Cyklisti a holenie nôh

Cyklisti a holenie nôh

Aj takáto jednoduchá činnosť, ako je holenie nôh, má svoje špecifiká. Aby sa nestala nepríjemným zážitkom, je dobré dodržať zopár pravidiel a odporúčaní.

Vo svojich radoch máme cyklistov a, samozrejme, aj cyklistky a toto je určite téma, kde budú mať navrch práve ženy. Už teraz sa teším na ich komentáre a rady pod článkom. Ale aj ja už mám niečo odholené, tak sa vám pokúsim dať zopár mojich tipov. A kým vytiahneme žiletky a holiace mašinky, začať môžeme tým, prečo sa holenie tak pevne usadilo v našom športe.Ako to u mňa začalo


Možno niekoho prekvapím dôvodom, ktorý uvádzam ako prvý. Nepôjde o nejaké logické dôvody a výhody holenia, aké budem spomínať nižšie, skôr to súvisí s tým, akú predstavu o cyklistike som mal v hlave vytvorenú, keď som prvýkrát na žiletku siahol.

Bolo to obdobie mládežníckeho súťaženia a ja tipujem, že som sa nemohol dočkať svojich prvých chlpov, aby som ich mohol oholiť, lebo to robia profíci. Jednoducho som sa im chcel podobať, opakoval som všetko, čo som u nich videl. Holenie už vtedy, 25 rokov, dozadu bolo súčasťou tohto športu a ja som to tak bral, ako nejaký rituál, súčasť cyklistickej kultúry. Takýchto vecí patriacich k cyklistike je viacej, tak ako aj rôznych mastičiek na rôzne veci.Skutočné dôvody


No a už teraz sa môžeme pozrieť aj na reálny prínos hladkých nôh, asi vás neprekvapím nejakým novým benefitom, o ktorom ste ešte nepočuli. Takže veľmi stručne, mať oholené nohy vám pomôže v prípade pádu, chĺpky trhajú kožu, bez nich je rana pri určitom type pádu, hlavne na asfalt, menšia a lepšie sa hojí. Rana sa ľahšie vyčistí, žiadny chĺpok nezostáva v rane ako potenciálny zdroj infekcie.

Oholené nohy vydržia dlhšie počas jazdy čisté, nezostáva vám v chlpoch hmyz, blato, čokoľvek. Hlavne tí obdarení asi poznajú, keď sa im do ich pralesa zamotá nejaká štípajúca potvora, lepšie je, keď sa od oholenej nohy rýchlo odrazí preč.Pred jazdou, hlavne takto v lete, je dobré nohy ošetriť opaľovacím krémom, tu nie je o čom, nanášanie na oholenú nohu je určite ľahšie a príjemnejšie. Tiež po jazde je dobré nohy nakrémovať, ošetriť, nech sa pokožka podráždená slnkom a prachom pekne zregeneruje. Prípadná prehnaná porcia slnka môže znamenať alergickú reakciu a stopku do ďalšieho jazdenia. Ja som po jazde začal dávať tento Soothing gel od Veloskin, výborná je vôňa a chladivý efekt. Len pozor na zodratý zadok, alebo citlivé partie, to chladí až moc potom . Ak hľadáte univerzálne mazivo, kľudne aj na tvár, tak potom dobre poslúži krém Veloskin Moisturiser.Ak sa občas radi porovnáte so súpermi na nejakej časovke, tak oholené nohy sú viacej aero. Už som nejaké časovky vyhral, ale aj prehral, s rozdielom 1 sekundy. V tom druhom prípade je to nepríjemný pocit, po výčitkách k tomu, že stačilo párkrát silnejšie šliapnuť, prichádza na rad hladanie nedokonalostí vo výbave, výstroji a príprave na časovku. Preto na štarte vždy radšej oholený.Keďže väčšina sme tu amatéri, tak výhoda lepších masáží nebude trápiť mnohých z nás, ale pre úplnosť uvádzam. Oholené nohy sa masérovi ľahšie masírujú, vy nie ste zbytočne vyšticovaní.

A ako som netradične začal prvým dôvodom, že holenie je rituál patriaci hlavne k cestnej cyklistike, tak uzavrieť to môžeme estetikou takýchto nôh. Viem, že to je subjektívne a aj hustota porastu býva rôzna, ale všeobecne sa dá asi povedať, že oholené, svalnaté a nakrémované nohy lepšie vyniknú bez srsti. Preto holia aj kulturisti.

Ako na to


Ak ste sa rozhodli, že to skúsite, alebo už ste aj skúšali, ale nedopadlo to dobre, tak skúsim poradiť, čo funguje pre mňa. Začať môžeme tým, čo budete k holeniu potrebovať. Do kúpeľne si so sebou zoberte mechanický holiaci strojček, žiletku, krém na holenie a vonné sviečky. To posledné nie je nevyhnutné. Pred namočením je lepšie kožušinu predholiť elektrickým strojčekom, je to ľahšie, ako zničiť na úvod 3 žiletky. Tieto chlpy radšej vyhoďte do koša, nech nezapcháte odtok.

Následne je dobré nohy pekne odmočiť, dajte si vaňu, alebo dlhšiu sprchu. A potom už klasika, naneste holiaci krém, použiť sa dá klasický na tvár, ja mám najradšej gélový variant pre citlivú pleť alebo tento špeciálny voňavý od Veloskin. Oproti obyčajnému mydlu tu máte aj prospešné zloženie pre vašu pokožku bez zbytočných umelín.Na holenie používam model žiletky rovnaký ako na tvár, neodporúčam jednorázovky, alebo úplne lacné prevedenia. Holí sa proti rastu chĺpkov, ja začínam od členkov. Pozor na píšťalu a na oblasť kolena, tam je riziko porezania vyššie.Dobré je robiť plynulé pohyby, po každom pohybe opláchnuť žiletku. Hlavne na začiatku bude treba prechádzať jedno miesto niekoľkokrát.

Po holení


A to je vlastne celá veda, či ste dobrý holič zistíte tak, že nikde nekrvácate a po osušení sa neobjavia žiadne zabudnuté a stále chlpaté miesta. Po skončení je dobré nohy ošetriť telovým krémom, to už sa poznáte, čo vám vyhovuje. Keď už som začal so značkou Veloskin, tak majú aj špeci krém po holení Post Shave, kúpiť sa dá takáto sada, super darček pre cyklistu.Ako ste si všimli, v článku som nikoho do holenia nenútil, nesúdil som, kto má pravdu, či tí, čo sa holia, alebo tí, čo nie. Ja som väčšinou na cestnom bicykli v obtiahnutých lycra dresoch a tam si myslím, že oholené nohy patria. Ale ako sa rozhodnete vy, je len vaša vec. Ak máte nejakú zábavnú príhodu z holenia alebo nejaké svoje triky, sem s nimi do komentárov. Skúšal tu nejaký chlap vosk, laser, depiláciu?

Autor fotografií z Trnavskej cyklistickej ligy: Michal Novotný studio
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
cepooo (Tomáš Cepka)
Páči sa ti tento článok? thumb_up60thumb_down comments 72 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Bezpečnosť na cestách - ohľaduplne voči iným, ohľaduplne voči sebe PR článok

Bezpečnosť na cestách - ohľaduplne voči iným, ohľaduplne voči sebe

Cítiť sa pri jazde bezpečne je dôležité – aká by to bola radosť z jazdy pri neustálom strese? Pomôcť sa jej dá oblečením, osvetlením, no aj aktívnymi bezpečnostnými prvkami.
Darčeky pre každého cyklistu bez ohľadu na štýl jazdy PR článok

Darčeky pre každého cyklistu bez ohľadu na štýl jazdy

Cyklistika je naozaj mnohoraká, no je to len dobre – každý si v nej nájde to svoje. Rôzne disciplíny vyžadujú rôznu výbavu, radosť z jazdy je rovnaká.
Výbava pre každodennú cyklistiku PR článok

Výbava pre každodennú cyklistiku

Nech už sa vyberieš na epický dlhý výjazd, alebo sa iba povozíš na svojej obľúbenej krátkej trase, nájde sa pár vecí, ktoré dokážeš využiť vždy. Nejde iba o povinnú alebo odporúčanú výbavu cyklistu, ale aj základné servisné náradie, či ochranu.
keyboard_arrow_up