Tip na výlet: Hrebeňom Veľkej Fatry a okolo Sidorova – na bicykli v národnom parku

Tip na výlet: Hrebeňom Veľkej Fatry a okolo Sidorova – na bicykli v národnom parku

7926 komentárov

wiedrzensky 03.04.2020 18 fotografií   Horsky Bike Ruzomberok Velka Fatra Horska Cyklistika Tip Na Vylet Slovensko Slovensko Malino Brdo Cyklotrasy

So začínajúcou jarou nastáva čas, keď väčšina z nás začína behať prstom po mape a plánovať cyklovýlety do nových lokalít.

 

Nasledujúci tip na výjazd sa síce nachádza vo vyšších nadmorských výškach, no sneh pomaly zlieza aj na severe Slovenska a už o pár týždňov si budeme môcť na bicykli vychutnať výhľady aj z hrebeňa Veľkej Fatry. To všetko navyše na legálnej cyklotrase.Na potulky po oficiálnych cyklotrasách Veľkej Fatry som sa odhodlával pomerne dlho, no keď som v lete minulého roku zaregistroval, že sa nad Ružomberkom chystá úprava turistických trás okolo Sidorova aj pre bikerov, bolo jasné, že tento výlet musím absolvovať čím skôr. Začiatkom jesene som si tak zobral deň dovolenky a vybral sa do Ružomberka. Ako východiskový bod som zvolil parkovisko v bikeparku Malinô Brdo. V pláne bola oficiálna cyklotrasa číslo 2418, značená modrým Céčkom v smere od Smrekovice na Malinô Brdo a už spomínané single okolo Sidorova, ktoré dostali značenie a nový „šejp“, vďaka Liptovskému cyklistickému spolku (R_BK).Poďme na to


Na parkovisku pred bikeparkom vyložím bicykel, dofúknem pneumatiky a hor sa na to. Z parkoviska sa vydávam na asfaltovú cestu, ktorá vedie k vrchnej stanici kabínkovej lanovej dráhy, pokračujem však len zhruba kilometer na rázcestie pod kalváriou, kde sa cesta otočí o 180° doprava a vzápätí sa z nej odpájam prvýkrát do terénu. Naľavo od asfaltky začína pekný stúpavý singletrail, vrstevnicový chodník po modrej turistickej značke, ktorý je však od tohto roku 2019 oficiálne sprístupnený aj ako jednosmerný cyklochodník. Singel má pekný charakter a priemerné stúpanie okolo 7%, takže nejde o nič náročné a je to určite lepší variant, ako asfaltová cesta pod ním.Po zhruba 15 minútach sa ocitám na rázcestí Vlkolínskych lúk a rovno pokračujem na sedlo pod Sidorovom. V sedle sa nachádza známa detská atrakcia v podobe mini zoo, ktorú míňam po pravej ruke. Zo sedla sa púšťam širokým chodníkom po žltej turistickej značke do Vlkolínca. Tu si treba dať pozor, chodník je plný uvoľnených kameňov a v opačnom smere ho zvykne využívať množstvo peších turistov. Po chvíli som v známej malebnej dedinke Vlkolínec, zapísanej v zozname UNESCO, ktorá rozhodne stojí za dlhšiu návštevu. Bol som tu však už mnohokrát, a tak si aj pre krátkosť času len obligátne fotím bicykel pred najbližšou chalupou a pokračujem ďalej. Zjazdujem asfaltovou cestou do Jazieriec, kde sa napájam na cyklotrasu známu pod názvom „Cyklokorytnička“.Cyklokorytnička je pre mňa celkom prekvapením, registrujem ju už dlhšie, keď som párkrát prechádzal autom z Banskej Bystrice do Ružomberka, no na bicykli ju využívam po prvýkrát. Ide o asfaltový cyklochodník, žiaľ pochybnej kvality. Zámer bol dobrý, no povrch je v žalostnom stave a chodník ma neuveriteľne vytrasie. Po pár kilometroch sa toto utrpenie našťastie končí a chodník sa mení na poľnú cestu, ktorá ústi v Podsuchej. Prekrižujem hlavnú cestu a vydávam sa na tú najmenej príjemnú časť výletu – stúpanie na vrchol Smrekovice.

Smrekovica – stúpanie pre silnejšie povahy


Čaká na mňa necelých 8 kilometrov nepríjemného asfaltového stúpania k horskému hotelu Smrekovica, pre mňa je to prvé zoznámenie s týmto výživným kopcom. Začiatok z Podsuchej začína mierne, no po troch kilometroch sa cesta postupne začína dvíhať a niekde okolo piateho kilometra sa sklon blíži k 15%. Za serpentínami sa vďaka výrubu navyše otvorí les a poriadne mi pečie na chrbát.Záverečný úsek našťastie mierne klesne, no stúpanie je výživné. Rozhodne by som ho doporučil Imromanovi do videoseriálu „najkrajšie stúpania“. Na náročnosti mu pridávajú aj ceduľky, ktoré odpočítavajú vzdialenosť k hotelu Smrekovica. Pokiaľ túto cestu absolvujete autom, tak to môže byť užitočná informácia, no pre väčšinu cyklistov akurát slušne podkopávajú morálku.Na vrchole sa v areáli bývalej vojenskej zotavovne nachádza hotel Granit, ktorý poskytuje možnosti ubytovania aj občerstvenia. Keďže som výlet absolvoval v pracovný deň na konci septembra, tak tu nikto nie je, ale rozložené slnečníky napovedajú, že bar je otvorený. Ja mám však dostatok zásob, a tak pokračujem z asfaltovej cesty doprava na modrú cykloznačku na hrebeň.

Kamenistá zvažnica sa rýchlo mení na poľnú hrebeňovú cestu a po 1 500 m mierneho stúpania konečne dosahujem najvyššie miesto dnešného výjazdu – vrchol Malej Smrekovice. Tá svojou západnou hranou ohraničuje aj NPR Jánošiková kolkáreň a za dobrej viditeľnosti poskytuje nádherné výhľady na Nízke Tatry. Ja mám žiaľ trochu smolu, pretože medzičasom sa nad Tatrami vytvoril opar a zakrýva podstatnú časť hrebeňa. Za normálnych okolností však pekne vidieť vrcholy Veľkej Chochuľe, Chabenca, nízkotatranského Salatína a aj Chopok.Z Malej Smrekovice tak pokračujem miernym zjazdom Jánošíkovou kolkárňou na sever pod Šiprúň. Hrebeňovku tvorí pomerne nenáročný dvojstopý trail, ktorý je zjazdný aj na hardtaili. Veľká časť je zo západu chránená stromami, čo síce obmedzuje výhľady, no vďaka tomu, tam aspoň toľko neprefukuje. Pred Šiprúňom sa cesta opäť trochu dvihne, ide však len o krátke stúpanie a za chvíľu sa už nachádzam na Nižnom Šiprúňskom sedle, kde sa konečne otvoria výhľady aj na sever. Pred sebou vidím Malinô Brdo, Veľký Choč a ako postupujem po lúkach, tak aj časť Ružomberka a opäť Vlkolínec.Už len dole!


Pokračujem na Vtáčnik, kde sa oficiálna cyklotrasa točí na východ na sedlo pod Sidorovom. Ja som sa rozhodol zosadnúť a potlačiť bicykel na vrchol Malinné. Tu je najvyšší bod lyžiarskeho strediska a bikeparku Malinô Brdo a zároveň tu začína bikeparkový trail „Malina“. Z technického hľadiska ide o flowtrail, ktorý však nie je postavený úplne šťastne a správca bikeparku sa oň aj „adekvátne“ stará.

Nie som tu však ani tak kvôli samotnému trailu, ako kvôli výhľadom, ktoré poskytuje Malina. Pod sebou mám Ružomberok aj s Malinôm Brdom a Sidorovom, vidno Liptovskú Maru a za normálnych okolností aj Západné a Vysoké Tatry. Ak máte trochu síl navyše, tak kvôli tomuto sa to skutočne oplatí, ak nie, tak doporučujem z Vtáčnika zjazd smerom k mini zoo na sedlo pod Sidorovom.Z Maliny zjazdujem k bufetu, a keďže mám dostatok času a síl, doprajem si zjazd bikeparkovým trailom Blizzard až k lanovke. Odtiaľ opäť stúpam výšľapovým trailom okolo Sidorova k mini zoo na sedlo. Táto časť sa však dá vynechať a z Maliny zamierite rovno k mini zoo. Poslednýkrát si vychutnávam pohľad na skalnaté bralá Malinô Brda a smerujem na zjazdovú časť trailu okolo Sidorova.Samotný trail som absolvoval prvýkrát pred zhruba dvoma rokmi a šlo o prírodný neznačený „poľovnícky“ chodník na východnej strane kopca. V roku 2019 sa ho však podarilo Liptovskému cyklistickému spolku úplne zlegalizovať, vďaka čomu bolo možné upraviť niektoré miesta. Samotný trail má dĺžku takmer 5 kilometrov a čo sa týka úprav, nejde o žiadne obrovské zásahy. Na začiatku, v miestach kde je možný stret s pešími turistami, sú pridané „retardéry“, niektoré miesta sú spevnené a rozšírené, no chodník takmer nezmenil charakter.Zmenu som si všimol až v záverečnej časti, kde na poslednom kilometri pribudli malé dvojvlny a klopené zatáčky, no všetky zjazdné aj pre menej skúsených cyklistov. Sidorovský trail je nenáročný ale hravý a myslím, že mnoho z nás môže Ružomberčanom takýto skvost „za domom“ len závidieť. Chodník končí na lúkach nad kalváriou, ostáva mi tak kilometer zjazdu k autu do bikeparku. Kto má síl na rozdávanie, ten si môže trail zopakovať ešte raz, prípadne si opäť vyjsť na Malinô Brdo a skombinovať s niektorou z bikeparkových tratí.Pre koho?


Výjazd cyklotrasou po hrebeni Veľkej Fatry je vhodný pre pokročilejších cyklistov, ako po výkonnostnej, tak po technickej stránke. Treba mať na pamäti, že vás čaká takmer 10 km stúpania z Podsuchej až na vrchol Malej Smrekovice, no odmenou vám budú pekné výhľady na vrcholy Veľkej Fatry, Nízkych a Vysokých Tatier a časť Liptovskej kotliny. Kratšia verzia s oboma trailami okolo Sidorova meria zhruba 40 km a nastúpate na nej viac ako 1 400 m. Na trase sa nachádza aj niekoľko studničiek, dva výdatnejšie pramene sú pod Sidorovom a na Vrchlúkach, jeden priamo vo Vlkolínci a vodu je možné doplniť aj v hoteli na Smrekovici a pod Malinným.Ja som výjazd absolvoval na enduro bicykli, no ak sa nechystáte do bikeparku, tak sú vám vysoké zdvihy zbytočné a postačí aj ľahký XC bicykel, prípadne HT, no najviac si ho užijete na trailbiku.

Dúfam, že pre niekoho bude tento tip dobrou motiváciou na výjazd, no pamätajte, že väčšina trasy sa nachádza v národnom parku. V niektorých miestach cyklotrasa dokonca prechádza NPR, teda územím s najvyšším – piatym stupňom ochrany, buďme teda vďační, že aj u nás je možné legálne jazdiť v takýchto kútoch Slovenska, a ak je to v našich silách, podporme organizácie, ktoré sa o to zasluhujú.

GPS a podrobnú trasu je možné stiahnuť tu.Hrebenom Velkej Fatry on Trailforks.com


Jazdenie v čase koronavírusu


Súčasnú situáciu rozhodne neberieme na ľahkú váhu, ale radi by sme vám aj naďalej prinášali obsah o cyklistike, jazdení a veciach, ktoré s tým súvisia. Pohybom na čerstvom vzduchu nikomu neškodíte a bicykel je stále skvelý nástroj, ako sa dostať mimo civilizácie. Veríme, že si tieto informácie dáte do kontextu a prispôsobíte dianiu, pričom tu je niekoľko odporúčaní:

  • vyhýbajte sa kontaktu s ostatnými – hlavne než sadnete na bicykel a než sa dostanete mimo mesta/dedinu
  • jazdite osamote a nie v skupine
  • majte všetko na výjazd so sebou
  • majte so sebou základné náradie, aby ste nezostali niekde visieť a neboli odkázaní na pomoc
  • jazdite opatrne, aby ste nemuseli volať záchranné služby, ktoré majú iné starosti
  • majte so sebou vždy šatku/buffku okolo krku pre prípad nevyhnutného kontaktu
  • dobre si plánujte trasu a myslite dopredu, čo sa môže stať

Rovnako vás prosíme aj o šírenie dobrého mena nás cyklistov – veď ako budú vodiči na cestách, alebo ľudia v dedinách reagovať, keď uvidia prechádzať balík jazdcov?

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty ~ Vidlice a tlmiče)

Komentáre

vitiak 03.04.2020 (11:36)

3


Zo sedla Vtáčnika stačí ísť traverzom popri Mederličke a potom pohodlne vyslapat na vrch Malina

 
vitiak 03.04.2020 (11:40)

2


A samozrejme z Hrabova je oveľa krajšie ísť na Vlkolínske lúky po Medvedej ceste

 
Tomas84us 04.04.2020 (12:13)

2


wiedrzensky Prosim Ta mozes sem hodit GPX napriamo? na tom TF sa treba registrovat a ja som chcem len nahodit gpx do garmina, dik!

 
katko 03.04.2020 (13:21)

1


ešte sa oplatí to spestriť tým Závrtom na Šiprúni po zelenej...aspoň tak sa to volá na TF

 
bobcakj katko 03.04.2020 (13:50)

0


Neviem ako teraz ale minulé leto to moc dobre zjazdné nebol, alebo som trafil uplne inú cestičku 😀 alebo nemam dosť najazdené 😅, ale išli sme so ženou podľa TF.

 
katko bobcakj 03.04.2020 (13:57)

0


sú tam miesta, ktoré treba preniesť, ale tak je to v poho podľa mňa

 
Gefo 03.04.2020 (15:46)

1


Treba skúsiť začať stúpanie na Smrekovicu nie z Podsuchej, ale z L.Osady cez Šutovky. Sú tri alternatívne trasy, ktoré sa napoja na asfaltku na 2km, pred 5km a za 5km...

 
JohnnyZLiptova 03.04.2020 (20:44)

1


Osobne odporúčam trasu Čutkovská dolina_Chabzdová_Nižné Šiprúnske sedlo_sedlo Vtáčnik_Vlkolínske lúky_trail Sidorovo_Hrabovo_obrova cesta_Čutkovská dolina rolničky pivinná výbava

 
jaro127 03.04.2020 (22:11)

1


Keby som žil dva životy, tak to všetko nezjazdím.Slovensko je prenádherné.

 
drifter_00 03.04.2020 (22:57)

1


Pekný report. Mne sú tie miesta veľmi dobre známe, mám predkov z Vlkolínca, chodievam tam od detstva. Tam aj boli naše MTB začiatky od 1998. Vtedy žiadne chodníky neboli cyklo, v podstate tam bolo ba bajku oficialne zakazane.. Jak sa to za ten čas pomenilo. Další pekný výlet je z Trlenskej doliny (pod Vlkolíncom) hore pod Pulčíkovo a víde sa na prameňoch Jazjerce. Teraz v polovici Februára som to chcel ísť, tam už moc nebol sneh, niekde pod najvyšším bodom som videl medvädie stopy a potom počul lamanie konárov v lese, tak som to rýchlo otočil.

 
hurmikak 03.04.2020 (11:20)

0


Myslim, ze moze byt. Odporucam zo Smrekovice ist az do Cernovej po cervenej TZT (samozrejme peso, popri bicykli, lebo zrejme to nie je uplne legalne v sedle dvojkolesoveho tatosa).

 
Luthy 03.04.2020 (11:43)

0


Fajne fajne, toto mam v plane na tuto sezonu Pekny report, za kolko si to stihol?

 
wiedrzensky Luthy 03.04.2020 (16:07)

1


Cca 4 a 1/2 hodiny ale pridal som si aj Blizzard, takze oproti trase uvedenej dole tak 40min navyse (8km)

 
windir 03.04.2020 (11:45)

0


hurmikak, tu trasu co odporucas vyuzivaju v lete aj medvede takze je dobre na seba upozornovat. Doteraz si pamatam, a je tomu cez 30 rokov ako ostal v soku horar co nas stretol na zaciatku vstupu do Cernovej, ze odkial sme to prisli !!! Inak ked som tam zil (28 rokov) ziadne trasy este neboli takze urcite sa vyberiem

 
hurmikak windir 03.04.2020 (13:03)

0


medvede su vsade v MF a VF. Chodim do lesa aj v noci, cely rok a zatial som nestretol. No manzelku uz nahanal. Nastastie bola na biku a sla dole kopcom

 
windir hurmikak 03.04.2020 (19:35)

0


Tak ja som ho stretol na Hrabove vo vecernych hodinach ked som odchadzal z baru, to bol od mojho auta asi 15 m a nebolo ani 23*00 hod. Su vsade ale tie miesta spominane vyssie, tam bolo plno lesneho ovocia, neviem ako teraz ....

 
double 03.04.2020 (12:57)

0


Dik za tip. Ak nebude fungovat bikepark tak si to dám. Sidorovo je fajne, lava, prava strana a aj vrch ale to tu nemozeme spomínat

 
hurmikak double 06.04.2020 (06:17)

0


Zo Sidorova som pre slabsie povahy prikreslil na TF trail z hrebena Sidorova (Bokami Sidorova) - zatial som ho siel len pesi, ale ked sa dostanem s bikom do RK, tak ho pojdem opacit na kolesach. Da sa pouzit aj ako spestrenie okruhu okolo Sidorova (ak cloveku nevadi mohutna davka tlacenia bajku).

 
Imroman 03.04.2020 (15:24)

0


Smrekovicu mam uz davno v plane Ale aj toto cele vyzera vyborne a zrejme tu oprasim kameru pretoze takychto legalnych hrebenov zase nie je tak vela a su to podla mna najkrajsie veci...este ked si cestou dole za odmenu mozes buchnut nejaky trail...

 
Gusto0 03.04.2020 (20:27)

0


mozno tam bude tento rok pretlak - tie sa tam chystam - hned ako som zistil ze ta cast sa da legalne prejst a k tomu si mozem dat aj stupanie na smrekovicu ktore mam uz dlhsie v plane.
ale velmi by ma zaujimalo ako by som sa dostal z Malina do Krpelan

 
volodaj Gusto0 04.04.2020 (12:32)

1


Dalo by sa cez sedlo pod Červeným grúňom a Ľubochnianske sedlo. Len to Ľubochnianske je z Ľubochnianskej doliny dosť strmé a asi skôr na tlačenie. Od Krpelian je v pohode šľapateľná zvažnica až hore. Pri najhoršom ten úsek od Stankovian prejsť po hlavnej. Kúsok pred tunelom sa dá vyjsť zvažnicou hore a ísť okolo Šútovských jazier.

Minulý rok som sa tej hlavnej vyhýbal nejak takto, lebo ju nemám moc rád. Je príliš frekventovaná, hlavne na MTB.

https://www.strava.com/activities/2951934739

 
Gusto0 volodaj 04.04.2020 (16:18)

0


rozmyslal som zatial tak ze zo sedla pod Vtacniknom zbehnut po modrej do Cutkovskej tam sa napojit na C-ko do Lubochnianskej a hore do sedla Prislop, po zelenej do Nolcova. trosku tlacenia mi nevadi. uplny legal to nebude co uz. ist popod tie kable som tiez zvazoval.

 
volodaj Gusto0 04.04.2020 (17:30)

2


Z Príslopu som sa akurát vrátil, tam je to veľmi pekne. Krajšie ako Lubochnianske sedlo. Teoreticky ešte môžeš z Nižného Šiprunskeho s. prejsť po červenej kúsok na Chabzdovú, odtiaľ po žltej a na tej sa pripojiť na C z Čutkovskej. Minuly rok som šiel tade hore a potom pokračoval po červenej do Černovej ako spomína hurmikak.

 
bobris volodaj 04.04.2020 (19:49)

2


zo Salatina ide hore pod s. Prislop zvaznica, je tam kratky prepoj co treba potlacit. Ked sme boli na Prislope bol pekne viditelny. Inak cez zimu som vsimol chodnik ktory ide ponad Krpeliansku nadrz z Krpelian, Problematicky sa mi videl usek pri krpelianskom meandry tam sa stracalo ale naznaky tam boli

 
mk 03.04.2020 (20:29)

0


Všetko ok,veľa alternatív,ešte je dobre z Vlkolínca dolu po asfaltke,potom doprava popri Vlčej skale po zvážnici /traverz/ na Jazierce,resp. až zo Zalámanej celý hrebeň /celodňovka/

 
Pridaj komentár