Kliknutím prejdeš na
superiorbikes.eu
Reklama
Rozhovor: Peter Krajči - Slovák, ktorý po druhý raz pokoril Everesting

Rozhovor: Peter Krajči - Slovák, ktorý po druhý raz pokoril Everesting

12938 komentárov

Habci 06.11.2019   Motivacia Horsky Bike Vyjazd Horska Cyklistika Slovensko Cestna Cyklistika Rozhovor

Napadlo vám niekedy zdolať Mount Everest na bicykli? Samozrejme, táto myšlienka nie je realizovateľná, no nastúpať výškové metre najvyššej hory sveta by bolo predsa len možné.

 

Výzva s názvom „Everesting” má práve takúto podmienku. Ak sa chcete zapísať medzi skutočných vrchárov, tak v priebehu 24 hodín musíte nazbierať na vašom bicykli 8 848 výškových metrov. Prinášame inšpiratívny rozhovor s človekom, ktorý to dokázal vo svojom živote dvakrát.

Ahoj! Mohol by si sa nám predstaviť a povedať o tvojom vzťahu k cyklistike?
Ahoj. Volám sa Peter Krajči, mám 35 rokov a cyklistike sa venujem cca 6 rokov. Predtým to bol futbal, ktorý po čase prinášal viac zranení ako zážitkov, a tak bol čas skúsiť niečo nové. Z obyčajného presúvania na bicykli do práce sa postupne stala závislosť.

Stíhaš aj iné koníčky popri práci či cyklistike?
Cyklistiku robím celoročne, no sú chvíle, kedy to váš zadok už nebaví. Zimu som najskôr trávil na spinningovom bicykli, kde ste v stoji. No posledný rok ju kombinujem s turistikou. Oba športy sú dobré pre rozvoj vytrvalosti. Navyše takmer vždy je cieľom zdolať vrchol a to mi dáva silu do nôh.Po druhý raz vo svojom živote si pokoril Everesting. Mohol by si nám priblížiť tieto preteky, či lepšie povedané výzvu?
Áno, je to výzva alebo bláznovstvo, ktorá má presné pravidlá. V skratke - vytipujete si kopec, ktorý jazdíte hore a dole dovtedy, pokiaľ sa na displeji neobjaví 8 848 nastúpaných metrov, čo je výška strechy sveta Mount Everestu. Musíte to stihnúť za 24 hodín a nesmiete prijať fyzickú pomoc.

Prečo si si vybral práve tento spôsob? Bavia ťa „kopce“ a horské profily?
Niekto si po aktivite ako prvé pozrie prejdené kilometre. Ja som si časom začal viac všímať nastúpané výškové metre. Niekto má zas radosť z fotografie, ktorú urobí počas aktivity. Ja dávam prednosť obrázku s výškovým profilom. Čím viac „zúbkov“ na profile, tým väčšia radosť. Výšľapy milujem bez rozdielu povrchu a v technických zjazdoch sa trápim. Radšej dvakrát hore ako raz dole.Počas celého dlhého dňa v sedle bicykla si asi musíš prejsť všetkými náladami. Je to tak?
Áno, presne tak. Pri budíku som si nadával, pri prvom zjazde v tme som sa bál, celý deň som dúfal, podvečer som si už začínal veriť a v noci som tomu nemohol uveriť. Bol som šťastný, splnil sa mi sen.

Počasie je určite iné nad ránom, na obed a večer. Aké to teda bolo?
Noci boli chladné. Teplota od 2 do 21°C a o vietor nebola núdza. Po 15-tich minútach zjazdu som si dole musel občas trošku pobehať. Bolo to dosť komické, ale fungovalo to.

Boli aj také chvíle, kedy si chcel bicykel odhodiť do priekopy a zabaliť to?
To v žiadnom prípade nie. Nebola v tom žiadna stávka a išiel som do toho, lebo som chcel. Mal som veľkú psychickú podporu - priateľku a veľkým šťastím bolo, že som nemal žiadny technický problém.Zvládalo tvoje telo takúto jednodňovú záťaž? Ako si si dopĺňal energiu počas dňa?
Pri takejto záťaži vám môže odísť hlava, kríže, zadok alebo nohy. Hlava bola fajn. Som v znamení barana a tu sa mi tá moja tvrdohlavosť hodí. Chrbát som cítil, ale s tým som počítal a použil som niečo kvázi ako tejp. Zadok na moje prekvapenie dobre a keď sa ozval, potočil som v stoji. Spinningové hodiny nie sú zbytočné. A keď som začal cítiť nohy, tak som si spomenul na slová Jensa Voigta: „Shut up, legs.“

Ako vyzeral tvoj jedálniček?
Priznávam, že jedálniček vôbec neriešim a s mojimi kilami vôbec nepripomínam „vrchára“. Celý deň to vyzeralo, ako keby som bol po opici. Jedol som veľa a všetko. Zoznam by bol naozaj dlhý, ale prevládali sladké a nezdravé veci.

Na čom si jazdil? Mal si nejaké technické problémy?
Jazdil som na horskom hardtailovom biku Ghost Lector 6 (2016). Technické problémy neboli a len som dúfal, že to moje platničky vydržia.

A čo oblečenie? Čo všetko si so sebou mal? Ráno asi bolo chladno, poobede zase teplo. Ako si to riešil?
Jazdím v klube bikepoint.sk a oblieka nás firma Eleven Sportswear. Ich sortiment je široký a okrem dresu s kraťasmi to bola vesta, návleky, rukavice a, samozrejme, nechýbala ani bunda s dlhými rukávmi. Teplejšie veci ostali doma, pretože som s takou zimou nepočítal.Ako dlho trvalo tvojmu telu, kým sa zregenerovalo?
Od bicykla som neoddychoval, ale boli to len ľahké výjazdy. Najhorší bol tretí deň, kedy bolo ťažké aj šliapanie v stoji po rovine. Takže bola len jazda na umyvárku, potom pár výjazdov len po rovine a po týždni už bolo všetko v starých koľajách.

Ako by si opísal a charakterizoval výšľap na Kráľovu hoľu, kde si tento Everesting realizoval?
Z dedinky Šumiac je to k vysielaču na Kráľovu hoľu cca 12 km a 1 035 výškových metrov. Prvá časť po Chatu pod Kráľovou hoľou cca 6,5 km je po šotoline. Zvyšných asi 5,5 km je už po spevnenej ceste s občasnými dierami. Celý čas musíte tlačiť do pedálov. Rovinu tam sotva nájdete. Oddýchnete trošku v zákrutách. Dá sa povedať, že v zjazde si neoddýchnete vôbec. Musíte neustále dávať pozor najprv na diery a potom na jazdu po šotoline.

Po pár zjazdoch si buď nájdete svoju stopu, alebo to už potom valíte hlava nehlava. Mimochodom, na bike som sadol ráno o 04:35 a z chaty som sa spustil do Šumiaca. Čiže cca o 04:50 som začal prvýkrát stúpať. V noci presne o 02:40 som robil foto displeja, kde som mal nastúpaných 9 001 výškových metrov. Ak si chcete pozrieť záznam zo STRAVy, tak to môžete urobiť na tomto odkaze.

No toto nebol tvoj prvý Everesting. Popíšeš nám trochu aj tvoj prvý úspech? Kde to bolo, ako dlho ti to trvalo?
Úplne prvý pokus bol v 2016 na Polom, ktorý skončil po 10,5 hodinách na čísle cca 5 400 výškových metrov. V októbri 2017 to už bol ale úspešný pokus na asfaltovej ceste medzi Tepličkou nad Váhom a Zástraním, tzv. „Ťažký Stránik”. Celé to trvalo cca 18 hodín a danú trasu som absolvoval 43-krát. Bonus bol, že som skončil o jednej hodine ráno a o 6 som už v práci absolvoval 12-hodinovú smenu. Spomínam, ako som zo žartu prosil kolegov, aby ma zakaždým postavili zo stoličky.Ak by si mal porovnať tieto dva výstupy, ktorý bol ťažší? Prvý alebo tento druhý na Kráľovu hoľu?
Myslím, že ani nemusím odpovedať. Je rozdiel, či jazdíte po asfalte alebo po šotoline. Absolvoval som ich na rovnakom bicykli. Ten prvý bola dobrá príprava a zistíte čo a ako. Dôležité je vybrať si vhodný kopec a zvoliť tempo, ktoré ste schopný udržať až do konca. Nepoznám lepší kopec pre túto výzvu ako ten, ktorý pozná každý Slovák.

Ako by si motivoval ostatných, ktorí by chceli vyskúšať tiež takúto výzvu?
Úspechom nie sú len najazdené kilometre. Napríklad ja som na maratónoch priemerný cyklista a išiel som do toho. Človek sa toho nesmie báť. Treba si to vyskúšať. 50 % úspechu je vaša hlava. Ak to tam máte usporiadané a naozaj to chcete, tak verím, že to dáte.

Záverečné slovo pre nás všetkých?
Choďte do toho! Ani ja som neveril, že to dám a potom som nechcel uveriť, že som to dal. Stane sa to, že vás druhí označia za blázna a vám to bude lichotiť. A možno vás to chytí tak, že neostanete len pri jednom Everestingu... Držím palce.

Zdroj fotografií: Peter Krajči

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle)

Komentáre

desertfremen 07.11.2019 (09:24)

3


Kráľova Hoľa je slovenský Mt. Ventoux. len by to chcelo spraviť na celej dĺžke luxusny nový asfalt. To je všetko čo to potrebuje. a potom by sa tam mohli končiť napr aj preteky Okolo Slovenska v štýle Tour De France. Ktorý iný slovenský kopec má prevýšenie 1000 metrov? Ale k veci. Obdivujem ťa. neviem či toto by som dal.

 
MarekGuman desertfremen 07.11.2019 (15:46)

0


Veru, nie je taký ďalší kopec u nás, neviem ani približne. To ma ale prekvapilo, že je nad Šumiacom štrk, čakal by som peknú cestu možno.
Ešte by som chcel upresniť, že nie je časový limit na to, len človek nesmie spať. Je tam taká hranica 200 km, ak človek everesting zajazdí do 200 km, dostane odznak SHORT. Čiže nejaký ešte strmší kopec, Peter to dal za 211 km. Ale časový limit nie je žiadny.
"It does not matter how long the ride takes, but it must be ridden in one attempt (i.e. no sleeping in between). Breaks for meals etc. are fine. You can break for as long or as little as you like."

 
timot_za desertfremen 07.11.2019 (19:58)

0


Dobra myslienka ale zas nemusime mat ten asfalt uplne vsade.

 
peteriko desertfremen 07.11.2019 (20:49)

4


Jeden podobny, takmer s 950 m prevysenim mame. Batizovce (740 m.n.m) - Sliezsky dom (1670 m.n.m), akurat priemerne percento stupania bude tak 7 - 8 %. Tam by stacilo opravit cca 2 - 3 km asfaltu a zaverecne stupanie jak lusk. Este je hore aj hotel.

 
jhabek 07.11.2019 (08:24)

2


vystup na Everest zacina zhruba vo vyske 4000-5000 m.n.m., takze technicky si teraz naposledy "vyliezol" Everest 2 krat

 
timot_za jhabek 07.11.2019 (19:56)

0


Aj tak sa da povedat, no v takych nadmorskych vyskach by som odpadol. Uz pri vyske 1500 som bol velmi dychavicny

 
AndrejD1 07.11.2019 (21:56)

2


Blahoželám ti. Je to úctyhodný výkon. Toto sú pre mna veľmi motivujúce riadky. Si horec. Ja pôjdem do toho tiež.

 
MarekGuman 06.11.2019 (21:11)

0


Neviem či to Peter vie, ale na tej stránke Everesting Hall of Fame má len tú Kráľovu Hoľu. Tak neviem či to zabudol nahlásiť.

 
timot_za MarekGuman 07.11.2019 (19:54)

1


Dakujem pekne. Viem, ze ten prvy Everesting nemam na Hall of Fame a to preto, lebo cca 7000 vyskovych mi zblblo zariadenie a ten zbytok mam v novej aktivite. Mam to na Strave. Nevadi, verim, ze budu aj dalsie ne/uspesne pokusy

 
MarekGuman timot_za 07.11.2019 (20:57)

0


Super, tak gratulujem aspoň takto. A pozerám, že aj pekný dres k tomu dávajú. Ťažký kopec ten Stránik vyzerá byť, 10%. Potom je ešte odznak Soil, keď je celá trasa mimo asfaltu, to si už vôbec neviem predstaviť. Ešte musí byť sranda Suburban, kvôli doprave a ľuďom. Tak nech sa darí na ďalších Everestoch.

 
Raptor22 timot_za 08.11.2019 (09:07)

0


Spojenie do jednej aktivity si neskusal?

 
timot_za Raptor22 10.11.2019 (18:49)

0


Neskusal som

 
adam.milo111 06.11.2019 (21:20)

0


Brutál, máš môj obdiv

 
timot_za adam.milo111 07.11.2019 (20:04)

0


Dakujem

 
markom2 07.11.2019 (11:03)

0


Dal som pokus 2 tyzdne pred Petrom, ale nebol to moj den Po 3 vyslape som sa na to vykaslal.
Gratulujem k super vykonu.

 
timot_za markom2 07.11.2019 (20:05)

0


Ahoj. Bol si ubytovany na chate pod KH? Spominali, ze sa o to niekto snazil

 
markom2 timot_za 07.11.2019 (20:32)

0


Nie, ráno o 4 som zaparkoval na Sumiaci a vyrazil som z auta. Chcel som dať segment od mosta pri odbočke na Šumiac. Vtedy by to malo vyjsť pod 200km. Skúsim znova na jar.

 
timot_za markom2 07.11.2019 (20:36)

1


Drzim ti palce, no trosku by som to posunul, kym sa viac nerozjazdis. Ja mam v plane dalsie pokusy v lete s tym, ze budem jazdit v noci.

 
Raptor22 timot_za 08.11.2019 (09:06)

0


Za prve, gratulujem.
Za druhe jazdit to v noci si neviem uz vobec predstavit. Pre mna boli posledne vyslapy v noci to najhorsie, ani otlaceny zadok a pobolievajuce koleno mi tak nenahlodavali psychiku ako tma

 
dominikkosar 07.11.2019 (11:32)

0


Marcel
KH je super kopec na horsky bajk!Parádny výkon.uvažoval som to isť tak 3krat,Tvoj Everesting ma ale veľmi motivuje..

 
timot_za dominikkosar 07.11.2019 (20:37)

0


Drzim palce a urcite sa nevzdavaj, ta prva polovica bola pre mna napr tazsia ako ta druha

 
lubosvovcik 09.11.2019 (19:51)

0


Ahojte, existuje nejaka apka ktora mi meria elevation pocas ridu? Strava to vyhodnocuje az na konci.

 
anko1 10.11.2019 (18:01)

0


Ahoj. Super výkon, gratulujem. Súhlasím, že je to najmä o hlave, ale samozrejme bez výbornej kondičky je niečo také dosiahnuť nemožné. Myslíš si, že dlhý kopec (cca1000 v.m.) je výhoda? Nebolo by výhodnejšie kratšie stúpanie, cca 500 v.m. s tým, že častejšie regeneruješ - zjazduješ?

 
timot_za anko1 10.11.2019 (18:23)

1


Dakujem pekne. Dlhy kope je samozrejme nevyhoda. Jeden okruh, cize hore a dole mi trvalo 2 hod. Jazdis s minimalnou zatazou a v lete to moze byt probkem s pitim a jedlom. Uplne ideal je 5 km kopec, 450-500 vyskovych, cize cca 9-10% stupanie a to jest 1 hodina okruh hore a dole. To su parametre mojho dalsieho pokusu Najlepsie je vyskusat si to. Najdes kopec, zmeas dlzku, vysku, stopnes si pohodove tempo. Potom vypocitas kolko stupani musis absolvovat a zistis kolko cisteho casu to bude... a ides na to

 
anko1 timot_za 11.11.2019 (16:28)

0


Má to logiku...idem hľadať taký kopec, trénovať a hop-šup na Everest...

 
Solichant anko1 04.12.2019 (11:01)

0


Veľká Javorina, pekný asfalt, 7190m, zo 415 na 935m.n.m

 
Kaskaja 25.11.2019 (07:32)

0


Peter prilba dole. Som rad že máme takého borca v teame

 
milancaban 06.11.2019 (20:57)

-1


ked cloveka taka blbost napadne nevybere si cestak a nejaku peknu hladku cestu?

 
will milancaban 06.11.2019 (23:14)

2


KH je praveze dobra na mental. Chces sa radsej 458x tocit na idealne hladkej ulici okolo domu ?

 
milancaban will 06.11.2019 (23:23)

0


tak nemyslel som okolo domu ved su aj vacsie kopce s asfaltom (teraz uplne nova Kremnica-Skalka) alebo tym ze som z BB tak BB-Sachticky. No co sa tyka vyhladov a prostredia tak je jasne ze KH je super (ked prave nefuka co moze byt problem). Ja len ze to je odvaha ist to rovno na biku po ceste ako na KH co je asi tazsie. Bol som tam par krat a ist to raz mi vpodstate stacilo. No samozrejme ja nemam ziadnu endurance a po 4h a nejakych 2000 vyskovych metroch by som koncil v krcoch co by som videl ako zakladny problem ze to telo len tak neda ale samozrejme ked sa na to clovek postupne pripravuje tak to je ine.

 
timot_za milancaban 07.11.2019 (20:08)

0


Treba si vyskusat aj asfalt, aj teren a potom mi povies, ktory si budes vazit viac

 
sten-tntcrew will 07.11.2019 (09:43)

0


Na mental je to urcite dobry kopec,ale fyzicky neviem teda.Uz len porovnanie casov z jeho predchadzajuceho pokusu kedy isiel 43x a trvalo mu to 18h.Na KH 8x a 22h.Rad by som vedel aj nazor Petra,ak je tu na fore,ktory Everesting bol tazsi,resp.dake porovnanie.V Hall od Fame ma ale len tento uznany,neviem preco

 
timot_za sten-tntcrew 07.11.2019 (20:11)

0


Ahoj sten-tntcrew. Ten prvy som sa nesnazil nejak pridat. Nebol som vykon, ktory by si to zasluzil a navyse pri 7000 vyskovych mi zamrzlo zariadenie a ten zvysok mam ako druhu aktivitu. Neda sa to porovnat. Bol som to na rovnakom bajku, ale po asfalte som bol relativne v pohode, no po KH som bol omnoho viac unaveny.

 
sten-tntcrew timot_za 08.11.2019 (08:57)

0


Na bajkpoint.sk sa pisalo ze si vtedy mal cas nejako cez 13hod,co je najlepsi svk cas a vsebecne svetovo tiez top cas.Tu unavu uplne chapem,je asi ine robit to na peknej asfaltovej ceste kde si odpocinies v zjazde ako zjazdovat KH a byt stale v strehu.

 
timot_za sten-tntcrew 10.11.2019 (18:24)

0


tak to som netusil. Neslo mi o cas, proste som to chcel len dat. Akurat na koniec som zrychlil, lebo uz bolo vela hodin a rano som musel ist do prace

 
sten-tntcrew timot_za 10.11.2019 (20:05)

0


Kazdopadne,Kralova Hola je na Everesting tak zly a narocny kopec ze ma to az laka😀U nas v Trencine,resp.v nedalekom bikeparku Kalnica,sa tento rok konal uz druhy rocnik hromadneho pokusu o Everesting.Minuly rok bolo myslim len 5 ludi a do Hall of Fame sa zapisali len dvaja,no tento rok sa nas tam zislo skoro 20 a dokoncili 5ti,vratane mna.
Vsetci casy od 18 do 20hod s 64nasobnym opakovanim kopca.
Bolo to 2 tyzdne dozadu,startovalo sa o 19tej a slo sa celu noc az do poobedia.Mne noc celkom vyhovuje a velmi dobre na psychiku bolo aj to mnozstvo ludi co sa tam tocilo.Dole sme mali stale k dispozicii teply cas,daku vodu,jontak,ovocie.
Jasne,kazdy mal ine tempo,ja tiez vacsinou siel sam,ale cas odcasu sme na seba natrafili a chvilu pokecali,neviem si to predstavit robit uplne sam.Aj ked,na KH je v lete asi dost velky frmol ludi a obcasnu spolocnost asi nebola nudza.

 
timot_za sten-tntcrew 11.11.2019 (21:14)

0


dobra akcia a este lepsi napad bude to aj na rok? je to verejne?

 
sten-tntcrew timot_za 11.11.2019 (21:44)

0


Urcite to bude a je to verejne👍Jedina nevyhoda je dost pokorocily datum,minuly rok mali v noci okolo 2 stupne a nic moc pocasie,tento rok sme nastastie vychytali posledne dni babieho leta a teplota v noci nesla pod 9st.

 
Pridaj komentár