Čo sa dozviete v knihe Najkrajšie cyklovrcholy 2. diel?

Čo sa dozviete v knihe Najkrajšie cyklovrcholy 2. diel?

thumb_up17thumb_down 6 komentárov

redakcia 18.12.2019   Jazdenie Horska Cyklistika Slovensko Cykloturistika Cestna Cyklistika Kniha Cyklotrasy Cyklotrasy

Hornaté Slovensko oplýva nespočetným množstvom rôznych krásnych kopcov. Na tie úplne najvyššie sa dostanú len horolezci či vysokohorskí turisti. Existuje však veľa vrchov, ktoré sú najvyššie vo svojom okolí a pritom sú dostupné na bicykli.

 

Pre takéto kopce sa zaužíval pojem cyklovrcholy. Pre horských cyklistov je krásny taký kopec, na ktorý sa možno dostať v sedle bicykla a zároveň je to vrch najvyšší, najvyhliadkovejší či najzaujímavejší. Hodnotenie „kvality“ vrchu ovplyvňuje aj malebnosť jeho okolia a charakter výstupovej cesty, najmä jej profil a povrch.

Smrečník, Pravnáč alebo Veterný vrch


V prvej časti knihy Najkrajšie cyklovrcholy bolo popísaných 25 cyklovrcholov, ktoré patria medzi najkrajšie a zväčša aj najznámejšie. Medzi nimi bola „kráľovná cyklovrcholov“ Kráľova hoľa, “cyklistická K2“ Krížna, Volovec, Minčol, Veľká Javorina a ďalšie atraktívne a obľúbené cyklovrcholy. V druhom dieli je popísaných ďalších 25 cyklovrcholov.Na rozdiel od prvého dielu ide zväčša o menej známe kopce (napríklad Smrečník, Pravnáč, Čiernohuzec, Javorie, Kečka, Veterný vrch či Žobrák). To však nič neuberá na ich kráse a zaujímavosti. A vďaka svojej akoby utajenosti môžu byť tieto kopce pre mnohých cykloturistov azda i lákavejšie a atraktívnejšie. Z 25 cyklovrcholov sa tri nachádzajú na západnom Slovensku a po jedenásť ich leží na strednom a východnom Slovensku.V podstate to odzrkadľuje rozloženie cyklisticky prístupných horstiev Slovenska. Najzápadnejším cyklovrcholom je Vápenná v Malých Karpatoch, najvýchodnejším je Veľký Milič v Slanských vrchoch, najsevernejším je Veľká Rača v Kysuckých Beskydách a najjužnejším je Karanč v Cerovej vrchovine.Priemerná kondícia vítaná


Aj v tomto výbere sa nachádzajú len také vrcholy, ktoré zdatný horský cyklista dokáže vyjsť na bicykli, pričom prípadné občasné tlačenie bicykla nie je dlhšie ako kilometer. Náročnosť trás je vyjadrená stupňom od 1 do 5. Osem trás má najvyšší piaty stupeň náročnosti, štrnásť trás má stupeň 4 a tri trasy majú stupeň 3. Priemerná dĺžka trás je 61 km (z toho 31 km terén) pri celkovom priemernom stúpaní 1 534 m. U jedenástich najnáročnejších trás sú v popise uvedené možnosti na skrátenie a uľahčenie celého výstupu. Stredne náročné a kratšie alternatívne trasy zvládne horský cyklista s priemernou kondíciou.Pri každom cyklovrchole po krátkom úvode nasleduje všeobecný opis kopca, prehľad výstupových ciest a popis trasy, ktorej hlavným bodom je výstup na cyklovrchol. V knihe je 208 farebných fotografií, z toho 18 panoramatických.Prémiové trasy


Pri niektorých trasách sa vyskytujú možnosti vystúpiť aj na ďalšie „vedľajšie“ cyklovrcholy. Pokiaľ by čitateľ prešiel všetky trasy, tak okrem 25 hlavných vrcholov by vystúpil na ďalších 12 vedľajších. Čiže spolu je v knihe popísaný výstup na 37 cyklovrcholov. Pri každej kapitole je uvedený itinerár trasy, profil, odkaz na mapový server s gpx súborom pre navigačný prístroj a prehľadná mapa trasy. Zároveň je uvedený aj typ trasy.Deväť trás je okružných, keď východiskový a cieľový bod trasy sú rovnaké. Ostatných 16 trás je prechodových. Až 18 trás možno vzájomne prepojiť (aj s trasami z 1. dielu Najkrajšie cyklovrcholy), a tak si čitateľ môže vytvoriť dlhšiu, napr. aj viacdennú cyklotúru cez vrcholy, v niektorých prípadoch aj do väčšieho okruhu. Popísané trasy oplývajú výhľadmi a predstavujú tipy na spoznanie najkrajších vrcholov zo sedla bicykla, pričom ich počet sa druhým dielom doplnil na päťdesiat.Kniha Najkrajšie cyklovrcholy 2. diel vyšla v máji 2019 a dá sa zakúpiť priamo vo vydavateľstve DAJAMA, alebo v bežných kamenných a internetových kníhkupectvách.

Články o ďalších knihách z cyklu Najkrajšie cyklotrasy:


Autor textu: Karol Mizla

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo ~ Tlač, hry a video)

Komentáre

TTBiker 18.12.2019 (14:17)

thumb_up0thumb_down


No na Vápennú ísť na bajku to teda nie je bohviečo...

 
Palo TT TTBiker 18.12.2019 (14:59)

thumb_up0thumb_down


Problem bude skor v tom, ze nevies, kade treba ist
Kup si knihu na vianoce.

 
TTBiker Palo TT 18.12.2019 (20:59)

thumb_up0thumb_down


Na samotný vrchol sa určite nedovezieš,tlačiť budeš určite.

 
kafe 18.12.2019 (14:49)

thumb_up0thumb_down


Paci sa mi cela tato edicia a vacsinu knizh z nej mam doma. V knihe "Najkrajsie cyklotrasy - Bratislava a okolie" su pri mapkach QR kody s odkazom na konkretnu mapu s trasou, co je uplne paradne. Neviem ako je to konkretne v tejto knizke, ale podla obrazku to tam nie je, co je skoda. Snad v buducich verziach opat pribudnu. Kazdopadne vdaka za inspiracie na vylety.

 
KarolM kafe 18.12.2019 (16:01)

thumb_up2thumb_down


QR kódy všetkých trás sú uvedené na strane 207 knihy

 
volodaj 19.12.2019 (11:07)

thumb_up0thumb_down


Výborne pokračovanie perfektného prvého dielu. Pri jazdení VKL som sa niektorými trasami inšpiroval a Karol vie vybrať fakt pekné miesta.

 
Pridaj komentár