Test: Sada na tubeless konverziu –  poradí si s ňou začiatočník?

Test: Sada na tubeless konverziu – poradí si s ňou začiatočník?

Poďte sa pozrieť, ako prebehla konverzia na bezdušový systém pri bikerovi, ktorý nemá až tak rád servis a veci okolo toho.

Som ten typ človeka, ktorý pri nejakom probléme odnesie bicykel do servisu a nechá to na odborníkov. No pri prechode na bezdušový systém som sa nechal „ukecať“ a skúsil to v domácich podmienkach. Do testu mi prišla bezdušová sada od Weldtite, a tak som sa do toho mohol pustiť.Sada so všetkým, čo potrebujete


Ako som už písal, nerád trávim čas servisom a vyhľadávaním či prehľadávaním rôznych diskusií na technické témy. Som radšej vďačný za jeden set, ktorý si otvorím, použijem a nezabíjam čas hľadaním tej správnej pásky či tmelu. Weldtite ponúka produkt, v ktorom nájdete pásku na ráfik, v mojom prípade MTB v šírke 25 mm, bezdušové 5,5 cm dlhé ventily, 240 mililitrov tmelu, tri montpáky a prípravok na ľahšie nasadzovanie pneumatík. Keď som si celé balenie otvoril, tak som vedel, že jediným problémom môže byť moja šikovnosť. No našťastie som to zvládol „ľavou-zadnou“.Pomocou montpák som si zhodil pneumatiky, duše odložil pre prípad núdze na výjazdy a aj vďaka našim videám na YT kanáli MTBIKER začal s prerodom mojich kolies na bezdušový systém. Prvá pozitívna správa prišla hneď po zhodení plášťov. Ráfiky boli už vybavené bezdušovou páskou, a tak som mal o prácu menej. Skontroloval som jej stav, a tak páska v balení ostala na prerábku iných kolies v budúcnosti. Skúsil som si ju aj nalepiť na jednu časť ráfika, len tak skúšobne a nemal som najmenší problém. Je pevná, no poddajná.A až teraz začína zábava


Najprv bolo potrebné nasadiť plášť na ráfik. Vďaka montážnemu gélu to šlo oveľa ľahšie, ako keď som v minulosti nasadzoval omnoho poddajnejšie plášte na cestný bicykel. Tento gél vám zabezpečí, že sa plášť dostane na svoje miesto oveľa jednoduchšie. Navyše aj pri zaskočení pätiek pomáha, aby to šlo „ako po masle.“ Pri fúkaní som sa chvíľu hral s plášťom, aby mi pätky zaskočili, no potom som prišiel na spôsob, pätky zaskočili a tlak držal.Ideme teda naliať tmel


Pri nalievaní tmelu som vyskúšal obidva spôsoby. Pri prednom kolese to bolo cez ventil, pri zadnom priamo do plášťa. Vďaka praktickému baleniu a hadičke bol prvý spôsob jednoduchší. Je síce o niečo širšia ako ráfik, ale pridržal som si ju pri ventilku a tmel sa pomaličky dostával dnu. No ja to chcem mať čím skôr hotové, a preto ostávam zástancom druhého spôsobu. Tmel pred inštaláciou priamo do plášťa. No oba spôsoby som zvládol s čistými rukami a aj ráfik ostal prakticky čistý, samozrejme z tej vonkajšej strany.Na záver už len ostávalo pneumatiky nafúkať, poriadne pretrepať, previesť sa na nich, aby sa tmel dostal na všetky miesta a hotovo.

Dojmy a postrehy z používania tejto sady


Začneme asi tým najdôležitejším. Balenie tmelu je vyriešené veľmi šikovne. Vďaka aplikačnej hadičke smerujete tmel priamo do ventilu. Poprípade si ho nalejete do plášťa. Spôsob si zvoľte samozrejme sami. V balení je 240 ml, takže aj na poriadne široké plášte to bude akurát. Tmel by si mal poradiť s dierami do šírky 3 mm. To som ešte nevyskúšal a snáď ani nebudem musieť riešiť dieru v plášti. No raz to určite príde a ten tmel mi dúfam pomôže.Tmel je uzatvorený vrchnákom, ktorý slúži na odskrutkovanie vnútornej časti galuskového ventilu. Až po tomto úkone môžete tmel liať cez ventil do pneumatiky. Takto sa nemusíte trápiť a uťahovať to prstami. Malá vychytávka, ktorá poteší. Páska v šírke 25 mm je určená pre ráfiky na MTB. No máte si možnosť vybrať aj balenie, ktoré má v sebe pásku pre cestné ráfiky v šírke 19 mm. Lepí sa na ráfik dobre a do budúcna mi ostala skoro celá.Ventilky máte v balení dva. Obidva sú v dĺžke 55 milimetrov, sú čiernej farby, takže sa mi hodili aj k ráfikom. Predtým boli na dušiach sivé, a preto som bol rád za takýto maličký tuning . Montpáky splnili tiež svoju úlohu, sú malé a momentálne ich vozím aj na výjazdy. Plast, z ktorých sú vyrobené, je pevný a predchádza tomu, aby ste si poškriabali vaše ráfiky.Z montážneho gélu som mal asi najväčšiu radosť. Častokrát som v minulosti zápasil s pneumatikou, kým som ju nahodil na ráfik. Čítal som, že pomáha aj pri pätkách, aby dobre naskočili. A s tým som problémy naozaj nemal. Za mňa dobrý pomocník.Sada na bezdušovú konverziu od Weldtite poskytuje balenie, ktoré ocenia všetci „lenivci“. Žiadne vyhľadávanie správnej pásky, tmelu, objednávanie rôznych drobností. V tomto balení nájdete všetko pekne pokope. A to mi sedí. Weldtite má okrem tejto sady v ponuke aj ďalšie, ktoré majú rôznu skladbu produktov tak, aby si mohol vybrať každý biker podľa svojich potrieb. Ja osobne mám z tejto konverzie veľkú radosť. Dokázal som to sám, bez servisákov či pomoci iných. Samozrejme ďakujem manželke, ktorá to pekne a poctivo nafotila a tiež zvládala aj nejaké emočné výbuchy z mojej strany. Tie súviseli s mojou nešikovnosťou, ale to si nechám pre seba .

Celá sada stojí 39 € a viac informácií nájdete na stránke dovozcu made4bike.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up27thumb_down comments 64 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Milkit bezdušová sada - ľahšie to už nebude

Test: Milkit bezdušová sada - ľahšie to už nebude

Vždy, keď si poviem, že už som videl všetko, tak príde niečo, čo ma donúti na chvíľu sa zastaviť a zamyslieť. Presne takto nejako som ostal pozerať na krabicu s nápisom Milkit.
Test: Tufo XC14 TR 29x2,25 - maratónsky špecialista

Test: Tufo XC14 TR 29x2,25 - maratónsky špecialista

Tento rok si celkom „nakladám" a na trati nechávam vždy aj posledné kúsky svojich síl. Trate jazdím stále náročnejšie a tak neostáva nič iné, ako tomu prispôsobiť aj svoju výbavu. A od čoho iného začať, ako od pneumatík?
Test: Insert Rival - keď chceš ísť na istotku

Test: Insert Rival - keď chceš ísť na istotku

Drsnejší terén so skalami, koreňmi a šmykľavým povrchom dáva jazdcovi, plášťom a kolesám zabrať. Ale už existuje pomerne efektívne riešenie, ako predchádzať „katastrofe"...
keyboard_arrow_up