Canyon doplnil populárny rad Neuron

Canyon doplnil populárny rad Neuron

Jeden z najobľúbenejších modelov nemeckej značky a víťaz mnohých testov dostáva výrazný upgrade.

Model Neuron spadá v ponuke značky Canyon svojím zameraním medzi XC raketu Lux a výrazne na trail orientovaný Spectral. Dalo by sa povedať, že je „allrounder“, ktorý môžete vziať na akýkoľvek výjazd, nezľakne sa ťažšieho terénu a ani toho, keď si chcete dobre potrénovať v obľúbenom kopci. Jeho 130 mm zdvihu nájdete využitie pri množstve príležitostí. Po novom dostal tento rad 2 nové verzie.Canyon Neuron CF


Doteraz boli všetky modely Neuron ponúkané na hliníkovom ráme. Prívlastok CF znamená po novom kompletne karbónové prevedenie a teda aj výrazné odľahčenie. Navyše je priemer trubiek a s tým spojená tuhosť úmerná veľkosti rámu. V ponuke hrá hlavnú úlohu 29 palcové prevedenie, no menšie veľkosti (XS a S) nájdete ako 27,5 pre zachovanie jazdných vlastností v kombinácii s proporciami jazdca. Časť rámu nadväzujúca na tlmič je vyrobená špeciálnou technológiou v kombinácii s plastom a ponúka unikátny dizajn a tiež odolnosť. Doplnkové kovové vložky zvyšujú životnosť čapov.Nielen karbón


Karbónový rám ale zďaleka nie je všetko. Celý bicykel je doplnený inováciami, ktoré sa už osvedčili (napr. pri modeli Spectral) a ktoré zvyšujú celkovú odolnosť a užívateľský komfort.Veľa užívateľov potešia najmä poriadne utesnené ložiská. Či už sú to kvalitné dvojité tesnenia doplnené o tzv. X-ring prevedenie v oblasti hlavného čapu, vonkajšie krytky alebo špeciálna vazelína. Zaujímavým prvkom je aj tzv. cable channel, ktorý v podstate kombinuje výhody integrovaného vedenia z hľadiska uhladeného dizajnu a toho klasického z hľadiska jednoduchej údržby. Zároveň slúži ako ochrana spodnej rámovej trubky.Ochranu má rovnako na starostli IPU, teda Impact Protection Unit, ktorá zabraňuje poškodeniu hornej rámovej trubky pri pretočení riadítok. Navyše je stále zachovaná kompatibilita s dvojprevodníkom a možnosť ľahkého využívania klasickej fľaše. Manipuláciu zjednodušuje aj zadná oska Quixle, ktorá kombinuje výhody pevnej osky a rýchloupináku.Geometria a odpruženie


Kedže je Neuron najmä „univerzál“, je potrebné nájsť vhodný balans medzi športovou a agresívnou geometriou. Vo veľkosti M má hlavový uhol hodnotu 67,5 stupňa (67 pri veľkostiach S a XS v 27,5 palcovom prevedení). Navyše sa výrazne znížil „standover“ najmä pri nižších veľkostiach, čo pomáha pri manévrovaní a tiež prenáša ťažisko nižšie.

Zmena polohy tlmiča si vyžiadala aj úpravu zavesenia a kinematiky, čoho výsledkom je najmä zvýšená citlivosť na nerovnosti (aj pri brzdení) a tiež nárast tuhosti zadnej stavby. Vyšší „antisquat“ sa postará o to, že bicykel ide stále pekne za pedálom. Celkový charakter odpruženia sa opäť inšpiroval zjazdovým modelom Sender. Teda v prvej fáze je citlivé na drobné nerovnosti, v strednej časti poskytuje potrebnú oporu napr. na prejazd zákrut a posledná tretina je výrazne progresívna, aby bola dostatočná rezerva pri dopade skokov a pri chybách jazdca. Výsledkom je skutočne efektívne využitých 130 mm.Celkovo bude k dispozícii 6 modelov v cene od 2 699 € (Neuron CF 8.0) po 5 599 € (Neuron CF 9.0 Unlimited), z toho 2 určené pre nežné pohlavie. Viac podrobností sa dozviete na domovskej stráne značky Canyon.

Tou druhou novinkou je doplnenie celého radu o elektromodel Neuron ON. Viac o ňom sa dozviete na našej stránke určenej pre elektrobicykle E.MTBIKER.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
redakcia 
Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Je možné mať jeden stroj, ktorý bude „raketou" na maratónoch a zároveň schopnou alternatívou k trailbiku? V tejto sezóne som skúsil nájsť odpoveď na bicykli, ktorého cena sa radšej nehovorí.
Unboxing: Bulls Wild Creed RS - „drvič“ trailov z Nemecka

Unboxing: Bulls Wild Creed RS - „drvič“ trailov z Nemecka

Viac zdvihu, viac zábavy - záleží už iba na vašich schopnostiach, ako dobre viete bicykel ovládať. Wild Creed je pripravený na všetko.
Test: CTM Skaut 4.0 - neočakávaná jazda

Test: CTM Skaut 4.0 - neočakávaná jazda

Nebudem chodiť okolo „horúcej kaše“ a rovno napíšem, že tento slovenský celoodpružený bike ma prekvapil. A nie iba raz. Pozitívne? Negatívne? To sa dozviete v teste.
keyboard_arrow_up