CRAFT– profi edícia CTM vs. modely z kategórie Hobby

Aký je rozdiel medzi top sadou oblečenia a tou dostupnejšou? To si ukážeme na príklade modelov od švédskej značky CRAFT.

Švédsky výrobca funkčného oblečenia zhotovuje modely pre svetovú špičku už od roku 1977. No a v súčasnosti si už viete rovnaké oblečenie, aké používajú napríklad profesionálni cyklisti, kúpiť aj vy. 

Craft momentálne ponúka edíciu s označením CTM, čo je skratka pre Craft Tailored Motion. Poďme sa teraz s touto kolekciou bližšie zoznámiť a zároveň si predstaviť, v čom jazdia profesionáli a v čom teda môžete športovať tiež vy. Je zrejmé, že pre kolekciu CTM je na prvom mieste vysoká funkčnosť a nízka váha. A práve to sú dôvody, prečo v oblečení Craft CTM aktuálne jazdí aj World Tour Team Sunweb, ktorý sa zároveň podieľal na jeho vývoji. Pre porovnanie si uvedieme i alternatívne modely z kategórie Hobby.

CTM Aerolight - extra ľahký a extra priedušný aero dres

Ide o dres s veľmi nízkou hmotnosťou, ktorého hlavnou úlohou je čo najefektívnejší odvod vlhkosti a termoregulácia. 


Za svoju vysokú funkčnosť vďačí najmä použitiu panelov s rôznou hustotou úpletu, ktoré sú logicky rozmiestnené do zón podľa najviac namáhaných partií. Celkový strih je navrhnutý s ohľadom na čo najlepšiu aerodynamiku a vďaka tomu sa naozaj skvele prispôsobí krivkám vášho tela. Chrbtová časť je z veľmi vzdušného materiálu, ktorý sa podpisuje pod už spomínanú termoreguláciu a ktorý nesporne oceníte hlavne počas horúcich dní. 


Na zadnej časti sú 3 vrecká na drobnosti, ktoré potrebujete mať pri sebe počas výjazdu alebo pretekov. Na drese zaujmú aj predĺžené a elastické, či skôr kompresné rukávy, zakončené širokou elastickou manžetou. Takto vyhotovené rukávy dobre eliminujú vibrácie prenášané do svalov, a tým odďaľujú ich únavu. Zároveň prispievajú i k lepšej aerodynamike.


Celý dres CTM Aerolight zaujme okrem samotného spracovania aj nízkou hmotnosťou, ktorá prekvapí hneď pri prvom kontakte. Pre už spomínané vlastnosti, akými sú anatomický aero strih, predĺžené rukávy a nízka váha, je tento dres určený hlavne náročnejším zákazníkom, ideálne s atletickou postavou. Tým je rozhodne voľbou zväčša pre cyklistov, ktorí počas maximálneho nasadenia požadujú aj maximálnu funkčnosť.

CTM Armor - nohavice ako spôsob ochrany pri pádoch

Ku kvalitnému dresu patria určite i rovnako kvalitné nohavice, pričom CTM Armor Bib sú taktiež zamerané na podanie maximálneho výkonu.


Pri ich výrobe boli použité vysoko funkčné materiály so 4-smerovou elasticitou. Bočný panel nohavíc je z materiálu označeného ako Dyneema a má za úlohu poskytnúť bočnú ochranu pred oderom. Nehody, žiaľ, k cyklistike občas patria, aj preto sa CRAFT zameral na nohavice, ktoré čo najviac zmiernia zranenia spôsobené pádom. Spomínaný materiál Dyneema je až 15-krát silnejší ako oceľ , čím poskytuje skutočne vysokú mieru ochrany pred poranením pokožky. 


O pohodlie sedacích partií sa stará anatomická cyklo-vložka z top rady C1, vhodná tiež pre vysoké nasadenie v pretekoch. Rovnako ako dres, aj nohavice boli navrhnuté v spolupráci s tímom Sunweb, ktorý v nich nielen trénuje, ale aj preteká na podujatiach najvyššej kategórie. Jediný rozdiel je len v tom, že Sunweb má svoj komplet dres a nohavice v tímových farbách.


Traky nohavíc a celá chrbtová časť sú vyrobené z priedušného materiálu pre čo najlepšiu termoreguláciu a odvod potu. Spodný lem nohavíc je zakončený širokou, no mäkkou a elastickou manžetou so silikónovým povrchom. Jej funkciou je zabrániť vyhŕňaniu nohavíc počas jazdy.


Nohavice sú vzhľadom na použité materiály určené predovšetkým pre nasadenie v tých najnáročnejších podmienkach, akými sú najmä preteky. Práve vďaka špeciálnemu ochrannému materiálu neprídete v prípade pádu o časť pokožky a určite tá najlepšia dostupná cyklo-vložka z dielne CRAFT-u vám a hlavne vašim sedacím partiám zabezpečí pohodlie aj na niekoľko hodinových výjazdoch.

Keď sme si už predstavili kúsky z kategórie Profi, skúsme si pre porovnanie predstaviť aj modely zo skupiny Hobby.

REEL - Hobby dres na každý deň

Tento dres je vyrobený kompletne z polyesteru, ktorý sa vyznačuje dobrou priedušnosťou a odvodom potu. Jeho strih je skôr voľnejší, presnejšie nie úplne voľný a ani nie tesný. 


Rozhodne to nie je typ dresu z kategórie Aero, ktorý by dokonale kopíroval krivky vášho tela. No aj to, ako vám dres sadne, závisí od typu postavy a zvolenej veľkosti modelu. Pri dresoch z kategórie Hobby sa však priveľký dôraz na aerodynamiku nekladie, a preto je možné voliť tiež voľnejší strih.


Dres je však príjemný na nosenie a v pohybe vás nijako neobmedzuje. Rukávy sú štandardne krátke a nie predĺžené ako pri modeli CTM. Dokonca nie sú ani zakončené elastickou manžetou, čo vám však počas víkendových výjazdov určite nebude prekážať. 


Takmer celý dres je z jedného typu úpletu, rozdielny je použitý len na bočných paneloch. Presne ako CTM model, taktiež REEL má zo zadnej strany 3 vrecká s reflexným logom.


Ak patríte medzi aktívnych hobíkov, ktorí v sedle bicykla trávia čas predovšetkým počas víkendov, dres REEL je určený práve vám. Jeho príjemný strih sadne väčšine typom postáv a vďaka dobrej termoregulácii s ním svoje víkendové výjazdy pohotovo zvládnete v dostatočnom pohodlí. S dresom REEL sa ale rozhodne nemusíte obávať ani amatérskych pretekov. 

ESSENCE – nohavice nielen pre víkendové výjazdy

Ide o základný model nohavíc predovšetkým pre hobby jazdcov. Materiál je elastický a funkčný, čo znamená, že odvádza pot a vlhkosť z povrchu tela na povrch nohavíc, kde sa následne odparuje. 


Samotné nohavice sú na rozdiel od profi CTM Armor modelu vyrobené z jedného typu materiálu. Výnimkou sú traky a chrbtová časť, ktoré sú z priedušnejšej látky než zvyšok nohavíc.


Pohodlie má na starosti cyklo-vložka s označením C3, určená predovšetkým pre dlhšie trvajúce výjazdy v miernom tempe.  Spodné manžety nohavíc sú tvorené širšou elastickou gumou, ktorá je z vnútornej strany opatrená silikónovou štruktúrou, zabraňujúcou ich vyhŕňaniu.


Podobne ako v prípade dresu REEL, i nohavice ESSENCE ocenia v prvom rade hobíci a cyklisticki nadšenci, ktorí radi trávia voľný čas v sedle bicykla. Či už je vaše tempo turistické alebo sa nebojíte občas zapotiť, nohavice ESSENCE vám poskytnú dostatok pohodlia a komfortu aj pri dlhších výjazdoch.


Pre koho ktoré?

Na záver je dobré si pripomenúť, že cyklistické oblečenie má byť predovšetkým funkčné. Jeho funkčnosť, a teda schopnosť odvádzať pot, napomáhať optimálnej termoregulácii či poskytnúť aerodynamický strih a nízku váhu, by sme mali zvážiť v závislosti na našich požiadavkách. Ak trávime na bicykli čas prevažne vo vyššej intenzite a počas víkendov sa staviame na štartovné čiary pretekov, rozhodne sa oplatí investovať do vyšších modelov cyklooblečenia. Naopak, ak je pre nás bicykel nástrojom na spestrenie svojho voľného času, prípadne nás baví cykloturistika, mali by sme si skôr zvoliť kúsky s čo najpohodlnejším strihom a s nižším stupňom termoregulácie, keďže aj intenzita nášho výkonu bude zákonite o niečo nižšia.

Oplatí sa ešte spomenúť, že dres aj nohavice z edície CTM je možné dostať aj v tímových farbách tímu Sunweb. A preto nie je problém jazdiť v rovnakom oblečení, ako napríklad Tom Dumoulin. V tímových farbách je možné kúpiť aj repliku dresu s nohavicami v cenovo dostupnejšej edícii, no stále so zachovaním vysokej kvality a funkčnosti.

Všetky podrobnosti vrátane veľkostí nájdete na domovskej stránke značky CRAFT.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set

Nebudem vám klamať, aj mne sa už niekedy zdá testovanie piateho setu gravel oblečenia za rok trochu prehnané. Veď toľko tých rozdielov medzi výrobcami predsa nemôže byť.
Test: Castelli Espresso – tvoj nový obľúbený set

Test: Castelli Espresso – tvoj nový obľúbený set

Novinkou v rámci letnej kolekcie je set, ktorý sa netají ambíciou, že bude patriť okamžite medzi obľúbené kúsky v šatníku. Čo je na tom pravdy?
Dresy do teplého počasia - leto prichádza PR článok

Dresy do teplého počasia - leto prichádza

Nech už vyznávaš obopnuté a aerodynamické alebo voľné a pohodlné kúsky, určite oceníš rýchly odvod potu a spoľahlivú termoreguláciu za každých okolností.
keyboard_arrow_up