Horské modely spoza veľkej mláky - Cannondale 2020

Horské modely spoza veľkej mláky - Cannondale 2020

PR článok

Už pri vyslovení mena tohto výrobcu sa nám vynárajú obrazy v podobe vidlice Lefty, či charakteristickej zelenej farby. Okrem týchto prvkov ide predovšetkým o kvalitné bicykle s nezameniteľnou osobitosťou.

V skratke by sme mohli modely tejto americkej značky rozdeliť do piatich skupín, tak, ako ich k tomu predurčujú samotné názvy. Prvé tri, Trail, F-Si a Scalpel sú dvojkolesové stroje, zameriavajúce sa na vytrvalostné a cross-country disciplíny. Zvyšná dvojica, Habit a Jekyll 29 poslúžia na technickejších trailoch. K tomu sa pridajú aj tri kúsky v elektro segmente, čím sa pokrýva väčšina jazdeckých štýlov.

Trail - k radosti z jazdy potrebujete málo


Vo vstupnej kategórii horskej cyklistiky, menovite pri modeli Trail, nájdeme až 8 rôznych špecifikácií, ktoré majú niekoľko spoločných vlastností. Prvou je hliníkový rám zo SmartFoam C3 zliatiny a s technológiou Save v oblasti zadných vzpier pre dostatok komfortu.

Najvyššie štyri vyhotovenia potom disponujú aj tapered hl. rúrkou. Čo sa týka kolies, tie sú osadzované podľa veľkosti rámu - XS a S s 27,5“, M-XL s 29“. O odpruženie sa stará predná vidlica s hodnotou 100 mm.Za zmienku stojí aj geometria, ktorá je skutočne trailová - 68-stupňový hlavový uhol a dlhá horná rámová rúrka. Od trojprevodníka s 24 prevodmi sa naprieč verziami dostanete až k jednoprevodníku s 12-rýchlostnou kazetou v rámci Trail 1. Rýchloupinák na oboch koncoch je doplnený pevnou osou vpredu len v prípade posledných troch variantov. Cena tak začína od 540 €.

Trail Women´s - nechajte sa uniesť


V Cannondale sa nezabudlo ani na dámy. Dôkazom toho je séria Trail Women´s, ktorá mieri na ženy, užívajúce si cyklistiku v pozvoľnom tempe. Až šestica dostupných vyhotovení ponúka okrem základného osadenia aj strednú triedu v podobe Shimano Deore. Hliníkový základ tak dopĺňajú 27,5“ kolesá v troch veľkostiach, XS, S a M. Cena začína od 600 €.F-Si - preteky alebo len pohodové jazdenie


Ako základ karbónový rám, 29“ kolesá a snaha ušetriť každý gram. Každé zo šiestich spracovaní sa riadi týmto heslom. Navyše sa môžete tešiť aj na jednoprevodník s 12-rýchlostnou kazetou a pevné osi. 100 mm zdvihu je presná hodnota na okruhy XCO spolu s rýchlymi plášťami.Navyše všetky, teda okrem prvého, F-Si 5, disponujú vidlicou Lefty Ocho a systémom Save v zadnej stavbe. Geometria je ako šitá pre výkonnostnú disciplínu - 69-stupňový hlavový uhol a krátka zadná stavba.Avšak v prípade F-Si Hi-Mod, dvoch najvyšších verzií, už je základom Hi-Mod karbón s hmotnosťou rámu 900 g (M). Aj vidlica dostala karbónový šat, čím sa znížila hmotnosť na úroveň 10 kg. Cena modelov F-Si začína od 2 100 €.

F-Si Women´s


Na okruhoch Svetového pohára majú silné postavenie aj ženy, čo len dokazuje, že aj ony chcú svoje zapálenie pretaviť do výkonu. Nástrojom k takýmto aktivitám je aj F-Si Women´s 2 v karbónovom prevedení s Lefty Ocho a 27,5“ alebo 29“ kolesami. Nechýba 12-rýchlostná sada SRAM NX Eagle a výslovne pretekárske plášte Schwalbe Racing Ralph/Ray. Cena je 3 000 €.Scalpel-Si - zabudnite na kompromisy


Nie vždy rozhodujú len schopnosti, hlavne v technickom a náročnom teréne, či v prípade dlhých zjazdov. Vtedy potrebujete mať istotu vo svojom bicykli, ktorý vám dokáže výrazne pomôcť. Celoodpružený model Scalpel-Si je toho dôkazom. Zadné a predné odpruženie s hodnotou 100 mm a 29“ kolesá definujú tento model. K tomu sa pridáva dvojica, alebo lepšie povedané, trojica prevedení rámu - dve základné špecifikácie s hliníkom, 3 karbónové BallisTec a 2 top-verzie Hi-Mod.Samozrejmosťou je jednoprevodníková sada s 12-rýchlostnou kazetou, avšak čo sa týka odpruženia, to je v rámci hliníkových variantov zabezpečované „klasickou“ vidlicou. Ostatné disponujú Lefty Ocho. Geometria, tak ako pri F-Si, sa spolieha na pretekárske nasadenie, podporované aj 69,5-stupňovým hl. uhlom.Synonymom dvoch najvyšších špecifikácií, Scalpel-Si Hi-Mod 1 a World Cup, je karbón. Ten sa nachádza v riadidlách, sedlovke či kolesách. Devízou posledného menovaného je aj elektronická sada SRAM XX1 Eagle AXS. Cena modelov Scalpel-Si začína od 2 300 €.

Habit - zábava na prvom mieste


Videá, na ktorých Josh Bryceland, alias Ratboy, predvádza svoje technické zručnosti, podnietili nejedného cyklistu vybrať sa týmto smerom, plným zábavy a radosti z jazdenia. To je práve domáca pôda modelu Habit.

Spoločným menovateľom je, samozrejme, 140/130 mm zdvih, veľké, 29“ kolesá a položená geometria so 66-stupňovým hl. uhlom a krátkou zadnou stavbou. Aby ste si nastavili odpruženie adekvátne k proporciám tela, systém Proportional Response bol navrhnutý špecificky pre každú jednu veľkosť rámu.Pri tomto štýle jazdenia určite využijete aj teleskopickú sedlovku, prítomnú okrem posledného Habit 6 na všetkých ostatných. Šírka plášťov sa pohybuje v rozmedzí od 2,4“ až k 2,6“, poskytujúc tak stálu kontrolu jazdy.

Na výber tak máte zo siedmych špecifikácií, dvoch hliníkových, štyroch karbónových s hliníkovou zadnou stavbou a jedného plne karbónového kúska Habit Carbon 1. Cena modelového radu začína od 2 100 €.

Habit Women´s - nenechajte sa obmedziť


Les je jedným obrovským ihriskom, na ktorom sa so správnym bicyklom dokážete „hrať“ do omrzenia. Pomôcť k tomu môže aj Habit vo verzii Women´s 1 s karbónovým predným trojuholníkom a sadou SRAM NX Eagle. Jeho geometria je prispôsobená a doplnky vyladené pre potreby nežnejšieho pohlavia. 29“ kolesá so 66-stupňovým hlavovým uhlom dopomôžu prekonávať nečakané nástrahy trailov. Cena je 4 200 €.Jekyll - zjazdy s úsmevom na tvári


Posledným z ponuky klasických horských bicyklov je už do kategórie enduro patriaci model Jekyll. Dôvodom pre takéto tvrdenie je 150 mm zdvihu na oboch koncoch, odlišný systém pruženia, 29“ kolesá a robustné plášte so šírkou 2,5“. Samozrejmosťou je teleskopická sedlovka a „slack“ geometria so 65-stupňovým hlavovým uhlom. Vďaka Ai-offset umiestneniu reťazovej linky sa nemusíte obávať použiť objemnejší plášť.Prítomná je aj jednoprevodníková sada s 12-rýchlostnou kazetou v podaní SRAM-u, v prípade najvyššej špecifikácie však Shimano XT/XTR. Materiálom rámu je v jednom prípade hliník SmartForm C1, v ostatných troch BallisTec karbón s hliníkovou zadnou stavbou. Cena tohto modelového radu začína od 3 100 €.

Elektro - hlavne nestrácajte energiu


Tak ako aj ostatní výrobcovia, aj Cannondale do svojej ponuky zaradil „vylepšené“ horské bicykle s označením elektro. V tomto prípade je pohonná jednotka umiestnená v okolí stredu a batéria si svoje miesto našla v podobe integrácie do spodnej rámovej rúrky.

Trail Neo - čím menej, tým viac


Jednoduchý hliníkový hardtail so športovejšou geometriou dostal do daru motor od Bosch. Trojica verzií sa tak rozdelila na jednu s Active Line Plus a 400 Wh batériou, a dvomi výkonnejšími, Performance Line CX s už 500 Wh kapacitou. Rýchle plášte a 27,5“ či 29“ kolesá z neho urobia skvelého pomocníka na lesné výlety. Navyše sa v najvyššej špecifikácii dodáva aj s povestnou Lefty Ocho. Cena začína od 2 700 €.Habit Neo - traily sú vaším domovom


Celoodpružený stroj so 140 mm zdvihu, teleskopickou sedlovkou a karbónovým predným trojuholníkom vždy vyvolá chuť na jazdenie. Ak k tomu prirátame motor Bosch Performance Line CX s 500 Wh batériou v rámci všetkých štyroch vyhotovení, jediným bodom na premyslenie ostáva už len sada a ostatné komponenty. Napríklad Habit Neo 4 začína so SRAM SX Eagle, zatiaľ čo najvyšší variant, Neo 1, sa môže pochváliť aj Sram X01/GX Eagle. Cena tak začína od 4 700 €.Moterra - bez hraníc


Posledným modelom je Moterra, ktorá zaujme predovšetkým karbónovým rámom s hliníkovou zadnou stavbou, veľkými 27,5“ alebo 29“ kolesami a až 160 mm zdvihu. V prípade verzie Moterra SE táto hodnota narastie na hodnotu 180 mm, a to vďaka dvojkorunkovej vidlici.

Samozrejmosťou je teleskopická sedlovka, robustné kolesá a široké 2,6“ plášte. Naprieč štyrmi špecifikáciami nájdeme jeden spoločný prvok - Bosch Performance Line CX, ktorému sa dostalo až 600 Wh kapacity. Cena tohto modelového radu začína na 5 600 €.Viac informácií o jednotlivých modeloch a ich prevedeniach nájdete na stránke výrobcu.
flash_on
Viac o elektrobicykloch, ich výbere a používaní nájdeš v sekcii Elektrobicykle v skratke.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Unboxing: Cannondale Trail Neo 3 2020 - šedá myšisko

Unboxing: Cannondale Trail Neo 3 2020 - šedá myšisko

Šedá myška by to bola, ak by sme pri tejto farbe videli klasický bike bez motora. Teraz tu však máme slušný pohon, takže zdrobneniny nie sú na mieste.
Horské elektro modely Rock Machine v roku 2020 PR článok

Horské elektro modely Rock Machine v roku 2020

Jednou z početnejších ponúk elektrobicyklov je katalóg Rock Machine. Ten ukrýva niekoľko desiatok modelov od uvoľnenejšieho jazdenia až k pravému enduru. A samozrejme nechýbajú ani dámske kúsky.
S GT kdekoľvek a kedykoľvek - horská kolekcia 2020 PR článok

S GT kdekoľvek a kedykoľvek - horská kolekcia 2020

Výrobcu GT nie je potrebné predstavovať. Stálica na svetovom trhu produkuje už desiatky rokov spoľahlivé bicykle, ktoré sú šité ako na mieru pre každý štýl jazdy.
keyboard_arrow_up