Test: Lezyne račňový kľúč - sada s nadstavcami v praktickej taštičke

Test: Lezyne račňový kľúč - sada s nadstavcami v praktickej taštičke

Jeden z najznámejších Murphyho zákonov znie: „Ak sa môže niečo pokaziť, tak sa to pokazí.“ My cyklisti tam môžeme pridať ešte dôvetok: „...alebo sa to minimálne povolí“.

Zo svojich skúseností a výjazdov určite poznáte situácie, kedy sa vám na ceste či v lese hodilo nejaké náradie. Nemusí to byť práve celá dielňa, ale nejaký praktický a rozumný set v batohu či podsedlovej kapsičke oceníme. Naposledy som túto absenciu pocítil pri takej banalite, akou bola povolená skrutka na merači kadencie.

Jej uvoľnenie spôsobilo, že spomínaný snímač bol v kontakte s kľukou pedála a ten zvuk ma privádzal do šialenstva. Stačilo málo, len utiahnuť skrutku. No keďže som so sebou nič nemal, tak muselo bohužiaľ stačiť to, že snímač išiel dole a dotiahol som ho až doma.Aby som sa vyhol podobným problémom, je na mojom „checkliste“ pred výjazdom už aj náradie. Väčšinou siaham po sade s nadstavcami v taštičke od značky Lezyne. V tomto miniteste vám predstavím výhody aj malé nedostatky, ktoré mi jeho používanie ukázalo.

Obsah balenia, rozmery a spracovanie


Po rozbalení balíka od kuriéra vás prekvapí elegantná taštička. No podstatné je to, čo je vo vnútri. V penovom obale, kde má všetko svoje miesto, je sada náradia s nadstavcami s chrómovou povrchovou úpravou obsahujúcou samotný kľúč. Z jednej strany má fixnú hlavu a z druhej račňu.Kľúč má jemné ozubenie a reverznú páčku, vďaka ktorej má náradie jemný chod. Navyše s ním budete mať prístup aj v stiesnených priestoroch a spomínaná reverzná páčka umožní uvoľnenie a pritiahnutie skrutky aj na miestach, kde si nemôžete dovoliť otáčať s kľúčom v rozsahu 360 stupňov.

Predĺženie na račňu obsahuje magnet, a preto pomôže, aby bity pri manipulácii nevypadávali von. Vybrať si môžete šesťhranné imbusy od veľkosti 2 po 8 mm. V balení sú aj hviezdicové bity T10, T25 a T30, ktoré ocenia hlavne majitelia komponentov od SRAM-u, nájdete ich aj na skrutkách do brzdových kotúčov.

Nezabudlo sa ani na plochý a krížový skrutkovač. Všetky bity sú vyrobené z chróm-vanádiovej ocele, čo je predpokladom dlhej životnosti. Chyby sa dajú spraviť aj pri výrobe týchto mininástrojov, no pri tomto som hľadal márne. Žiadnu vôľu medzi jednotlivými časťami som nepostrehol a použité materiály sú na vysokej úrovni.Základné parametre


  • 6-hranné imbusy: 2, 2.5, 3, 4, 5, 6, 8 mm
  • hviezdicové bity: T10, T25, T30
  • bity určené pre skrutky s krížovou a plochou hlavou
  • Hmotnosť: 140 g

Aká bola realita?


Rozsah imbusov v takejto malej taštičke prekvapí. Pre potreby výjazdov a tzv. záchrannej pomoci táto sada úplne postačuje. Veď samotnými rozmermi nie je v prvom rade určená stať sa pomocníkom v dielni, ale je stvorená na pomoc v teréne. Bity s číslom 4 a 5 pomôžu dotiahnuť predstavec s riadidlami, zasúvajúcu sa sedlovku, páky kotúčových bŕzd či nastaviť brzdové strmene.

Krížový nadstavec mi zasa pomohol pri opakujúcom sa povolení merača kadencie. 6-milimetrový imbus pomôže pri uvoľnení pevnej osky a takto by sme mohli ísť ďalej. Rozsah nadstavcov je bohatý a v krízovej situácii vie zachrániť kožu a niekedy aj vaše nervy.

Ak brzdíte brzdami SRAM, tak hviezdicové bity pri šúchajúcom kotúči potešia nejedného z vás. A snáď to šúchanie odstránite a vrátite sa domov bez psychickej ujmy. Ak hviezdicové bity nepotrebujete, tak si ich dáte jednoducho preč a nahradíte ich aj väčšími imbusmi, ak je to vôbec potrebné.Čo sa mi páčilo najviac?


Ak by som mal popísať základné plusy tohto náradia, tak by to bola určite praktickosť. Vďaka jej veľkosti som ju v pohode zmestil do podsedlovej kapsičky. Tam okrem nej mám ešte dušu, montpáky a môže sa vyraziť. Ak som šiel na trail, tak som ju mal problém vo vaku vôbec nájsť, keďže si obsadila vždy to najhlbšie miesto.

Zmestí sa mi aj do zadného vrecka dresu a okrem taštičky tam zmestím aj tyčinku, či mobil. Vo vnútornej priehradke mám peniaze a pre istotu tam vozím aj kartičku poistenca a bankomatovú kartu. Túto sadu som využil taktiež v situácii, keď bol priestor na uvoľnenie skrutky skutočne malý. Rozoberal som posteľ a chcel som ju preniesť.

Keďže sa nezmestila cez dvere, tak som musel odskrutkovať zadnú časť. Medzera medzi dvoma doskami bola cca 10 centimetrov a práve v takýchto momentoch si spomeniete, že máte minikľúč, ktorý sa môže hodiť. A skutočne pomohol. Posteľ preto nemusela vyletieť von oknom.Maličké nevýhody tohto nástroja nepramenia ani tak z chýb výrobku, ale skôr súvisia s veľkosťou samotného kľúča. Ak chcete mať kompaktné balenie, ktoré sa schová aj do zadného vrecka dresu, tak musíte počítať s tým, že pri povolení „zapečených“ skrutiek je problém, pretože krátke telo kľúča nemusí stačiť na vyvinutie dostatočnej sily na povolenie.

Môj osobný problém bol aj v tom, že sa mi potia dlane a kľúč sa mi šmýkal ako mokrá ryba, ktorá chce ísť na slobodu. Ale to je skôr môj problém, ako chyba náradia. V konečnom výsledku som ale nadmieru spokojný a Lezyne račňový kľúč sa stal pevnou súčasťou mojej výbavy na všetky typy výjazdov.

MOC tohto náradia sa pohybuje na úrovni 40 € a dovozcom na Slovensko je značka Sloger. Viac informácii sa môžete dozvedieť na stránkach Lezyne.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Test: Montážny stojan Super B TB-WS30 - servis na vysokej úrovni

Ponúka výrobca Super B stabilný a dobre prevedený stojan, do ktorého sa oplatí zainvestovať?
Test: Super B TBA3000 - profi náradie nielen pre domáci servis

Test: Super B TBA3000 - profi náradie nielen pre domáci servis

S pribúdajúcimi videonávodmi servisu sa čoraz viac ľudí púšťa do servisovania bicykla doma. Často však narazia na potrebu špeciálneho kľúča alebo náradia, ktorých vám pre bicykel treba neúrekom.
Test: Náradie Lezyne Torque Drive - spratný momentový kľúč v praktickom balení

Test: Náradie Lezyne Torque Drive - spratný momentový kľúč v praktickom balení

V dnešnej dobe je už väčšina skrutiek na vašom bicykli označená hodnotami uťahovacích momentov. Tie tam však rozhodne nie sú len na okrasu a ich ignorovanie sa vám nemusí vždy vyplatiť.
keyboard_arrow_up