Test: Bunda CRAFT Surge Rain - aby vás nič neprekvapilo

Cyklistika je krásny šport, no nie vždy sa nám chce vyraziť von. Taká ranná facka od vetra a dažďa síce okamžite preberie, na morálke ale nepridá. Ako však hovorí staré známe príslovie, neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený cyklista.


Očakávam len to najlepšie

CRAFT nie je žiadny nováčik na trhu a ich portfólio obsahuje viac kúskov športového oblečenia, ako je písmen v tomto texte. Vybrať si z ponuky je niekedy neskutočne ťažké a hlavne pre mňa, nakoľko sa neviem nikdy rozhodnúť. Teraz mi to však veľmi uľahčili a rovno poslali na test bundu Surge Rain.


VentairX

Ak sa chceme baviť o vetru- a vodeodolnej bunde, tak bez membrány to nikdy nebude poriadne fungovať. V Crafte použili VentairX technológiu, o ktorej som počul prvýkrát. A logicky som teda šiel googliť, až som zistil, že táto technológia ponúka ochranu proti vode aj vetru v kombinácii s veľmi dobrou schopnosťou transportovať pot. Membrána má vodný stĺpec 10 000 mm a priedušnosť 10 000 g/m2/24 h. Najlepšie bude ale otestovať bundu v praxi.


Hodí sa viac k elasťákom

Surge je kúsok určený na cestu a gravel jazdenie, ale ako „núdzovka“ sa určite nestratí ani v lese, keď vás zachytí nejaký lejak na endurku. Strih je viac obtiahnutý s dôrazom na aerodynamiku, a preto si pri výbere veľkosti radšej poriadne pozrite tabuľku s veľkosťami. Ja som dostal na test veľkosť L a sedí mi perfektne. Prednosťou je tiež veľmi dobrá elastickosť bundy, a tak vo vetre nikde nič neplachtí a bunda sedí ako prilepená na tele. 


Rukávy sú extra dlhé a zakončené veľmi príjemným širokým elastickým lemom. Počas jazdy sa neposúvajú a držia dobre aj na rukaviciach. Pri vetruodolnej bunde je tiež dôležité, aby vám rukáv nepodfukovalo, inak sa stráca význam použitej membrány. Tu nič také nehrozí.


Zadný diel je tiež predĺžený (dalo by sa povedať až luxusne) a zakryje celé pozadie. Fŕkance zo zadného kolesa tak nemajú žiadnu šancu. Spodný lem je tiež vybavený silikónovým prúžkom, aby sa neposúval počas jazdy. Sem tam sa však stalo, že som si musel bundu popraviť, hlavne pri zosadnutí a opätovnom nasadnutí na bike.


Golier je vystlaný jemným flísom a v prípade potreby vie aj zahriať. Navyše je vybavený garážou na zips, tak sa nestane, že by vás otravoval počas jazdy.


Ako si poradí s vodou? 

Všetky švy sú podlepené, a tak je bunda nepremokavá aj v tých najhorších lejakoch. Osobne som mal možnosť v bunde zažiť len ľahkú búrku, ktorá trvala niekoľko minút.


Bunda má na môj vkus celkom slabú DRW vrstvu. Pri teste hadicou sa celkom rýchlo porušilo tvorenie bubliniek na povrchu a látka nasiakla vodu.


Na obranu však musím povedať, že takýto prúd vody asi nikde na bicykli nezažijem. Bunda nepremokne a ruky som mal suché. Problém však môže nastať s odvetraním vlhkosti smerom von, keď bude látka celá nasiaknutá vodou. DRW a jej obnova sú veľmi jednoduché, s týmto si vôbec netreba lámať hlavu.


Ako si poradí s vetrom?

Jedna vec je zmoknúť, ale veľmi nepríjemné je, keď vás celý výjazd prefukuje chladný severák. Pre mňa je toto ešte viac nepríjemné, preto som bol plný očakávania, ako si bunda poradí s týmto živlom. Samozrejme, opäť tu hrá hlavnú rolu membrána VentairX, ktorú neprefúkne ani pri tom najstrmšom zjazde. Ako som už spomínal, bunda má veľmi dobre vyriešené lemy rukávov a nepodfukuje.


Zips je pekne podšitý, ani tadiaľto sa vietor nedostane dovnútra. Tiež je pogumovaný a dá sa pohodlne zapínať aj v rukaviciach. Všetky zipsy sú od čínskej značky SAB.


Najdôležitejšia je však priedušnosť 

Je úplne jedno či bunda zadrží aj ten najkrutejší dážď, ak sa v nej budete pri športe potiť a variť sa tak vo vlastnej šťave. Najlepšie sa skúša priedušnosť v podmienkach, kedy viete, že sa v nej spotíte. Vyrazil som v nej preto na bicykel v tom najkrajšom počasí, aké za posledné dni bolo a teplomer atakoval hranicu 25 °C. Bunda veru mala čo robiť, aby toľko tepla odvetrala. Samozrejme, nikto nebude takto jazdiť, ale je dobré vedieť, že priedušnosť tu funguje. Dosť tomu pomáhajú aj vetracie otvory na chrbte a v podpazuší vyplnené sieťovinou.


Vrecká vždy potešia

Do náprsného vrecka sa pohodlne zmestí aj môj gigantický mobil, alebo v dnešnej situácii rúško. Vzadu je ešte jedno vrecko, ktoré som najradšej používal na skladovanie samotnej bundy. Balíček sa potom pohodlne zmestí do vrecka dresu a bunda je tak vždy pripravená. To je najväčšia výhoda napríklad oproti softshellovým bundám, ktoré síce lepšie dýchajú, no tak ľahko ich do vrecka nezbalíte. Pri hmotnosti 220 g si ju ani nevšimnete. Mimochodom, daň za nízku hmotnosť je odhalená membrána, ktorá zvnútra nie je ničím prešitá.


Bunda sa okrem testovanej čiernej ponúka aj v neónovožltej pre lepšiu viditeľnosť počas dňa. Je posiata reflexnými prvkami, a tak ste dobre viditeľný aj v noci.

Konečne poriadny kúsok 

Určite to poznáte aj vy, snažíte sa vyskladať si svoj ideálny outfit, ktorý je vždy pripravený a viete, že nesklame. Mne stále chýbala bunda, ktorá by bola ľahká, spratná a pritom by poskytovala prvotriednu ochranu pred vetrom a vodou. Ak by ste teraz čakali, že Surge Rain bude stáť nekresťanské peniaze, tak vás určite poteší cenovka na úrovni 130 €. Za mňa má táto bunda teda jednotku, výborne si plní účel, pre ktorý bola vytvorená.

Viac informácií nájdete na domovskej stránke značky CRAFT.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Henry33 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela
Komentáre
Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela
Podobné články
Test: Dresy Craft - od aera po cargo
Už nejaký čas mám možnosť jazdiť v dresoch Craft. A pretože striedam cyklistické disciplíny a máloktoré dva moje výjazdy sú si podobné, nájdu u mňa uplatnenie aj rôzne typy dresov.
Test: Craft PRO - dokonalý štrkový set
Nebudem vám klamať, aj mne sa už niekedy zdá testovanie piateho setu gravel oblečenia za rok trochu prehnané. Veď toľko tých rozdielov medzi výrobcami predsa nemôže byť.
Test: Zimné oblečenie Sportful – aký materiál u mňa vyhráva?
Prečo som si obľúbil bundu Sportful Total Comfort a nohavice Fiandre? Je rozdiel v materiáloch tak zásadný?
keyboard_arrow_up