Chrániče Amplifi - buďte v bezpečí

Chrániče Amplifi - buďte v bezpečí

PR článok

Aj keď nikto z nás sa nevydáva na výjazd s úmyslom padať, riziko je stále prítomné. Navyše, ak máte radi technické a odvážne traily, je vhodné sa vybaviť správnymi chráničmi - od kolien až k trupu.

Výrobca Amplifi má v ponuke desiatky doplnkov, ktoré pomáhajú udržiavať jazdca v pohode a bez zranení. Ide predovšetkým o ochranu lakťov, chrbta, stehien, kolien a aj holenných kostí. Naviac, množstvo druhov pomáha k správnemu výberu tých pravých.Ochrana chrbta - vesta alebo chránič do batohu


Prirodzene jednou z najohrozenejších častí tela jazdca je trup - jeho predná, ale aj zadná/chrbtová časť. Keďže nemálo pádov končí s poškodením stavcov, v najhoršom prípade miechy, nie je hanbou používať také doplnky, ktorými môžete týmto starostiam predísť.

V ponuke Amplifi je viacero možností, ktoré spájajú funkčnosť klasického oblečenia - dresu, bundy s dodatočnými ochrannými prvkami. Ide tak o jeden kus oblečenia ukrývajúci viaceré využitia.Dres Amplifi MKX je vo svojej podstate klasickým funkčným dresom bez rukávov, avšak so zabudovaným chráničom z EVA peny v zadnej časti, vytvorenom na základe 3D konštrukcie tela. Ten je síce mäkký a pružný, no pri náraze stvrdne. Navyše samotná textília dresu, Mihara 6+ adekvátne odvetráva telo a udržuje ho v pohodlí s YKK zipsami alebo plochými švami. Dostupný je v pánskej, ale aj dámskej verzii. Cena sa pohybuje okolo 170 €.Obdobou je torzo Amplifi Polymer Armor, ktoré ponúka celotelovú ochranu zabezpečenú predovšetkým špecificky umiestnenými SAS-TEC penovými prvkami s nízkou hmotnosťou - 950 g, ktoré nájdete na chrbte, hrudi, ramenách a lakťoch. Celorozopínacia konštrukcia s dlhými rukávmi odoláva oderom a je zároveň priedušná. Cena je 220 €.Podobným kúskom je osobitný chránič chrbta Amplifi Reactor Pack, vyznačujúci sa plne nastaviteľnými popruhmi a bedrovým pásom, ľahkým a ventilovaným ochranným prvkom EXOFLEX z povoľnej peny, čoho výsledkom je celková hmotnosť 450 g. Cena sa pohybuje okolo 90 €.Zaujímavým produktom sú rovnako aj spodné nohavice Amplifi MKX Pants. Nízky profil samotných chráničov nezavadzia pri jazde a súčasne poskytuje možnosť pohltiť prípadné nárazy. Elastický materiál Miharo 6+ pohlcuje pot, adekvátne odvetráva pokožku a navyše chráni pred ultrafialovým žiarením. Cena sa pohybuje okolo 84 €.Nezabúda sa ani na najmenších. Pre nich je určená vesta Amplifi Polymer Junior Multi s integrovaným chráničom SAS-TEC s 3D tvarovaním. Materiál je priedušný, vybavený celorozopínacím YKK zipsom. To všetko v celkovej hmotnosti 335 g. Cena sa pohybuje okolo 90 €.

Alternatívou je Polymer Grom Multi. Ten predstavuje osobitný chránič chrbta, ktorý je možné používať v akejkoľvek situácii. Stačí ho upnúť prostredníctvom predného zipsu v prednej časti. Chránič je označený ako SAS-TEC z mäkkej peny. Cena sa pohybuje okolo 65 €.

Lakte a predlaktia - istota a pohodlie


Samotné končatiny sú ohrozenými miestami, keďže sa nimi snažíme pri páde regulovať miesto a polohu dopadu. Ruky, prirodzene v pozícii pred trupom, sú pri páde nasmerované k zemi. Okrem rukavíc však nešťastné pády pomôžu prekonať aj chrániče lakťov. Ich konštrukcia je jednoduchá - elastický materiál s panelom v oblasti lakťa.

Avšak tak ako pri každom kuse oblečenia, aj tu dbajte na výber vhodnej veľkosti a umiestnenia ochranných výstuží. V ponuke Amplifi nájdeme viacero odlišných modelových radov. Prejdeme si teda postupne každý z nich s jednotlivými spracovaniami.Účinnou ochranou pred úrazom je model Elbow Sleeve, vyrobený z elastickej tkaniny pre voľnosť pohybu a ľahké naťahovanie na lakte. 3D panely sú z tepelne upravovanej EVA peny a sú rozmiestnené na najzraniteľnejších miestach. Celková hmotnosť je len 135 g. Cena sa pohybuje okolo 27 €.Model Amplifi Salvo Elbow spočíva v ucelenom a jednotnom dizajne s horným suchým zipsom pre vlastné nastavovanie, avšak s panelmi SAS-TEC s adekvátnou ventiláciou a nízkou hmotnosťou. Zvršok pozostáva z kevlarového strečového materiálu s neoprénom. Cena sa pohybuje okolo 68 €.Zaujímavou je aj verzia MKX Elbow 2020 s bezšvovou konštrukciou a 3D technológiou úpletu od Amplifi. Chránič má otvorenú konštrukciu v tvare včelích plastov s Non-Slip Grip pre pevné držanie na tele aj v náročných podmienkach, čoho dôkazom je aj ergonomické spracovanie Articulated Design. Cena sa pohybuje okolo 70 €.Pre deti je určená dvojica modelov. V prvom prípade Amplifi Elbow Sleeve Grom, chrániaci vďaka dvojici predných a postranných prvkov s 3D panelmi z EVA peny. Elastický horný a spodný lem sú synonymom pre rýchle a isté natiahnutie na lakte. Cena sa pohybuje okolo 20 €.Jednoduché spracovanie modelu Amplifi Polymer Grom Elbow v sebe ukrýva viacero technológii, zabezpečujúcich bezstarostné jazdenie. SAS-TEC chránič v prednej časti odoláva nárazom, avšak súčasne poskytuje priedušné vlastnosti, rovnako ako aj neoprén a kevlar. Celková hmotnosť je 200 g. Cena sa pohybuje okolo 32 €.

Kolenné chrániče - najviac ohrozená časť


Hovorí sa, že nie je cyklista bez škrabancov a jaziev. Síce to je pravda a takýmto drobným šrámom sa nevyhneme, avšak poškodenie chrupaviek alebo kĺbov práve v oblasti kolien za to nestojí. Keď z bicykla padáme, poväčšine smerujeme vpred a kolená sú, spoločne s rukami či hlavou, prvými kontaktnými bodmi s povrchom.

Pri výbere chráničov však nie je potrebné „skočiť“ hneď po tých najodolnejších. Ak chcete okrem istoty cítiť aj pohodlie počas šliapania, je dobré si vybrať chrániče, ktoré sú na jednej strane elastické - dokážu sa ohýbať v kolene a nebránia pohybu, a na strane druhej vám nebudú počas jazdy padať. Spolu s tým je dôležité aj odvetranie materiálu - štruktúra a použitý materiál výsteliek.Opäť osvedčená verzia Amplifi Knee Sleeve v podobe naťahovacieho modelu s tromi prednými a postrannými panelmi z 3D EVA peny, s protišmykovou úpravou a bez uchycovacích prvkov, je vďaka hmotnosti 160 gramov správnym partnerom na celodenné výjazdy. Cena sa pohybuje okolo 30 €.Zaujímavým kúskom sú chrániče Amplifi MKX Knee 2020, ktoré sú charakteristické poddajnosťou a príjemným nosením s 3D chráničmi v tvare včelieho plastu, priamo vstrekovanými na návlek. Pleteninový návlek je s technológiou Non-Slip Grip a bezšvovou konštrukciou protišmykový. Známkou kvality je aj ocenenie Design and Inovation Award 2019. Cena je 80 €.Kolekcia Amplifi Salvo Joint prináša dvojicu vyhotovení - líšiacimi sa výlučne upnutím buď len horným a dolným suchým zipsom, alebo aj s prispením vertikálneho zipsu YKK. Obe sú vybavené 3D mäkkými panelmi SAS-TEC a menšími bočnými chráničmi. Vonkajší materiál je celistvý a odolný voči potrhaniu, s hmotnosťou na úrovni 500 gramov. Cena začína od 84 €.Prepracovaný model Amplifi Havok Knee Zip vedie predovšetkým vďaka použitiu SAS-TEC Level 2 chráničom a oderu-odolnému zvršku z kevlarovej tkaniny. Medzi jeho vlastnosti samozrejme patrí využitie YKK zipsov, elastický strih a Power-Webbing pre funkčnosť v každých podmienkach. Uchytenie zabezpečuje dvojica suchých zipsov a jeden horizontálny. Hmotnosť je 525 g. Cena sa pohybuje okolo 115 €.Pre deti je určený model Amplifi Grom Knee s menšími rozmermi ale súčasne s mohutným 3D tvarovaným SAS-TEC panelom. Nízka hmotnosť, odolný kevlarový zvrchný materiál a priedušnosť s neoprénom hrajú v prospech celostnej ochrany a komfortu. Cena sa pohybuje okolo 35 €.Detský chránič Amplifi Knee Sleeve Grom je ľahko aplikovateľným ochranným prostriedkom, ktorý stačí jednoducho natiahnuť na kolená, bez potreby dodatočného upínania. 3D tvarované panely z EVA peny s Body Map konštrukciou neprekážajú pri voľnosti pohybu. Navyše s Non-Slip Grip. Cena sa pohybuje okolo 22 €.

Viac informácii o jednotlivých modeloch sa dozviete na tomto odkaze.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Predstavenie: Certifikovaná ochrana bikera - Impact Protector v batohoch CamelBak

Predstavenie: Certifikovaná ochrana bikera - Impact Protector v batohoch CamelBak

Ako vyzerá moderný chránič chrbtice bikera, ktorý je súčasťou batoha? Čo všetko musí vydržať a ako chápať deklarovanú certifikáciu?
Prilby a chrániče ako základ bezpečnosti

Prilby a chrániče ako základ bezpečnosti

Prvoradá je bezpečnosť alebo po anglicky populárne - „safety first". Niekoľko tipov na rôzne druhy chráničov a prilieb, pre začiatočníkov i pokročilých si predstavíme v článku.
Rady záchranára a bikera Jožiho - 2. časť: Úrazy hlavy

Rady záchranára a bikera Jožiho - 2. časť: Úrazy hlavy

V sérii „Rady záchranára Jožiho“ vám priblížime zdravotné riziká pri bikovaní a to či už v závislosti od aktuálnych klimatických podmienok, alebo všeobecné nástrahy jazdy na bicykli.
keyboard_arrow_up