Test: Kellys Kiru Race - sen každého dieťaťa

Test: Kellys Kiru Race - sen každého dieťaťa

Bicykle značky Kellys sú už u nás ako doma a tak logicky, keď prišlo na výber odrážadla, hľadal som u tejto domácej značky. Filip už nejaký ten mesiac derie gumy na Kite 12 Race, a tak sme ponuku na test Kiru Race nemohli odmietnuť.

Kiru vzniklo ako unikátna myšlienka, na začiatku ktorej stála idea vyrobiť krajšie a lepšie odrážadlá ako tie, ktoré sú zvárané z klasického rámu. Je vytvorené technológiou, kde je rám odrážadla odlievaný z magnéziovej zliatiny ako jeden kus. Robia sa tak napríklad aj magnéziové kolesá pre pretekárske autá a formuly F1. Výhodou tohto postupu je nielen nižšia hmotnosť samotného materiálu, ale aj to, že rám nemá žiadne zvary. Tak dosiahnete presnejšiu geometriu takmer bez odchýliek a hlavne pekný vzhľad. To je na tomto odrážadle nepopierateľné. Má navyše integrované stúpačky, možnosť mať brzdu a tiež modernú geometriu s ešte nižšie umiestnenou platformou na stúpačky.

Toto už poznáme, avšak zmena je viditeľná


Nové odrážadlo prišlo dokonca v lime farbe, a tak prechod na nový stroj si Filip ani nijak zvlášť nevšimol a pre neho to bolo to isté žlté odrážadlo, ktoré má tak rád a pozná. Samozrejme môjmu skúsenejšiemu očku neušli detaily, ktoré robia model Kiru zase o kus lepším odrážadlom.Z dizajnovej stránky zaujme veľmi futuristicky tvarovaný rám. Spodná aj horná rámová rúrka je z boku hrubá len 8 mm a vyzerá naozaj efektne. Naviac horná rámová rúrka je super aj na prenášanie odrážadla. Celok pôsobí veľmi robustne a vydrží aj nešetrné zaobchádzanie. Veru deti sa s tým "nepárajú" a Kiru schytalo pár pádov a nedbalých zhodení. Až na pár odrenín však nevykazuje žiadne poškodenia. Ono tu sa ani moc nemá čo pokaziť .V prvom rade je to nižšia hmotnosť, a to o celých 370 g. Celková hmotnosť je tak na príjemných 4,1 kg, čo považujem za veľmi slušné a dieťa nemá problém s manipuláciou a dvíhaním odrážadla.Výška sedla sa taktiež posunula nižšie k zemi, a tak teraz môžu drobci používať odrážadlo o niečo skôr. Najnižšia poloha je na 33 cm, čo je o dva centimetre menej ako náš Kite. Osobne ma taktiež potešilo, že Kellys použil štandardný predstavec (tzv. Treadless) a tým sa viac otvorili možnosti na prípadný upgrade. Výmena rajdov, predstavca ale možno aj vidlice, sa tak značne zjednodušila. O estetickej stránke ani netreba hovoriť, nakoľko teraz to má malý presne také isté ako tatko .Za všetky tieto vylepšenia si zaslúži Kellys veľkú pochvalu. Predsa aj deti chcú mať pekné, funkčné a kvalitné odrážadlo.Jasné, že sa mu páči


Výhodou Kiru je jeho geometria. Aj keď možno sa to nebude zdať, ale pri odrážadle je tiež dôležité, aby dieťaťu sadlo. Hneď ako malý biker nasadne, je vidno, že Kiru "sedí ako riť na šerbeľ". Dieťa hneď vie, ako chodiť, udrží rovnováhu a nájde si svoju optimálnu polohu. Dokonca sa dá predstavec posunúť ešte nižšie a tým tak prispôsobiť tým najmenším.Veľmi návyková vec sú aj stúpačky na nohy. Netreba im nič vysvetľovať, ani ukazovať... po pár dňoch si Filip inštinktívne pri nadobudnutí rýchlosti ukladá nohy na stúpačky a ide s vetrom o preteky. Je milé pozerať naňho, ako sám príde na to, že odrážadlo sa neprevráti do strany, keď sa pohybuje smerom dopredu a má určitú rýchlosť.Kiru je na výber až v 4 farbách, a tak si naozaj vyberie každý malý biker. Taktiež sa ponúka bez zadnej brzdy, kedy síce ušetríte nejaký ten gram, avšak, ako bude dieťa rásť, je dobré, keď sa naučí pracovať aj s brzdou a pri prechode na bicykel už bude vedieť, čo a ako. Mimochodom, brzda sa dá veľmi jednoducho demontovať a oproti Kite nie je vedená vnútrom rámu.Nafukovacie 12 palcové pneumatiky perfektne tlmia nárazy, a tak sa nemusíte báť, že by drobcovi odrážadlo nebolo pohodlné. Oproti tým všetkým penovým kolieskam a podobným nezmyslom je toto "nebe a dudy".Čo by mohlo byť lepšie?


Trošku ma mrzelo, že už spomínané stúpačky na nohy sú prvé na rane a pri každom páde alebo položení odrážadla sa lak ošúcha. Na rozdiel od Kite, tam ako prvá šla na ranu matica zadného náboja. To je však len detail a pri tom, ako deti s bicyklami zaobchádzajú, to najviac aj tak vadilo iba mne a Fifo to vôbec neriešil. Cena 160 € nie je malá, ale za kvalitu, dizajn a ten pocit, keď vidíte, že to dieťa baví, to určite stojí.Jedným slovom parádne odrážadlo


Veľakrát sa mi stane, že stretnem rodičov a "hýkajú", ako to Filipa baví na odrážadle a ich deti sa vôbec nechcú ísť voziť a podobne. No asi bude trošku problém aj v tých rodičoch, že? Ani vás by to nebavilo na všelijakých "pofidérnych" bicykloch, a tak namiesto všelijakých blbostí radšej kúpte deťom jedno poriadne a možno budete prekvapení.Viac informácií, ako aj ponuku farieb, nájdete na domovskej stránke Kellys.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up10thumb_down comments 17 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Test: Kellys Soot 70 – univerzálny gravel s netypickou výbavou

Test: Kellys Soot 70 – univerzálny gravel s netypickou výbavou

Tuzemská značka Kellys prináša na slovenský trh bicykle už dvadsaťpäť rokov, no do sveta gravel vstúpila pomerne nedávno a model Soot pribudol do portfólia len pred troma rokmi. Ako sa na ňom ale jazdí?
Test: Lezyne Minipumpa Pocket Drive SET - všetko pokope

Test: Lezyne Minipumpa Pocket Drive SET - všetko pokope

Ako mať všetko na opravu defektu pokope, v kvalitnom vyhotovení a tiež s možnosťou uchytenia na bike?
keyboard_arrow_up