Slovensko pozná svojho šampióna v XCO a Eliminátore

V premenlivom letnom počasí posledných júlových dní sa na trati v Poráči predstavila elita slovenských jazdcov, aby zabojovali o dresy s trikolórou naprieč všetkými kategóriami.

V období prebiehajúcich národných šampionátov táto vlna neobišla ani Slovenskú republiku. Minulý víkend, 20. a 21. júla 2019, sa na našom kontinente konali majstrovstvá aj napríklad v Litve, Portugalsku, Srbsku, Luxembursku, Maďarsku alebo Španielsku. Víťazi každého z nich budú poctení dresom, ktorý budú môcť v nasledujúcich dvanástich mesiacoch hrdo nosiť.

Slovenským miestom konania sa šampionátu bol Poráč, neďaleko Spišskej Novej Vsi. Konkrétne išlo o rekreačné stredisko PoráčPark. Už v minulom roku sa tu konal pohár v XCO a XCE v kategórii UCI C2.

Náročnosť trate dotvárajú predovšetkým viaceré rock-gardeny, tak v zjazdoch, ako aj pri stúpaniach. Tiahle stúpania po zvážniciach, či prejazdy trávnatými úsekmi v blízkosti cieľa sú už samozrejmosťou trate pre cross-country.

Samotné počasie bolo cez víkend premenlivé. Striedajúce sa slnko s oblačnosťou, výdatný dážď, či pokles teplôt predovšetkým počas pretekov elite mužov, mali nemalý vplyv na stav trate. Vznik blatistých úsekov, ale aj pokropené lúčne časti dali jazdcom zabrať. Problémy mohli spôsobovať aj vlhké kamene, ktoré nikomu nič nedarovali.

Sobota 20.7.2019 – XCE (Eliminátor)

Keďže šampionát v posledných rokoch nie je už len výhradne o klasickom cross-country, jazdiacom sa na viacero kôl s trvaním do hodiny, jazdci mohli získať majstrovský dres aj v disciplíne eliminátor. Stručne povedané, je to šprint štvorice pretekárov na jednom okruhu s viacerými technickými prvkami, kedy sa postupuje vyraďovacou metódou postupu.

Kvalifikácia

Prvá bola kvalifikácia, konajúca sa vo všetkých zúčastnených kategóriách. V „dorastenkách“ z 31 zúčastnených dievčat postúpili všetky, najrýchlejšou bola A. Ržoncová. Najpočetnejšou skupinou boli „žiaci“, ktorých počiatočný počet 74 (!) jazdcov sa okresal na maximálne možný počet 32. Najrýchlejší čas stanovil J. Vrbik, prekonávajúci svojich súperov o celých 5 sekúnd. Z 20 kadetov postúpilo 16, na čele s T. Laktišom. Skromná účasť žien prognózovala ich plnú účasť aj vo finále. O čosi lepšie tomu bolo pri kategórii mužov, kde z 22 jazdcov postúpilo 16. Prvým sa stal O. Glajza.

Finále

Následné neskoré finále určilo konečné poradie v tejto disciplíne. Z dorasteniek sa z titulu tešila T. Ciriaková pred víťazkou kvalifikácie A. Ržoncovou. Tretie miesto patrilo kadetke K. Tichej. V žiakoch sa opakovali kvalifikačné výsledky, keď J. Vrbik nedal nikomu šancu. Za ním skončili postupne L. VranákS. Novák. Kadetov ovládol M. Hrtánek pred Ch. Haasom a druhým z kvalifikácie, A. Vrbikom. V ženách to bola istota zo strany R. Paulechovej. Druhá skončila slovenská stálica J. Keseg Števková pred I. Gajdošovou. V najsledovanejšej kategórii mužov zvíťazil F. Sklenárik pred T. Meriačom. Na treťom mieste skončil J. Jenčuš, súťažiaci ešte za juniorov.

Nedeľa 21. júla 2019 – XCO

Už tradične bol druhý víkendový deň, dňom, kedy sa rozhodne o majstrovi Slovenska v XCO. Jednotlivé kategórie štartovali v odstupoch. Prvými na rade boli mladšie ročníky, konkrétne technická časť, určená pre žiakov a kadetov, kde si overili svoje zručnosti, za čo boli náležite ohodnotení možnou penalizáciou v sekundách, ktoré sa im neskôr premietli do výsledkov v XCO. Medzi „mini chlapcami“ zvíťazil na piatich malých okruhoch, M. Húsenka, v konkurencii 33 jazdcov. U dievčat rovnakej kategórie to bola A. Kadlecová, ktorá si po víťazstvo prišla s náskokom vyše minúty.

„Žiacké“ kategórie, ktoré sa okrem pohlavia delili aj na mladších a starších, mali v súčte 84 pretekárov. Mladých žiakov ovládol na dvoch stredných okruhoch T. Cesnek pred M. Tomášom. Obaja chlapci mali nula penalizačných bodov z technickej časti. V dievčenskej kategórii to bola V. Šatková, ktorá si odniesla zlato pred L. HudokovouS. Sikelovou.

Starší žiaci, teda ročníky 2005-2006, sa museli pripraviť na trať pozostávajúcu z dvoch veľkých okruhov. S ňou si najlepšie poradil M. Schwarzbacher pred S. NovákomJ. Vierikom. Navyše sa prvý menovaný nemusel obávať ani menšieho zaváhania, keďže si z technickej časti odniesol čistý štít.

Deväť starších žiačok síce bojovalo len na jednom veľkom okruhu, avšak bol to boj o sekundy. Prvá T. Ciriaková zvíťazila len o dve sekundy pred A. Ržoncovou a o ďalších desať pred S. Ungerovou.

Len štvorica kadetiek sa na dvoch veľkých okruhoch pokúsila o zisk majstrovského dresu. Táto méta vyšla K. Tichej pred B CvoligovouL. Paulechovou.

Kadetov bolo o čosi viac, celkovo dvadsať. Tri veľké okruhy najlepšie zvládol S. Kováč s náskokom takmer troch minút pred L. SokolíkomM. Hrtánkom.

Posledné štyri kategórie mali v obedných hodinách povolenú ešte 40 minútovú prípravu na trati. Po tom sa o 14:00 vydali na trať kategórie ženy, juniori a juniorky. R. Paulechová ako jediná juniorka nemala konkurenciu, avšak stále predvádzala skvelé výkony pri virtuálnom súboji so svojimi staršími súperkami. Juniorov s prehľadom vyhral J. Jenčuš, keď cieľovú pásku preťal takmer tri minúty pred M. Trnkom a o šesť minút pred M. Pigom.

Sedemčlenná skupina žien bola vedená J. Keseg Števkovou, ktorá po vyše hodine sólovej jazdy opäť prevzala majstrovský dres. Druhá M. Šichtová zaostala o 8 minút, tretia N. Tyszová o vyše desať.

Muži štartovali o 16:00. Neskorší štart si vybral aj daň v podobe počasia, ktoré neprialo pretekárom. „Suchý“ štart bol nasledovaný prehánkami, ktoré jazdcov sprevádzali počas zbytku pretekov. V nabitej konkurencii si po víťazstvo prišiel M. Haring, pred o jedenásť rokov mladším M. UlíkomT. Višňovským.

Kompletnú výsledkovú listinu nájdete na tomto odkaze.
Podrobnú galériu od Jána Melichera nájdete na tomto odkaze.

Zdroj fotografií: jmphoto/Ján Melicher