Test: Svetlo BBB BLS-74 STRIKE 760 – verný spoločník na výjazdy počas zimného obdobia

Test: Svetlo BBB BLS-74 STRIKE 760 – verný spoločník na výjazdy počas zimného obdobia

28 komentárov

bimjeam 01.12.2018 18 fotografií   Svetlo Osvetlenie Bezpecnost Test Jesen Komponenty Bbb Vybava

S prechodom na zimný čas sa väčšine z nás končí možnosť vyraziť po práci na normálny výjazd. Niekto to rieši zapriahnutím bicykla do trenažéra, no s poriadnym svetlom však tomu nemusí byť nutne tak.

 

Tohtoročný október a november sú pre cyklistov mimoriadne priaznivé. Suché a relatívne teplé počasie dovoľuje jazdiť podstatne viac, ako dĺžka slnečného svitu. Pokiaľ však zarezávate v práci od ôsmej do piatej, máte smolu. Pokiaľ teda nemáte nejaké výkonné svetlo.

Predmetom dnešného testu je výkonný lampáš od holandskej značky BBB, ktorá je povestná svojou politikou, ktorá obvykle ponúka rozumný pomer ceny a výkonu. Bude tomu tak aj v prípade svetla s označením BLS-74 STRIKE 760?Základné parametre, obsah balenia a prvý dojem


Ako už napovedá samotný názov, svetlo disponuje maximálnym výkonom 760 lúmenov, čo nie je zrovna málo. Výkon má na svedomí jedna vysokovýkonná XLM CREE dióda. Hmotnosť svetla činí 108 g bez úchytu, ktorý pridá ďalších 20 gramov. Kapacita 3,7 V batérie je 2 600 mAh a podľa výrobcu (Samsung) je možné ho opakovane nabiť bez vplyvu na výkon až 300 cyklami. Pozitívom je, že batériu môžete zo svetla vybrať pomocou mince a vymeniť ju za nabitú, ktorú si viete k svetlu dokúpiť pod označením EnergyBar BLS-93.

Čo sa týka dizajnu, tak dominantne pôsobí predná časť tela, cez ktorú presvitajú kruhové chladiče z hliníka. V spodnej časti sa nachádza mikro-usb port vybavený ochrannou gumovou krytkou. V hornej časti svetla zasa dominuje malý hrb s väčším gumeným ovládacím tlačidlom, ktoré je vybavené modrou, resp. červenou diódou a stlačiť ide pomerne stuha. Za povšimnutie stojí aj malá strieška nad optikou, ktorá zabraňuje zbytočnému odrazu svetla smerom k jazdcovi a jeho oslňovaniu.

V minimalistickom balení nájdete iba návod, USB káblik a svetlo s úchytom. Úchyt si zaslúži pochvalu za možnosť natočenia svetlá do strán, no pri jeho inštalácii budete potrebovať 5-mm inbusový kľúč, čo nie je moc praktické pokiaľ plánujete svetlo prehadzovať medzi viacerými bicyklami. Telo svetla je vyrobené z plastu, no po dizajnovej ani kvalitatívnej stránke to nie je vôbec zlé. Zaradil by som ho skôr k tým vydarenejším.Režimy, výkon a ovládanie – neúnavný pracant


Z hľadiska počtu ponúkaných režimov je svetlo určite nadpriemerné. Výkony sú dobre odstupňované a najmä prechod z režimu „super svetlo“ do režimu „diaľkové svetlo“ je slušne postrehnuteľný a odlíšený. Svetlo ponúka dokopy 4 svetelné a jeden blikací mód. V závislosti od zvoleného režimu dokážete akumulátor vyžmýkať od dvoch do necelých 15 hodín.

Režim - Výkon v lúmenoch - Doba svietenia v hodinách
Super svetlo - 760 - 2,2
Diaľkové svetlo - 488 - 3,2
Štandardné svetlo - 228 - 7,5
Tlmené svetlo - 106 - 14,9
Blikanie - 760 - 5,6Teória v praxi – postrehy z brázdenia nočnou krajinou


Svetlá patria medzi typický príklad cyklistického artiklu, kde je lepšie raz vidieť, ako stokrát čítať a mesiac špekulovať. Preto sa v tomto odstavci pokúsim zhrnúť svoje postrehy a poznatky z cca trojtýždňového používania. Samotná farba svetla je pomerne biela s nádychom modrej. Optika rozptyľuje svetlo v dvoch rôznych úrovniach, pričom je viditeľný prechod medzi rozptýleným svetlom s krátkym dosvitom a výrazne užším kužeľom, ktorý vám dobre posvieti aj na väčšie vzdialenosti.

Chladenie svetla vyriešené päticou kruhových chladičov v oblasti hlavy, je veľmi účinné a nestalo sa mi, že by sa svetlo prehrialo, alebo vyslovene sálalo pri dlhodobejšom zastavení. V porovnaní s konkurenčnými svetlami s obdobným menovitým výkonom má telo po hodinovom výjazde podstatne nižšiu teplotu. Čo až tak pozitívne nehodnotím je tuhosť ovládacieho tlačidla. Najmä v hrubších rukaviciach to až také pohodlné nie je, no je možné, že som len rozmaznaný svojim niekoľkoročným vymačkaným svetlom a táto vlastnosť sa časom upraví, alebo si človek jednoducho časom zvykne.

Druhá výtka z mojej strany je utiahnutie úchytu. To je možné len 5-milimetrovým inbusom. Čiže, ak chcete svetlo meniť napr. medzi bicyklom a žiletkou, musíte sa s tým zbytočne babrať. Našťastie výrobca ponúka možnosť dokúpiť si ďalší úchyt za pár drobných. Keď sa na to pozrieme ale z druhej strany, objímka úchytu zvládne priemer riadidiel od 25,4 po 31,8 mm a na mieste drží fakt pevne, aj keď svetlo nasmerujete do boku.Výkon svetla je z môjho pohľadu na bežné jazdenie v tme plne postačujúci. BLS-74 nie je žiadna fotónová bomba, no určite nebudete musieť jazdiť s očami na stopkách, alebo sa zdržiavať len na dobre známych trasách. Odstupňovanie režimov je plynulé a s najsilnejším režimom som sa to nebál pustiť dolu kopcom ani v lese. Optika ponúka kombináciu dobrého osvetlenia periférie s výraznejším stredovým kužeľom, ktorý vám osvetlí cestu vo veľmi dobrej vzdialenosti. Strieška nad ledkou si plní svoju funkciu tiež vzorne a počas jazdy neoslňovala mňa, ani protiidúcich účastníkov tejto recenzie.

Veľmi príjemne ma prekvapila aj výdrž svetla. Po 80 minútovom výjazde v teplote pod 10 °C zmenila dióda modrú farbu na červenú a ja som čakal, že kým dôjdem domov, tak budem svietiť ako svätojánska muška na najslabšom režime. Na moje veľké prekvapenie sa nič nestalo. Dióda svietila na červeno ďalších 30 minút a svetlo svietilo rovnako. Nechal som teda svetlo svietiť ďalej, aby som zistil, kedy mu dôjde dych.

Na svetlo som chodil pozerať každých 20 minút, až ma to napokon po 2 hodinách prestalo baviť a svetlo som zhasol a šiel spať. Režim sa samozrejme zmenil na nižší výkon, no na dojazd domov by to v pohode stačilo. Až neskôr som vyčítal z manuálu, že červená dióda sa rozsvieti už pri polovičnej hodnote poklesu napätia batérie. Na môj vkus zbytočne skoro, ale podľa tejto funkcie presne viete, že keď to v momente ako zasvieti červená otočíte domov, dôjdete v pohode na plný výkon.


Plusy:

  • veľa režimov
  • natáčanie do strán v rozsahu 360°
  • výborné chladenie
  • vymeniteľná batéria
  • strieška zabraňujúca oslneniu jazdca

Mínusy:

  • úchyt je nutné priskrutkovať
  • tuhšie tlačidlo ovládania
Komu by mohlo toto svetlo vyhovovať?


Ak by som mal vlastnosti BLS-74-ky zhrnúť nejako v kocke a zamyslieť sa nad tým, pre koho by toto svetlo bolo ideálne, tak to budú určite jazdci, ktorí ocenia možnosť výmeny akumulátora počas výjazdu. Toto sa môže hodiť napr. na 24-hodinové preteky a iné ultramaratónske sólo akcie, kde nie je čas alebo podmienky na nabíjanie. Výkon svetla nie je omračujúci, no zároveň myslím, že nikoho neurazí a obmedzovať vás pri nočnom výjazde nebude.

Tu je skôr výhoda dlhší dosvit, ktorý vám dovolí zareagovať skôr na prekážky v diaľke, čo sa môže hodiť najmä pre jazdenie vo vyšších rýchlostiach na cestnom bicykli. Natáčanie do strán vám umožní nastaviť si svetelný lúč presne tam, kam potrebujete. Ak často striedate rôzne bicykle, môžete si dokúpiť ďalší úchyt, takže toto svetlo môže byť pre vás zaujímavou voľbou.Odporúčaná maloobchodná cena tohto kúsku je cca 60 € a kompletnú špecifikáciu si môžete pozrieť na stránke dovozcu SK Profi Bike.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

lukas6s8p 03.12.2018 (18:55)

1


Tá batéria je zlý vtip. To si mám za 20€ kupovať náhradný aku, ktorý nikde inde nemôžem použiť, ani nabiť? Pritom 18650 stojí štvrtinu s vyššou kapacitou, využijem ju v čelovke aj powerbanke.

 
tulenik 01.12.2018 (12:59)

0


Dosť zlý úchyt na šiši rajdy, napr. airfoil. no a proprietárna baterka je druhé mínus.

 
will tulenik 01.12.2018 (19:46)

0


tulenik mame doma starsiu verziu. Na bezne aj sisirajdy to das v pohode. A bateria je uplne ok. Ked umrie o 10 rokov tak budu ledky uz niekde inde.

 
Juraj95 01.12.2018 (22:30)

0


Počítal som to a výdrž 2,2 hodiny na maximálny výkon nie je možný s batéroiu takej kapacity.

 
bimjeam Juraj95 02.12.2018 (13:04)

0


"Po 80 minútovom výjazde v teplote pod 10 °C zmenila dióda modrú farbu na červenú a ja som čakal, že kým dôjdem domov, tak budem svietiť ako svätojánska muška na najslabšom režime. Na moje veľké prekvapenie sa nič nestalo. Dióda svietila na červeno ďalších 30 minút a svetlo svietilo rovnako. Nechal som teda svetlo svietiť ďalej, aby som zistil, kedy mu dôjde dych."
- svetlo som nemal úplne celý čas pustené na najsilnejší výkon, keď prechádzam cez obec, tak ho stlmím. A chvíľu to trvá, než sa dostanem po les.
-pár minút zabral aj čas fotenia, kde som prepínal rôzne režimy
-keď som nechal svetlo svietiť doma, tak sa časom preplo na slabší režim, ale svietilo ďalej. Zatiaľ som sa nestretol so svetlom, ktoré by až do úplného vybitia svietilo na plný výkon (myslím tým svetlá nad 400lm)

 
sitnoba68 17.12.2019 (11:58)

0


Ahoj. Aké je toto svetlo v porovnaní s Fenic BC 25R? Ktoré je vhodnejšie na cestný bike( dosvit, šírka osvitu výdrž...?Ďakujem.Peter

 
bimjeam sitnoba68 17.12.2019 (13:06)

0


Ahoj 25-ka svieti viac do šírky, čiže je lepšia na MTB. Na cestu je od fenixu lepšie svetlo BC21R v.2, ma dlhší dosvit.
Cize vyberal by som skor medzi bls-74 a bc21r v.2

 
sitnoba68 26.12.2019 (10:47)

0


Vdaka za odpoveď. A dobré zadné?

 
Pridaj komentár