Kliknutím prejdeš na
www.parktool.com
Reklama
Reportáž: Štefánik 100 – cyklojazda s pridanou hodnotou

Reportáž: Štefánik 100 – cyklojazda s pridanou hodnotou

2 komentáre

milos64 16.05.2019   Slovensko Reportaz Cykloturistika Cestna Cyklistika Cyklotrasy

Každý cyklista vie, že cyklistika spája. Spája športovcov, miesta a aj ľudí fandiacich tomuto športu.

 

Aj toto bolo jedným z našich zámerov, keď vznikala myšlienka zorganizovať cyklistický prejazd na trase Ivanka pri Dunaji – Brezová pod Bradlom a späť inšpirovaný 100. výročím úmrtia slovenského velikána M. R. Štefánika. Prejazdom tejto trasy, ktorý sme naplánovali presne na deň, kedy si celé Slovensko pripomínalo túto významnú udalosť, sme chceli symbolicky spojiť miesto úmrtia M.R.Štefánika s miestom odpočinku, uctiť si jeho veľkosť, spojiť jazdiacich nadšencov cyklistiky a užiť si jazdu krásnym prostredím po úpätí Malých Karpát.Kto organizuje podobné športové akcie vie, ako chutí táto práca a tiež každý vie, že hoci máte všetko naplánované na 100%, počasie je ten faktor, ktorý vám vie vaše plány dokonale narušiť. Nebolo dňa, kedy by sme pred sobotou 4. mája 2019 úpenlivo nesledovali predpovede počasia azda na všetkých TV staniciach a dostupných mobilných aplikáciách. A veru bolo to napínavé. Všetko nasvedčovalo tomu, že presne v sobotu dôjde k zlomovej zmene počasia a príde studená vlna s dažďom. Aj napriek snahe urobiť našej cyklojazde čo najväčšiu reklamu a pritiahnuť čo najviac cyklistov, z pôvodne prihlásených 15 jazdcov, sa nás v sobotu ráno pri pamätníku v Ivanke pri Dunaji stretlo 6 skalných nadšencov odhodlaných prejsť zvolenú trasu za každú cenu. Nepriaznivá predpoveď počasia urobila svoje a mnohí v tento deň ostali doma alebo volili iný typ relaxu a zábavy. A mohli ľutovať.V sobotu ráno sme sa síce zobudili do zamračeného rána ale zdalo sa, že odštartujeme za sucha. Teplota bola síce o poznanie nižšia ako po minulé dni ale bola znesiteľná, taká cyklistická a skoro bezvetrie. Ako prví sme sa na parkovisku v Ivanke stretli organizátori vrátane nášho kamaráta Petra Vyskočila, ktorý sa podujal nám robiť sprievod svojím súkromným motorovým vozidlom. Jeho iniciatíva sa neskôr ukázala ako úžasná vec. Bolo si kde odložiť náhradné oblečenie alebo občerstvenie. Samozrejme, ak vám niekto kryje chrbát, cítite sa na ceste oveľa bezpečnejšie. Na štart ráno prišla aj Paľova manželka Danka, ktorá nám pripravila rannú kávu a čaj. Po krátkom občerstvení sme prešli k pamätníku a položili veniec, ktorým sme si uctili pamiatku M. R. Štefánika a ktorý bude ešte pár týždňov pripomínať našu jazdu náhodným návštevníkom tohto pietneho miesta.O 08:00 hod bolo všetko pripravené k vôbec prvému štartu „Štefánik 100 – cyklojazda“. Vyrazili sme. Počasie sa stále držalo na akceptovateľnej úrovni. Plní elánu, odhodlania a spokojnosti, že naša jazda sa stala skutočnosťou, sme po troch hodinách dorazili na vrchol Bradla, kde sa už zhromažďovali davy ľudí, prichádzajúci sa zúčastniť oficiálneho programu pripomenutia si výročia úmrtia Štefánika priamo pri Mohyle. Prišli sme v pravý čas, aby sme sa ešte pohodlne dostali na vrchol a v pohode zišli dolu do Brezovej pod Bradlom, kde sme mali pripravený obed. Vzhľadom k množstvu ľudí a k tomu, že nás čakala cesta späť, sme oficiálny program vynechali.

Počas obeda sme sa dohodli na miernej zmene plánu trasy a späť do Ivanky sme sa vybrali cez Cerovú, Prievaly, Rohožník, Pernek a Pezinskú Babu. Tam nám už trošku fúkalo do tvárí, čo u niektorých odhalilo, že nemajú ešte najazdené potrebné “penzum” kilometrov alebo jednoducho chýba kondícia. Ale do Perneka sme prišli všetci spolu. Rozlúčili sme sa s Martinom Gáborom, ktorý riešil svoj návrat domov do Bratislavy cez Stupavu a ostatní sme sa zahryzli do stúpania na Pezinskú Babu. Bolo cítiť, že máme už čosi v nohách ale nikto sa nevzdával a vyťahovali sme posledné zbytky síl aby sa posledné stúpanie na trase urobilo v tempe. V zjazde z Pezinskej Baby nás tesne pred Pezinkom stretol mierny dážď, ktorý bol už v Pezinku minulosťou. Snáď nám chcel len pripomenúť, že to všetko mohlo byť aj horšie. O 16:30 hod po 170 km jazdy v sedle sme dorazili späť k pamätníku v Ivanke pri Dunaji. Po cieľovej spoločnej fotografii sme sa spokojní, trochu aj unavení rozišli.Záverom môžeme konštatovať, že akcia bola úspešná a ciele, ktoré sme si stanovili, boli splnené do bodky. Všetko klaplo tak, ako sme si naplánovali. Snáď sa môžeme len ponosovať na nízku účasť. Ale ako som už postrehol na MTBIKER fóre: „nič sa nerodí ľahko“. „Na podobnej akcii „Okolo Tatier“, sa tiež v prvom ročníku zúčastnilo zopár nadšencov a dnes tam smerujú doslova húfy cyklistov“.Ďakujeme všetkým zúčastneným cyklistom, Peťovi Vyskočilovi za sprievodné vozidlo, Danke Samcovej za prípravu občerstvenia a Martinovi Gáborovi, ktorý ako štatutár Slovenskej Osky podporil jazdu aj finančne, čo s prehľadom pokrylo všetky náklady vrátane obeda.

Nultý ročník „Štefánik 100“ je minulosťou! Už sa tešíme na 1. ročník 2020!

Miloš Lisický, Pavol Samec, Martin Zigo

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Cestné bicykle)

Komentáre

PetoPeto21 16.05.2019 (15:55)

Budúci rok, keď bude pekne pôjde určite viac ludi

 
desertfremen 20.05.2019 (17:34)

Ja som aj chcel ísť ale na víkend sa mi nejak nakopili rodinné povinnosti (malá dcéra) a ešte ma trochu odrádzala predpokladaná priemerka 28 km/hod, vzhľadom na to že som dovtedy v tomto roku skoro nič nenajazdil. Ale myšlienka akcie sa mi veľmi páči, tak snáď budúci rok.

 
Pridaj komentár