Jeseň: ideálny čas na servis, stačí vedieť ako na to

Jeseň: ideálny čas na servis, stačí vedieť ako na to

Dlhé večery a horšie počasie je možné využiť napríklad aj na jednoduchú údržbu a základné servisné úkony.

Niežeby ostatné ročné obdobia neboli vhodné, no práve teraz je ideálny čas využiť krátke dni na to, aby ste svoj bicykel dali trochu do poriadku. Najmä ak ste mu počas hlavnej sezóny dali zabrať či už častým jazdením, alebo „epickými“ výjazdmi v blate. Rovnako sa údržba oplatí aj v prípade, že hodláte na bicykli stráviť aktívne zimné obdobie. Nižšie sú zhrnuté niektoré úkony, prípadne vhodné doplnky, ktoré môžu prísť vhod.

Opotrebovaná reťaz


Zrejme tým najčastejším „problémom“, na ktorý sa ale veľmi často zabúda je opotrebovanie reťaze. Čo je horšie, vyťahaná reťaz začne následne poškodzovať prevodníky a kazetu, ktoré nie sú zrovna najlacnejšie (najmä pri nových bicykloch a jednoprevodníkových sadách). Všetkému môžete ľahko predísť včasnou výmenou, na ktorú vás ľahko upozorní mierka. Ako ju používať?Nepríjemné zvuky?


Nie je nič horšie, ako otravné vŕzganie alebo pukanie, ktoré nie a nie prestať. Pritom sa veľmi často jedná o hlavové zloženie, najmä ak zvuky prichádzajú pri silovejšej jazde zo sedla. Pomoc je veľmi jednoduchá a jedná sa naozaj o jednoduchý úkon.Mäkké brzdy a ich slabý výkon


Veľmi často sa stáva, že po nejakom čase brzdy akosi strácajú na svojom výkone. Brzdová páčka zmäkne a trvá dlhšie než sa dostaví požadovaný brzdný výkon. Za tento problém veľmi často môže zavzdušnenie systému, s ktorým si ale viete poradiť aj doma. Jedná sa už o čosi náročnejší úkon, no s jeho zvládnutím si ušetríte množstvo starostí a času – najmä pri čakaní na servis. V prvom prípade poradíme ako si ľahko poradiť so systémom Shimano.A rovnako nechýba ani systém SRAM, konkrétne sa jedná o brzdy po roku 2017.Dajte duši ešte šancu...


Aj keď dnes je doba bezdušová, stále nájdu klasické duše množstvo priaznivcov pre svoju jednoduchosť a dostupnosť. Ak sa vám ju podarí prepichnúť, netreba ju hneď hádzať do koša ale ľahko zalepiť – prípadne to môžete využiť ako poslednú alternatívu k záchrane výjazdu pri skutočnej smole. No využiť pri tom klasické lepidlo alebo rýchlejšiu samolepiacu verziu?Čistenie, čistenie...


Čo vie veľmi uľahčiť starostlivosť o bicykel najmä v náročných podmienkach jesenného a zimného jazdenia je efektívne čistenie a jednoduchá starostlivosť. Práve tým viete aj ľahko predĺžiť prípadné servisné intervaly. Tu vedia situáciu výrazne uľahčiť špecializované doplnky, ako napr. tie na odmasťovanie pohonu. Výbornou voľbou je Dirtwash Citrus Degreaser, ktorý nájdete aj v našom redakčnom teste.

Alternatívou najmä pre začínajúcich bikerov, prípadne pre tých, ktorí nechcú riešiť a mať všetko podstatné po ruke, je set základných prípravkov na údržbu. S nimi zvládnete udržať svoj bicykel vo „forme“ jednoducho a účinne. Aj keď je rad eCare vytvorený špeciálne pre e-biky, nič vám nebráni ho využiť aj na bicykel bez motoru. Pre viac detailov si pozrite náš redakčný test.

Ďalšie tipy na servis nájdete aj na tomto odkaze.

Videá a články vznikli vďaka spolupráci so značkou Weldtite. Jej dovozcom na Slovensko je Made4bike, kde nájdete aj kompletnú ponuku.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down comments 14 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Servisné minimum cestného cyklistu - príprava na dôležitý výjazd

Servisné minimum cestného cyklistu - príprava na dôležitý výjazd

Čakajú ťa dôležité preteky, alebo maratón, chystáš sa na celodenný výlet na bicykli ďalej od domu a chceš preventívne predísť prípadným technickým problémom? Toto zvládneš skontrolovať aj sám doma.
Video: Kladka na servis - užitočný pomocník play_arrow

Video: Kladka na servis - užitočný pomocník

Cyklistika, to nie je len o bezstarostnom jazdení a fotení krásných scenerií. Servis a údržba bicykla sú veľmi dôležité, aby ste si mohli takúto ničím nerušenú jazdu naplno užívať.
Údržba bicykla - čo sa hodí na začiatok?

Údržba bicykla - čo sa hodí na začiatok?

Práve ste kúpili nový bicykel a užívate si opäť tie časy, ktoré poznáme ešte z detského obdobia - len jazdiť a nič neriešiť. Celá idylka sa však končí pri prvom nepríjemnom škrípavom zvuku.
keyboard_arrow_up