Za teplom trochu skôr ako obvykle

Za teplom trochu skôr ako obvykle

Vianočné sviatky klopú na dvere... Všetci sa tešíme na pokoj a pohodu, na obdobie, kedy sa všetok zhon na chvíľu zastaví a my budeme mať nielen viac času na svojich blízkych, ale aj sami na seba. A to je možno ten správny moment na plánovanie novej sezóny. Kde ju začnete vy?

Každý preferuje rozdielnu prípravu a podľa toho aj volí jej miesto. Niekto rád začína skoro, ešte v zimných mesiacoch, iní radšej potiahnu doma, využijú sneh na bežky či skialpy a vyrazia až neskôr, do bližších destinácií, ako je napríklad Chorvátsko.

My sa však dnes pozrieme práve na tie vzdialenejšie miesta, kde sa dá poriadne zarezávať po celý rok. Takže spravte si pohodlie, popustite uzdu svojej predstavivosti a preneste sa s nami do malých cyklistických rajov…Calpe


Amatérskym cyklistom nie je možno táto destinácia až tak známa, za to profesionáli ju navštevujú vo veľkom. Ak sa chcete schovať pred európskou zimou rovnako ako oni, zbaľte bicykel a vyrazte. Calpe leží na slnečnom východnom pobreží Španielska – Costa Blanca, obkoleseného krásnou prírodou. Nájdete tu more, piesok, slnko a predovšetkým hory. Ale aj nespočetné množstvo kaviarničiek, kde sa môžete zastaviť po náročnom výjazde.

Najpopulárnejšími mesiacmi na „zimné tréningy“ sú január až marec, keďže teploty sa pohybujú okolo 20°C. Calpe je u profesionálnych cyklistov obľúbené kvôli príjemným denným teplotám, malému úhrnu zrážok a náročným terénom. Hobbíci sa tešia nielen na ideálne podmienky na tréning, ale aj na samotný fakt, že sa chvíľu ocitnú v blízkosti svojich idolov a budú môcť robiť presne to čo oni – trénovať, jesť a spať.Pokiaľ ide o trasy, nájdete tu široké spektrum: príjemné pobrežné cesty, ale aj nespočetné množstvo kopcov. Až by bola škoda jazdiť stále tie isté. Ak sa vydáte smerom do vnútrozemia, čakajú na vás stovky kilometrov tichých úžasných ciest, ktoré vás zavedú do rozmanitých údolí a k horským priechodom.

Aj samotné stúpania sú veľmi rôznorodé: či už dlhé a stále medzi 6-15 km s priemerom 5-6 %, alebo krátke a veľmi strmé so sklonom až k 25 %.Aj to je dôvod, prečo sa až 10 z 18 profi Wourld Tour tímov aj tento rok chystá do Calpe. Navyše v celom regióne je premávka malá, a ak aj stretnete vodičov, tak sú veľmi ohľaduplní. Obávať sa nemusíte ani v prípade poruchy, v Calpe to cyklisticky žije, takže k dispozícii sú obchody, servisy aj požičovne.

Letecky sa sem dopravíte za 160 € aj s bicyklom s pristátím v Alicante, vzdialenom 60 km alebo vo Valencii, vzdialenej 120 km. Vydať sa sem môžete aj po vlastnej osi s cenovo priaznivým ubytovaním v apartmánoch či hoteloch.

Sicília


Najväčší ostrov Stredozemného mora ležiaci na špičke talianskej topánky bol počas storočí ponorený do zmesi rôznych kultúr a vďaka tomu je Sicília tak bohatá na históriu, jedinečná a zaujímavá pre turistov. My ale nemáme v pláne pozerať pamiatky, ale hlavne bicyklovať...

Sicília je prekrytá úchvatnými terénmi a krajinami, ktoré sú ideálne pre všetkých milovníkov bicyklov: cestných, horských alebo aj pre tých, čo si radi vychutnávajú cykloturistiku. Na severe ostrova sa nachádza množstvo horských pásiem, stred, juhovýchod aj západ zaberá členitý hornatý terén, ktorý je pre cyklistov ideálny. Juh je pre svoj nenáročný profil vhodný pre ľahší tréning.Dominantou ostrova je najväčšia aktívna sopka Európy - Etna, ktorá sa rozprestiera na východnom pobreží, približne 29 km od mesta Catania. Okolie sopky nazývané Park Etna, je cyklistickým snom. Je pokryté vinicami, olivovými, figovými a citrusovými sadmi, či vo vyšších polohách píniovými hájmi a poprepletané množstvom cestičiek. Až samotný vrchol je odlesnený, pokrytý vulkanickým popolom.

Aj keď väčšiu časť z roka sa na vrchole drží snehová pokrývka, nenechajte sa zmiasť: krásne sicílske počasie dovoľuje na ostrove jazdiť počas celého roka. V zimnom období teplota klesá na 10 až 14 °C a na jar je tu príjemných 20-22 °C.Práve hlavné mesto východnej Sicílie, prímorská Catania, je strategicky vhodná pre tréningový kemp. Môžete odtiaľto vyrážať do kopcov objavovať horské dedinky a mestečká, prírodný park Etna, ale aj na juh prímorské cyklotrasy.

A keďže pre Talianov sú jedlo, víno a dobrá káva takmer rovnako dôležité ako cyklistika, určite nezostanete hladní a po večeroch ani smädní. Letecky aj s bicyklom sa do Catanie dopravíte od cca. 140 € a pobyt si môžete vychutnať už ku koncu februára, napríklad aj s cestovkou Sporttour.

Kapské mesto


Tretie najväčšie mesto Juhoafrickej republiky ležiace na pobreží Atlantického oceánu, iba 40 km od Mysu dobrej nádeje, sa často spomína ako jedno z najkrajších miest na svete, predovšetkým čo sa okolitej prírody týka. Či už sa vyberiete jazdiť po dych berúcom divokom pobreží, alebo vstúpite do drsného vnútrozemia, všade nájdete pokojné cesty s malou premávkou či spleť trailových chodníkov.Nemusíte chodiť ďaleko, aby ste si dopriali relax a adrenalín v jednom. Dominantu mesta predstavuje Stolová hora (stolová pre svoj plochý vrchol), ktorá stúpa z nulovej nadmorskej výšky až do 1080 m n. m. a je prepletená malebnými chodníčkami pre horské bicykle.

Iba 30 km vzdialená prírodná rezervácia Cape Point je jedným z najvyhľadávanejších turistických destinácií v Južnej Afrike. Pri vstupe do tohto cyklistického raja obdržíte mapu s cyklotrasami, vďaka ktorej si môžete s presnosťou naplánovať váš výjazd. Sieť asfaltových ciest je tu naozaj dostatočná.

A potom si už len vychutnávať nádherné výhľady a objavovať jej skryté poklady, ako množstvo pôvodných rastlín a zvierat. Park je domovom rôznych malých plazov, cicavcov a stretnúť môžete aj antilopu či zebru.

Nie nadarmo je Kapské mesto považované za jedno z najpríťažlivejších miest pre cyklistov na svete. Je bohaté na sieť asfaltových ciest, a keď vyjdete do terénu, otvoria sa vám prekrásne scenérie plné single trackov rôznej technickej náročnosti.Kapské mesto sa stáva hostiteľom mnohých významných cyklistických podujatí, ktoré každoročne lákajú masy návštevníkov. Zvýšený prílev financií do turistického ruchu vláda vkladá späť do stavieb množstva cyklochodníkov. Azda z najznámejších podujatí sú etapové MTB preteky Cape Epic, ktorých sa zúčastnil aj náš Tomáš Višňovský.

Pre domácich ešte významnejšia je marcová, 110 km dlhá jazda Cape Argus Cycle tour, na ktorej sa každoročne účastní až 30 000 cyklistických nadšencov. Oba preteky viedli k obrovskému nárastu popularity cyklistiky v Kapskom meste a miestne preteky sa tu konajú takmer každý víkend.Tento rok túto destináciu pre miesto svojho kempu zvolil aj biker Julien Absalon s Pauline Ferrand Prevotovou. Keď sa rovnako rozhodnete aj vy, nezabudnite jazdiť na ľavej strane cesty. Teploty od januára do mája sa pohybujú v rozmedzí 20 – 25°C, ceny ubytovania sú primerané a prestravujete sa za rovnaké peniaze ako u nás doma. Spiatočnú letenku momentálne kúpite za približne 300 € aj pre bicykel.Kanárske ostrovy a Malorka


Cyklistický výlet na španielsku Malorku a Kanárske ostrovy je skutočným snom mnohých cyklistov! Malorka je jednou z hlavných cyklo destinácií v Európe. Príjemnú klímu, rozmanitosť ciest a kvalitu hotelov si sem chodí vychutnať mnoho amatérskych aj profesionálnych jazdcov.

Obdobie vianočného adventu tento rok strávili na Malorke aj jazdci z Bory Hansgrohe, vrátane nášho Peťa Sagana. Kanárske ostrovy Lanzarote a Tenerife očarujú pôsobivou krajinou a úžasnými cestami. Vyhľadávané sú profesionálnymi tímami najmä pre vysoké nadmorské výšky.Kanárske ostrovy ponúkajú množstvo rôznorodých trás pre cyklistov všetkých úrovní. Jazdiť môžete pozdĺž oceánu, v blízkosti piesočných dún, cez najvyššie hory, zelené lesy alebo vo vulkanickom teréne. Stabilné teploty po celý rok a nízky úhrn zrážok umožňujú jazdiť na bicykli každý deň v roku.Vulkanické Lanzarote s krásnou prírodou a s celoročnou teplotou nad 20 °C je relatívne malý ostrov, ale pretkaný cestičkami s hladkým asfaltom a kľudnou dopravou. Tenerife, nazývaný aj „Ostrov večnej jari“zase ponúka jedinečné zážitky najmä pre najvyšší vrch celých Kanárskych ostrovov – Mount Teide.

Sopka s vrcholom v nadmorskej výške 3 718 m dominuje celej krajine a je hlavným dôvodom, prečo sem cestujú cyklisti z celého sveta a pre svoj tréning ju využívajú aj účastníci Tour de France. Vystúpať môžete až do 2 300 metrov a keďže začiatok je na úrovni mora, čaká na vás takmer 40 km stúpania so sklonom 6 %!Malorka


Malorka so svojimi 300 slnečnými dňami v roku a rozmanitými trasami vyhovuje všetkým kondičným úrovniam jazdcov. Pre kempy sú najpopulárnejšie mesiace február až apríl (s teplotami od 17 do 22°C), kedy je takmer nemožné, aby ste počas svojho tréningu nestretli niekoľko pelotónov pozostávajúcich z profesionálov aj amatérov.

Práve Malorka sa pravidelne stáva základňou pre tím Sky, Astana, Canyon, či spomínaná Bora Hansgrohe a ďalšie. Na rozdiel od Kanárskych ostrovov tu nájdete nielen kopce a dlhé stúpania, ale aj roviny pre ľahšie tréningy či prvé základné objemy.Západ so svojím zeleným pohorím Tramuntana je vhodný pre milovníkov kopcov a vyhľadávaný je najmä počas neskorej letnej, či jesennej sezóny, kedy sú už teploty príjemnejšie, ale ešte stále dosť vysoké na to, aby ste nevymrzli v zjazdoch (október až november 19-23 °C).

Za výstup tu stojí Coll do Soller a Puig Major. Jeden z najznámejších výstupov na ostrove je Sa Calobra. Pri tréningu v tejto oblasti bez problémov môžete stretnúť jazdcov zo Sky, Omega Pharma Quick-Step či Movistar.Výhodným východiskovým mestečkom pre tréningy je napríklad mestečko Peguera na juhozápade krajiny, práve pre polohu na skok ku kopcovitým, ale aj rovinatým terénom. Rovnako populárne sú malé mestečká na východ od hlavného mesta Palmy. Práve nemu sa pri tréningoch treba radšej vyhýbať, nakoľko je to naozaj rozľahlé a rušné mesto.

Letecky sa sem ale dopravíte rýchlo a nenáročne, z Viedne napríklad dostanete momentálne letenky už od 39 €, plus bicykel. Ak ste si už našli svojho favorita, tak šup, kupovať letenku! Čím skôr, tým lacnejšie. Alebo ak máte doma cyklistického nadšenca, ešte možno stíhate pripraviť vianočné prekvapenie.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down comments 16 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Veľký kvíz cyklistického slangu - poznáš všetkých 50 výrazov?

Veľký kvíz cyklistického slangu - poznáš všetkých 50 výrazov?

Toto nie je obyčajné vymenovanie cyklistických výrazov. Pripravil som kvíz, kde aj tie ďalšie, aj keď nesprávne odpovede, vyzerajú lákavo a môžu popliesť. Uhádol si všetko?
Video: Ako zaujímavo a efektne odfotiť bicykel? play_arrow

Video: Ako zaujímavo a efektne odfotiť bicykel?

Pre peknú fotku biku nemusíte byť profesionálny fotograf, pomôcť vám môže týchto pár odporúčaní.
Bikestorage - uskladnite si svoj bicykel na zimu bez obáv PR článok

Bikestorage - uskladnite si svoj bicykel na zimu bez obáv

Je to síce smutné, ale pre mnohých z nás prichádza koniec sezóny. Svojho dvojkolesového parťáka ale musíme niekam uložiť - čo však, ak by existovala úschovňa bicyklov?
keyboard_arrow_up