Reportáž: XCO Čertovo koleso 2018 – naozaj výborná trať

Reportáž: XCO Čertovo koleso 2018 – naozaj výborná trať

131 komentár

redakcia 08.07.2018 30 fotografií   Trail Cross Country Horska Cyklistika Reportaz Preteky

V nedeľu, 1. júla 2018, po dlhom roku čakania, sa na úpätí Javorníkov opäť roztočilo Čertovo koleso. Obec Lazy pod Makytou a jej miestna časť Čertov, hostili po 8-krát XCO preteky s parametrami 4,1 km a 220 metrov na jedno kolo.

 


Zázemie bolo tradične zasadené do areálu chaty Alpina a lyžiarskeho strediska SKI Čertov. Usporiadateľom bolo občianske združenie Čertovská turistika. Podujatie je zaradené do Považsko-Strážovského pohára, ktorý spája päť lokálnych podujatí – XCO Lúky, XCO Čertov, XCM Horné Sŕnie, MTB časovku Belušské Slatiny a XCM Pružina. Seriál je teda koncipovaný tak, aby si účastníci mohli užiť viacero úrovní náročnosti jazdenia, resp. odlišné disciplíny. A keď hovoríme o náročnosti, tak Čertovmu kolesu patrí v tomto pohári jednoznačne prvá priečka.Trať XCO by podľa dnešných trendov mala zahŕňať prudké technické výstupy, kde slabšie povahy kolabujú, technické zjazdy, ktoré oddelia zrno od buriny, rýchle jazdivé single a veľa technických pasáží, kde diváci i jazdci híkajú od vzrušenia . Toto všetko, čisto naturálne a podomácky uvarené, ponúka, ako jedno z mála na Slovensku, práve podujatie v Čertove. Bez veľkých značiek a SZC za chrbtom.Výsledok sa teda cení o to viac. Vďaka za to patrí hlavne dvom ľuďom – Michal Murárik a Juraj Vykysalý, ktorí postupom času dokázali vytvoriť „rodinné“ podujatie, kde sa za tie roky pozná už takmer každý s každým.Súťažný deň bol rozdelený na preteky detí do 9 rokov so štartom o 11:00 a žiakov/juniorov/seniorov so štartom o 13:00. Detské preteky boli v tomto roku novinka a deti si svoje zápolenia užili na asfaltovej komunikácii v okolí chaty. Žiaci, juniorky a ženy absolvovali skrátené kolo, ktoré bolo ochudobnené o najťažšiu a najtechnickejšiu časť trate. Muži všetkých vekových kategórií si to rozdali na plnom okruhu, kde nohy pálili ako čert a srdcovo-cievny systém skúšal svoje limity. Podľa veku bol potom jednotlivým kategóriám určený počet kôl, na ktorých bojovali o čo najlepšie umiestnenie vo výsledkovej listine.Štart „velkáčov“ bol hromadný a na jeho čele stál jeden z mála slovenských profesionálnych horských cyklistov – Tomáš Višňovský, jazdiaci za český klub Česká Spořitelna-Accolade. Po štartovnom výstrele, tak ako sa na preteky XCO patrí, jazdci z prvého radu vystrelili zo svojich štartovných pozícií ako gule z kanóna a všetci sa pustili do prvého skráteného kola. Toto bolo ochudobnené o najťažšie pasáže a predišlo sa tak zápcham na prvých lesných trailoch. Odhadom 70% trate bolo naťahanej na lesných chodníkoch plných koreňov a switchbackov. Približne 20% trate viedlo po vykosených lúkach a zvyšok na šotolinovo-asfaltovej komunikácii. Vyblázniť do sýtosti sa mohol každý milovník singletrailov a silového šliapania. Profil trate, tak ako ho uvádzajú usporiadatelia, je uvedený na tomto odkaze.Najrýchlejším jazdcom bol, podľa očakávania, Tomáš Višňovský, ktorý sa ale džentlmensky vzdal svojho umiestnenia a poradie sa teda posúvalo o jednu priečku nižšie. Pre Tomáša to bol, ako sám uviedol, dobrý tréning a v jeho ďalšej profi kariére mu držíme palce. Kompletné výsledky nájdete na stránkebikerizpuchova.sk.

V cieli všetkých 102 účastníkov čakala pohoda, rizoto, klobása, pivo/kofola a veľmi dobrá nálada. Na chvíľku i dažďom pohrozilo, to aby sa nezabudlo, že ide o Čertovu dolinu . Pre tých, ktorí majú radi pohyblivé obrázky, je tu možnosť si virtuálne prejsť kompletné 4-kilometrové kolo, ktoré bolo zaznamenané z kokpitu jazdca tímu Agilus. Kto by chcel vidieť viac pekných fotografií z podujatia, tak stačí kliknúť na nasledovný odkaz.Usporiadateľom ešte raz veľká vďaka, zúčastneným pochvala za výkon na náročnej trati a autor tohto článku si praje, aby bolo jeho vystúpenie v Čertove prvým a posledným DNF výsledkom v jeho živote . Zároveň vás pozývame na ďalšie kolo Považsko-strážovského pohára, ktoré sa uskutoční 4.8. v Hornom Sŕní. Športu zdar a XCO disciplíne zvlášť.

(Autor reportáže: Igor Skrutek)

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

2. kolo Považsko - Strážovského Pohára

01.07.2018
2. kolo - Považsko-Strážovský pohár
MTB - XC
Lazy pod Makytou (Slovensko)

Propozície, Reportáže, Výsledky, Foto

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy ~ Okuliare)

Komentáre

v3hicl3 09.07.2018 (08:21)

0


Vyborna trat aj organizacia a pekne prostredie, len do buducna zlepsit znacenie. V tej rychlosti sa dalo lahko minut odbocku a pod.

 
Pridaj komentár