Prečo je toľko druhov maziva na reťaz a ako ich používať?

Prečo je toľko druhov maziva na reťaz a ako ich používať?

PR článok

Správne fungujúci pohon je základom každej spokojnej jazdy – bez ohľadu na to, či ste „výletník“ alebo náročnejší športový jazdec.

A práve mazanie a výber toho správneho maziva má na samotný pohon klúčový vplyv. Nielen z hľadiska efektivity, ale aj samotnej výdrže komponentov z dlhodobého hľadiska. Je to jedna zo základných vecí, ktorú by mal ovládať každý, kto aspoň trochu častejšie vyráža na bicykel a kde stále veľa jazdcov robí tie isté základné chyby:

  • reťaz ani pohon pravidelne nečistia a len nanášajú ďalšie vrstvy maziva
  • mažú zbytočne hustým olejom aj do suchých a prašných podmienok
  • mažú naopak nedostatočne a pohon je neefektívny a tiež hlučný

V ponuke značky Weldtite ako špecialistu pre starostlivosť nájdete viacero rôznych mazív. Je to z toho dôvodu, že majú špecifické vlastnosti, ktoré môžete využiť vo svoj prospech. Stačí si len vhodne vybrať a preto si dnes trochu podrobnejšie tieto mazivá predstavíme a vhodne ich zaradíme.

Čistenie


Nové mazivo sa vždy snažíme naniesť na čo najviac čistú a odmastenú reťaz. Niekedy ju stačí iba pretrieť handrou, prípadne na handru naniesť silný odmasťovač v spreji (napr. Dirtwash Citrus Degreaser spray). Výbornou pomôckou ale môže byť práčka, najmä ak vám ide o rýchlosť a účinnosť. Test modelu od Weldtite môžete nájsť na tomto odkaze.



Hlavne ale nemažte reťaz, na ktorej je ešte množstvo špiny a mastnoty, aby ste nevytvárali čoraz odolnejšiu „brúsnu“ pastu – práve tá sa postará o rýchlejšie opotrebovanie pohonu.



Poďme sa už pozrieť na samotné mazivá a rozdeliť ich do podľa spôsobu využitia. Práve vtedy z nich vyťažíte maximum.

Suché podmienky, kratšie výjazdy


Ak sú vaše výjazdy takmer vždy za pekného počasia, tak neváhajte využiť služby maziva pre suché podmienky. To platí aj vtedy, ak je váš pobyt na bicykli kratší a v tomto prípade v pohode zvládnu aj nejakú tú prehánku alebo premenlivé podmienky. Odmenou vám bude následne ľahké čistenie a zabránite tak jednoducho tvorbe brúsnej pasty. Celkovo bude pohon čistý a veľmi často stačí po výjazde len pretrieť reťaz handrou, prípadne až po čase ju dôkladnejšie očistiť napr. spomínanou práčkou reťaze.

Sem patrí napríklad TF2 Plus Dry, ktorý sa hodí napr. aj na mazanie laniek a bowdenov. Je riedky a ľahko sa dostane kam má, takže ho môžete aplikovať aj tesne pred jazdou a nebude zbytočne chytať nečistoty. Navyše má ako prísadu teflón od DuPont, ktorý môžu vo svojich mazivách využívať len 2 značky, pričom Weldtite je jednou z nich. Jeho alternatívou z ekologického radu PURE je Dry Lube. Ten ako všetky ostatné produkty s označením PURE je postavený výhradne na prírodnej báze a z obnoviteľných zdrojov.



Do prašného prostredia sa výborne hodia aj vosky, ktoré pri správnej aplikácii dokážu udržať pohon skutočne krásne čistý a pritom efektívny. Len treba dbať na to, aby bol vosk aplikovaný s dostatočných predstihom – ideálne večer pred jazdou. Ak ho nanesiete a pôjdete hneď jazdiť, výsledok nebude ideálny. Na skutočne extrémne suché prostredie slúži TF2 Ultra Dry Wax.



Vosk ale nájde uplatnenie aj pre skutočne náročné podmienky, ako sú napríklad preteky a dlhé výjazdy v rôznych podmienkach. Práve sem sa hodí TF2 ABS1 Advanced Ceramic Chain Wax, ktorého úlohou je maximálna efektivita. Bol vytvorený pre potreby profipelotónu, pričom je doplnený o keramické aditíva. Podobné vlastnosti má aj TF2 Advanced Ceramic Chain Wax, ktorý je dostupný aj v peknom darčekovom balení. Tieto mazivá uspokoja aj náročných jazdcov, ktorí potrebujú šetriť každý jeden „watt“.



Voda, blato a náročné podmienky


Najmä MTB jazdci sa veľmi často dostanú do skutočne extrémnych podmienok, kde prevláda najmä blato. Vtedy je potrebné na reťaz naniesť olej, ktorý dokonale priľne ku kovu a dokáže vodu odpudzovať po dlhú dobu. Rovnako tieto mazivá nájdu uplatnenie aj pri dlhých výjazdoch v premenlivých podmienkach, kedy neviete, čo vás čaká. Rovnako je dobré dbať na správnu aplikáciu, keďže tieto mazivá majú vyššiu hustotu a chvíľu im trvá, kým preniknú tam, kam majú – teda k čapom. Aplikujte ich s dostatočným predstihom, následne pred jazdou vezmite handru a zotrite zvyšky. Zabránite tak tomu, aby prebytočné mazivo zbytočne nenabaľovalo nečistoty. Ideálny zástupcom je v tomto príapade TF2 Extreme Wet. Ten má rovnako alternatívu v rade PURE v podobe Wet Lube.



Premenlivé podmienky


Niekde medzi vyššie spomínanými „extrémami“ nájdete v podstate rôznorodý mix podmienok. Neviete aké počasie vás čaká, prípadne nechcete riešiť vhodný výber a mať univerzálneho zástupcu pre všetko, pričom vás to do blata a vody neťahá. Riešením sú oleje univerzálne, ako je napríklad TF2 Performance s teflónom. Aj tu sa nájdete náhrada v podobe PURE s názvom Bike Oil. Vylepšenou verziou s cieľom minimalizácie trenia a s predĺženou výdržou je TF2 Endurance Ceramic Oil. Práve prímes keramiky predĺži živostnosť vášho pohonu a udrží ho pekne tichý po dlhú dobu.



Keď sa neviete rozhodnúť


Samotné vlastnosti maziva človek aj tak najlepšie pozná, ak si to vyskúša na vlastnej „koži“. Nemusíte si ale kupovať zbytočne veľké balenia, aby ste našli favorita. Práve vtedy sa ideálne hodí TF2 kombinovaná sada mazacích olejov na reťaz, ktorá obsahuje mix vosku, maziva do sucha, mokra a univerzálne prevedenie. To všetko v praktickom balení 4x50 ml.



Venujte výberu toho vhodného maziva trochu času a hlavne ho prispôsobte podmienkam, v ktorých jazdíte. Práve vtedy bude váš pohon tichý, efektívny a komponenty vám vydržia dlhšie.



Všetky tieto oleje nájdete dostupné v rôznych baleniach, niektoré aj ako sprej pre rýchlu aplikáciu. Viac sa dozviete na stránkach dovozcu, ktorým je made4bike s.r.o..
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Video: Kozmetika na ebiky - umývame doma, počas a po výjazde play_arrow

Video: Kozmetika na ebiky - umývame doma, počas a po výjazde

Aké prípravky sa hodia na domáce detailné umývanie elektrického bicykla, čo sa hodí mať so sebou počas výjazdu a čo zobrať do auta, keď sa po ceste zastavíte na umývačke?
Video: Čo na biku mazať a čím play_arrow

Video: Čo na biku mazať a čím

Ak chceme mať správne fungujúci bicykel, tak sa aj oň budeme musieť správne starať. Nie je nič horšie, ako keď vám počas výjazdu rachotí reťaz alebo puká sedlovka.
Ako pripraviť bicykel na jesenné či zimné jazdenie - mazanie a ochrana rámu PR článok

Ako pripraviť bicykel na jesenné či zimné jazdenie - mazanie a ochrana rámu

Keď pekné počasie skončí a začne obdobie dažďa, blata či snehu, váš bicykel dostáva zabrať ešte viac, ako bežne. Bola by ale škoda ho odložiť na zimný spánok, preto zbystrite pozornosť.
keyboard_arrow_up