Doplnky pre jazdu v blate a náročných podmienkach

Topiaci sa sneh, zrážky či nízke teploty neprajú ideálnemu, teda suchému povrchu. Netreba však zúfať, so správnou výbavou si poradíte aj s nimi.

Myšlienka opäť sa zablatiť alebo zmoknúť nás neraz odrádza od vytúženého vybláznenia sa v prírode. Nuž, asi nikto vám nezaručí, že sa domov dostanete suchý a bez jedinej blatistej škvrny, ale vždy existuje možnosť, ako sa od toho aspoň čiastočne oslobodiť. Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si zachovať úsmev na tvári, keď sa na vás počasie mračí.

Motorex Wet Protect


Švajčiarske mazivo Motorex je pripravené vzdorovať nadmernému vplyvu vlhkosti, či nečistôt. Dôkazom toho je hustejšia konzistencia, udržujúca reťaz adekvátne namazanú po dlhší čas. Avšak, ak ho použijete v suchších podmienkach, nič sa nestane – budete pripravený pre prípad dažďa. Mazivo je predávané v 3 vyhotoveniach: s kvapátkom (100 ml) cca 9 €, alebo ako sprej (56 ml) za 8 €, či (300 ml) za 12 €. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.


Tretry Shimano ShMW 500


Nohy vyžadujú ochranu počas celej sezóny, avšak o to viac, keď sú vystavené nepriazni počasia v podobe nižších teplôt, vetra či dažďa. Zimné tretry s označením ShMW 500 už vo svojom názve skrývajú určenie. Ide o horské tretry vhodné prevažne do zimných podmienok. Za to vďačia zvršku DryShield, vyššiemu prevedeniu, jednoduchému šnurovaciemu systému pri celkovej hmotnosti 890 g (v. 42). Orientačná cena je 159 €. Viac informácií získate na tomto odkaze.


Gore C5 GTX Active Trail kraťasy


Vlhkosť sa dostane hádam na každé miesto, najmä ak sedíte v sedle bicykla. O tom, že najviac vystavenou časťou tela je spodná časť chrbta, asi nie je potrebné hovoriť. Práve tam pomôžu kvalitné nohavice. Membránové kraťasy so zosilnenou sedacou časťou vydržia nápor vlhkosti. Zároveň disponujú vnútorným vreckom. Spája sa v nich priedušnosť, kompletná odolnosť voči vetru a tiež vode. Cena sa pohybuje okolo 145 € a viac sa dozviete na tomto odkaze.


Vredestein Black Panther Xtreme


Správny grip a priľnavosť na mokrom povrchu je kľúčovým faktorom, ako si jazdu užiť a prísť bez zranení domov. V tom vám môže pomôcť plášť od Vredestein, Black Panther vo verzii Xtreme. Vzor spočíva v striedaní dvojice párov štupľov, ktoré sú rozmiestnené spôsobom zabezpečujúcim oporu pri brzdení a akcelerácii. Zároveň tu nájdete technológiu TriComp X alebo 120 tpi štruktúru. Orientačná cena je 40 €. Viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.


Čistič bicykla DirtWash s rozprašovačom


Aj keď najpodstatnejšou časťou cyklistiky je samotné jazdenie, neodmysliteľnou súčasťou je aj starostlivosť o svoj stroj. Po blatistom a vlhkom výjazde si domov prinesiete pestrú škálu nečistôt, ktorých sa treba zbaviť. DirtWash je univerzálne použiteľný na všetky časti bicykla, pričom nepoškodzuje lak ani tesnenia. K jednoduchosti prispieva aj rozprašovací systém. Objem je 1 000 ml a cena sa pohybuje okolo 8 €. Viac informácií získate na tomto odkaze.


Lubrikant Rex Domestique Chain Lube


Nepríjemné zvuky, vysoký odpor pri pedálovaní, alebo znížená životnosť reťaze sú varovaniami, ktorým sa dá predísť využitím adekvátneho mazania. Gélová štruktúra lubrikantu Rex je vhodná pre celoročné použitie. Neobsahuje riedidlo a vodu, čím si zachováva svoje vlastnosti po dlhšiu dobu. Výrobca udáva výdrž jedného namazania na 500 km, takže aj menší obsah balenia vydrží po dlhú dobu. Cena sa pohybuje okolo 20 € a viac informácií získate na tomto odkaze.


Panaracer Aliso


Panaracer stavil na osvedčenú taktiku, ak hovoríme o plášťoch do neľahkých podmienok blatistých lesov. Väčšie voľné priestory medzi jednotlivými štupľami pôsobia veľmi dobre na rýchlejšie samočistenie. Zároveň ich rozmiestnenie do striedavých pozícií zachováva dostatok gripu. V tom im pomáha aj Tripple Compound zmes. Hustota 60 tpi spolu s kevlarovou pätkou znižujú hmotnosť plášťa. Cena sa pohybuje okolo 47 €. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.


Blatník SKS X-Blade 29“


Nie len správnym oblečením, ale aj príslušenstvom, ktoré nie je bežne súčasťou horských bicyklov, si zabezpečíte pohodlný a „suchý“ výjazd. Jedným z nich je aj blatník od SKS. Jeho jednoduché umiestnenie na sedlovke pomocou sťahovacej pásky a následná možnosť nastavenia vďaka dvom kĺbom, zaručí správnu pozíciu. Zloženie pozostáva z kovových a plastových častí, vážiacich v súčte 238 g. Cena sa pohybuje okolo 20 € a viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.


Nabíjateľná blikačka Fenix BC05R


Nepriaznivé podmienky sú veľmi často spojené aj so zlou viditeľnosťou, čo môže byť problém aj z hľadiska bezpečnosti. Tomu vie pomôcť nabíjateľná blikačka s hmotnosťou iba 19 gramov a svetelným tokom 10 lúmenov. Svetelným zdrojom sú tri červené LED viditeľné až zo vzdialenosti 200 metrov. Fenix BC05R ponúka celkovo dva režimy stáleho svietenia a dva režimy blikania s výdržou až 72 hodín. Cena sa pohybuje okolo 20 € a viac sa dozviete na tomto odkaze.

Pre kompletné informácie o produktoch prosím navštívte stránky jednotlivých výrobcov/dovozcov.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Tuning bicykla - keď všetko ostatné už máme PR článok

Tuning bicykla - keď všetko ostatné už máme

Bicykel nie je iba dopravný prostriedok. Je to vášeň, relax, sloboda či únik z reality a zaslúži si „hýčkanie a opateru“. Napríklad v podobe prémiových komponentov.
Doplnky a výbava - čistota, servis aj pre potešenie PR článok

Doplnky a výbava - čistota, servis aj pre potešenie

Sezóna sa „prehupla“ do záverečnej časti. Potrebuje váš bicykel servis? Chýbajú vám prípravky na čistenie? Prípadne by to chcelo zmenu komponentu? U nás nájdete všetko.
Ako pripraviť a udržať bike pojazdný - tipy na výbavu PR článok

Ako pripraviť a udržať bike pojazdný - tipy na výbavu

Správna starostlivosť o bicykel vie jeho životnosť zásadne predĺžiť. Okrem pravidelného servisu k tomu patrí aj čistenie.
keyboard_arrow_up