Test: Fenix BC21R V.2 - malé, no výkonné svetlo

Test: Fenix BC21R V.2 - malé, no výkonné svetlo

S príchodom babieho leta každoročne začína sezóna nočných výjazdov. Dni sa neúprosne skracujú a pokiaľ si chcete zajazdiť po práci, poriadne svetlo je doslova nutnosť.

Jedným zaujímavým kandidátom na post takéhoto svetla je ešte horúca novinka v podobe druhej generácie svetla Fenix BC21R V.2. A keďže som mal možnosť v minulosti vyskúšať viacero svetiel tejto značky, rád by som vám priblížil svoje poznatky, ktoré som získal počas testovania tohto kúsku.Prvý dojem - spracovanie, obsah balenia a hmotnosť


Ako prvé ma na svetle zaujali jeho malé rozmery a hmotnosť. Doposiaľ som totižto nemal v ruke svetlo s podobnými rozmermi, ktoré by sa pýšilo výkonom s tromi nulami. Reálna hmotnosť kompletného svetla, vrátane batérie a úchytu je 144 gramov. Celokovová hlava zo zliatiny hliníka a šošovka s mriežkou v hornej časti dávajú tušiť, že rozptyl svetelných lúčov bude príkladný.

Praktická je aj trojfarebná dióda v blízkosti tlačidla, ktorá svieti zeleno, oranžovo a červeno - v závislosti od stavu nabitia batérie. Príjemným prekvapením bolo aj zistenie, že svetlo má vymeniteľnú batériu typu 18650, ktorú objavíte po odskrutkovaní plastovej časti svetla. Úchyt na riadidlá obsahuje viacero redukcií, vďaka ktorým osadíte svetlo na riadidlá s priemerom až do 35 mm. “Rýchloupínací” systém sa dá pohodlne dotiahnuť a povoliť rukou, bez toho, aby ste sa museli babrať s inbusmi, alebo iným náradím. V krabičke je pribalený aj nabíjací káblik pomerne nepraktickej dĺžky, ktorý som po bližšom skúmaní identifikoval ako USB typu C. Okrem toho v balení nájdete už len návod na použitie a záručnú kartičku.Výkon, výdrž, ovládanie a režimy - štandardne vysoko postavená latka


Papierové údaje uvádzajú, že maximálny výkon svetla v režime Turbo je 1 000 lúmenov, pri ktorých vydrží svietiť svetlo 2 hodiny a dosvieti do vzdialenosti 145 metrov. Celkovo 4 režimy sú odstupňované na 1 000/400/150 a 50 lm, plus jeden blikací režim. Na ovládanie svetla slúži jedno jediné tlačidlo, ktorého podržaním svetlo zapínate/vypínate. Jednoduché stlačenie prepína režimy a dvojklik spustí blikanie. Výdrž batérie by sa mala pohybovať od 2 do 30 hodín v najslabšom režime. Svetlo spĺňa certifikáciu IP66 a prežiť by malo aj pád z výšky jedného metra.Rozdiel oproti prvej generácii


Druhá generácia svetla BC21R je v priamom porovnaní so svojím predchodcom vo viacerých ohľadoch. Jednak je to o 120 lm vyšší výkon, lepší odvod tepla vďaka hlavici z alu zliatiny. Vďaka nabíjaciemu portu typu USB-C sa skrátil aj nabíjací čas zo štyroch hodín na dve a pol hodiny. Poslednou zmenou je okresanie celkových rozmerov, a tým pádom aj 24 gramov z celkovej hmotnosti. Vďaka menšiemu a ľahšiemu telu je svetlo aj stabilnejšie na riadidlách.Teória v praxi - postrehy z reálneho jazdenia v noci


Priznám sa, že pri tomto svetle som mal nutkanie stále ho porovnávať s modelom BC25R, ktoré som mal možnosť testovať minulý rok v rámci hromadného testu. Najväčším rozdielom je použitie odlišnej optiky. Kým 25-ka s cut-off facula šošovkou má lepší rozptyl do strán a blízka, 21-ka má citeľne dlhší dosvit a vyšší výkon. Rozptyl svetla je ale aj napriek tomu na veľmi slušnej úrovni, nakoľko šošovka 21-tky je navrhnutá s dvomi rôznymi vzdialenosťami rozptylu svetelného ľúča (tzv. dual-beam distance).

Farba svetla je teplá biela, ktorá je príjemná pre oko a prekážky vykresľuje realisticky. Svetelný kužel nie je v strednej časti prepálený, za čo si zaslúži Fenix tiež veľké plus. Cez pribalený USB-C konektor svetlo nabijete z nuly do plna za menej ako 3 hodiny. Ovládacie tlačidlo funguje dobre aj pri nižších teplotách, nemá tendenciu tuhnúť a dá sa v pohode ovládať aj v hrubších rukaviciach.Po stránke výkonu je svetlo podľa môjho názoru postačujúce aj do menej náročného terénu. Rozptyl svetelného kužela smeruje aj mierne hore, takže vidíte hrozby v podobe konárov zasahujúcich do cesty. Odstupňvovanie režimov je rozumne volené a nemal som problém s jednotlivými intenzitami. Čo mi však trochu vadilo je absencia pamäte posledného zvoleného režimu, čo som pri lepších svetlách vnímal ako taký nepísaný štandard. Určite by som rád vyzdvihol extra pevný úchyt, kedy po dotiahnutí prakticky nemáte šancu svetlo pootočiť. V rozbitých zjazdoch tak absolútne nehrozí, že vám svetlo sklopí dole, resp. hore a vy si užijete nechcený adrenalínový zážitok.

Pribalená batéria 18650 mi na jedno nabitie vydržala pri plnom výkone necelé dve hodiny. Potom sa rozblikala červená dióda a po chvíli sa svetlo preplo na slabší režim. Zo zvedavosti som svetlo nechal bežať, aby som zistil, za ako dlho sa vybije. Po dvoch hodinách pravidelných kontrol som to vzdal a svetlo vypol. Toto vnímam ako veľkú výhodu, že vás svetlo nenechá v štichu a po jeho “teoretickom” vybití dokážete pokojne jazdiť opatrne na najslabšom režime ešte aj dve hodiny. Nie je nič horšie, ako keď vám začne blikať signalizácia slabej batérie a za 15 minút sa ocitnete v čiernočiernej tme.Väčšinu času som však jazdil v kombinovanom režime, kedy som nemal problém so svetlom spraviť dva jeden a pol hodinové výjazdy na jedno nabitie. Čo sa týka reálneho výkonu, tak Fenix BC21R V.2 podobne ako väčšina silných svetiel má tendenciu elektronicky znižovať výkon. V prípade Turbo režimu klesá výkon postupne z 1 000 lm na cca 780 lm. Väčšina ľudí tento jav vďaka akomodácii očí na svetlo ani nepostrehne a s veľkou pravdepodobnosťou je to “taktika” väčšiny značiek. Fenixu ku cti slúži aspoň to, že to vo forme grafu v pribalenom manuáli férovo priznáva. V praxi to pri jazde však neprekáža a na 1 000 lm sa dostanete vždy po opätovnom preklikaní režimov.Komu bude toto svetlo sedieť?


BC21R V.2 je svetlo ako stvorené pre tých, ktorí požadujú vysoký výkon pri zachovaní čo najmenších rozmerov. Veľkou výhodou je aj použitie vymeniteľných batérií typu 18650. Vďaka tomu nie ste limitovaní kapacitou vstavaného akumulátora a svetlo viete používať aj na viacdňových tripoch, alebo 24-hodinovkách. Pokiaľ by som išiel na akciu typu 1 000 mil, tak by som takýto typ svetla určite zvažoval. Tvar svetla je tiež pomerne praktický a viem si úplne v pohode predstaviť, že by som ho využil aj v domácnosti, pri drobných opravách alebo na výletoch do prírody.Svetlo sa dokonca dá umiestniť aj na prilbu, no budete k tomu potrebovať extra úchyt Fenix ALD-08, ktorý žiaľ nie je súčasťou balenia a treba ho v prípade záujmu dokúpiť. Jeho výkon nie je síce to naj, čo sa dá od tejto značky zadovážiť, no stále sa jedná o výkonné svetlo, ktoré si myslím, že bude postačujúce pre väčšinu bežných jazdcov, ktorí sa nechcú vzdať jazdy ani počas zimného obdobia. Vďaka dlhému dosvitu je vhodné aj pre “cestárov”, nakoľko vás vo väčšej rýchlosti neprekvapí na poslednú chvíľu prekážka na vozovke.

Plusy:


  • príjemná teplá farba svetla
  • vymeniteľné batéria
  • malé rozmery a nízka hmotnosť
  • pevný úchyt
  • vysoký výkon 1 000 lm
  • dlhý čas definitívneho vybitia
  • dlhý dosvit
  • rýchle nabíjanie cez USB-C port

Mínusy:


  • nemá pamäť na poslednú voľbu režimu
  • maximálny výkon po čase klesá (na 780 lm)
Odporučená MOC testovaného svetla je 75 € a kompletnú špecifikáciu nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam (Marián Ľahký)
Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down comments 11 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Fenix HM70R - nabíjateľná čelovka

Test: Fenix HM70R - nabíjateľná čelovka

Už dlho som sa obzeral po kvalitnej čelovke, ktorá by bola vhodná aj na nočné výjazdy...
Test: Výkon, displej, odolnosť – predné svetlo Ravemen PR1600

Test: Výkon, displej, odolnosť – predné svetlo Ravemen PR1600

Aké sú výhody lepšieho predného svetla a na aké detaily sa treba zamerať pri kúpe a používaní? Hodí sa Ravemen PR1600 aj na serióznejšie nočné výpravy?
Test: Porovnanie svetiel Fenix BC21R V3.0 a Fenix BC25R

Test: Porovnanie svetiel Fenix BC21R V3.0 a Fenix BC25R

Svetlá Fenix testujem už nejakú tú sezónu a tento rok sa mi dostala do rúk novinka BC21R V3.0. Pôvodne som ju mal v pláne porovnávať s predchodkyňou BC21R V2.0, než mi to celé došlo.
keyboard_arrow_up