Test: PRO Koryak - teleskopka na celú dekádu

Test: PRO Koryak - teleskopka na celú dekádu

thumb_up12thumb_down 14 komentárov

bimjeam 10.06.2019 18 fotografií   Sedlovka Pro Doplnky Horska Cyklistika Test Servis Komponenty

Teleskopickú sedlovku som pomerne dlho odmietal ako zbytočné ťažítko. Dnes už však na ňu nedám dopustiť. Teda v prípade, ak sa na ňu môžem plne spoľahnúť.

 

Hoci sa mi teleskopických sedloviek pod zadkom vystriedalo už niekoľko, tá z krajiny vychádzajúceho slnka medzi nimi až dosiaľ akosi chýbala. Naskytla sa mi však príležitosť, pozrieť sa na zúbky práve druhej generácii teleskopickej sedlovky PRO Koryak, čo je v podstate dcérska značka cyklistického gigantu Shimano. No a ten si zakladá v prvom rade na vysokej funkčnosti.Teleskopky majú ešte vždy nálepku zradného „kazítka”. Ako je to ale v prípade tohto kúska, ktorý po registrácii sľubuje obdivuhodnú 10-ročnú záruku?Jeden poriadny model stačí...


Výrobcov teleskopických sedloviek by sme mohli rozhádzať do dvoch vriec. Prví chŕlia kvantum teleskopických sedloviek na každú príležitosť - XC, gravel, monstercross, karbón, low-cost a pod.. Druhý tábor sa naopak snaží prísť s maximálne odladeným produktom, ktorý je prakticky identický a varianty sa líšia iba v priemere trubky a vo výške zdvihu. Značka PRO patrí do toho druhého vreca.Základné parametre a konštrukcia


V praxi sa jedná o jeden druh teleskopky, ktorá má rovnaké vnútornosti a je dostupná v rôznych zdvihoch, priemeroch a variante s vnútorným, resp. s externým vedením kabeláže. Hmotnosť mnou testovaného modelu so zdvihom 150 mm je na hodnote 535 gramov. Pochopiteľne, ako býva marketingovým zvykom , bez ovládania a bowdenu. V plnej poľnej potom môžete počítať s tým, že celková hmotnosť bude o cca 110 gramov väčšia.

Koryak je v ponuke s 0 mm offsetom a v štandardnom čiernom vyhotovení. Čo ale pri teleskopických sedlovkách nie je celkom bežné, je použitie zámku s bočným uťahovaním. Inak Koryak nijako nevybočuje z davu zaužívaných tvarov a funkcií. Ako to už v ekosystéme Shimano chodí, ponúka tiež možnosť výberu variantu páčky, ktorá je kompatibilná s objímkou bŕzd typu I-Spec II. Pokiaľ teda používate brzdy z aktuálnej ponuky tejto značky, môžete takto získať jednoduchý a čistý kokpit.

Mnou testovaný kúsok má zdvih 150 mm, čo je takým tým rozumným optimom a rozhodne perspektívnejšou hodnotou, než 120 milimetrov, ktorými disponovala prvá generácia tejto sedlovky. Ak by vám to však nestačilo, alebo naopak prekážalo, v ponuke je tiež verzia so 170 mm, 120 mm aj so 70 mm.Čo je nové, to sa počíta - Koryak s faceliftom


Ako som už načrtol vyššie, Shimano si dalo s uvedením Koryaka pomerne na čas. Našťastie, predstavenie druhej generácie, ktorá má oproti prvotine zopár príjemných upgradov, príliš dlho netrvalo. Moje palce plesali pri skúšaní novej páčky už na Eurobiku 2018, tá nahradila „multi-vakel” prefabrikát, ktorý pre Shimano dodávala značka TranzX.

Nová páčka je podstatne pevnejšia, s plynulejším a s omnoho lepšie dávkovateľným chodom. Po novom je zhotovený aj mechanizmus aretácie, a to spôsobom, že máte v sedlovke valček z lanka a na páčke uťahujete koniec červíkom, čo je podľa mňa rozhodne praktickejšie na servis. Druhým spomínaným upgradom je navýšenie maximálneho zdvihu zo 120 na 170 mm.Teória v praxi


Prostredníctvom testovacích bicyklov som mal možnosť otestovať už pomerne dosť zvučných, aj pomerne neznámych značiek teleskopických sedloviek. Z tohto pohľadu sa dá povedať, že som tak trochu náročným užívateľom. Napriek tomu, že PRO Koryak patrí k pomerne dostupným teleskopkám, som bol jej funkciou príjemne prekvapený. Chod je hladký, s citeľným akustickým kovovým dorazom na konci a dávkovanie zdvihu páčkou veľmi precízne. Silou, ktorú na ňu vyviniete, viete redukovať rýchlosť. Ako plus hodnotím, že páčku možno nastaviť v osi X.

Čo sa týka vôle, tá stranová je cca milimeter a predozadná minimálna. Po 100 kilometroch a cielenom nadmernom vysúvaní a zasúvaní som nezaregistroval, že by sa nejako zväčšila. Na čo by som však chcel upozorniť, je špecifický zámok, ktorý som dobre poznal ešte z čias, kedy som jazdil komponenty Bontrager. Tu je naozaj potrebné dodržať maximálny uťahovací moment 15 Nm a rysky na lyžinách sedla, nakoľko má tento mechanizmus tendenciu pod veľkým preťažením povoľovať.

Pokiaľ máte cez 100 kg a sedlo zarazené v sedlovke dozadu, čo to dá, tento typ sedlovky asi nebude pre vás úplne najvhodnejší. Keď totiž v sedle vymetiete nejaký väčší výmoľ, razom sa vám môže „zhupnúť do downhilového setupu". Viem to práve preto, že som cestu domov absolvoval na testovacom bicykli, na ktorom sedlovka nebola príliš dobre dotiahnutá a sedlo pomerne vzadu a ja som ju s malým multikľúčikom nedokázal dostať na požadovaný moment.Plusy:

  • hladký a plynulý chod
  • prepracované ovládanie s výborným dávkovaním
  • možnosť výberu zdvihu 70/120/150/170 mm
  • cena

Mínusy:

  • konštrukcia zámku má svoje limity

Nastaviť a zabudnúť - bezproblémový chod


Inak sedlovke naozaj nie je čo vytknúť. Svoju funkciu si plnila veľmi svedomito a po jej prvom nastavení prakticky nie je potrebné niečo riešiť. Pôsobivá je aj informácia na webe výrobcu, v ktorej sa uvádza, že po zaregistrovaní produktu dostávate „lifetime warranty*”. Pod hviezdičkou sa potom v záručných podmienkach rozumie 10 ročná záruka pre plánovanú životnosť komponentu. Aj tak je to zaujímavý „deal”, ktorý dáva tušiť, že si je Shimano v otázke životnosti a poruchovosti svojím produktom naozaj isté.Vzhľadom na to, že som teleskopku nemal možnosť používať dlhodobo, to však nemôžem potvrdiť, ani vyvrátiť. S ohľadom na funkciu, cenu a záručné podmienky si ale myslím, že je na trhu len málo podobných produktov, ktoré by ponúkali takto dobre namiešaný mix. Priam sa tu až natíska otázka, v čom je vlastne háčik? Popravde: netuším!

Odporúčaná maloobchodná cena teleskopickej sedlovky PRO Koryak je cca 270 € a viac informácií o nej sa dozviete na tomto odkaze.

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Plazzer 10.06.2019 (18:10)

thumb_up1thumb_down


Pekny clanok bimjeam Vozil som rev 1 a spokojnost, az na ten zamok a 120mm only Teraz po bazarovej Lev-e pojdem znova do tejto rev dvojky.

 
Rakineki 10.06.2019 (20:53)

thumb_up1thumb_down


Nedávno som od Vas objednal ale externé vedenie a je super za super cenu

 
milancaban 11.06.2019 (07:39)

thumb_up1thumb_down


V prvom rade je to otazka ci vobec teleskopku pouzit. Ale na nejaky druh jazdenia asi ano no pridat si pol kila na xc raketu este s potrebnou udrzbou. Mohli by to nejak zjednodusit ze by to bolo fakt len zasnut vysnut o par cm s pridanim 100g a nie ze kabel vazi pomaly tolko ako klasicka sedlovka

 
slavo milancaban 11.06.2019 (10:17)

thumb_up1thumb_down


 
Hosť milancaban 11.06.2019 (11:08)

thumb_up3thumb_down


To co sa dnes jazdi ako XC sa niekedy nejazdilo ani ako zjazd , ta sedlovecka s narastajucou narocnostou zacina mat v XC vyznam

 
tchebe milancaban 12.06.2019 (21:56)

thumb_up0thumb_down


Orbea mala mechanickú, ale nejak im to zatrhli ...

 
vlastoch 10.06.2019 (17:38)

thumb_up0thumb_down


co uz len sa da "testovat" na teleskopke ...
stlacim packu - riťou zasuniem ako potrebujem, stlacim packu, vybehne hore ...
teleskopka ma dva stavy: funguje/nefunguje ... bodka.

 
bimjeam vlastoch 11.06.2019 (06:43)

thumb_up4thumb_down


Vďaka za názor, myslim, ze tých premenných je tam trochu viac. Úplne ideálne je testovať niekolko mesiacov a preveriť aj spolahlivosť.

 
hurmikak 11.06.2019 (08:12)

thumb_up0thumb_down


Bocny zamok bol fail a vzdy bude fail. Skoda tohto detailu, inak to mohla byt celkom dobra alternativa.

 
p.ferenc.ml hurmikak 11.06.2019 (11:54)

thumb_up0thumb_down


Nesúhlasím. Kupoval som si PRO Koryak klasickú sedlovku presne kvôli tomu zamykaniu a zatiaľ som nemal problém. Jazdím prevažne XC na hardtaily.

 
hurmikak p.ferenc.ml 11.06.2019 (12:00)

thumb_up0thumb_down


Co dobre vidis na bocnom zamku?

 
p.ferenc.ml hurmikak 11.06.2019 (16:49)

thumb_up0thumb_down


Celkovo sa mi páči ten spôsob uchytenia. Povolím jednu skrutku a viem si nastaviť sklon aj posunúť sedlo v predo-zadnom smere (+) je tá skrutka dobre dostupná. Ale hlavne som s tým uchytením ešte za 2 roky používania nemal problém. Netvrdím že je to najpevnejšie alebo najdokonalejšie, možno som to bral len preto lebo to bolo "iné". V každom prípade každému vyhovuje niečo iné a je dobre mať na výber

 
majko.the.matador 11.06.2019 (16:37)

thumb_up0thumb_down


noo je zbytocne draha, one up je za 200 a je to fakt kvalitka, akurát zaruka len 2r

 
Pridaj komentár