Test: Selle San Marco Allroad carbon FX Wide – moderný univerzál

Test: Selle San Marco Allroad carbon FX Wide – moderný univerzál

920 komentárov

cepooo 30.04.2020 36 fotografií   Selle San Marco Sedlo Gravel Horska Cyklistika Test Cestna Cyklistika

Ako sa darilo v teste tomuto univerzálnemu sedlu s modernými prvkami, vhodnému aj do horšieho terénu?

 

Keď som dostal možnosť vyskúšať ďalšie sedlo od značky Selle San Marco, potešil som sa, lebo vďaka testovačke ich modelu Shortfit mi zostala značka v hľadáčiku a ak niekto potreboval poradiť sedlo, nebál som sa tento model odporučiť. K prvému testu sa vrátite na tomto odkaze, v jeho úvode som si zaspomínal aj na históriu značky. Podarí sa im zopakovať dobrý výsledok aj s ďalším modelom?


Základné črty


Do rúk sa mi dostal najnovší prírastok v ich ponuke, model Allroad, ktorý už v názve prezrádza, že je univerzálnym kúskom, nielen na hladký asfalt. Na webe značka v popise naznačuje, že by sa malo jednať o vhodný kúsok aj pre gravel jazdenie, tak som si vybral, že ho osadím na MTB a vyskúšam ho na rôznych povrchoch. Jeho tvar je podobný spomínanému modelu Shortfit, s prívlastkami Wide, Open a Waved. Wide znamená šírku nad 140 mm, takže ak vás tvar vašich panvových kostí, alebo prirodzene vyššia postava a tým pádom aj väčšia panva predurčuje na širšie sedlá, tu budete doma. Open znamená otvor. Waved je označenie jemného prehnutia v profile, čo v praxi funguje tak, že sa nebudete šmýkať dole zo špičky, alebo nebudete sedieť moc vzadu a pozadie nebude prevísať za koncom sedla. Pri meraniach Bikefitting je toto celkom časté, čo vídavam, dôvod môže byť zlý alebo príliš úzky tvar sedla.Prevedenia modelu


V ponuke je Allroad v troch prevedeniach, základný model sa nazýva Dynamic Wide a má lyžiny vyrobené z materiálu Manganese, mali by lepšie filtrovať vibrácie v porovnaní s obyčajnými oceľovými. Telo tvorí nylon obohatený o karbónové vlákna, takže to nie je obyčajný plast. Pridať by to malo na tuhosti, odolnosti. Dnes je veda aj výplň sedla, tu je použitý materiál Biofoam, vodoodpudivý a prispôsobujúci sa pohybom kostí. Povrch tvorí Microfeel, odolný, vzdušný a ľahký materiál. Podľa výrobcu má 200 g.Vyššie stojí prevedenie Racing Wide. Platí všetko, čo je vyššie popísané, má lyžiny z odolného materiálu Xsilite, je ľahšie o 25 g.Topka je model carbon FX Wide s karbónovými lyžinami a hmotnosťou 147 g podľa výrobcu, 150 g podľa mojej kuchynskej váhy . Tieto lyžiny majú iný tvar ako predchádzajúce prevedenia, sú prekrížené, čo má vplyv na tuhosť, sedlo sa nekrúti. Nazvali to Dynamic Node Action. Ostatné časti majú Dynamic, Racing a carbon FX rovnaké.Montáž


Pri rozbaľovaní krabice ma na nej upútali nápisy. Je milé, ako je značka hrdá na minulosť a že sú pre nich dôležité aj emócie. Proste Taliani . Čítam nápisy ako „Jazdíme s tebou. Vyrobené s vášňou, skúsenosťami a zručne.”...Pred montážou ešte využijem príležitosť porovnať ho s modelom Shortfit. Verím, že to dobre uvidíte aj z fotiek, ak by ste sa rozhodovali medzi týmito modelmi. Shortfit je kratšie, špička skôr naberá na šírke, ako Allroad. Rozmer majú podobný, širšie je Allroad. 144 mm vs. 146 mm. Poďme sedlo namontovať a jazdiť, na záver sa pokúsim porovnať aj pocit z jazdy medzi týmito modelmi.Pred kúpou sa pozrite, akú máte sedlovku. Ak by ste zvažovali testované prevedenie carbon FX, počítajte s tým, že karbónové lyžiny sú vyššie, ako sú bežné oceľové. To znamená, že ak zámok sedlovky obopína lyžiny zo strán a nie zospodu a vrchu, tak tam takúto lyžinu nedostanete. Je privysoká. Alebo vymeníte zámok sedlovky. Ďalšia vec, s ktorou treba počítať, je rozdielna výška sedla medzi rôznymi modelmi. Je to dôležité kvôli posedu, rozdiel môže byť aj 1 cm. Inak montáž nie je iná, ako sme zvyknutí pri obyčajnom sedle. Zopár odporúčaní nájdete v návode.Jazda


Pri prvom vysadnutí cítim tú väčšiu dĺžku sedla v porovnaní so Shortfit. Ak vysadám na rovnej ceste, asfalte, tak na tom až tak nezáleží, keď niekde v teréne, vyhovuje mi, že skôr nájdem špičku na Allroad. Následne už je samotná jazda veľmi podobná so zážitkom so Shortfit. Tým, že mi vyhovovalo predchádzajúce sedlo, zadok si s novinkou hneď tyká . Najdlhší výjazd mal 7 hodín a ani po takto dlhej dobe po asfaltkách, cestách, necestách, lesoch a aj trailoch, necítim nikde, že by sedlo v niečom vadilo, otláčalo, narúšalo komfort.Ako som už spomínal a vysvetľoval, aké benefity sa skrývajú za názvami Wide, Waved a Open, tak ešte pridám jeden postreh, ktorý som si nevšimol, že by niekde značka uvádzala. Zvažujúco je tvarovaný bok sedla, v časti kde sa stretáva s kosťami. Nie je to jasne definovaná hrana, ale skôr jemný oblúk, postupné zakrivenie. Ak jazdím bežné sedlo, tak tam ideálnu pozíciu niekedy hľadám, tu táto krivka pomáhala kostiam nájsť svoje miesto, neposúvať sa moc doprava alebo opačne. Ideálny je stred. Ďalšia vec, čo som ocenil je, že s pomocou tvaru Waved som si dovolil dať jemne špičku nižšie. Nepadal som dole ani pri silovom šliapaní a trochu som uľavil sedacím partiám.Či je nejaký zásadný rozdiel v pohodlí, že by jedno alebo druhé sedlo lepšie filtrovalo nárazy a vibrácie, nedokážem povedať. Nič negatívne sa neprejavilo, čo je hlavné. Niekedy to, že niečo nevnímate, je dobré znamenie, veci si všimneme, až keď začnú vadiť.Tak aký je verdikt?


Sedlo Allroad mi podobne ako Shortfit sadlo, vyhovovalo mojím sedacím partiám. Nemalo pre mňa žiadne chyby, ktoré by sa dali spomenúť. K spracovaniu žiadne výhrady nemám, sedlo Shortfit som jazdil mesiace a poznáte to, opierate bicykel o stenu pred kaviarňou o drsnú fasádu a tým sa ničí poťah sedla, nastavujete posed a lúpe sa vám lak na lyžinách. Tu nič také nebolo, dokonca sedlo bez ohnutia vydržalo aj malý pád. A to nie je samozrejmosť, všetko spomenuté sa mi už stalo na sedlách iných značiek s cenou +100 €.Nevýhoda Allroad oproti Shortfit je, že si nevyberiete menší rozmer ako je Wide 140 mm, pri Shortfit existuje aj verzia Narrow. Ďalšie porovnanie pre používanie v teréne je skôr v prospech Allroad. Máte spevnený poťah na strane sedla, takže opierajte v kľude ďalej , pri páde ho tak ľahko neroztrhnete. Tým, že je dlhšie, ľahšie, rýchlejšie sa usadíte. Do terénu mi prišla lepšia aj neskôr hrubnúca špička, ľahšie sa mi na jej konci balansovalo. Na cestu by som si vybral Shortfit, pri jazde za spodné oblúky mi vyhovoval spomínaný skôr hrubnúci tvar špičky sedla.Pri výbere sedla je dobré si vybrať model podľa spôsobu používania, následne vhodný rozmer. Ak hľadáte kvalitnú značku, tak so Selle San Marco budete spokojní, sedlá sú dobre spracované a majú slušnú životnosť. Aj preto sa asi neboja ponúknuť predĺženú záruku. A ak s výberom sedla bojujete, dobehnite k nám do MTBIKER centra (keď skončí špeciálny režim), pomôžeme zmerať kosti, vyberieme testovačku, k dispozícii je aj tento taliansky výrobca.Základným vlastnostiam sediel a teórii výberu sme sa venovali už v staršom videu.Cena sedla sa pohybuje okolo 199 € a detaily o ňom nájdete aj na stránkach dovozcu na tomto odkaze.


Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

phercek 30.04.2020 (18:25)

1


A ja som myslel, ze sedla maju diery kvoli vetraniu! A ono je to, aby netlacili ked je clovek viac predkloneny. Ja som tento problem s mojim nederavym sedlom vyriesil tak, ze som ho naklonil troska viac dopredu.

 
GaliPet 30.04.2020 (23:24)

1


Škoda, že to isté sedlo netestuje viacero jazdcov. Hodnotenie jednotlivca je poznačené individuálnymi pocitmi a nepociťujem výsledok tohto testu ako objektívny.
(napr. ja sa na sedlá San Marco nedokážem ani len pozrieť, nie to si ešte na ne aj sadnúť)

 
cepooo GaliPet 01.05.2020 (07:49)

5


Ci sadne sedlo konkretne tebe z testu nezistis aj keby ho testovalo 100 ludi

 
GaliPet cepooo 01.05.2020 (08:22)

1


To je síce pravda ale z testu vieme len to, že sedlo sadlo len na tvoje pozadie. 🚴

 
cepooo GaliPet 02.05.2020 (08:38)

0


Aka info ti chyba, sem s otazkou...

 
lto cepooo 03.05.2020 (09:23)

0


To nie je celkom tak .. na 100 ludoch je statisticka dost velka na to, aby sa z toho dalo usudit do akej skupiny to sedlo patri. A ked nahodou v testovacej vzorke je znamy, ktory pouziva podobne sedla, tak o to viac. Ja mam jedno SanMarco a sedi super. Zato s Fizikom Tundra som veeelmi dlho bojoval. Ale je jasne, ze 100 ludi to testovat nemoze .. ale zas lepsie, ak to otestuje aspon par. Ja s GaliPet suhlasim a jeho prispevok nie je negativny ani podobne orientovany. Je to proste konstatovanie.

 
cepooo lto 03.05.2020 (16:14)

0


Statisticky su dvaja moc mala reprezentativna vzorka Ja vam chlapi rozumiem a mate pravdu. Ked sa vratime do reality, tak sme radi, ze aspon takto mozeme prispiet takymto testom a ze pri rozhodovani sa nemusi zakaznik orientovat len oficialnym popisom produktu na eshope.

 
GaliPet cepooo 04.05.2020 (13:22)

1


Zaujímavé zistenie. Na môj prvý príspevok som mal 4 páčiky a včul sa presunuli na autorovu odpoveď.
???

 
cepooo GaliPet 04.05.2020 (16:10)

0


Asi nejaky hacker Dam ti na tento prispevok pacik

 
peter22 01.05.2020 (08:21)

1


No veru je to tak ako s jedlom 100 ľudí 100 chuti

 
cepooo peter22 01.05.2020 (08:24)

0


Co sa da v teste zistit su nejake zasadne chyby, zle spracovanie a podobne a potom uz len skusat. SSM mame aj testovacky, tak to je ideal.

 
peter22 cepooo 01.05.2020 (19:28)

1


Ako za mňa ja som testoval SSM sedlo skoro celé sústredenie. Tento rok a boli mi na ňom fajn , by som povedal že mi vcelku sadlo len chcem ešte vyskúšať niečo iné aby som vedel porovnať

 
martinzz cepooo 04.05.2020 (12:15)

0


Aj teraz, ked mate obmedzeny rezim, tak mate moznost sedla pozicat?

 
dunaj6 04.05.2020 (12:31)

1


co som sa naucil za tyzden googlenia a studovania sediel:
1. sediet na sedacich kostiach (s tym suvisi aj odmerat si velkost resp. vzdialenost medzi kostami... laicke navody su na youtube, realne strojceky na to maju v kazdom mozno v kazdom lepsom obchode.. k vysledky treba pritatat 15-25mm a budete spoko ale je to individualne ja speci robi 143, 155 a 168 sedla.. ja sa na 155 smykam je mi tak na hrane takze mam 168 a sedi to vyborne...)
2. vediet si najst taku poziciu aby si sa zo sedla nesmykal ani na nom nijak netancoval
3. less padding = more comfort... to znamena ze makke sedadlo je prijemne mozno prvy kilometer alebo na testovacej jazde... inak sa ponoris citlivymi partiami do sedla a tak sa tam pricviknes ze ta to nebude len tlacit ale este ti aj prestane prudit krv do noh
4. Kvalitna cyklovlozka.. toto este musim otestovat ako velmi komfortne gate sa oplatia lebo sused mi vravel ze mal hrubu a bolo to zle .. tipujem ze nou vytvoril efekt makkeho sedla ale kazdopadne bez vlozky nefunguje ziadne sedlo
5. jazda na sedacich kostiach bude prijemna a komfortna staci si len zvyknut.. u mna stacili 2 vylety
6. diery a vyrezy su v sedlach presne koli prudeniu krvi a odlahceniu citlivych miest.. konkretne na specialized sedle to pre mna funguje dokonale
7. milimetre nastavenia sedla menia obrovskym sposobom vysledny komfort takze treba by trpezlivy a vediet si to nastavit..

nie som ziadny pro jazdec ani odbornik.. jazdim asfalty do kopca a dole lesom, obcas trailom.. ale toto co som vyssie spomenul pre mna funguje... este dodam ze ak niekoho boli jazdit na bike-u vyrieste si sedlo.. vela obchodov ponuka testovacky netreba sa bat a treba skusat.. ked som nasiel ja vhodne sedlo tak musi kazdy (mam 139mm kosti co je celkom nadpriemer a ako som spominal vyssie 155 je mi take na hrane a 168 mi sedi super.. mozno by stacilo aj 160 ale pri mojom vybere znacky tato moznost nebola... kazdopadne kto ma viac bezny zadok tak sa uplne v pohode zmesti aj na tie mensie normalne velkosti... nakoniec len poviem ze komu nesadne power treba skusit este romin od speci a netreba sa zlaknut toho ze na prvy krat to bude mozno tvrde... tolko k mojmu tyzdennemu vyskumu pre mna bol. uspesny snad bude aj pre niekoho dalsieho

 
cepooo dunaj6 04.05.2020 (16:12)

0


pekne si to spisal

 
MisoGrno2 dunaj6 05.05.2020 (18:40)

0


suhlasim kazdopadne s bodom 7. ale to ne/prudenie krvi do noh je skor patologicky prejav, nie chyba sedla tiez by som trochu spochybnil cyklovlozky. nemam tu vec rad a v lete jazdim v tenuckych gatiach bez cyklovlozky aj dlhe trasy na asfalte, aj na mtb. ako pisem hore, sadlo mi sedlo za 12,50 a k tomu dodam, ze na xt mam pod zadkom odpruzenu sedlovku suntour - par gramov naviac, ktore urobia zazrak. ale kazdy zadok ma svoje specifika

 
cyklomagor 02.05.2020 (08:21)

0


Vubec bych nekoukal jak to sedlo vypadá. Ja mel možnost testovat sedla od Specialized Power a pak jeste nejaky model od te same znacky. Vsechny byly s dirou, me nesedly. Nakonec jsem zustal u sveho starého pohodlného noname) Je hrozny, kdyz nevite jak si sednout, aby vam bylo dobře.

 
dunaj6 cyklomagor 04.05.2020 (12:11)

0


Ja som prave presiel testovackou na power a je uzasne... pozical som ho aj tatkovi a hned si objednal aj on jedno.. predtym sme mali stare fizik sedla na ktorych sa fakt nedalo sediet.. som nevedel ist na druhy den na bike teraz ani neviem ze sedim a to mam este nahovno gate takze este upgradnem tie a uz len nech neprsi

 
martinzz dunaj6 04.05.2020 (12:17)

0


Hej, tieto power dost ludom sadlo, ale ja zial medzi nich tiez nepatrim

 
MisoGrno2 cyklomagor 04.05.2020 (23:03)

0


mna originalne sedla od cannodale aj scott dost trapili. potom som objednal cinu za 12,50 a bola bozska. tesne pred koronou mi dosiel uz treti kus. mam cinu na 3 bikoch a moj zadok sa usmieva, pretoze mu nezalezi na brande ale na pohodli.

 
Pridaj komentár