Kliknutím prejdeš na
www.welovecycling.com
Reklama
Sériu ŠKODA BIKE OPEN TOUR čaká pomerne výrazná zmena

Sériu ŠKODA BIKE OPEN TOUR čaká pomerne výrazná zmena

33 komentárov

Imroman 30.08.2018   Skoda Bike Open Tour Skoda Bike Open Tour Horska Cyklistika Relax Skoda Preteky Maraton

Koniec jedného z top maratónov u nás má za následok niektoré zmeny v rámci série a tiež možné zavedenie nových pravidiel.

 

Najväčším podujatím, čo do počtu účastníkov, sa už predbežne stal v tomto roku AUTHOR ŠKODA Bikemaratón Súľovské skaly. Ročníky, kedy bolo cieľom atakovať počet 1000 štartujúcich, doslova zmietla tohtoročná účasť 1352 bikerov, z ktorých 1270 dorazilo do cieľa niektorej z množstva tratí. Bol to skutočný rekord, ktorý zrejme z časti prispel aj k menej príjemným následkom.Možno ste už počuli, alebo čítali, že jeden z najstarších maratónov u nás uzavrel svoju kapitolu práve na 20. ročníku a konať sa už nebude. Dôvody neskôr zhrnul hlavný organizátor Slavomír Strečanský do svojho vyjadrenia. Jeho kompletné znenie nájdete priamo v MTBIKER fóre a nižšie je uvedená skrátená verzia.

Vyjadrenie Slavomíra Strečanského


"Bikemaratónske dianie sa posúva kamsi, kam nechceme. Na akciách tohto typu sa kedysi schádzali ľudia, ktorí cyklistiku mali v srdci a na akciu si prišli zajazdiť z radosti a tešili sa, že stretnú rovnako „postihnutých“ jedincov. Tento ročník bikemaratónu bohužiaľ nielenže potvrdil trend z posledných rokov, ale o dosť výraznejšie ukázal, že tak ako sa k horšiemu menia medziľudské vzťahy všeobecne, tak aj na pretekoch sa stále viac objavuje arogancia, drzosť, hulvátske správanie, neochota rešpektovať pravidlá a vytráca sa tolerancia, slušnosť a zmysel pre poriadok. Každý rok po pretekoch pri odznačovaní trás vyzbierame množstvo odpadkov. Nečudujme sa teda ochranárom, vlastníkom pozemkov a miestnym obyvateľom, že sú nespokojní, keď nachádzajú počas pretekov a tesne po nich obaly z tyčiniek, gélov a iný špecifický odpad v prírode (dokonca aj v rezervácii !!!), popri plotoch, pred bránami a videli sme odpadky aj vo dvore! Týmto bordelárom je asi jedno, že si niekto musí dať námahu po pretekoch to vyzbierať, ale hlavne vysvetliť obyvateľom a vlastníkom pozemkov, že sa na budúce budeme snažiť minimalizovať odpad na trasách. Považujú za samozrejmosť, že ten chliev po nich niekto musí predsa upratať. Veď oni si zaplatili štartovné...

Za vážny až zásadný problém ale považujem ignorovanie pravidiel účasti na pretekoch. Začalo to už na parkovisku (obzvlášť keď v Súľove je jediné miesto, kde sa dá parkovať – lúka pod skalami), keď sa pár jedincov napriek pokynom usporiadateľov postavilo tak, ako to vyhovovalo im a komplikovali usporiadanie množstva ďalších áut. Dianie na prezentácii v sobotu ráno bolo chvíľami ako zo zlého sna. Pár vopred nezaregistrovaných ľudí sa hrubým spôsobom dožadovalo prihlásenia na preteky a našim ľudom na prezentácii oplzlo nadávali! Systém prihlasovania roky vysvetľujeme (ak máme osobné údaje pretekára v databáze vopred, štartovné sa dá zaplatiť aj v sobotu ráno) a snažíme sa vyjsť v ústrety, keď to je možné. Žiaľ za ďalšie, niektoré indivíduá nechcú pochopiť, že keď nemajú vopred zaplatené štartovné, treba si vystáť 2 rady, aby nezdržiavali tých, ktorí majú všetko v poriadku... Na prezentácii si naši usporiadatelia vypočuli toľko nadávok a urážok, že mi ich je ešte teraz ľúto.

Väčšina z nás organizuje preteky preto, lebo nás to baví a po vydarenej akcii nás teší pozitívne hodnotenie a spokojnosť účastníkov. Objektívna kritika nedostatkov je vítaná, akcie to posúva k lepšiemu. Keď je ale odmenou za 2 dni permanentného stresu za viac-menej dobrovoľnú prácu rodinných príslušníkov, priateľov a ďalších x pomocníkov ich urážanie a to len z dôvodu svojvoľného nerešpektovania pravidiel pretekov, tak to tolerovať nebudem. Bohužiaľ, ako to už býva, na pár nevychovaných jednotlivcov dopláca slušná väčšina. Je najvyšší čas začať riešiť tento nešvár na ďalších akciách, lebo sa pokojne môže stať, že pohár trpezlivosti a tolerancie pretečie aj ďalším organizátorom. Nešportové arogantné správanie a zahadzovanie odpadkov mimo vymedzených zón by malo byť trestané zákazom štartu na všetkých pretekoch.

Mrzí ma to viac, než si myslíte, no z vyššie uvedených dôvodov ďalší ročník bikemaratónu v Súľove už organizovať nebudeme. Ďakujem za porozumenie a všetkým slušným bikerom za doterajšiu účasť na pretekoch v Súľove."

Aké budú zmeny?


Z toho vyplývajú aj zmeny, ktoré sa uskutočnia v budúcom ročníku ŠKODA BIKE OPEN TOUR 2019. Tou zatiaľ plánovanou je zavedenie akéhosi systému, na základne ktorého by bolo možné ľudí, ktorí porušujú pravidlá upozorniť, resp. aj vylúčiť. Niečo na spôsob žltej a následne v druhom prípade červenej karty, pričom skutočne závažné priestupky by boli potrestané okamžitým vylúčením z podujatia a tiež z ostatých v rámci série. A čoho by sa dané priestupky týkali? Odhadzovanie odpadkov, nešportové správanie, ohrozovanie ostatných, vulgárne správanie voči usporiadateľom, regulovčíkom, ľudom na bufetoch a pod. Cieľom nie je samozrejme nikoho obmedzovať, len skúsiť trochu zabrániť tomu, aby pre pár ľudí trpeli ostatní. Veď na zrušenie jedného z top maratónov u nás s 20. ročnou tradíciou doplatia všetci „slušní“ bikeri, ktorých je väčšina. Tých pár „premotivovaných“, čo si myslia, že môžu všetko, alebo sú snáď na Majstrovstách sveta, môže zostať radšej doma...Detaily budú upresnené samozrejme neskôr, ale taký je predbežný plán, ktorý nám prezradil Pavol Grujbár (organizátor ŠKODA STUPAVA Trophy) na základne rozhovorov s ostatnými organizátormi podujatí ŠBOT.Tou potvrdenou zmenou je úprava termínov na budúci rok a jeden nový prírastok. Podujatie ŠKODA STUPAVA TROPHY sa presunie z júlového termínu na júnový. Konkrétne sa bude konať 21 – 23. júna, teda cca o mesiac skôr, ako sme boli doteraz zvyknutí. Do kalendára ŠBOT pribudne Cyklomaratón Topoľčianky s dátumom 27. júla. Podujatie má síce krátku históriu, ale už prvé 2 ročníky presvedčili o svojej kvalite. Pozitívne ohlasy jazdcov boli z viacerých strán, o čom ste si mohli prečítať aj v našich reportážach z roku 2016 a 2017.Ako som písal vyššie, všetky detaily sa upresnia neskôr a dúfajme, že následky, aké mala akcia v Súľove, boli dostatočným varovaním. Zatiaľ nás čaká ešte finále súčasnej série, ktoré sa bude konať na podujatí ŠKODA Slovenský raj už 8. septembra.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle ~ Pevné a hardtail)

Komentáre

AdMich 31.08.2018 (08:30)

To je názorná ukážka slovenského národa: JA som si zaplatil, JA si môžem robiť čo chcem. A žiadny organizátor mi tu nebude hovoriť, čo JA mám a nemám robiť, môže byť rád, že som mu zaplatil! Kto to zorganizoval, nech sa stará....JA som zaplatil. JA, JA, JA...presne ako aj na tomto fóre a vôbec všade.

 
ddrmodes 30.08.2018 (20:17)

Zakázal resp zrušil by som registráciu na mieste.

 
milsu ddrmodes 30.08.2018 (21:44)

čo by to zmenilo??

 
vlastoch milsu 30.08.2018 (22:24)

registracia a platba na mieste je nezmysel ... negatív je cely rad: chaos, mnozstvo ludi, dlhe cakanie, nervozita pred startom popisané v stanovisku a manipulacia a skladovanie hotovosti pre organizatora ... skutocny cyklonadsenec ktory ma realny zaujem sa zucastnit preteku by mohol vyvinut aspon trocha snahy a vytvorit si ucet na cyklo-sao, registrovat sa a zaplatit vopred elektronicky, a necakat do posledneho dna ake bude pocasie ci sa oplati vstat, alebo ze ake cool bude dnes ist na maraton

 
schejta vlastoch 30.08.2018 (22:40)

registracia a platba na mieste nezmyesl nieje, ja napriklad viem maximalne 5 dni dopredu ako robim a niekedy sa mi to este aj na poslednu chvilu meni, takze niekedy som rad ze sa prihlasim len rovno na mieste

 
milsu vlastoch 30.08.2018 (22:45)

Píšeš to z vlastných skúseností? Ja som organizoval mtb maratóny a nevidel by som to tak striktne.

 
ThomasKay milsu 31.08.2018 (07:38)

Ja môžem pridať osobnú skúsenosť práve zo Súľova. V sobotu, ako som stál v rade na prezentáciu, pri stole stála skupina 4 ľudí, ktorý sa silou - mocou dožadovali registrácie, aj keď bolo avizované dostatočne vopred, že v sobotu sa už prihlásiť nedá. Pani im to slušne oznámila, že bohužiaľ sa nedá ale ak chcú, môžu si samozrejme bez čísla prejsť trať spolu s nami - pretekármi... Odpoveďou jej bolo, že ako si to ona pi*a dovoľuje ich nezaregistrovať, že oni sa je*ú dve a pol hodiny autom, aby ich nakoniec nezaregistrovali.
Osobne neviem, či si tú trasu išli prejsť, ale ak áno, potom typy, ktoré dokážu vynadať takto pani za PC, ktorá si robí len svoju robotu, dokážu práve robiť bordel aj na trati.
Za 2. ja by som napríklad odporúčal aj kontrolovať účastníkov. Nemám osobne nič proti tomu, keď sa niekto zúčastniť nemôže a predá štartovné ale malo by to byť nejak zabezpečené, že vie o tom aj organizátor. Napr. na Stupave v piatok, keď sa išiel eliminátor, museli pretekári pred štartom povedať svoje priezvisko a rok narodenia. Prišiel tam pretekár, ktorí zahlásil meno XY a rok narodenia 1999... Chlap za časomierou sa ho pýta, či má fakt 19 rokov, pretože vyzerá na 40 (podotýkam, že obmedzenie veku tam nebolo) On tvrdil že má, až po hodnej chvíli sa priznal, že ide na kamaráta, lebo nemôže prísť. A teraz si predstavte, že takýto prípad sa stane v preteku a " Peter" ide namiesto "Ivana", kdesi sa vysype, ostane ležať v bezvedomí a nikto nevie kto to je, tak sa podľa čísla zistí, že je to "Ivan" aj keď ten sedí veselo doma .... A rovnako to platí aj pre tie plánované žlté a červené karty....

 
xidoss 31.08.2018 (11:10)

Skoda Sulova ten sa nahradit neda...Dufam ze to bude vystrazny prst pre arogantnych bikerov...Ja uz 2 roky nejazdim ziadne masove podujatia presne kvoli dovodom uvedenym vyssie..Vrcholom bolo ked som na jednom nemenovanom maratone videl ako jeden "biker" strcil do bikera ktory mu zavadzal na trati a ten nasledne hodil papulu... Bikera som dobehol a slusne som ho upozornil ze toto uz prehnal pricom jeho reakcia bola aby som sa staral o seba...Chalan mal asi 19 rokov a zacal mi nadavat do kok*tov...tak som mu to vysvetlil rucne strucne...

 
jafri457 30.08.2018 (22:07)

Škoda, Súľov sa nahradiť nedá...

 
b21 30.08.2018 (21:34)

to je uz absolutny vrchol co si niektore hovada dovoluju, uz samotny odpad by malo byt o slusnosti, o slusnom vystupovani nehovoriac, je problem dat si bordel do zadnych vackov?,alebo spravat sa slusne? voci organizatorom, ale aj ostatnim ucastnikom....toto mi hlava nebere

 
milsu b21 30.08.2018 (21:40)

je to obraz spoločnosti

 
b21 milsu 30.08.2018 (21:55)

ja ked mozem tak uhnem, bordel by ma ani nenapadlo niekde inde vyhodit, radsej to budem niest celu cestu....

 
Sarinator 31.08.2018 (08:44)

Ked som sa zacinal vozit po lesoch (1994) tak podla penumatik som vedel kto bol ci je v lesiku. Po lese sa vozilo naozaj tak do 20-30 ludi (v KE). Vsetci sme sa zdravili bordel nikdy nebol. Bohuzial z masovostou nevyhnutne pride aj ta cast gausoveho rozdelenia, ktora vzdy a vsade bude robit problemy. Mna skor mrzi to ze my ostaty sa nevieme v takej chvili zjednotit a take hovado vykopat von z danej akcie popirpade mu ten odpad napchat do ....

 
marano 31.08.2018 (07:51)

Nikde sa to nespomína, ale myslím že dosť prispelo aj to že si niekto poriadne skráti trať a potom sa vyškiera z najvyššieho stupňa na bedni.
Čo Vy na to pán Kořínek???

 
Hazard 30.08.2018 (20:10)

Škoda toho Súľova, ale dobre to poriešili, že v jeho termíne Stupava a Topolčianky v júli...

 
Hack3r 30.08.2018 (21:02)

Radsej keby nezrusili Sulov a tym ch*jom ktory za to mozu dolamali bajky

 
bmartin 30.08.2018 (21:15)

Nechce sa mi veriť že už nepôjdem Súľov.To je ako zlý sen!Aspoň pre mňa😢Ale ďakujem za pekné ročníky.

 
Davac 01.09.2018 (02:29)

Ach jaj, moj najoblubenejší maratón. Viem prečo ho zrušili, ale veď predsa 99 percent ľudí sa správa slušne. Nechápem tento krok. Potrestali ste najviac tých, ktorí za nič nemôžu a Súľov je pre nich srdcovka.

 
lesnypes 01.09.2018 (06:03)

Chapem organizatora a jeho dovody,ale nemyslim si ze zrušenie tejto akcie nejako napravi tie hoväda čo sa nevedia spravat.Im je jeden maraton ukradnuty,pojdu na druhy...Skor by sa organizátori mali dohodnut na pravidlach a nedovoliť takymto štartovat na ďalších podujatiach.Vyhadzovat odpadky by sa malo iba vo vymedzenyh zonach(ja osobne nic nevyhadzjem čo si dokazem plne priniest to si aj prazdne odnesiem a to ze si zašpinim dres prip.vak je blbost aj tak.vštko ide do pračky).Registracia na mieste je ok.Ako uz bolo napisane ja neviem či budem mat možnost ist na akciu ani 2dni predtym(praca,rodina)Ano možem si tu trat prejst bez čisla,aj tak nepretekam idem sa iba povozit,ale zaplatit startovne je mi akosi prirodzene keďže organizator to vsetko naplanoval označil.Stalo ho to plno času, nervov,vybavovania.A čo sa tyka nadavania na organizatorov pri registracii by vyriešil zakaz zúčastňovať sa na ďalších akciach...

 
Tomas11 02.09.2018 (09:58)

Jedným z hlavných dôvodov tohto úpadku je podľa mňa to, že sa do maratónovania dostáva business.
Ešte teraz si pamätám, ako som bol na prvých pretekoch v roku 2017 doslova šokovaný tým, ako sa na maratónoch zvýšila úroveň bajkov. Prechádzal som sa po parkovisku a pomaly pri každom aute bol opretý carbonový kúsok v cene minimálne 3.000 €. Tešil som sa, aký budem frajer s novými kolesami Notubes Crest, ale houbeles, aj tam už fičal carbon...

Predtým na tak drahých strojoch jazdili ozaj len top borci, no dnes už si kdeaký “slovenský podnikateľ” kúpi mašinu za 5k, ďalšiu tisícku dá za wattmeter a stovku mesačne posiela svojmu internetovému trénerovi.
Z tejto “investície”, prirodzene, očakáva aj nejakú “návratnosť” a potom sa na pretekoch správa, ako keby mu to tam patrilo.
To, že minútu pred štatom “nacúva” do prvého radu je z tohto pohľadu najmenší problém, aj keď mňa osobne to irituje extrémne - je to taký výsmech všetkým tým, ktorí tam nezriedka stoja aj 30 minút... Odhadzovanie odpadu je zhovadilosť najhrubšieho zrna a to, čo popisoval @xidoss, tak to mi už ozaj hlava neberie.

Týchto “problémových jedincov” by som navrhoval pred tombolou vyhlásiť (ak by náhodou niekto z nich predtým skončil na pódiu, tak mu aj “ceremoniálne” odobrať cenu - to by bolo srandy kopec ) a normálne im dať dištanc na ostatné podujatia série + budúci ročník daného maratónu. Po pár takýchto dištancoch by si mohli uvedomiť, že niečo robia zle

 
milsu 30.08.2018 (21:21)

Je to asi aj tým počtom účastníkov. Ja som robil štyri ročníky Bratislavského MTB maratónu. Mali sme medzi 350 až 450 pretekárov. K môjmu prekvapeniu pri odznačovaní môžem povedať že odpadkov bolo minimum.
Z článku vyplýva, že ŠBOT pokračuje. To je fajn.

 
MikeSV 30.08.2018 (23:59)

No vobec sa organizatorom necudujem, niektorym ludom to uz zacina pekne vyhravat 😥

 
mitocross 31.08.2018 (11:17)

Viem si predstavit a chapem rozladenie organizatora po preteku. Ale prekvapuje ma, ze mu to zostalo aj s odstupom casu. Organizacia preteku s takym poctom ucastnikov je mimoriadne narocna a vzdy sa na takejto akcii najdu arogantni debili. Z vyjadrenia mi to pripada, ako keby to organizatora prekvapilo. Stovky spokojnych ucastnikov prislo o krasny pretek kvoli niekolkym (desiatkam) neprisposobivych? Preco by sa nedalo z toho zobrat si skusenost do dalsieho rocnika - prisnejsie parkovanie/ohradenie, dirigovanie, lepsie vyznacene terminy prihlasenia, nekopromisna ochranka na prezentacii, atd.,..... ??? To su detaily, ktore sa daju riesit.
Alebo dovody nie su len tieto? Vysoke mnozstvo ucastnikov moze poriesit aj neorganizovanie/prestavka na par rokov. Podobne nieco sa stalo aj Zelenej Stope v Selciach.

 
mitocross mitocross 31.08.2018 (11:19)

Tie Selce mali byt s otaznikom.

 
kvakob mitocross 31.08.2018 (13:15)

a kto by to "prisnejsie" robil ? resp. koho by to bavilo ,prve dve slavove vety vystihuju uplne vsetko ...robili to ludia pre ludi priatelska atmosfera atd. co by sa prisnostou vsade stratilo,bohuzial pre niektorich "ludi" sa svet kruti okolo nich a ked si zaplatia tak aj vesmir ....bavilo by ta ist pomahat ,organizovat atd. - mal by si na to zaludok, s tym ze sa budes natahovat s debilmi o,kazdemu normalnemu uvedomelemu cloveku, jasne veci ...? kolko takych ludi najdes do organizovania aby si zabezpecil take velke podujatie ... len si predstav ze tvojej mame,sestre a pod. tam zacne niekto nadavat len preto ze si robi vlastne pravidla...

 
Mirec_Mucha 02.09.2018 (09:50)

Ľudová múdrosť vraví "kultúru národa poznáš podľa záchoda".
To čo tu píšete, ale aj vidím po prírode speje k tomu, že raz nám ochranári zakážu vychádzať z domu!

 
marcel.baldy 30.08.2018 (21:40)

Dobry den pan Strecansky, plne s Vami suhlasim. Aj kvoli takymto "inteligentom", ktori si myslia ze su majstri sveta a mozu vsetko... Viete, to su vacsinou taki ti pupkaci, ktori pridu na audine, alebo tuaregu (v ciernej farbe samozrejme) a si myslia ze vsetci urobia to co oni povedia...ale v prvom rade by si mali ist za psychologom liecit komplexy... zbohatlici arogantni. Takychto len poslat na prevychovu do uranovych bani na Sibir, odtial by sa vratili ako ludia, v prvom rade.

 
milsu marcel.baldy 30.08.2018 (21:46)

Keď mám problém v lese s bezohľadnými "bikermi" tak to nebývajú "ti pupkaci..."

 
brunicek 30.08.2018 (22:39)

Skoda toho presunu terminu Stupavy na jun. Uz som bol za tie roky nam zvyknuty.

 
Lajcy_XC 31.08.2018 (11:12)

Najsmutnejšie na tom celom je že keď niekto robí taky bordel na pretekoch čo potom robí doma keď odhadujú ľudia bordel v prírode potom sa ochranári budú sťažovať na bikerov neustále a nakoniec este mtb bude trestný čin..

 
mirecpd 31.08.2018 (13:15)

...ešte by mohli zaviesť aspoň kategóriu 30-39....

 
Strenki 30.08.2018 (20:44)

Radsej keby Stupavu nahradili Topolciankami

 
reynar Strenki 31.08.2018 (07:46)

netrep 😉

 
Pridaj komentár