Test: Batoh Camelbak Mule LR 15 – klasika v novom šate

Test: Batoh Camelbak Mule LR 15 – klasika v novom šate

Camelbak má s batohmi a vodnými rezervoármi skúsenosti od konca 80-tych rokov a na ich produktoch to je rozhodne vidieť.

Už od svojho vzniku sú priekopníkmi a každoročne prichádzajú s ďalšími inováciami. Batoh Mule LR 15 prešiel do sezóny 2019 taktiež redizajnom a na konte má niekoľko vylepšení.Čo ukrýva MULE Low Rider?


Mule má objem 15 litrov a pri svojom mene si nesie aj skratku LR - teda Low Rider. Ide o produkty, ktoré majú vodný rezervoár skrytý v spodnej časti. Vďaka tomu je ťažisko batohu posunuté nižšie, záťaž sa presúva z ramien na bedrá a výhoda by sa mala prejaviť najmä pri jazde z kopca. Mule je tak určený predovšetkým na celodenné all-mountain výjazdy na trailoch.K dispozícií je v troch farebných variantoch: čiernej, Gibraltal navy/grey a shadow grey/čierna. Batoh má dve hlavné časti: spodnú a vrchnú a niekoľko „tajných“ úložných priestorov. Spodná časť slúži na uloženie 3l vodného rezervoáru, v tomto prípade s odopínateľnou hadičkou, čo je výhoda pri čaštejšom vyberaní. Vodný vak je od zvyšného priestoru oddelený polstrovanými priehradkami. V jednej z nich je ukrytá nepremokavá pláštenka a v druhej rolovacia kapsa na náradie. Pri plnom objeme vodného vaku je v dolnej časti ešte dostatok miesta na vloženie duše, prípadne malej lekárničky. Polstrovanie síce slúži ako ochrana proti prerazeniu rezervoáru, ale mne výborne poslúžilo aj pri preprave fotoaparátu.Hlavný priestor nie je delený, s výnimkou sieťovej kapsy určenej na doklady, kľúče a drobnosti. Od úložiska vodného rezervoáru je oddelený len dvoma menšími dierkami, ktoré sú určené na hadičku s vodou. Súčasťou úložného priestoru sú aj gumené „očká” slúžiace na pevné uchytenie pumpy na stojato. Celkovo poskytuje horná časť dostatok priestoru, bez problémov som v ňom nosil náhradné termo tričko, dres, chrániče, jedlo a menší fotoaparát.Mimo hlavných úložných priestorov poskytuje Mule LR ešte množstvo menších vychytávok. Sťahovanie batohu na spodnej časti je riešené dvojitým pásom, vpredu je zapínanie cez plastovú pracku a na zadnej strane drží na magnetickom „gombíku”. Po jeho odopnutí sa dostanete k priestoru s vodným rezervoárom a ďalšiemu vrecku umiestnenému na vnútornej strane pásu, ktoré v sebe ukrýva držiak na malú prilbu. Ten má podobu rukávu, takže v prípade potreby plní aj funkciu externého úložného priestoru. Pohodlne sa doň zmestia chrániče kolien alebo lakťov.Na hornej časti batohu je navyše umiestnené polstrované vrecko na okuliare, prípadne mobilný telefón. Ľahko doň zmestíte aj väčšie motokrosové okuliare. Posledné úložné vrecko je umiestnené na ľavom ramennom popruhu. Zmestí sa doň menší mobilný telefón, CO2 bombička alebo multi-tool, prípadne hocičo, čo potrebujete mať priamo po ruke. Na pravom ramene je magnetický štipec na hadičku, ktorý v prípade potreby odopnete jednou rukou.Skúsenosti z terénu


Napriek tomu, že patrím k jazdcom ktorí preferujú jazdu na ľahko, sa občas nevyhnem dlhším výjazdom v horách. Na tie je, samozrejme, nutné zabaliť si väčšie množstvo vody, potraviny a náhradné oblečenie, ktoré sa do ľadvinky nevojde. Low rider ma ale v teréne príjemne prekvapil, nízke ťažisko a odľahčené ramená sú v praxi poriadne cítiť. Musím sa priznať, že som bol pôvodne skeptický voči dvojitému pásu, no jeho funkčnosť som ocenil pri dlhých výjazdoch. Výborne sedí, nešmýka sa a presúva váhu z ramien na bedrá. Sťahovanie na prsnej časti som dokonca väčšinu času ani nepoužíval. Pri menšom náklade som mal navyše pocit, že nemám na sebe batoh, ale len ľadvinku.Do batohu sa zmestí všetko, čo potrebujete na celodenný výjazd v horách: voda, náradie, potraviny, náhradné oblečenie a chrániče. Na odloženie prilby pri výjazdoch do kopca slúži dômyselne ukrytý  „rukáv”. Držiak zvládne odniesť aj integrálnu prilbu. Magnetický štipec výborne drží hadicu aj v rozbitom teréne. Jej odopínanie je ale intuitívne a dá sa jednoducho obsluhovať aj jednou rukou za jazdy. Hadicu je možné od vodného vaku pohodlne odopnúť, čo výrazne zľahčuje manipuláciu s rezervoárom.Mule LR je výnimočný batoh s množstvom prekvapivých vychytávok. Systém Low Rider vďaka zníženému ťažisku zlepšuje pocit z jazdy a dvojitý pás drží pevne na mieste vždy, keď to potrebujete. Ideálny produkt na celodenné výjazdy na hory, na ktorom len veľmi ťažko nájdete negatíva. V prípade rezervoárov od Camelbak si navyše môžete byť istí, že sú vyrábané bez škodlivých bisfenolov a vďaka Hydroguard úprave aj bez akýchkoľvek pachutí.Plusy

  • záťaž na bedrách – odľahčené ramená
  • výborne drží
  • množstvo úložného priestoru a kapsa na náradie

Mínusy

  • nenašiel som

Cena testovaného produktu je 136 €. Viac informácií a kompletnú ponuku Camelbak nájdete na stránke dovozcu Progress Cycle.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
jxw (Juraj Uhlarik)
Páči sa ti tento článok? thumb_up7thumb_down comments 11 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Ľadvinka CamelBak Mule 5 - dlho hľadaný kus výbavy?

Test: Ľadvinka CamelBak Mule 5 - dlho hľadaný kus výbavy?

Nad kúpou ľadvinky som uvažoval už dlhšie, no najskôr som ju chcel vyskúšať, či to nebude „mačka vo vreci“. Naskytla sa mi možnosť testovania, a tak som dlho neváhal.
Test: Batoh Thule Bike Rail Hydration 12L - nečakaj žiadne kompromisy

Test: Batoh Thule Bike Rail Hydration 12L - nečakaj žiadne kompromisy

Naplnil som, nastavil som a zabudol som, že ho mám na chrbte. Aj tak sa to dá v skratke povedať. S čím som mal dočinenia a ako som sa k tomuto názoru dopracoval? Čítaj ďalej.
Test: Deuter FLYT 20 - batoh na celodenný výjazd

Test: Deuter FLYT 20 - batoh na celodenný výjazd

Či sa už chystáte do lesa na peši alebo svojom horskom biku, batoh so svojím obsahom neodmysliteľne patrí k vášmu základnému vybaveniu.
keyboard_arrow_up