Test: ABUS Macator – prilba pre každého s priaznivou cenovkou

Test: ABUS Macator – prilba pre každého s priaznivou cenovkou

Abus je nemecká značka, ktorá sa stará, okrem iného, o bezpečnosť nás a našich bicyklov. Známa je aj svojimi prilbami. Dnes si predstavíme jeden model z noviniek 2020, ktorý je zároveň aj ich cenovo najdostupnejšou prilbou pre dospelých.

Vo svetovom pelotóne môžeme vídať túto značku na hlavách tímu Movistar. No aj množstvo bikerov je už roky verných týmto štyrom písmenám. Preto ma potešila informácia, že mi na test príde ABUS. A navyše je to viacúčelová prilba, vhodná nielen na cesťák, ktorá sa mi vo výbave určite zíde. Pozrime sa teda bližšie na model Macator.Klasika v podobe InMold


V dnešnej dobe sa nám zdá absolútne prirodzené, že prilba sa vyrába z jedného kusa. Tento spôsob výroby zaručuje prilbe nižšiu hmotnosť a hlavne väčšiu odolnosť. Na váhe sa mi ukázalo 276 gramov. Výrobca na stránke uvádza o 6 gramov menej. Takže za mňa super. V krabici som našiel aj prekvapenie v podobe šikovného šiltu. Hoci je táto prilba v kategórii cestná cyklistika – tak výrobca vám dodá aj štít, ak by ste ju chceli využívať aj v teréne. Musím pochváliť záslepky po zložení štítu. Tie pekne zakrývajú otvory, a tak vizuálne nenarušujú povrch a vzhľad prilby.Obvod hlavy mám na úrovni 58 centimetrov. Ja som ten typ človeka, ktorý je v koncoch, keď si musí vybrať veľkosť oblečenia či bicykla na diaľku. Veľkosť M pri prilbe ABUS Macator je určená pre „kokosy“ s obvodom od 52-58 cm. Inštinktívne siaham vždy skôr po veľkosti M a nesklamal som sa ani teraz. Pekne mi na hlave sedí a navyše potrebujem vždy zopár otočení zadným kolieskom, aby som si ju upevnil. To znamená, že „eMko“ je v mojom prípade to správne. L by bola už pravdepodobne veľká a musel by som si ju poriadne uťahovať. Ak ste aj vy na „vážkach“, tak viete, že s obvodom hlavy okolo 58 cm určite siahnite po veľkosti M.Zoom Ace je uťahovací systém s ovládaním štandardne vzadu. Obsluhovať ho viete pomocou palca a ukazováka aj vtedy, keď sedíte na bicykli. Dosť už bolo ku konštrukcii. Bezpečnosť a funkčnosť je pri prilbe to najdôležitejšie. No neklamme si. Skoro každý si pri skúšaní prilby všíma aj to, ako v nej vyzerá a aký vzhľad a dizajn prilba má. Poďme sa teda pozrieť aj na tieto veci.Farba, krivky, vzhľad


Žltú farbu prilby do testu som si vybral sám. Myslím si, že čím viac je ma na bicykli vidieť, tým lepšie. A keď sa pozerám na tie jej krivky, tak stále mi to pripomína pokrývku hlavy Valverdeho či Quintanu z minulej sezóny. Samozrejme, oni nosili vyššie verzie prilieb, no určité podobné línie tu nájdeme. Dokopy na povrchu prilby napočítate 13 otvorov. 8 z nich je vstupných a 5 výstupných. Vpredu je sieťka proti hmyzu, ktorá je vo väčšine prilieb samozrejmosťou. A dosť dôležitou vecou. Nič bzučiace pod prilbou totiž nechcem mať.Dôraz na pohodlie


Vo vnútri je odnímateľné polstrovanie, ktoré je možné prať a pod bradou si nájdete mäkké upínacie remienka, ktoré je možné samozrejme nastaviť. Hmotnosť 276 gramov je oproti iným prilbám, ktoré som mal, o niečo nižšia. Pocitovo som to aj pri jej nosení cítil. Pri jazde ma prekvapila výborná odvetranosť prilby. Tomu nahráva aj vysoký počet vstupných otvorov. Ich dobré umiestnenie spôsobuje, že hlava je počas jazdy v teplotnom komforte.Čo dodať?


Ak hľadáte prilbu s priaznivou cenovkou, ktorú vyrába spoločnosť sústrediaca sa na ochranu vás a vašich bicyklov, tak ABUS Macator môže byť vhodnou voľbou aj pre vás. Príťažlivé krivky, pohodlné nosenie a dobré vetranie sú krátke a stručné charakteristiky tejto ochrany hlavy. Navyše ponúkaná je v 10 rôznych farbách. Báť sa teda nemusíte a určite sa bude aj vizuálne hodiť k vašej ostatnej výbave.

Plusy:

  • moderný vzhľad
  • nízka hmotnosť
  • sieťka proti hmyzu
  • šilt v balení navyše
  • široká paleta farieb

Mínusy:

  • nenašiel som
Cena testovaného modelu sa pohybuje okolo 50 €. Viac informácií o prilbe nájdete na stránke výrobcu ABUS.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Hlava je v prípade pádu najzraniteľnejšou časťou ľudského tela. Hoci prilba je pre drvivú väčšinu cyklistov absolútna samozrejmosť, značka ABUS sa rozhodla bezpečnosť jazdca posunúť ešte o niekoľko levelov vyššie.
Test: HJC Furion 2.0 - na cestu, no nielen tam

Test: HJC Furion 2.0 - na cestu, no nielen tam

Je to jedna z top pretekárskych prilieb od firmy HJC. Bola vyrobená v spolupráci so svetovými pretekármi a skrýva v sebe všetko dôležité, čo by ste pri prilbe s takouto cenovkou čakali.
Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Test: Prilba Alpina Anzana Tocsen - maximálne bezpečie v každej situácii

Je to irónia, že práve keď prestanem na pretekoch padať, mi do rúk, respektíve na hlavu, príde prilba so senzorom na detekciu pádov? Táto myšlienka však nemala dlhú platnosť, s prilbou totiž prišli späť aj pády.
keyboard_arrow_up