Dvojtýždňový vanlife s bicyklami do Álp

Dvojtýždňový vanlife s bicyklami do Álp

Čas je neúprosný a jeho vplyv sa nedá zastaviť. Svoje o tom vie aj naše staré auto, ktoré má po každej zime čoraz menej laku – buď jednoducho opadol, alebo prehral boj s hrdzou. A tak sme začali uvažovať o niečom novom pre náš životný štýl.

Vlastne už dlho snívame o „vanlife“ štýle. Kúpiť dodávku, vnútro prerobiť na spanie, naložiť bicykle, všetko potrebné vybavenie a vyraziť do sveta. Nemusieť viac riešiť ubytovanie, zaparkovať a hotovo. Staré autá vyzerajú na fotkách cool, ale my nemáme chuť tráviť čas nekonečnými opravami – nehovoriac o tom, že autám rozumieme asi ako hus pivu, takže by to chcelo niečo novšie, v čom sa človek nemusí príliš vŕtať.

Preto ponuka od Peugeotu, ktorá v schránke pristála niekedy v polovici prázdnin, prišla ako na zavolanie. „Nechceli by ste otestovať našu novinku? Peugeot Rifter je ako stvorený pre outdoorovo zamerané dvojice. S jeho predajom sa začne až na jeseň, takže budete úplne prví...“ Ok, keď otestovať, tak pekne po našom. Dva týždne sme v ňom – spávali – jedli – varili – servisovali bicykle – a skrývali sa pred všetkým, čo si na nás príroda vymyslela...Auto do nepohody


Počasie na konci augusta býva väčšinou stabilné, preto sme si zámerne vybrali strediská a traily, kde svetová špička jazdiaca EWS (Enduro World Series) bojuje o sekundy a body. Aby sme si užili atmosféru, ktorú nikdy nezažijeme na vlastnej koži, a popri tom otestovali novotou voňajúci Rifter. Nakoniec to dopadlo celkom opačne – test to bol predovšetkým pre nás a romantiku sme si užívali s Rifterom. Ale pekne poporiadku...Tento model spája výhody multifunkčného vozidla na prácu a voľný čas. Krátka predná kapota a vysoká strecha vytvárajú priestor pre kabínu na úrovni rodinných minivanov alebo menších dodávok. Po počiatočnom oťukávaní začíname prehadzovať veci z jedného auta do druhého. Bicykle, ruksaky, boxy. Nie, musíme tie bicykle postaviť. Okoloidúci len krútili hlavami, keď sme tretíkrát všetko vyhádzali. Objem batožinového priestoru našej päťmiestnej verzie môže vzrásť so základných 775 litrov až na 3 500 litrov!

A to všetko vďaka mechanizmu „Magic Flat“, ktorý umožňuje ľahké sklopenie jednotlivých sedačiek, čím sa vytvorí jedna obrovská vodorovná plocha. Paráda. Na jednu stranu bicykle, na druhú štyri boxy a medzi to ruksaky s oblečením, aby nič nepadalo. Navyše odkladacia schránka stredovej konzoly zhltne kopu ďalších vecí – cez elektroniku, jedlo až po vodu. Vyrážame.Neustále pod kontrolou


V lete je najlepšie jazdiť až večer, aspoň nám sa to za posledné roky osvedčilo. Aj teraz vyrážame až okolo siedmej a jazdu nám spríjemňuje množstvo asistenčných systémov. Mnohé z nich sú pritom v tejto triede použité prvýkrát. Najviac ma potešil asi adaptívny tempomat a systém sledovania mŕtveho uhla s upozornením na vonkajších spätných zrkadlách. Hlavne v Taliansku, kde sa aj mimo Monzy jazdí ako o preteky a zásadne bez smeroviek, nás aspoň dvakrát zachránil. Naopak, neuveriteľne ma vytáčal asistent pozornosti vodiča, ktorý mi často signalizoval, že mám uchopiť volant, hoci som ho držal obidvoma rukami.Horúci a slnkom prežiarený svet sme nechali kdesi za sebou, na úzkych alpských serpentínach vládol chlad a tiene. Ako prvý nás privítal vysoko na oblohe jastrab. Jeho škrekot sa odrážal od skalnatých stien Matterhornu, bicykle odpočívali pod stromom kúsok od auta, boxy v jednom štvorposchodovom komíne a my sme zakutraní v spacákoch pozorovali krásu okolo seba cez otvárateľné okno piatych dverí. Pustili sme si hudbu a bolo nám náramne...

Každodenná premena


A tak sa náš Rifter každý deň menil zo spálne na jedáleň a zasa na sklad. Vďaka tomu, že sa predné sedadlo spolujazdca dá sklopiť do roviny, vzniká spolu so sklopeným druhým radom sedadiel až 2,7 metra dlhý priestor, takže ani pri mojej výške 194 cm nebol žiadny problém - miesta bolo v aute dostatok. Chceš si uvariť, ale vonku prší? Nevadí, stačí zdvihnúť kufor a máš ideálnu ochranu pred dažďom. Máš toho po celodennom jazdení plné zuby? Bicykle nechaj vonku a na pár minút sa natiahni vo vnútri. Jednoduché ako facka…Alpské cesty sú ako stvorené na svižnú, športovo ladenú, jazdu. Teda pokiaľ nestretnete pred sebou karavan alebo šoféra, ktorý sa viac kochá, ako ide. Naša 130-koňová dieselová 1,5-ka s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou trhala asfalt. Keby chcela. Ale jeden pohľad Dašeny stačil, aby som zložil nohu z plynu a unormálnil sa. Pritom spotreba na úrovni 5,5 litra je viac ako slušná – hlavne pri tých cenách, ktoré Taliani predvádzajú. Akože pýtať za diesel 1,60 eura je podľa mňa už na hranici zdravého rozumu. Alebo aj kúsok za ňou! Keby nemali špagety, pizzu, olivový olej a hlavne traily, tak neviem, neviem.

Z Cevina do La Thuile, na skok do francúzskeho Val d’Isere, späť do Paganelly, odtiaľ do Canazei a celý výlet sme zakončili v Cortine d"Ampezzo – modle všetkých fotografov, turistov a lyžiarov. Ak tam stretnete niekoho na bicykli, bude to na 99 % na ceste. Ale nedajte sa odradiť, aj v teréne je to bomba. Len škoda toho počasia. Takmer každý deň nám pršalo, jeden večer ostrý vietor, ktorý dul zo štítov, privial dokonca sneh. A viete, ako to chodí, v daždi cestovanie a jazdenie strácajú určitú časť pôvabu – niežeby sa nedalo, ale je to o dosť komplikovanejšie. Na pohodlie, na psychiku.

Keď sme minulý rok boli vo Walese a tiež nám zo siedmich dní pršalo šesť, snívali sme o aute, kde by sme sa mohli vyspať a nemuseli každý deň znova a znova stavať stan a na noc si zaliezť do navlhnutých studených spacákov. Teraz sa nám to splnilo, samozrejme, po kompletnom prispôsobení vnútra svojim potrebám (napr. doplnení sieťky na odkladanie vecí pod strechu alebo vyriešení odkladacieho priestoru na potraviny pomocou šuflíkovej skrinky) by to bolo ešte jednoduchšie a príjemnejšie. Nemuseli by sme denne presúvať škatule, bicykle...Vysoký podvozok a robustná konštrukcia už takmer na hranici SUV-čka boli príjemným bonusom pri hľadaní slobody. Cestičky, ktoré sa vinuli v kopcoch, po dažďoch rozbahnené lúky a v každom odtlačku kravského kopyta stojaca voda. Ale nám (ani autu) to nevadilo, tu sme mali pokoj, lebo preč sú časy, keď Alpy boli dobrodružstvom pre chudobných.

Z hotelových izieb sa veľkoleposť vzdialených hôr, kde každý hrebeň je svetlejší ako ten pred ním, až nakoniec celkom splynú s oblohou, pozoruje ťažko. Alebo keď deň pohasína, začnú poletovať prvé netopiere a po oblohe sa rozsype toľko hviezd, že vidno vlny vzdialených pahorkov. Je to parádne.Páči sa nám:

  • možnosť sklopiť sedačky do vodorovnej polohy a získať tak 2,7 metra dlhý priestor.
  • Nízka spotreba na také robustné auto.
  • Odkladacia schránka stredovej konzoly.
  • Otvárateľné okno piatych dverí.
  • Elektrická zásuvka (nabíja rýchlejšie ako USB).

Dalo by sa zlepšiť:

  • Látka poťahov sedadiel a kufra – neskutočne sa na ňu všetko „chytá”. Od peria zo spacákov po trávu, prach, omrvinky. Látka je „chlpatá” a jej použitie, najmä v kufri, nám nedáva celkom zmysel. Hlavne keď je auto špecifikované aj ako úžitkové.

Ale áno, dali by sme to aj vo Felde a v stane, ale bolo by to o dosť tvrdšie. Rifter, nám prirástol k srdcu, lebo splnil presne to, čo už dlhšie hľadáme – kombináciu auta, s ktorým môžeme vyraziť za dobrodružstvom a súčasne aj do obchodu po chlieb...

Viac o predstavenom modeli Peugeot Rifter sa môžete dozvedieť na tomto odkaze.
(PR článok)


info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Pozvánka: MTBIKER Častovský cyklookruh - pohodová cykloturistika

Pozvánka: MTBIKER Častovský cyklookruh - pohodová cykloturistika

V sobotu 7. augusta sa bude konať príjemné podujatie, kde je viac než isté, že fanúšikovia cyklistiky strávia skvelý deň.
Tip na výlet: Panoramatické jazdenie v okolí Litmanovej

Tip na výlet: Panoramatické jazdenie v okolí Litmanovej

Človek mieni, koronavírus mení. Plánovaná dovolenka v zahraničí padla a zhoda okolností nás na pár dní zaviedla do východnejšej časti našej krajiny. Presnejšie do Litmanovej pri Starej Ľubovni.
Video: Prvá jazda dievčat na ebikoch - výlet na Kráľovu hoľu play_arrow

Video: Prvá jazda dievčat na ebikoch - výlet na Kráľovu hoľu

Boli sme zvedaví na prvú jazdu dievčat na ebikoch, na ich bezprostredné pocity a ich hodnotenia, čo sa im na elektrobicykloch páčilo a čo nie. Ako dopadol výlet na Kráľovu hoľu?
keyboard_arrow_up