Bambusový bicykel - pomáha ľuďom i prírode

Bambusový bicykel - pomáha ľuďom i prírode

09 komentárov

redakcia 11.09.2019   Cyklistika Horska Cyklistika Cestna Cyklistika Ekologia Novinky

Posledné desaťročia sme ako ľudstvo na prírodu zabudli. V popredí boli naše ekonomické záujmy, zisk a obohacovanie sa na úkor našej planéty.

 

V tomto tisícročí si však uvedomujeme, že takto to ďalej nejde. Snažíme sa byť čoraz viac ekologickejší. My, cyklisti, už len samotným šliapaním do pedálov neubližujeme životnému prostrediu. Žiadne spaľovanie paliva nehrozí, len čistá energia, ktorej zdrojom sú naše svaly. No nemali by sme sa s týmto len tak uspokojiť. Ďalším krokom by mohlo byť to, že sa zameriame na materiály, z ktorých sú bicykle vyrobené.Počuli ste už o bicykli vyrobenom z bambusu? Ten je jedným z najšetrnejších materiálov k životnému prostrediu. Pri jeho raste pohlcuje CO2 a keď už bicykel po rokoch používania nepotrebujeme, tak osadené komponenty z neho zložíme a bambusové drevo môže pokojne zhniť.Ak ste už niekedy prišli s bambusom do kontaktu, tak viete, že je to prírodný materiál, ktorý je pevný a pritom pružný. Podobné vlastnosti ako karbón. Toto drevo je navyše odolné voči vplyvom počasia, UV žiareniu a poškriabaniu.Všetky rámy od spoločnosti My Boo sú vyrábané v africkom štáte Ghana a ich kúpou pomôžete aj v sociálnej oblasti. Je tam aktívny tím 15 ľudí, ktorí sa snažia pracovať na svojej budúcnosti a pritom využívajú svoje skúsenosti z práce s týmto prírodným materiálom. Každý rám je ručnou prácou, ktorá zaberie 90 hodín, a preto sa do každého jedného bicykla vkladá čas a, samozrejme, skúsenosti konkrétneho pracovníka z afrického štátu. Malé hliníkové diely, ktoré dotvárajú samotný bicykel, sú zase vyrábané zdravotne znevýhodnenými ľuďmi v chránených dielňach v Nemecku. Kompletizácia bicykla prebieha na severe Nemecka - v Kieli. Každým predaným bicyklom firma prispieva do fondu na budovanie školy v Ghane.

Malé predstavenie bicykla sme mali aj v tomto videu, kde sa náš redaktor Bimjeam venoval hlavne technickej stránke tohto „bambusového cesťáku“.V ponuke sú však aj iné typy bicyklov. Na svoje si tu prídu milovníci XC jazdenia, je možné sa poobhliadnuť aj po gravel modeli či po štýlových kúskoch pre jazdenie v meste. Nezabudlo sa ani na trekingové bicykle a dokonca si môžete zaobstarať aj elektrobicykel.Takže si to zhrňme!


Ak ste milovníkom prírody a zmýšľate ekologicky, tak bambusový rám môže pre vás znamenať výbornú alternatívu, s ktorou nezaťažíte našu planétu ďalším odpadom a navyše jej pomôžete. Kúpou bicykla podporíte sociálny projekt pre zlepšenie životnej úrovne a na vybudovanie školy v africkom štáte Ghana. Bambus ako materiál ponúka podobné vlastnosti ako karbón, čo sa týka pruženia. Hmotnosťou sa skôr približuje hliníku a stabilitou sa najviac podobá oceli. V neposlednom rade musíme spomenúť aj neopakovateľnosť tohto štýlu. Ak patríte k meststkým kávičkárom či influencerom, tak po inom ako bambusovom ráme siahnuť ani nemôžete?

Kompletnú ponuku týchto bicyklov ako aj zdroj našich fotografií nájdete na stránke dovozcu.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Komentáre

Sigor 11.09.2019 (12:16)

14


Ekológia ako marketingový nástroj..."Takže si to zhrňme: Ak ste milovníkom prírody a zmýšľate ekologicky"....., tak si nekupujte nový bicykel ale vezmite použitý, zrepasujte, prípadne nahoďte nové diely a nevytvárajte ďalší odpad. Každý starý oceľový rám spraví lepšiu službu ako nový bambusový. A keď chcete pomôcť Afričanom, tak darujte zdroje priamo nadáciam pracujúcim v oblasti.

 
perez 11.09.2019 (12:18)

4


este ze nie som influencer...

 
desertfremen 11.09.2019 (11:32)

2


Karbon má svoj boom práve že za sebou.
Dnes je trend skôr návrat k Oceli či Hliníku, jednak preto že vlastnosťami sú inde ako pred 15-20 rokmi a jednak je v môde "odlíšiť sa od davu" a tie je v môde retro vzlad.

Karbon je z eko hladiska trochu prúser lebo sa nedá recykovať a nerozloží sa ani za 10 tisíc rokov.

 
lacika_dnb 11.09.2019 (11:22)

0


nj.. preto vsade zacina vladnut karbon.. lebo nam zalezi na prirode.

 
duves 11.09.2019 (11:56)

0


Kludne aj bambusovy MTB, ale nie za 4 tisicky hardtail.

 
szlavo 11.09.2019 (12:03)

0


Tak už radšej hlinik aelbo oceľ ,dajú s arecyklovať a netreba vysekávať bambusové plantáže.

 
Zahir 11.09.2019 (15:17)

0


Fuj ale je škaredý

 
desertfremen Zahir 11.09.2019 (15:23)

0


Mne sa naopak páči, má štýl. Pre hipsterov do mesta ako stvorený.

 
Jano1987 11.09.2019 (17:27)

0


Už len by mohli spomenúť údržbu toho rámu. Už vidím, ako to treba každý rok lakovať to vydržalo.

 
Pridaj komentár