MTBIKER a podpora značenia na Slovensku spolu s SCK

MTBIKER a podpora značenia na Slovensku spolu s SCK

2611 komentárov

redakcia 01.08.2019   Horska Cyklistika Priroda Trasa Slovensko Cykloturistika Cestna Cyklistika Mtbiker.sk Klub Cyklotrasy

Prečo sme sa rozhodli podporiť značenie cykloturistických trás a aktivity Slovenského cykloklubu?

 

Veľa z bikerov svoje domáce trasy pozná doslova naspamäť a značenie niekedy ani nevníma. Jednoducho si jazdíme to, čo poznáme, prípadne čo nám kedysi ukázal niekto skúsenejší. Situácia sa zmení, ak prídeme do nejakej novej lokality, alebo jednoducho s cyklistikou začíname. Možno to aj poznáte, keď vám kamarát, ktorý nedávno začal po chvíli píše, či by ste mu neporadili nejaké pekné trasy v okolí. Dobré značenie je jedným zo základov toho, aby sa cyklistika rozvíjala a z toho dôvodu sme chceli v tomto procese pomôcť. Vznikla tak spolupráca so Slovenským cykloklubom (SCK).

Slovenský cykloklub je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 1994 ako prvá organizácia, ktorá sa začala zaoberať značením cykloturistických trás a z partie nadšencov sa postupne vytvorilo profesionálne zoskupenie. Je riadnym členom Eúropskej cyklistickej federácie (ECF) a národným koordinátorom trás EuroVelo. Pôsobí ako národný koordinátor celoslovenskej siete, pričom vedie celoslovenský register legálne povolených cykloturistických trás, vykonáva odborné poradenstvo pri plánovaní, rekognoskácii, legalizácii a značení cykloturistických trás, ktoré spĺňajú všetky parametre v zmysle platných slovenských zákonov a noriem. Vykonáva takisto školenia značkárov cykloturistických trás.Nejde len o budovanie nového značenie, ale aj o udržovanie toho súčasného, prípadne jeho zlepšovanie. O všetko sa treba starať a to platí aj v tomto prípade. So súčasným rozvojom technológií GPS je ďalšou dôležitou časťou rozšírenie do „online“ sveta.

MTBIKER a SCK


Našou snahou je podporiť rozvoj cyklistiky u nás, ako sme písali vyššie. Dobré značenie je jedným zo základných kameňov. Preto sme podporili SCK a všetky jeho aktivity, ktoré sú pre bežných bikerov dôležité a užitočné. Navyše sme to trochu spojili s naším obsahom, ktorý môže pomôcť napríklad spomínaným začiatočníkom. Trochu sme doladili klasické smerovníky a doplnili ich o QR kódy. Samotné tabuľky majú aj svoje „motto“ a rovnako sú pomocou QR kódu prepojené na náš obsah.Počas čakania na kamarátov, prípadne zo zvedavosti tak môžete skúsiť ako to funguje a možno sa dozviete aj niečo zaujímavé . Len pre zaujímavosť, majitelia iPhonov majú čítačku zahrnutú priamo vo fotoaparáte a pre načítanie QR kódu stačí zapnúť fotoaparát, byť dostatočne blízko a správne ho nasmerovať. Užívateľom Androidu si stačí stiahnuť aplikáciu na čítanie QR kódov.Vstúpiť do klubu SCK môže každý, a tým pádom aj podporiť všetky spomínané aktivity. Okrem toho ale získate aj výhody pri nákupe v našom MTBIKER shope, čo je ďalšia forma alebo časť našej spolupráce. Ak sa stanete členom, budete zaradený do skupiny, ktorá má u nás ceny a benefity spojené s VIP kategóriou. Viac detailov o našom vernostnom systéme sa dozviete na tomto odkaze.

Michal Hlatký – predseda SCK


„Túto spoluprácu vnímam najmä ako veľkú výzvu, keďže v takejto podobe sme ju doteraz neriešili. Myslím najmä vzhľadom na počet donorských tabuliek a pokrytie takmer celého Slovenska. To je náročné najmä na logistiku, nakoľko montujeme tabuľky od Záhoria až po Medzilaborce. S tým súvisí aj viacero problémov, ktoré sme museli riešiť a dopredu sa nedali naplánovať. Výzvou bolo aj správne pridelenie tabuliek značkárom a do regiónov, aby sa nepoplietli tabuľky, keďže každá je “originál” a určená na presnú lokalitu. Spolupráca nám samozrejme prináša možnosť nakúpenia množstva materiálu z MTBIKER shopu pre naše kluby a značkárov, čo nám odľahčí rozpočet a je to veľká podpora. Ušetrené financie vieme využiť práve na obnovu cykloturistických trás v daných regiónoch. Výraznou pomocou je aj prevádzka serverov, údržba cykloportálu a ďalšie veci s tým súvisiace, veci ktoré pre nás MTBIKER robí. Pre nás je to po dlhom čase opäť zmysluplná a výhodná spolupráca so slovenskou firmou z oblasti cyklopriemyslu, ktorá podporuje myšlienku značených cykloturistických trás na Slovensku a podporila aj SCK. Veríme, že sa osvedčí pre obe strany a po 5 rokoch bude pokračovať.“Cykloportál – dôležitá súčasť


Práve tým online svetom je stránka cykloportal.sk, ktorá slúži na jednoduchú orientáciu a výber cyklotrás. Vďaka mape si môžete jednoducho nájsť, čo vás zaujme aj s dodatočnými informáciami, napríklad o náročnosti. U mnohých nechýba detailný popis či fotogaléria, takže si viete spraviť lepší obraz. Dôležitou súčasťou je následný export GPX a samotné využitie priamo v teréne. Práve tento cykloportál môže byť odrazový mostík pri výbere a plánovaní, a vie výrazne uľahčiť výber vhodnej trate vo vybranej lokalite.Súťaž


Ak teda niekde uvidíte podobne označený smerovník, tak ho neváhajte odfotiť a označiť hashtagom #cyklosmerovnik. Z týchto fotiek potom niektoré odmeníme vecnými cenami a viac podrobností sa dozviete čoskoro na Instagrame @mtbiker_sk a @slovensky_cykloklub. Tak nás sledujte a nič vám neunikne...

Na záver ešte patrí poďakovanie vám – čitateľom nášho webu, zákazníkom nášho shopu, či odberateľom YouTube kanálu MTIKER. Práve vďaka tomu môžeme byť aktívni a podporiť podobné projekty, ktoré prinesú cyklistickej komunite zase niečo naspäť.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Prilby)

Komentáre

Gusto0 01.08.2019 (11:01)

0


a hned nad Hradkom mate uz min druhy rok zle natocenu sipku 48.6805894N, 17.8959842E - uz som to sem niekde pisal pred rokom/dvomi?. sipka ukazuje dalej smer do Luky. na testovacich dnoch slo vela ludi rovno a neskor sa vracali.

 
Boo_boo Gusto0 01.08.2019 (12:38)

2


Minuly tyzden sme ju otacali na vyjazde. Bohuzial niekomu tam ta sipka asi vadi lebo za 3 roky znacenej trasy sme ju otacali uz asi 5x.

 
Kenai Boo_boo 01.08.2019 (13:21)

0


Nieje niekde problem, ak sa znacka da otacat ako veterny rukav ? 5x nieco otacat spat a zakazdym cakat iny vysledok ?

 
Gusto0 Kenai 01.08.2019 (13:49)

1


bez naradia ju neotocis - skusal som ju otocit rukami a zlomil by som ju

 
Kenai Gusto0 01.08.2019 (14:10)

0


Tak to je sila, no vidim, ze mame po slovensku fakt specialistov. Tak potom, uz len zabrusit hlavicky skrutiek, tak aby to neslo povolit. Alebo speci trhacie skrutky. Neuveritelne.

 
Gusto0 Kenai 01.08.2019 (14:55)

-1


a najdes polamane smerovniky - tiez casty ukaz v slovenskej prirode

 
milos21 Gusto0 01.08.2019 (17:23)

0


Pozerám to na mape a áno. Tiež som sa tam na Bianchi testovacích dňoch otáčal späť Inak MTBiker značky som videl aj v Bratislave na hrádzi. Samozrejme som ich nefotil

 
bmprsvz7777 01.08.2019 (11:55)

0


Tá titulná fotka je z Hornej Stredy, značenie síce pekné, ale keď tadiaľ idem s 3 malými deťmi na bikoch je nám to prd platné, keďže miestny puberťáci si tam pravidelne niečo dokazujú túrovaním svojich vytuningovaných felícií.

 
Kenai 01.08.2019 (12:02)

0


Vitam akukolvek iniciativu, rozumiem ze znacenie je dolezite, ale pokial stale pojdu peniaze hlavne do znacenia, tak za par rokov uz budeme mat len perfektne znacenie nejestvujucuch cyklotras. Velka cast najdlhsich asfaltovych usekov bola vybudovana dobrych 25 rokov spat a od toho momentu sa riesi len znacenie. Niektore useky asfaltok sa postupne menia na rockgarden vhodny tak pre jazdcov enduro. V okoli BA je bezna prax sledovat znacenie asfaltovej cyklotrasy a skoncit na nespevnenom povrchu, alebo na panelke. Vysledkom je ze miestny znacenie ignoruju a jazdia po beznych cestach 2 triedy a cezpolny sa nestihaju divit kam ich to nove fasa znacenie doviedlo.

 
Gusto0 Kenai 01.08.2019 (13:53)

0


toto bude vseobecny problem s asfaltovymi cyklocestami na ktore idu strasne miliony. na starsich uz je vidiet "pupaky" na asfalte alebo rovno prerastat zelinu. a rozbity, vylamany asfalt je veru horsi ako strkova cesta. som zvedavy ci tie povrchy bude aj niekto udrziavat v zjazdom stave. ale ked vidim ako vyzeraju cesty pre auta tak ...

 
mirec321 03.08.2019 (08:42)

0


Ako nápad na reklamu dobré

 
Pridaj komentár