Test: Sedlo Selle San Marco Mantra – čerešnička na torte vo vašej výbave

Test: Sedlo Selle San Marco Mantra – čerešnička na torte vo vašej výbave

Na bicykli sú tri kontaktné komponenty, ktoré výrazne ovplyvňujú prvotný pocit a celkový zážitok z jazdy. Práve sedlo hrá v tejto trojici hlavnú úlohu a možnosti výberu sú dnes prakticky neobmedzené.

Sedlo, pedále, riadidlá a na nich osadené gripy alebo omotávka – to sú spomínané kontaktné body. Práve voľba správneho sedla je doslova alchýmia a neexistuje žiadna zaručená rada od kamaráta alebo článok na internete o tom pravom sedle práve pre vás. Zadky sú totiž ako snehové vločky, každý je iný. Je potrebné jednoducho skúšať. Pre mňa sú atribúty výberu správneho sedla jasné. Musí byť pevné, tvrdé, nemôže tlačiť a použitý materiál musí byť priedušný. Ideálne, aby som o ňom ani nevedel, a to aj v prípade, že sa do toho poriadne opriem. Ak je navyše ľahké, favorit je jasný.Výmena


Ako už v úvode odznelo, odporučiť to správne sedlo nie je možné a aj ja som si ich za tých zopár rokov, čo aktívne jazdím, vymenil pod zadkom nespočetne. Po čase som už zhruba vedel, čo mi sedí a čo naopak nie. Rozhodnutie spraviť výmenu sedla sa rodila v mojej hlave približne rok. Pri dlhších cestných výjazdoch som stále cítil, že to nie je úplne ono a podpora pri pedálovaní bola statická a celkovo opora sedacích kostí akási tuhá. Aj následkom toho som určite nedokázal premeniť všetok potenciál hobby jazdca pri naháňaní dôležitých Strava segmentov .

Väčšina z nás sa asi zhodne, že pri tejto cenovej kategórii nie je priestor na omyl. Aj preto som môj výber rozmeru a tvaru sedla ponechal približne rovnaký, napriek zmene výrobcu. Zostal som verný Talianom, ktorí vedia ako na funkčné a zároveň dobre vyzerajúce produkty, čo dokazuje aj tento kúsok.V čom je teda sedlo iné, keď rozmer a celkový vizuál je približne rovnaký? Odpoveď je jednoduchá – v použitých materiáloch. Ako aj ostatné high-end komponenty, ktorými majú ohádzané svoje stroje profíci, tak aj sedlá Selle San Marco podliehajú neustálemu vývoju v spolupráci s jazdcami Pro Tour. Celý názov sedla je akési kódové označenie základných vlastností. Teda Open-fit Carbon FX Wide v ľudskej reči znamená, že sa jedná o sedlo, ktoré má vo svojom karbónovom tele otvor a je široké 146 mm. Tvar sedla je rovný a skelet je tvorený jednosmernými High Modulus vláknami karbónu, ktoré zabezpečujú vysokú tuhosť pri hmotnosti len 164 gramov. Kuchynská váha ukázala síce o 3 gramy viac, ale to považujem za bežnú odchýlku.O tuhosť sa samozrejme starajú aj lyžiny, presnejšie ich konštrukcia a tvar. V tomto prípade je predná časť prekrížená do tvaru X z dôvodu zabezpečenia nekompromisnej tuhosti aj pri jazde viac na špici sedla, keď máte chuť si dať poriadne do tela. Použité prekríženie má okrem iného na svedomí aj dlhšiu kontaktnú plochu lyžín, a teda širšie možnosti v predo-zadnom polohovaní sedla.

Na prvý dotyk je materiál tvrdý, ale pri jazde sa výplň Biofoam poddá a opora je na veľmi dobrej úrovni, nakoľko kopíruje pohyb vašej panvy. Poťah samotného sedla je tvorený protisklzovým a oderu odolným materiálom Microfeel. Odolnosť sedla si zatiaľ netrúfam hodnotiť, ale opieranie bicykla o stenu mi spôsobuje mierny nepokoj v duši, keďže nemá zvýšenú ochranu bočníc proti oderu, ktorá býva súčasťou čisto MTB sediel.Už na prvý pohľad som musel uznať, že dizajn je naozaj podarený. Čierna matná farba doplnená karbónovým detailom na zadnej časti vzbudzuje pozornosť. Celé sedlo má agresívne krivky a pri zadnom pohľade mi pripomína mantu, červený pásik podčiarkuje celý dizajn. Aj zo starej dobrej Liberty by spravilo s trochou zveličenia poloagresívny stroj na preteky... Aspoň na pohľad.

Priamo v teréne


Výrobca odporúča sedlo aj pre MTB, nakoľko má pozvoľnejší nábeh oblúka, čo umožňuje viacero jazdeckých polôh. Šírka špičky tomu tiež nahráva, tak som ho ako prvé osadil na bike, aj keď zámer bol spraviť radosť cestnému bicyklu. No ten si musel počkať . Môj preferovaný štýl je XC, kde je opora sedla veľmi dôležitá.

Kopcom sa rozhodne nevyhýbam
a výškové profily mojich výjazdov často pripomínajú zuby. Práve pri šliapaní do ostrých kopcov som narazil na limity sedla a ocenil by som mäkšiu a ešte širšiu špičku, ako je to v prípade sedla Selle San Marco GND, ktoré je špecialista na strmé stúpania a mohli ste si o ňom prečítať v článku od Imromana.Radšej na cestu


Pri jazde v teréne zvyknem často meniť polohu a po čase mi boli návraty na sedlo menej prijemné z dôvodu jeho prvotnej tvrdosti. Pri bežnom jazdení hore-dole bez prudkých kopcov bol pocit ale výborný a presne preto som vedel, že sedlo jednoznačne skončí na cesťáku. Aj pri niekoľkohodinových cestných výjazdoch sedlo nevnímam a sloganu výrobcu “We ride with you” dávam plne za pravdu.

Toto sedlo sa rýchlo stalo nenápadným spoločníkom číslo jedna pri mojich výjazdoch. Materiál pracuje pod zadkom akurát a vôbec nemám pocit, že som zaborený alebo poskakujem po sedle pri silnejšej sérii záberov. Podpore sedacích kostí zo strany sedla nemám čo vytknúť a splnilo presne to, čo som očakával. Svojím skoro rovným profilom je skôr vhodné pre jazdcov s vyššou flexibilitou. Diera v strede pomáha odbremeniť chúlostivé partie od nadbytočného tlaku, čo má priaznivý vplyv na kvalitu výjazdu. Na sedlo sa jednoznačne už vyhovárať teda nemôžem a musím si nájsť niečo iné .Plusy

  • komfort aj napriek tvrdosti
  • opora pri pedálovaní
  • vodoodolná povrchová úprava
  • hmotnosť
  • tuhosť
  • nadštandardná predo-zadná polohovateľnosť

Mínusy

  • nekompatibilita s niektorými sedlovkami
  • bez dodatočnej ochrany bočných stránOkrem predstavovanej verzie sedla Mantra Open-fit Carbon FX Wide má výrobca v portfóliu rôzne kombinácie, ktoré sa líšia použitými materiálmi, šírkou, ale aj prevedením s dierou, či bez nej.

Všetky podrobnosti nájde na stránkach dovozcu, kde je k dispozícii aj tzv. DiMA Selector. Ten môže rovnako pomôcť pri výbere, ak sa naozaj neviete rozhodnúť. Cena predstaveného modelu je stanovená na 199 €.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up11thumb_down comments 9 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Selle San Marco Allroad carbon FX Wide – moderný univerzál

Test: Selle San Marco Allroad carbon FX Wide – moderný univerzál

Ako sa darilo v teste tomuto univerzálnemu sedlu s modernými prvkami, vhodnému aj do horšieho terénu?
Test: Prologo Scratch M5 PAS – spoločník na dlhé výjazdy

Test: Prologo Scratch M5 PAS – spoločník na dlhé výjazdy

Sedlo je časť bicykla v priamom kontakte s najcitlivejšími partiami cyklistu a cieľom každého z nás je mať také, o ktorom ani nevieme.
Športová diagnostika aj pre laikov a Imro vs. Cepo

Športová diagnostika aj pre laikov a Imro vs. Cepo

Záťažový test a spirometria mi dala dôležité údaje do ďalšieho trénovania. Čo si z testov zoberie laik? Ako bonus aj porovnanie dvoch MTBIKER dlháňov. Rovnakí a pritom iní.
keyboard_arrow_up