MS: Sagan oslávil 18. narodeniny striebrom

Po dvoch rokoch vybojoval Slovák na majstrovstvách sveta v cyklokrose medailové umiestnenie, v pretekoch juniorov na šampionáte v talianskom Trevise sa zo striebra tešil Peter Sagan.

Po dobrom výkone nestačil v deň svojich osemnástich narodenín len na Francúza Arnauda Jouffroya, ktorý sa stal prvým svetovým šampiónom v cyklokrose v kategórii juniorov zo svojej krajiny. Bronz si vybojoval Čech Lubomír Petruš.
Sagan mal v úvode problém, keď jazdiac na 2. mieste spadol a trochu zaostal. Tempo v úvode udával Petruš spolu s Poliakom Marekom Konwom, jediný Slovák v štartovom poli sa postupne predieral dopredu. Od štvrtého kola jazdili neskorší medailisti, ktorí si podelili cenné kovy aj na novembrových ME, pokope a vypracovali si na súperov vyše 40-sekundový náskok. V poslednom kole nastúpil Francúz, Sagan po technických problémoch jeho atak nezachytil. V závere sa snažil ešte Jouffroya dostihnúť, na vytúžené 1. miesto to však nestačilo. "Je to môj najväčší úspech v kariére. Ráno bola až trať zamrznutá, počas pretekov však už bola blatistá. Po prvom páde som našťastie veľa nestratil. V posledných dvoch kolách som došiel Čecha a Francúza a išli sme spolu. S Francúzom sme sa utrhli, potom sa mi však pošmyklo koleso, musel som zosadnúť z bicykla a on mi ušiel. Skúšal som ho dotiahnuť, ale už to nešlo," popisoval pre agentúru SITA preteky Peter Sagan.
Od soboty osemnásťročný Žilinčan sa stal druhým Slovákom, ktorý získal v ére samostatnosti na svetovom šampionáte v cyklokrose cenný kov. Ako prvému sa to podarilo pred dvoma rokmi Róbertovi Gavendovi, ktorý bol rovnako v kategórii juniorov strieborný. Junior Sagan nadviazal v Trevise na svoju úspešnú medailovú šnúru z minulej sezóny, keď ho vyhlásili za cyklistický talent roka na Slovensku. Na európskom šampionáte v cyklokrose i v horskej cyklistike bol bronzový. Navyše do zbierky úspechov radí aj 10. miesto z MS v cyklokrose, ôsme z ME na ceste, štvrté z MS na ceste a ôsme z MS v horskej cyklistike. "Cyklokrosárska sezóna sa mi dnes skončila, teraz ma čaká príprava na cestu a horskú cyklistiku. Na čo sa budem v budúcnosti špecializovať sa uvidí podľa ponúk z jednotlivých tímov," dodal Peter Sagan, ktorého pochválil aj reprezentačný tréner Róbert Glajza: "Išiel veľmi dobre. Na zradnej trati so šmykľavým blatom podal kvalitný výkon. Nebolo to jednoduché, ale každá medaila zo svetového šampionátu je cenná. Môžeme byť spokojní."
V pretekoch nádejí do 23 rokov sa presadil Belgičan Niels Albert a potvrdil pozíciu najväčšieho favorita. Zvyšok štartového poľa nechal výrazne za sebou a vybojoval svoj druhý dúhový dres svetového šampióna, prvý získal v roku 2004 ešte ako junior. Albert v tejto sezóne v kategórii do 23 rokov dominuje, vyhral všetky štyri preteky Svetového pohára. Na 2. mieste skončil Francúz Aurelien Duval, bronz si vybojoval na radosť domácich tiffosi Cristian Cominelli. Slovák Róbert Gavenda nepotvrdil svoje ambície a napokon obsadil až 27. priečku. Martina Haringa klasifikovali na 41. pozícii.
Niels vyhral po sólovej jazde, v prvom kole sa s ním snažil držať krok iba Gavenda, postupne mu však dochádzali sily a začal sa prepadať na nižšie pozície. "Zo začiatku išiel dosť razantne. V prvom kole bol druhý, v závese za Albertom však vynaložil veľa síl. Neodhadol svoje schopnosti a rýchlo spotreboval veľa energie," hodnotil tréner Róbert Glajza.

Výsledky - majstrovstvá sveta v cyklokrose v Trevise:
Juniori: 1. Arnaud Jouffroy (Fr.) 40:30, 2. Peter Sagan (SR) +1, 3. Lubomír Petruš (ČR) +4, 4. Elia Silvestri (Tal.) +54, 5. Matthias Rupp (Švajč.) +55, 6. Pierre Garson (Fr.) +1:07

Muži do 23 rokov: 1. Niels Albert (Belg.) 51:11, 2. Aurelien Duval (Fr.) +38, 3. Cristian Cominelli (Tal.) +46, 4. Jonathan Lopez +47, 5. Clement Bourgoin (obaja Fr.) +48, 6. Lukáš Klouček (ČR) +53,... 27. Róbert Gavenda +3:17, 41. Martin Haring (obaja SR) +4:07

Titul favorizovanému Albertovi, Gavenda sklamal

TREVISO 26. januára (SITA) - Belgičan Niels Albert potvrdil pozíciu najväčšieho favorita a v talianskom Trevise sa stal majstrom sveta v cyklokrose v kategórii nádejí do 23 rokov. Zvyšok štartového poľa nechal výrazné za sebou a vybojoval svoj druhý dúhový dres svetového šampióna, prvý získal v roku 2004 ešte ako junior. Albert v tejto sezóne v kategórii do 23 rokov dominuje, vyhral všetky štyri preteky Svetového pohára. Na 2. mieste skončil Francúz Aurelien Duval, bronz si vybojoval na radosť domácich tiffosi Cristian Cominelli. Slovák Róbert Gavenda nepotvrdil svoje ambície a napokon obsadil až 27. priečku. Martina Haringa klasifikovali na 41. pozícii.
Niels vyhral po sólovej jazde, v prvom kole sa s ním snažil držať krok iba Gavenda, postupne mu však dochádzali sily a začal sa prepadať na nižšie pozície.

Štvrtý titul pre Kupfernagelovú

TREVISO 27. januára (SITA) - Nemka Hanka Kupfernagelová sa štvrtýkrát v kariére stala v slnečnom talianskom Trevise majsterkou sveta v cyklokrose. Tridsaťtriročná rodáčka z Gery v pretekoch žien jasne dominovala. Kupfernagelová získala cyklokrosársky dúhový dres predtým v rokoch 2000, 2001 a 2005.
Na 2. mieste skončila šampiónka z roku 2006 Marianne Vosová z Holandska, ktorá bola síce rýchla, ale doplatila na zlý štart. Tretiu priečku obsadila Francúzka Christelle Ferrierová-Bruneauová, jej krajanka a obhajkyňa prvenstva Maryline Salvetatová tentoraz finišovala piata.

Výsledky - majstrovstvá sveta v cyklokrose v Trevise:
Ženy: 1 Hanka Kupfernagelová (Nem.) 45:15, 2. Marianne Vosová (Hol.) +13, 3. Christelle Ferrierová-Bruneauová +17, 4. Laurence Leboucherová +26, 5. Maryline Salvetatová (všetky Fr.) +52, 6. Mirjam Melchersová-van Poppelová (Hol.) +58

Premiérový titul pre Booma, Barényi 19.

TREVISO 27. januára (SITA) - Holanďan Lars Boom potvrdil dobrú formu z posledných týždňov i úlohu favorita a stal sa prvýkrát v kariére majstrom sveta v cyklokrose v kategórii elite. Holandský cyklistický obojživelník, ktorý na jeseň vyhral časovku mužov do 23 rokov na MS v Stuttgarte, sa v talianskom Trevise v slnečnom počasí na jemne blatistom teréne presadil pred Čechom Zdeňkom Štybarom a Belgičanom Svenom Nijsom.
Boom vybojoval v cyklokrose už svoj tretí dúhový dres, vlani získal titul v kategórii do 23 rokov a v roku 2003 triumfoval medzi juniormi. V Trevise bojoval predovšetkým so svojím veľkým súperom z mládežníckych kategórii Zdeňkom Štybarom a prerušil nadvládu Belgičanov, ktorí vyhrali sedem posledných šampionátov. Boom nadviazal na posledný úspech krajana Richarda Groenendaala z roku 2000. Od úvodu jazdil vo veľkom tempe a strážil si čelné pozície. Vpredu sa držala približne dvadsaťčlenná skupina, z ktorej sa každú chvíľu na pomaly schnúcej trati snažil niekto odskočiť. V 7. kole sa skupina po páde viacerých jazdcov rozdelila a vpredu zostala sedmička jazdcov. Boom takticky nastúpil v poslednom deviatom kole a nikto už s ním nedokázal držať krok. Za Boomom v závere bojovali o striebro Štybar, Nijs a obhajca prvenstva Erwin Vervecken.
Z kvarteta Slovákov sa najlepšie umiestnil Milan Barényi na 19. priečke a splnil tak jeden z predšampionátových cieľov, aby aspoň jeden slovenský cyklista skončil v najlepšej dvadsiatke. Barényi sa dlho pohyboval vo vedúcej skupine, napokon po kvalitnom výkone zaostal za víťazom o 28 sekúnd. Ostatní Slováci sa nepresadili podľa predstáv. Jazdiaceho reprezentačného trénera Róberta Glajzu klasifikovali vo vyrovnaných a rýchlych pretekoch na 34. mieste, päť priečok pred Marošom Kováčom. Václav Metlička tentoraz výrazne zaostal a skončil na 50. pozícii.

Výsledky - majstrovstvá sveta v cyklokrose v Trevise:
Muži - kategória elite: 1. Lars Boom (Hol.) 1:05:27 h, 2. Zdeněk Štybar (ČR) +5 s, 3. Sven Nijs (Hol.) +6, 4. Erwin Vervecken (Belg.) +9, 5. Radomír Šimúnek (ČR) +10, 6. Marco Aurelio Fontana (Tal.) +10, 7. Sven Vanthourenhout (Belg.) +11, 8. Christian Heule (Švajč.) +12, ... 19. Milan Barényi +28, 34. Róbert Glajza +2:25 min, 39. Maroš Kováč +3:25, 50. Václav Metlička (všetci SR) +4:45
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Svätojurský MTB maratón v podaní WLRMcc – v jednote je sila

Reportáž: Svätojurský MTB maratón v podaní WLRMcc – v jednote je sila

Typické aprílové počasie ukázalo všetky svoje tváre a potrápilo účastníkov na každej trati. S WLRMcc tímom sme sa 20. 4. postavili na štart prvého kola Škoda Bike Open Tour 2024 vo Svätom Jure.
Reportáž: Blinduro Podzim 2023 – back to the roots

Reportáž: Blinduro Podzim 2023 – back to the roots

Enduro je pre mňa v porovnaní s inými MTB disciplínami oveľa viac o komunite a užívaní si prírody a života s partiou na bikoch.
MTBIKER Novodubnický maratón 2023 - keď telo povie, že stačí

MTBIKER Novodubnický maratón 2023 - keď telo povie, že stačí

Človek prejde Alpy a má pocit, že lieta. Ale potom príde na domáci maratón a stále môže parádne „nakúpiť". Tak ako ja.
keyboard_arrow_up