Ako čeliť chladu s oblečením Polaris?

Ako čeliť chladu s oblečením Polaris?

PR článok

Keď sa teplota pohybuje na jednociferných hodnotách, každý z nás si dáva dobrý pozor na to, ako sa aj na krátky výjazd oblečie. Preto vyvstáva otázka: ste si istí, že vám v šatníku nechýba niečo podstatné?

Ak sa hovorí o zimnom jazdení, najmä tí, ktorí nešportujú často alebo tak robia len v teplých mesiacoch, si predstavia teploty okolo hranice mrazu a predieranie sa snehom. To je ale len jedna z viacerých alternatívnych podmienok. Predsa len, je rozdiel či sa vlhkosť vzduchu blíži k nasýtenému stavu, či je bezvetrie alebo sa do vás oprie príjemný severák a v neposlednom rade aj to, či v daný deň hlásia zrážky. Faktorov je viacero, a preto neexistuje jedna dokonalá voľba oblečenia. My sa preto pozrieme do ponuky Polaris, v ktorej sa na každú príležitosť nájde adekvátne riešenie.Izolujte sa rozumným výberom hornej vrstvy


Jedným zo scenárov sú chvíle s nižším faktorom heroizmu, teda, keď neočakávate ani výdatné zrážky a ani nápor chladného vetra. V tomto prípade je vhodné vybaviť sa bundou Polaris Tor Insulated, ktorá na jednej strane udržuje stred tela v teplotnej rovnováhe, ale súčasne umožňuje voľnosť pohybu rúk. Ako už zo samotného názvu vyplýva, ide o zateplenú bundu, využívajúcu syntetické vlákna v prednej a zadnej časti. Zvršok odoláva vetru a jemným prehánkam. Ochrane pred zimou napomáha aj dodatočná skladná kapucňa, ktorú môžete nosiť bez problémov pod prilbou alebo na nej.Vyšší golier, elastické zakončenia na rukávoch a v páse alebo dvojica priestranných vreciek na mobil či drobnosti prispievajú k všestrannosti tejto bundy. Využiť ju tak môžete na bežnom výjazde, na viacdenných potulkách, keď v noci klesá teplota a vy chcete ostať v teple, ale aj na bežné nosenie ako športovo ladený doplnok. Výhodou je prijateľná cena, ktorá sa čiastočne odráža na dostupnejších materiáloch oproti drahším verziám.

V náročnejších podmienkach, keď musíte čeliť napríklad nepríjemnému vetru, nestačí zvoliť viacero vrstiev klasickej textílie, ale staviť na osvedčenú klasiku v podobe vetruvzdorných búnd. Ich prednosť spočíva predovšetkým v nepriepustnej membráne v prednej časti, ktorá je často doplnená o priedušný chrbtový diel. Nápor vzduchu tak nemá príležitosť preniknúť k spodným vrstvám a ochladzovať telo.V našom prípade máme k dispozícii športovejšie ladený model AM Enduro, ktorý pozostáva zo softshellu, konkrétne elastickej vetruvzdornej vrstvy X-Wind a izolačnej spodnej vrstvy Thermastretch. Táto kombinácia zaručuje bezpečie aj pred slabou prehánkou či mrholením. V chladnom počasí oceníte vysoký golier a zakončenia rukávov. Nechýba predné a zadné priestranné vrecko, obe so zipsom.Obdobne je na tom aj model Pioneer. Ide síce rovnako o zvršok vhodný k boju s vetrom, ale s inými parametrami. Totiž, už na prvý pohľad si môžeme všimnúť jej minimalistickosť. Kvalitný dvojvrstvový materiál ADVEN2URE dokáže na jednej strane odolávať vonkajším podmienkam, ale súčasne odvádzať pot smerom od tela. K tomu slúžia aj otvory v zadnej časti ramien. Ergonomický strih, samostatné vrecko, do ktorého bundu dokážete zbaliť alebo dvojica farebných vyhotovení sú pomôckou pri rozhodovaní sa.V prípade očakávaných prehánok nemožno podceniť situáciu. Odšliapať si hoci aj hodinku v premočenej bunde je dobrou cestou, ako si odniesť prinajmenšom premrznuté telo. Preto je vhodné staviť na membránové bundy, ktoré svojou konštrukciou dokážu nielen odolať vonkajšej vlhkosti, ale taktiež odviesť prebytočný pot mimo tela.

Polaris v tomto smere ponúka Fuse pre tých, ktorí obľubujú aerodynamické krivky - či už ste na ceste alebo v lese. Ergonomický strih v kombinácii s 2,5-vrstvovým ľahkým materiálom umožňujú voľný pohyb rúk a trupu, zatiaľ čo vyšší golier a predĺžená zadná časť izolujú potrebné časti tela. Hodnotnými sú aj tri zadné vrecká, reflexná potlač a elastické zakončenia na rukách a v páse.Voľnejší strih s dodatočnou kapucňou, ktorú oceníte pri mnohých príležitostiach, je devízou modelu Summit. Rovnako ide o 2,5-vrstvový membránový materiál, izolujúci jazdca od vonkajšieho prostredia. Samotná kapucňa je ukrytá vo vyššom golieri, zatiaľ čo mobil alebo iné drobnosti schováte v zadnom alebo prednom vrecku na zips. Lemy na rukávoch si nastavíte podľa vlastného uváženia pomocou suchých zipsov. Dostupná je v čiernej alebo oranžovej farbe.Telo potrebuje dýchať, ale aj cítiť sa komfortne


V rámci bundy sme však hovorili o vrchnej vrstve. Na to, aby ste sa cítili komfortne počas celého výjazdu, však musíte disponovať aj efektívnou, funkciu plniacou základnou vrstvou v podobe termo trička. Dôvod je zrejmý - ak aj budete mať kvalitnú budnu, príliš hrubý, nepriedušný základ môže spôsobovať nadmerné potenie a súčasne aj nerovnováhu teplotného komfortu. Buď sa budete cítiť ako v saune alebo takto prepotená spodná vrstva zaručí poriadne premrznutie v dlhších zjazdoch.Do chladných dní je jednou z volieb aj Polaris Switch Baselayer LS, ktoré je utkané z merino vlny. Práve tento materiál je vyhľadávaný skúsenými športovcami, najmä pre jeho dlhotrvácne izolačné a funkčné vlastnosti. Môžete ho tak nosiť počas celého roka - stačí ho jednoducho pretočiť. Ak je totiž vnútornou vrstvou merino, budete cítiť príjemne hrejivú odozvu, zatiaľ čo v druhom prípade poslúži polyester ako efektívny nástroj odvodu potu od tela. Vďaka jemnej štruktúre ho navyše takmer nepocítite. Výhodou je aj antibakteriálna úprava proti nepríjemných pachom. Komfortné nosenie zabezpečujú aj ploché švy a športový, ergonomický strih.Na intenzívne jazdenie aj v chladnom počasí sa preto oplatí vziať niečo, čo splní svoju funkciu efektívne. Možnosťou je model Torsion. Síce s krátkym rukávom, ale so strihom tesne obopínajúcim telo. Dôvodom pre tento krok je priamy kontakt s vašou pokožkou, čím dokáže bezprostredne odvádzať vyzrážaný pot od tela. Funkčná je aj konštrukcia trička. Vďaka body-maping sú najpodstatnejšie časti trupu náležite prispôsobené odlišným spracovaním materiálu. Vzniká tak efektívne fungujúci celok, vytvorený s dôrazom aj na pohodlné nosenie.

Samozrejme, správne sa pripraviť na zimné jazdenie nie je otázkou len týchto dvoch typov oblečenia. Potrebné si je ale uvedomiť, že ak budete čeliť chladu, jediný nevhodný kus odevu môže spôsobiť to, že sa váš výjazd zmení z radosti na utrpenie. Predíďte teda podchladeniu častí tela a nezabudnite na jednu podstatnú radu: Radšej mať dodatočné tričko alebo rukavice v batohu, než neskôr ľutovať. Koniec koncov, zimné jazdenie je práve o užívaní si niečoho odlišného, možnosti popasovať sa so snehom alebo vychutnávať si ticho lesa a pukajúci, primrznutý podklad.

Ponuku oblečenia od značky Polaris nájdete na stránke dovozcu made4bike.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Test: Polaris AM Summit Jacket - zostaňte v suchu za každých podmienok

Test: Polaris AM Summit Jacket - zostaňte v suchu za každých podmienok

Sú dni, kedy by nikto nevytiahol ani päty z domu. Vonku je sychravé, upršané počasie. No naša vášeň k cyklistike nás presvedčí a vyrážame na výjazd. Vtedy je na mieste mať vhodné oblečenie, napríklad bundu AM Summit Jacket.
Bunda Castelli Perfetto RoS Convertible - dobrá investícia alebo zbytočný luxus?

Bunda Castelli Perfetto RoS Convertible - dobrá investícia alebo zbytočný luxus?

Marketing na tento produkt je priam očarujúci a sľubuje veľa výhod. Rozhodol som sa pre túto investíciu a priblížiť vám, či to boli dobre utratené peniaze.
Test: Bunda Polaris Tor Insulate - spratná, ľahká a s využitím nielen na bicykel

Test: Bunda Polaris Tor Insulate - spratná, ľahká a s využitím nielen na bicykel

Jeseň udrela v plnej sile a v niektorých lokalitách už panuje takmer zima. Prechodné podmienky a hlavne chlad s vlhkosťou robia z výbavy na túto časť sezóny trošku vedu.
keyboard_arrow_up