EWS Trophy Of Nations – vo Finale Ligure sa udeľovali historicky prvé dúhové dresy v disciplíne enduro
Uplynulý víkend sa v talianskom Finale Ligure uskutočnilo pod hlavičkou svetovej enduro série podujatie s názvom „Trophy Of Nations“. Po prvýkrát v histórii bolo možné zabojovať o dúhové dresy v tejto disciplíne.
Keď sa koncom minuloročnej sezóny objavili prvé informácie o spojení značky EWS (svetová enduro séria) a UCI, bolo napriek počiatočným rozpakom celkom zrejmé, že nepôjde o štandardné partnerstvo. EWS si za svoju pomerne krátku históriu stihlo vybudovať pomerne slušné renomé schopného organizátora, a takmer každý fanúšik tejto disciplíny čakal na to, ako sa kolaborácia oboch spolkov vyformuje. Niečo sa dalo vytušiť už koncom minulého roka pri predstavovaní kalendára pretekov svetovej série.
Za posledných 5 rokov sa sezóna EWS tradične končila v talianskom Finale Ligure, no tentokrát bolo nahradené podujatím vo švajčiarskom Zermatte (report z pretekov si môžete prečítať na tomto odkaze) a preteky v Ligúrii dostali do tohto roku prívlastok Trophy Of Nations. Toto podujatie sa tak stalo prvými pretekmi EWS, kde sa udeľovali dúhové dresy majstrov sveta v disciplíne enduro.
3 v 1
Súčasťou podujatia boli tri rôzne preteky: v sobotu sa uskutočnili preteky jednotlivcov a v nedeľu Industry Trophy a Trophy Of Nations. Zatiaľ čo prvé dva boli otvorené pre všetkých držiteľov licencie UCI (aj z radov amatérov), samotná Trophy Of Nations pozostávala z tímových pretekov, a práve v nej sa udeľovali tituly majstrov sveta.Tento formát bol predstavený po prvýkrát v histórii. Samotné tímy sa skladali z troch najvyššie postavených pretekárov (a jedného náhradníka) v rebríčku EWS. Výsledný čas tímu pozostával zo súčtu časov jednotlivých pretekárov. V každej rýchlostnej skúške malo družstvo minútu, počas ktorej mohli pretekári vyštartovať, čo dávalo pomerne veľký priestor na rôzne taktiky. Na podujatí sa zúčastnila aj reprezentácia Slovenskej republiky v zložení Ľuboš Staňo, Samuel Pivko a Marián Škultéty.
Favoriti
V samotných pretekoch sa očakávala dominancia francúzskych tímov ako v ženskej, tak aj v mužskej kategórii. O tom, že kľúčovým faktorom zaručujúcim úspech nie je len vyrovnaný kolektív, sa však obe francúzske družstvá presvedčili už v úvodných meraných úsekoch. Ženské trio v zložení Isabeau Courdurier, Morganne Charre a Melanie Pugin bolo favorizované predovšetkým kvôli dominancii Courdurier počas celej svetovej série, tá však vo Finale Ligure bojovala s chorobou a nebola v optimálnej forme.V úvode sa tak vedenia ujal silný tím Veľkej Británie (Katy Winton, Bex Baraona, Becky Cook) a tesný 7 sekundový náskok si držal až do tretej rýchlostnej skúšky. V záverečných dvoch meraných úsekoch sa však Francúzkam podarilo odstup stiahnuť a napokon vyhrali s časom 1:51:37.99. Na druhom mieste sa tesne umiestnilo družstvo Veľkej Británie s odstupom 7.81 sekúnd, tretie skončili reprezentantky Kanady (Miranda Miller, Andreane Lanthier Nadeau, Jennifer McHugh) so stratou 1 minúty 27.99 sekúnd.
Francúzsky tím v zložení Florian Nicolai, Kevin Miquel a Dimitri Tordo bol považovaný za favorita aj v mužskej kategórii, veď v celkovom hodnotení EWS mali jazdcov na 2., 3. a 4. mieste. Prvý škrt cez rozpočet však zaznamenali už počas tréningov, keď sa Kevin Miquel - tretí muž svetovej enduro série - musel porúčať so zranenou rukou a nahradil ho tak Adrien Dailly. Tým sa však smola neskončila, keď už v prvej etape dostal defekt Florian Nicolai a vidina dúhového dresu sa tak Francúzom rozplynula.
Zlato pre USA
Už od úvodnej rýchlostnej skúšky sa tak na prvom mieste usadil tím Spojených štátov Amerických v zložení Richie Rude, Shawn Neer a Cody Kelley. Američania vyhrali tri merané úseky, od úvodu pretekov viedli a zaslúžene vyhrali s časom 1:35:57.24. Prekvapivo dobre sa darilo švédskej trojici: Robin Wallner, Zakarias Blom Johansen a Alexander Kangas, ktorí skončili na skvelom druhom mieste so stratou 1:07.04. Na treťom mieste sa umiestnil tím Kanady: Remi Gauvin, Jesse Mellamed a Rhys Verner so odstupom 1:15.88Pod slovenskou zástavou
Na Trophy Of Nations malo zastúpenie aj družstvo Slovenska, reprezentovali nás Ľuboš Staňo, Samuel Pivko a Marián Škultéty, ktorý nahradil zraneného Knapca. Dojmy z nového formátu opísal najrýchlejší zo slovenskej trojice a aktuálny vedúci muž Slovenského pohára Ľuboš Staňo: „Už počas prvých tréningových jázd sme vedeli, že to bude extrémne fyzicky náročné - dlhé technické a šlapavé “stejdže”. Mne osobne sa jazdilo dobre, snažil som sa správne jesť, aby som mal vždy energiu. S chalanmi sme taktiku veľmi neriešili. Ja som štartoval vždy prvý, hneď za mnou Samuel Pivko a za ním Marián Škultéty. Snažili sme sa ísť čistú a plynulú jazdu a vyhnúť sa zbytočným chybám. Ako som hovoril, bolo to náročné a chalani mali aj pády... našťastie to nebolo nič vážne a mohli sme pokračovať ďalej. Na preteky takéhoto formátu treba určite viac skúseností. Bolo super jazdiť medzi takým množstvom divákov povedľa tratí.“Okrem tímov Francúzska v ženskej kategórii, Američanov medzi mužmi sa zo zlata tešili aj reprezentanti Nového Zélandu v kategórii Muži do 21 rokov a zástupkyne Veľkej Británie v kategórii Ženy do 21 rokov. Kompletné výsledky nájdete na tomto odkaze.
Historicky prvé „rozdávanie“ dresov majstrov sveta máme teda za sebou a ostáva nám len čakať, čo prinesie sezóna 2020.
Zdroj fotografií: enduroworldseries.com