teple v cudzine?Mám rada výjazdy v partii, ale aj tie osamote majú svoje veľké čaro. Môžem sa kochať okolitou krajinou, ísť si svojím tempom, či zastaviť a niečo si odfotiť. Rozhodne sa toho netreba báť. Treba byť len trochu samostatná a veriť si. Dnes v čase mobilov, gps a navigácií si myslím, že to je hračka.

Čo so sebou?


Na každom výjazde sú pre mňa základ doklady (občiansky preukaz a karta poistenca), mobilný telefónpeniaze, prípadne bankomatová karta. Všetko ukryté pred prípadným dažďom v uzatvárateľnom sáčku. Navigácia v mobile je pre mňa v neznámom teréne alfa a omega, aj keď sem tam sa môže stať, že signál mať nebudete, preto nie je na škodu, oboznámiť sa čiastočne s trasou vopred.

Peniaze treba mať vždy a radšej viac, zachránia vás v prípade nedostatku jedla, vody alebo dokonca v najhoršom prípade, keď vám naozaj „dôjde“ alebo sa pritrafí technický problém, viete si zabezpečiť taxík. Ďalej je potrebná vodatraťovky, v zásade radšej nosím viac ako menej. V letných mesiacoch sem tam zastavím aj na pumpe občerstviť sa niečím chladeným.Pitný režim


Na pitie najradšej nosím čistú vodu, v prípade dlhších výjazdov slabý iontový nápoj. Ak mám možnosť dvoch fliaš, najradšej nosím kombináciu v jednej voda, v druhej iont, tak na tréning ako aj na preteky. Na výber máte z množstva športových nápojov, ktoré sa zarábajú z prášku alebo sirupu, odporúčanú koncentráciu nájdete na obale alebo sa môžete riadiť svojou chuťou.

V zime si volím koncentráciu hustejšiu, v lete naopak. Na trhu výživy sú dostať aj prípravky, ktoré sú chuťovo veľmi nevýrazné, takmer necítite, že pijete ochutený nápoj, ale zároveň dodajú vášmu telu všetko, čo potrebuje. Tieto prípravky používam predovšetkým na preteky v letných mesiacoch, aby som bola dostatočne hydratovaná, mala nejaký prísun cukrov, ale zároveň nemala sladkou chuťou zalepené ústa.Počas tréningov v zimných mesiacoch najčastejšie volím čaj s medom (najradšej mám mätový ), ktorý nosím v cyklistickej termoske. Je to moja vychytávka posledného roka, kedy som plastovú termoflašu vymenila za termosku z nehrdzavejúcej ocele s cyklistickým vrchnákom. Čaj v nej nielenže nie je studený, ale naopak vydrží dlho teplý, má príjemnú chuť aj posilní. Netreba zabúdať na to, že v zime je telo nútené pri fyzickej aktivite vydávať viac energie ako v teplejších mesiacoch.

Jedlo


Ten pocit, keď zrazu nevládzeme ďalej šliapať tou istou intenzitou ako doteraz, nohy máme prázdne a my si uvedomíme, že nám „došlo“, už určite zažil každý z nás. Niekoho telo sa s tým vysporiada lepšie, iné horšie, záleží od intenzity jazdy a našej trénovanosti. Ja osobne ten pocit neznášam, často sa mi až nohy trasú, a preto sa tomu snažím čo najviac vyvarovať a energiu dopĺňať priebežne. Na dlhšie zimné výjazdy nosím zväčša banán. Jednoduchá, stará klasika. Je dostatočne hutný, takže naozaj zasýti a nenájdeme v ňom žiadne umeliny, ako malý zdravý snack poslúžia aj sušené figy.Keď máme na jarnom sústredení v pláne naozaj dlhý tréning v nízkej intenzite, občas si do vačku pribalím aj malú žemličku s plátkom syra a šunky, zabalenú do alobalu a „hlaďák“ sa mi určite vyhne. Samozrejme, treba zhodnotiť, či je teplota vonku rozumná na vozenie takejto traťovky. Ako poistku nosím tyčinku. Vždy sa pre ňu nájde miesto a aj keď ju nezjem v daný deň, poslúži ten nasledovný. Na výber máme takmer neobmedzené množstvo, každý si môže vybrať podľa vlastných preferencií.

Napovedať o kvalite vám okrem ceny bude hlavne zloženie a energetická hodnota. Čomu sa ale naozaj vyhýbam a napriek tomu to u niektorých cyklistov na sústredení vidím - sú energetické gély na tréningu. Z môjho pohľadu absolútny a ešte aj drahý nezmysel. Gély nosím len a len na preteky, jedinou výnimkou sú dlhé behy vo vyššej intenzite, ale to už zachádzam do inej témy.Nikdy nevieš


Je jedno, akého sme pohlavia a aké sú naše technické zručnosti, základnú výbavu pre opravu defektov treba proste nosiť so sebou. Náhoda je blbec . Môj posledný výjazd na horáku mi to neustále pripomína. Odviezla som sa autom cez Bratislavu bližšie k lesu, a keď som chcela už vyraziť, zistila som, že som si veci na defekt nechala doma. Ešte aj mobil som v ten deň mala nefunkčný. Stála som tam, rozmýšľala, idem, nejdem? Hovorím si, že to sa mám teraz otočiť domov? To nie, veď taký rýchly defekt som nedostala 10 rokov, to by bola príliš veľká náhoda.

Samozrejme namiesto užívania si zjazdu z Bieleho kríža som hodinu a pol na striedačku tlačila bicykel a šliapala v stoji na prázdnom kolese a modlila sa, že keď už budú na “šrot” pláště, nech to aspoň ten ráfik vydrží. Hanbila som sa ako pes, že bikerka a porušila som všetky svoje pravidlá a nemám pri sebe absolútne nič. Nepovzbudilo ma ani, keď som stretla pre mňa neznámeho bikera, ktorý ma ale hneď spoznal a oslovil Karinka a vzápätí ma dobre pokarhal, aká som nepripravená. Takže takto už do lesa samozrejme nikdy viac. A nielen do lesa!Nie je absolútne nutné vedieť si opraviť defekt sám, ak nejazdíte do úplne opustených častí krajiny, ale je naozaj potrebné tú výbavu mať. Keď máte náradie a materiál, vždy sa nájde nejaký ochotný gentleman, ktorý pomôže. Teda, aspoň ja som zatiaľ zakaždým nejakého našla. Nie, že by som si sama neporadila, ale predsa, tým chlapom to ide rýchlejšie a keď dostanete defekt na tréningu v teplote ľahko nad nulou a čaká na vás ďalších 10 ľudí, tak je každá sekunda dobrá.

Moja výbava sa líši podľa toho, či jazdím na horáku alebo na cesťáku a či mám nahodené hliníkové plášťové kolesá alebo karbónové galuskové. V zime a na jar najazdievam na tréningových hliníkoch, čo znamená, že so sebou mám dušu, pumpu, montpáky a prípadne nejaký flak a lepidlo na pokrytie druhého defektu.

V neskoršom období náhradnú galusku nevozím, lebo by som ju aj tak nevedela nahodiť. Nosím preto tmel s označením extreme pre akútne prípady a dve bombičky na dofúkanie kolesa. Spokojná som, keď mám obuté galusky s vopred streknutým tmelom, ktorý vie malé diery zalepiť aj priebežne, často bez toho, aby sme o defekte vôbec vedeli. Na MTB mám bezdušáky s tmelom, a tak nosím náhradnú dušu, montpáky a bombičku.Oblečenie


Všetky veci nosím buď v podsedlovej taštičke, v uzatvárateľnej nádobe pripomínajúcej fľašu umiestnenej v jednom z košíkov, alebo vo vrecku dresu. Pričom tento variant mám najneradšej, keďže dosť miesta zaberie už mobil, doklady s peniazmi, traťovky a v prípade potreby nejaké kúsky oblečenia ako vesta a návleky na ruky. Tie sú takmer povinnou výbavou všetkých cyklistov.

V prípade ochladenia ich ľahko natiahnete aj za jazdy, a naopak, ak vám je teplo, jednoducho ich zrolujete na zápästia alebo uložíte do zadného vrecka dresu. Vyrábajú sa v rôznych farbách, hrúbkach a materiáloch, každý si nájde, čo mu je príjemné. Návleky a vesta sa hodia aj v letnom období do zjazdu, ak plánujete nejaké tie vyššie položené kopčeky. Vestu používam ešte asi častejšie, ochráni a zahreje spotené telo pred vetrom a chladom. Ak hrozia prehánky, nie je samozrejme na škodu, vziať si so sebou namiesto vesty pláštenku.

Na čo nedám dopustiť a tréningy najmä v zime si už bez toho neviem ani predstaviť, je kvalitné funkčné oblečenie a funkčné termoprádlo. Možno je to čiastočne rozmaznanosť, či pohodlnosť, možno prebytočný luxus, ale poličky v mojej skrini postupne zaplnili výrobky odporúčaných výrobcov. Niet totižto nad to, keď mi ani po 3-hodinovej jazde nezamŕzajú prsty na rukách a nohách, keď mi nefučí do uší, a vlastne mi tak celkovo nie je zima napriek tomu, že nie som naobliekaná ako cibuľa.Ako modelovú situáciu si môžeme vybrať teplotu okolo 0 stupňov: pre mňa sú základom zateplené a vetruvzdorné, čiastočne vodeodpudivé nohavice, takzvané čapáky, ktoré ochránia predovšetkým moje kolená, a potom rovnako vetruvzdorná zimná bunda. Pod ňu mi stačí zvyčajne jedno funkčné spodné prádlo s dlhým rukávom.

Na tretry neoprénové návleky, hrúbku volím podľa teploty, a na ruky neprefúkavé zateplené rukavice. Na uši musím mať opäť kvalitný neprefúkavý materiál, takže buď čapica alebo čelenka a na krk zateplený nákrčník. Pre mňa novinkou, ktorú mi posledný Ježiško priniesol, je cyklistická vetruodolná kukla s otvorom na nos a dierkami na dýchanie na ústach. Dlho som sa jej vyhýbala, keďže mi prišla maximálne neestetická, ale už na ňu vo väčšej zime nedám dopustiť. Neodmŕzajú mi líca .Takže teraz, keď sme si osviežili v pamäti, čo všetko by sa nám mohlo na výjazde zísť, vyberajme tátoše a hor sa na cesty! To, čo potrebujeme úplne zo všetkého najviac, sa aj tak nedá kúpiť - otvorené oči, ktoré uvidia všetky krásy okolo, pozorné uši, ktoré zachytia šum lesa či spev vtákov a nos a ústa, ktorými budeme plnými dúškami nasávať vzduch! Užívajte.

Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články, kde sa Karin s nami podelila o svoje skúsenosti:

Ako zladiť tréning s prácou
Keď sa cyklistka odhodlá stať železným mužom - 1. časť
Keď sa cyklistka odhodlá stať železným mužom - 2. časť
Chcete budúci rok vyskúšať triatlon? Teraz je ten najlepší čas začať s prípravou!

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle ~ Dámske)

Komentáre

zwARO 16.01.2020 (08:58)

7


Odporucam stiahnut appku mapy.cz a nahrat offline mapy, nie je tam uplne vsetko ale uz vela krat ma to poslalo na spravnu cesticku, ked som zabludil a telefon moze byt aj bez signalu.

 
xyz 16.01.2020 (08:19)

4


... spomínam si ako som s tou mojou niekedy bikoval, mala v lete vo fľaši vodu a keď sa napila vypľula to so slovami :fuj,taká teplá voda. dal som jej svoju v ktorej bol čaj bez cukru,napila sa a že: jéj to je super. sto ľudí sto chutí ,ja mám najradšej v lete vo fľaši čaj bez cukru lebo aj keď je v horúčave o chvíľu teplý,nevadí mi to.
inak,pekný článok.

 
DeniDu xyz 20.01.2020 (20:08)

0


Voda s citrónom/citrodekom the best, prípadne čierny čaj s medom a soľou (domáci jonťák)

 
xyz DeniDu 21.01.2020 (16:06)

0


DeniDu čierny čaj s medom a soľou? To som nikdy nepočul.Kľudne vyskúšam len napíš koľko soli na 0,7l fľašu

 
DeniDu xyz 21.01.2020 (19:25)

0


Je kopec receptov na také domáce jonťáky, ja som sa ale naučila práve takto... Na bidon čaju lyžica medu a malá lyžička soli.. odporúčam ale najskôr otestovať na nečisto, s tou soľou sa treba vyhrať

 
JirkaUB 15.01.2020 (19:56)

2


Pěkně napsaný článek 👍. Myslím, že nejenom pro ženy, ale pro spoustu chlapů.

 
Zahir 16.01.2020 (08:58)

1


Pekný článok, ale každému pre koho je bike hobby... by mal toto vedieť. Ja chodím len sama a defekt mi tiež nemá kto opraviť, aj keď sa priznávam, že sa s ním natrápim. Ja bikujem aj teraz, takže nejakú pozimnú prípravu nepoznám. Je len škoda, že na cesťák chodí tak málo žien.

 
denso258 16.01.2020 (18:31)

1


Super článok ako vždy vidíme sa na hrádzi.

 
jammin 17.01.2020 (11:33)

1


Ja by som odporucil na MTB na bezdusaky nosit knoty. Je to rychlejsie, jednoduchsie a pri dnesnej technologii bocnic na MTB to pokryje 95 % problemov s defektom ak tmel nezaberie. To, ci popri tom vozit este aj dusu a montpaky uz zalezi kde a ako jazdim. Ale ak sa motam v Karpatoch tak vozim uz len knoty a pumpu. Osobne na MTB vozim cele roky so sebou este aj patku na salter - pouzil som ju sice len raz za 10 rokov ale zato to bola pomoc vyrazna a takmer nic to nevazi a nezabera miesto.

 
karinka jammin 17.01.2020 (11:41)

1


@jammin práve na tom spomínanom výjazde som už mala koleso opravované knotom. Bohužial bol použitý na nesprávnom mieste, keďže defekt bol viac zboku na tenšej strane plášťa. Knot to nevydržal a vypadol. Takže nie vždy asi zaberie alebo ho treba vedieť lepšie použiť

 
Zahir 17.01.2020 (13:02)

1


Tak ja som asi spadla z mesiaca lebo som vedela bikovat skor ako chodit. Vzdy som si hovorila,ze som mala byt chlap lebo som nechapala baby padavky co sa za kazdu blbost rozrevali a bolo jedno ci na biku alebo na horach. Minuly rok baby chceli ist do Passau,tak som isla s nimi (jasom bola uz 3 x). Cakala som,ze to bude katastrofa,ale myslela som,ze skocim do Dunaja...nikdy viac.

 
JirkaUB mishox 21.01.2020 (07:44)

0


Ženy nejsou malí muži. Moc dobrý příspěvek od mishox.

 
dadulik86 25.04.2020 (17:08)

1


Vdaka za clanok.Aspon viem od coho sa odrazit.
Som len zaciatocnicka,tak citam,citam,citam.
A teda mam z toho mierny chaos pretoze je toho tolko ked sa chces cyklu viac venovat.Ale chaos pominie 😀

 
karinka dadulik86 25.04.2020 (19:07)

1


dadulik86 keby si sa chcela niečo spýtať či poradiť nevahaj a píš RP. Možno budem vedieť v niečom pomôcť.

 
desertfremen 15.01.2020 (15:48)

0


Super článok Karin, a to si naozaj vieš sama opraviť defekt alebo vymeniť dušu?

 
karinka desertfremen 15.01.2020 (15:52)

2


Moc často sa mi to nestáva a doma to teda netrénujem, ale teóriu mám určite zvládnutú. A áno, určite som už pár defektov opravila. Ale tak hádam také základy by mal mať každý pretekár zvládnuté.

 
canopus 15.01.2020 (21:28)

0


karinka pozdrav Veroniku :P

 
karinka canopus 16.01.2020 (12:35)

0


Veronka sa flaka niekde na kanároch

 
karinka 16.01.2020 (09:11)

0


zwARO a aké mapy tam môžem nájsť? Európu a tak?

 
zwARO karinka 16.01.2020 (10:22)

0


Tak hlavne CZ SK je spracovane dostatocne aktualne, samozrejme nie kazda zvaznica. Je tam aj europa. A treba aktualizovat samozrejme.

 
dores karinka 17.01.2020 (22:27)

1


ako píše zwaro, dá sa to stiahnuť a offline používať aj tam, kde nie je gsm signál. Po nainštalovaní appky si vyberieš nielen krajinu, ale aj konkrétnu oblasť v nej, ktorá Ťa zaujíma. Appka pri online spojení ide z verejných dát a keď nie je online, tak zo stiahnutých. Veľmi šikovné pre každého, kto sa motá v prírode a nie po shoppingoch 😁

A zadarmo

 
martinzz 16.01.2020 (14:31)

0


Pekny clanok. Mohla si hodit fotku v tej kukle, pripadne hod odkaz kde ju kupit

 
karinka martinzz 16.01.2020 (17:22)

0


martinzz odfotím a hodím dakam. Asi bola od nas z procyclingu keďže to doniesol ježiško 😅

 
DanielH 16.01.2020 (16:22)

0


Samozrejme som clanok lajkol este skor ako som zacal citat. A teraz mi povedzte. Sakra preco takychto báb nemoze byt viac?????????

 
Zahir DanielH 16.01.2020 (16:46)

3


Sme vzácne ako šafran

 
DanielH Zahir 16.01.2020 (16:52)

0


To teda ste 😢

 
karinka DanielH 16.01.2020 (17:16)

1


@DanielH musíš si takú vychovať 😉 my sme tiež nepadli z mesiaca. Teda ja určite nie 😊

 
DanielH karinka 16.01.2020 (17:24)

0


Zlatá 😀. Ono sa to ľahko povie. Hmm.

 
karinka DanielH 16.01.2020 (17:31)

5


@DanielH ja si pamätám na prvy rok kedy som vôbec začala jazdiť na bicykli - na horaku. S frajerom. Prvý výjazd na biely kríž - cca 25 či koľko km- nekonečný vyjazd na trištvrte dňa. Dalsi krát sme išli v lete cez vinohrady a cez les a strmý kopec, stipali má komáre, išla som najpomalšie ako sa dalo a rozplakala som sa, hlavne kvôli tým komárom 😂. Potom som ešte zopár krát štrajkovala, buď som v kopci šupla bicykel do trávy a povedala že hore už nejdem alebo keď ma frajer utrhol na cestaku z háku tak som si sadla na obrubník a bola zduta 😂 kazdy nejak začína 😁

 
DanielH karinka 16.01.2020 (17:33)

0


Tak verím že keď sa to takto láme nieje to ľahké. Si super ze si to takto napísala 👍👍👍

 
desertfremen karinka 17.01.2020 (09:35)

4


Karinka ty nemáš práve jednoduchú povahu, že nie (hehe). S tou mojou to bolo veľmi podobne, a tiež sa dokáže rozplakať kvôli (mne nepochopiteľným) blbostiam. Predtým nikdy nebicyklovala na športovom bicykli, ani nieje športový typ a nerada sa s niekým porovnáva. A po prvom výjazde šmarila cesťák do jarku asi dva metre od seba že už ďalej nejde. Všetko ju bolelo, nevedela si zvyknúť na posed v predklone, zadok ju bolel z tvrdého sedla (dovtedy jazdila len na mestskom bicykli, kabelku šmarila do košíka vpredu, na odpružennom sedle pekne vystretá do mesta na kávu v pekných šatách s rozpustenými vlasmi atd..). A teraz? Napr. Minulý víkend bolo tak mínus 2 a fúkal vietor, zaplietla si vrkoč, obliekla sa do cyklistického, nasadila prilbu, zobrala cesťák, a "že sa ide prebehnúť".

 
karinka desertfremen 17.01.2020 (10:08)

2


desertfremen práveže nemám vobec ťažkú povahu podľa mňa Rada skúšam nové veci a nové športy, skôr som vtedy vlastne prechádzala z krasokorčulovania na vytrvalostný šport a nebola som na takýto druh "bolesti" zvyknutá. Na takéto že sa kusneš aj keď už nevládzeš, že sa hecneš, že ešte ten kopec vyjdeš aj keď už máš dosť. Teraz sa už o zem hádžem iba z nešikovnosti

 
karinka desertfremen 17.01.2020 (10:10)

1


desertfremen vidíš, tak to má byť, každý posúvame svoje limity a hranicu diskomfortu.

 
DanielH karinka 17.01.2020 (09:42)

0


A teraz vlastne premýšľam. Kamarát v partií má podobný príbeh s jeho manželkou. Tiež po 5tich km úplne off uplakana napálena a dnes SPD pedále a super baba na bajk. Hmm.

 
karinka DanielH 17.01.2020 (10:12)

2


@DanielH vidíš, keď nejakú ako tak ochotnú stretneš, musí to zobrať ako projekt Vynaložený čas, úsilie treba brať ako investíciu, ktorá sa vráti

 
DanielH karinka 17.01.2020 (10:13)

0


Hehe. Projekt. Sa to ľahko povie. Ale uvidíme čo čas prinesie. Každopádne je vás žalostne málo.

 
sonakallay DanielH 17.01.2020 (14:13)

1


Presne tak, sme vzácny druh

 
DanielH sonakallay 17.01.2020 (15:14)

0


A ešte aj ohrozený. 😀

 
Pridaj komentár