Test: Rock Machine Torrent 90-29 - na pomedzí cross-country a trailu

Test: Rock Machine Torrent 90-29 - na pomedzí cross-country a trailu

Český výrobca Rock Machine má zacielené na cyklistov, ktorí si svoju jazdu chcú predovšetkým užiť, čoho dôkazom je aj modelový rad Torrent, ktorý spadá do kategórie “Sport”. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako sa Torrent 90 osvedčil v teréne.História Rock Machine siaha už do roku 1994 a na českom a slovenskom trhu si za roky svojho pôsobenia našla množstvo svojich priaznivcov. V podstate od začiatku svojho vzniku má zacielené na cyklistov, ktorí si chcú svoju jazdu predovšetkým užiť a tomu podriaďuje aj svoju kolekciu. Ako som už spomínal, Torrent spadá do kategórie “Sport” a už na prvý pohľad je zjavné, že vďaka komponentom a geometrii si užije svoje aj na trailoch. Napriek tomu, že ide o ekonomicky ladený stroj, som mal veľa očakávaní od 29” kolies a športovo ladenej geometrie.Dizajn a konštrukcia


Torrent 90-29 zaujme už na prvý pohľad dizajnom: “surový” hliníkový rám, čierne komponenty a béžové “tanwall” bočnice plášťov dodávajú stroju nádych old-school dizajnu. Na mňa táto kombinácia rozhodne funguje. Samotný rám je z trubiek Al-6069 T6 so stredovým zložením Press Fit BB92 a navárkou na kotúčovú brzdu. Príjemným prekvapením je vnútorne vedená kabeláž a čisté brúsené zvary. Pri takto ladenom stroji by som ocenil vstupy na vedenie teleskopickej sedlovky.Geometria a veľkosti


Bicykel sa vyrába vo veľkostiach M - XXL a určený je teda jazdcom od výšky 155 cm. Ja som pri výške 184 cm na hornej hranici veľkosti L a bicykel sedel adekvátne. Torrent napriek svojmu cross-country zameraniu odkazuje na trailové jazdenie s voľnejším 69° uhlom hlavovej trubky, vidlicou so zdvihom 120 mm a pomerne dlhým rázvorom.


Vďaka tomu dobre drží stopu a má rýchlu odozvu aj na zmeny v teréne. Ostatnými hodnotami sa hlási ku cross-country odkazu, do očí snáď bije len pomerne krátky reach, čo sa ale pri dlhom rázvore prejavilo skôr pozitívne a stroj ožil najmä v hravých pasážach. Na hravosti mu neubral 80 mm predstavec. Technickú špecifikáciu pre všetky veľkosti Rock Machine Torrent nájdete na tomto odkaze.Komponenty a osadenie


Torrent 90 - najvyšší z modelového radu je osadený vidlicou Rock Shox Recon RL s pružením vzduchovou komorou Solo Air a možnosťou uzamknutia priamo z riadidiel. Napriek tomu, že ide o základný model, fungovala po počiatočnom nastavení veľmi dobre a v kombinácii s veľkými kolesami sa nezľakla ani drsnejšieho terénu.O pohon a radenie sa postaral Sram so svojím najnovším prírastkom v rodine Eagle, a to sadou SX. Ja osobne som nadšeným zástancom jednoprevodníkov a na bicykloch podobného zamerania ich považujem za ideálne riešenie. Hoci SX nepatrí k najrýchlejším a najpresnejším, svoju funkciu plní dobre a pri pomere ceny a výkonu mu ťažko niečo vyčítať. Prevodník s 34 zubmi a rozsah kazety 11-50 zabezpečil adekvátny rozsah a je možné s ním zvládnuť aj prudšie stúpania bez väčších problémov.Brzdy zabezpečilo Shimano s dvoj-piestovým modelom Acera BL-MT401/BR-MT400. Napriek nízkej cene poskytujú prekvapivo dobrý brzdný účinok. Zaujali aj s extra dlhými páčkami na dva prsty, ktoré dnes už trochu zaváňajú starou školou, no množstvo cyklistov na ne nedá dopustiť.

Kolesá, plášte a sedlo dodal americký výrobca WTB, o kokpit a sedlovku sa postaral One1. Zvlášť v prípade WTB som príjemne prekvapený, kolesá sú aj pri veľkosti 29” dostatočne tuhé a plášte pôsobia veľmi odolne. Napriek tomu, že ide o ekonomicky ladený model, sú komponenty ladené s rozumom a nejde o žiadne podradné výrobky, práve naopak.
Jazdné vlastnosti


Počas niekoľkých testovacích týždňov som s Torrentom absolvoval viacero výjazdov po bežných trailoch v okolí, zvážniciach, ale aj v drsnejšom “enduro” teréne Malej Fatry a Beskydov. Ako som už spomenul, bicykel mi veľkostne sadol adekvátne. Po počiatočnom nastavení vidlice a prvých zoznamovacích jazdách zamieril aj na technickejšie traily.Už pri zbežnom preštudovaní geometrie sa dá tušiť, čo možno od bicykla očakávať a väčšina z týchto predpokladov sa aj naplnila. Torrent nepatrí medzi pretekárskych chrtov, ani svojou hmotnosťou (takmer 13 kg) a ani geometriou, ale na svoje určenie je postavený veľmi rozumne. To však neznamená, že výjazdy do kopca budú utrpením, práve naopak, na šliapnutie do pedálov reaguje okamžite.Exceloval predovšetkým na zvážniciach a jednoduchých singletrailoch s dobrým povrchom, čo je dané predovšetkým pevným rámom, strmou sedlovou trubkou, ale aj vhodne zvolenými plášťami. Na vidlici s vyšším zdvihom potešil lock-out, ktorý som bežne používal hlavne v kopcoch s rovným podkladom. Torrent sa nezľakne ani výjazdov s pár koreňmi, ak však narazíte na rozbitý trail, je vďaka pevnému rámu nutné o grip viac bojovať a pracovať s ťažiskom.V zjazde ide o pomerne odvážny stroj, ktorý sa vďaka trailovo ladenej geometrii a na XC pomerne vysokému zdvihu, nezľakne len tak hocičoho. Dlhý rázvor a veľké 29” kolesá poskytujú výbornú stabilitu, prejazdnosť a vo vyšších rýchlostiach tak dobre drží stopu. Vďaka kratšiemu reachu sa s bicyklom dobre manévruje aj v technických pasážach a ani pevný rám nemusí byť limitom. Torrent zvládne aj drsnejší terén, no predsa len je to stroj určený na XC a nie na denné jazdenie technických trailov. Napriek tomu by som si ho vedel predstaviť aj vo verzii s teleskopickou sedlovkou.Záverečné zhodnotenie


Rock Machine Torrent 90-29 je univerzálny bicykel určený pre športovo ladených jazdcov a “pôžitkárov”. Napriek pevnému rámu je zameraný na pohodlie a 29” kolesá spolu so 120 mm uzamykateľnou vidlicou zabezpečujú výbornú prejazdnosť do kopca aj na trailoch. Torrent je ako stvorený pre tých, ktorí si radi užívajú výlety po okolí, maratóny a aj občasné “preteky” do kopca s kamarátmi a zároveň si chcú užiť aj bežné singletraily.


Plusy:

  • veľa muziky za málo peňazí
  • radenie Eagle
  • vnútorné vedenie bowdenov

Mínusy:

  • absencia vedenia teleskopickej sedlovkyDoporučená maloobchodná cena tohto modelu je 1 290 €. Viac informácií, vrátane jeho geometrie a technickej špecifikácie nájdete na stránke dodávateľa na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up17thumb_down comments 22 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Test: BMC Fourstroke LT - ako jazdí môj vysnívaný bike

Je možné mať jeden stroj, ktorý bude „raketou" na maratónoch a zároveň schopnou alternatívou k trailbiku? V tejto sezóne som skúsil nájsť odpoveď na bicykli, ktorého cena sa radšej nehovorí.
Unboxing: Bulls Wild Creed RS - „drvič“ trailov z Nemecka

Unboxing: Bulls Wild Creed RS - „drvič“ trailov z Nemecka

Viac zdvihu, viac zábavy - záleží už iba na vašich schopnostiach, ako dobre viete bicykel ovládať. Wild Creed je pripravený na všetko.
FFWD Outlaw 30 – novinka, ktorá mi pomohla prejsť Alpy

FFWD Outlaw 30 – novinka, ktorá mi pomohla prejsť Alpy

Holandská značka sa opäť vrátila ku karbónovým MTB kolesám a ich novinku pre rok 2023 som vzal na skutočne poriadny test. Ako dopadli?
keyboard_arrow_up