Test: Giant Stance 1 2020 29” – kandidát pre začínajúcich bikerov

Test: Giant Stance 1 2020 29” – kandidát pre začínajúcich bikerov

Pozrite si test biku, ktorý v cene pod 2 000 € umožní vstup do sveta celoodpružených modelov.

Jedným z mladších modelov známej značky Giant určených na trail jazdenie je Stance vyrábaný v 2 konfiguráciach. Na test som dostal vyšší model označený číslom „1“. Predstavíme si komponenty, ktorými je osadený, pozrieme sa na geometriu a jazdné vlastnosti. Ako teda obstál, aké pocity a dojmy som mal z jazdenia na ňom?

giant bike

Bike dorazil podľa očakávania dôsledne zabalený a pripravený. Pri osádzaní zadného kolesa som si všimol, že výrobca použil rýchloupinák. Keďže ide o cenovo výhodný bicykel, tak je to o kompromisoch pri použitých komponentoch. Vravím si teda OK, jazdné vlastnosti nemusia byť nejak zásadne ovplyvnené.

giant bike

Po zmontovaní prišla na rad povinná obhliadka, s čím mám vlastne do činenia. Ako prvé zaujala matná zelená farba, ktorá mi osobne pripomína vojenský kaki odtieň (oficiálny názov výrobcu je olivovo zelená). Každý má svoje preferencie a mne príde ako vcelku originálna a vhodná farba pre tento model. Okrem testovaného farebného prevedenia je v ponuke aj model Stance 29 2 s rámom čiernej farby. Následne som ako latentný gramár bike zo zvedavosti hneď zavesil na váhu – výsledok je 14,8 kg.

giant bike

Čo sa prevedenia rámu týka, použitý materiál je hliník pod označením ALUXX – jedná sa v podstate o zliatinu 6061, ktorá je jedenkrát stenčená a jednotlivé rúrky majú upravený profil technológiou hydroformingu pre optimalizovanie jazdných vlastností. Zvary nie sú zbrusované do hladka, ale nepôsobia rušivo.

giant bike

Na ráme sa nachádzajú otvory pre jeden košík na fľašu a taktiež návarok na prešmykač, kde sa dá namontovať aj horné vodítko reťaze. Kabeláž je vedená spodnou rámovou rúrkou a opäť vystupuje v oblasti stredového zloženia, odkiaľ už je vedená vonkajškom. Na pravej reťazovej vzpere sa nachádza minimalistická, ale dostatočná gumová ochrana proti poškodeniu kontaktom s reťazou.

giant bikegiant bike


Na rozdiel od vyšších modelov tejto značky je v tomto prípade použitý systém s názvom Flexpoint. V preklade sa jedná o tzv. „jednočapový” princíp, ktorý je konštrukčne jednoduchší tým, že prácu ďalších čapov na seba preberajú sedlové a reťazové vzpery, resp. ich ohybnosť. Názory na tento systém sa rôznia, ale z môjho pohľadu a skúseností s týmto bikom mi to príde zo strany výrobcu ako správna voľba. Keďže tento model je označený ako „entry level”, tak pravdepodobne príde jeho majiteľom vhod, že majú jednoduchší systém, čo sa týka údržby a tým pádom aj nákladov, pričom si tento dizajn stále adekvátne plní svoju funkciu.

Zopár slov k osadeným komponentom


Pri pokračovaní prvotnej obhliadky ma upútalo použitie sady SRAM SX, s ktorou som zatiaľ nemal skúsenosti a bol som zvedavý, aký bude jej výkon v porovnaní s vyššími radmi (pre info SX je najnižší rad od SRAM). Jednoprevodník má 30 zubov a spolu s kľukami je v ráme osadený stredovým zložením štandardu DUB, čo sa dá nazvať kompromisom medzi klasickými stredmi s miskami ložisiek lisovanými do rámu a závitovými stredmi. Tým pádom by nemuseli byť „urazení” zástancovia ani jedného z pôvodných štandardov alebo naopak, všetci .

Kazeta je dnes už štandardného rozsahu 11-50 zubov. V spojení so spomínanou verziou prevodníku s 30 zubami by nemal byť problém vydupať takmer všetky stúpania a zároveň si držať príjemnú rýchlosť pri pohodlnej kadencii v rámci presunov po rovine alebo v miernom klesaní.

Brzdy nie sú od SRAM, ako zvyšok sady, ale Shimano M200 (brzda) a Shimano M210 (páky). Tiež patria k najnižším radom od Shimana, ale vizuálne pôsobia rovnako dobre ako vyššie rady. Páky sú dizajnované na 3 prsty, pretože táto rada je určená pre začiatočníkov. V prasiatku sa podľa očakávania nachádzajú 2 keramické piesty a na nich organické brzdové platničky.

giant bike

Ďalší kľúčový komponent je pri takomto type biku, samozrejme, odpruženie. V tomto prípade ho má na starosti opäť koncern SRAM, pod ktorý spadá aj značka RockShox. Konkrétne sa jedná o model vidlice Recon RL Solo Air so zdvihom 130 mm s pevnou osou 15x110 a kónickým krkom na zvýšenie tuhosti prednej časti biku. Tento model vidlice nemá diaľkový lockout, ale otočný prepínač, ktorý nájdete na jej pravej nohe, čo mne osobne vyhovuje, nakoľko pri type jazdenia, na aký je tento bike určený, mám minimálnu potrebu zamykania pruženia. Pre tých zopár prípadov, kedy už chcem pruženie zamknúť, nie je problém siahnuť nižšie na nohu vidlice a zároveň sa tým ušetrí miesto pre páčku na kokpite. Tlmič je model Monarch R a v kombinácii s rámom poskytuje zdvih 120 mm. Vidlica i tlmič sú jednoduché na nastavenie, nakoľko umožňujú zmeniť iba hodnotu tlaku a rebound. Vzhľadom na určenie biku mi to príde absolútne v poriadku a postačujúce pre nováčikov.

giant bikegiant bike


Kolesá sú takmer komplet z vlastnej produkcie Giant. Ráfiky sú hliníkové s označením XCT a osadené plášťami Maxxis Forekaster 2.35” EXO TR (predné i zadné koleso). Ráfiky sú kompatibilné s bezdušovými systémami rovnako ako plášte, čo je príjemné zistenie na biku v tejto cenovej kategórii. A sem by ihneď smerovala moja pozornosť po úvodnom nastavení bicykla – prerábka na bezdušový systém, ktorá prinesie možnosť jazdiť nižšie tlaky v plášťoch za súčasného zlepšenia trakcie.

Náboje sú taktiež od Giant a vpredu používajú pevnú os v rozmere 15x110 a obsahujú zapuzdrené ložiská. Vzadu sa nachádza štandardný rýchloupinák a kónusové ložiská s voľne uloženými guličkami. Špice sú základný model s kruhovým prierezom od renomovaného belgického výrobcu Sapim.

giant bike

Zvyšné komponenty sú už výhradne s logom Giant, a to konkrétne riadidlá v šírke 780 mm, ktoré mi osobne sedeli. Akurát občas už som sa častejšie zasekával medzi dvoma stromami. Samozrejme, ak by tento rozmer niekomu prekážal, nie je problém ho skrátiť – ja by som to však nerobil, pretože mi to príde ako stále OK „cena” za vyššiu stabilitu, ktorá je pri tomto biku cenná. Ale o tom až o chvíľu. Na riadidlách sú osadené gumové gripy s jemnejším drážkovaním. Mne osobne veľmi dobre „sadli” ako tvarom, tak aj funkčne, aj pri jazde v teple a bez rukavíc v rozbitom teréne som nemal vôbec pocit neistého gripu, ba skôr naopak. Jedná sa síce o malý komponent, avšak nie len u mňa funkčne veľmi dôležitý.

giant bikegiant bike


Obdobne nadšený som bol i zo sedla, ktoré je v nenápadnom čiernom prevedení z jedného typu syntetickej hladkej kože a obsahuje rozširujúci sa kanál po dĺžke sedadla. Rozmerovo je výrobcom označené ako neutral a presne tak mi prišlo. Jedná sa, samozrejme, o kompletne subjektívny dojem, ale mne zapasovalo takmer dokonale a nemal som z neho iné ako pozitívne dojmy. Na záver ďalšie príjemné prekvapenie v podobe teleskopickej sedlovky od Giant (túto nájdete iba na modeli Stance 1). Má priemer 30,9 mm a na testovanom biku vo veľkosti L zdvih 150 mm, pričom jej celková dĺžka je 440 mm a kabeláž je vedená interne. Jediné, čo mi mierne narušilo dobrý dojem zo sedlovky, bola vôľa v rotácii, avšak nešlo o významný pohyb a hlavne za jazdy som si ho vôbec neuvedomoval.

giant bike

Dojmy z jazdy


Bike som stihol testovať na trailoch Malých Karpát, a to konkrétne v oblasti Devínskej Kobyly a Nového Mesta nad Váhom, kde som si s radosťou išiel vyskúšať, aký to bude pocit jazdiť úseky, ktoré mám najazdené s XC „hardtailom” a „fullom”. V stúpaniach ma bike milo prekvapil, nebol pocitovo lenivý, ako som sa vopred trochu obával. Úseky "do kopca" som si vyšiel v peknom tempe, svižne a s dobrým pocitom.

giant bike

Takže začiatok sľubný a predčil očakávania. Avšak v zjazde mi chýbala väčšia istota, ktorú som očakával vzhľadom na určenie tohto biku. Svoj podiel na tom má i geometria, kde hlavový uhol 67,5 stupňov nepatrí zrovna medzi úplne najmodernejšie. Obdobne aj reach (čiže vzdialenosť od stredového zloženia po predstavec). Takto mi bike viac pripomínal XC ako trail.

giant bikegiant bike


Brzdy fungovali obstojne, ale bol by to prvý komponent, ktorý by som na tomto biku vymenil za výkonnejší. Nástup bŕzd je takpovediac až priveľmi vlažný, ale dávkovanie a maximálny záber boli OK. Prehrievanie bŕzd neviem posúdiť, keďže som sa nedostal do oblastí s dostatočným prevýšením.

giant bike

Vidlica pracovala dobre, ale keď som ju po pár jazdách nafúkal na tlak predpísaný výrobcom, bolo to na úkor citlivosti a ochoty ísť do pruženia. Zato tlmič pracoval, ako som si predstavoval a príjemne ma prekvapil pri silovom šliapaní, alebo šliapaní v stoji, že nedochádzalo k prehnanému pohupovaniu, a tým pádom mi ani nechýbala funkcia lockout.

Radenie mi bolo jednou veľkou neznámou a mal som do určitej miery obavy, keď som v minulosti čítal o potrebe neustáleho dolaďovania u sady NX. Tým, že na tomto biku je osadená sada SX, ktorá je v hierarchii ešte pod NX, neboli moje očakávania vysoké. V praxi však sada fungovala bez chyby a úprimne by som pri tzv. „blind teste” porovnaní s vyšším radom asi nedokázal určiť, ktorý je ktorý. Taktiež, keď som sa párkrát zabudol a preradil v zábere, nedošlo k žiadnemu poškodeniu a všetko prebehlo iba s menším zvukovým doprovodom.

Na záver už iba dodám, že odporúčaná MOC je na hodnote 1 800 €. Celkovo je bike dostupný v štyroch veľkostiach, viac detailov sa dozviete na stránke Giant.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down comments 8 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Giant Reign 29 2 pre rok 2020 -  vo vojenskom šate

Test: Giant Reign 29 2 pre rok 2020 - vo vojenskom šate

Výrobca Giant postavil pre rok 2020 nanovo prepracovaný rám Reign 29, ktorý vychádza z dlhoročných skúseností a overených technológií. Ako sa na ňom ale jazdí?
Trailové a enduro modely Giant s 29“ kolesami PR článok

Trailové a enduro modely Giant s 29“ kolesami

Overená kvalita výrobcu Giant v kombinácii s moderným prístupom k horskému jazdeniu – to je séria modelov Trance, Stance a Reign s veľkými kolesami.
Test: Giant Trance 2 2020 – menej zdvihu, ale veľa muziky

Test: Giant Trance 2 2020 – menej zdvihu, ale veľa muziky

Prepracovaná zadná stavba a progresívna geometria sú veci, ktorými chce Giant osloviť jazdcov, aby dali šancu tejto nízkozdvihovej dvadsaťdevine.
keyboard_arrow_up