Test: Cratoni C-Maniac 2.0 MX - do bikeparku, no nielen tam

Test: Cratoni C-Maniac 2.0 MX - do bikeparku, no nielen tam

Prilba je najdôležitejšou časťou celej výbavy bikerov. Je na nezaplatenie jazdiť v modeli, ktorý perfektne sedí na hlave a na ktorý sa môže jazdec spoľahnúť.

Keď som sa dozvedel, že budem testovať prilbu od značky Cratoni, ihneď som sa išiel pozrieť na internet, ako bude vyzerať. Potešil ma nový dizajn, ktorý sa celkom líši od predošlých verzií, keďže nie som veľmi fanúšikom ich klasického dizajnu.Enduro trend?


Mám pocit, že čím ďalej, tým viac si prilby s odnímateľnou časťou ochrany brady začínajú jazdci obľubovať. Je to prevažne vďaka tomu, že pri výšľapoch do kopca má jazdec ochranu brady pripevnenú zväčša na ruksaku, a tak ho neobmedzuje v dýchaní. Pred zjazdom si ju opäť nasadí a môže sa vrhnúť dole kopcom. Je to veľká výhoda, keďže možnosť odopnutia chrániča brady mu poskytne dve prilby v jednej. Nemusí mať zvlášť model na celodenné výlety a zvlášť pevnú verziu na traily.Konštrukcia prilby


Prilba je vyrobená pomocou klasickej technológie in-mold, čo znamená, že pena je vstreknutá do škrupiny. Tento výrobný proces používa drvivá väčšina výrobcov na trhu. V Cratoni sa snažili urobiť prilbu naozaj odvetranú, pretože má 18 vetracích otvorov s technológiou ACT, ktorá zaručuje perfektnú cirkuláciu vzduchu v prilbe. Náchylnejšie otvory sú, samozrejme, vybavené sieťkou proti hmyzu. Výstelky prilby sú antibakteriálne, čo je veľká výhoda hlavne pri horúcich letných dňoch a taktiež sú vymeniteľné.

Výrobca ponúka aj viacero vychytávok, ako je široký priezor pre okuliare, priestor pre kameru a takisto aj priestor pre červenú blikačku. Veľkosť prilby si môžete prispôsobiť podľa potreby vďaka koliesku, ktoré má dosť veľký rozsah nastavenia. Ako nevýhodu vidím šilt, ktorého sklon nie je nastaviteľný. Šilt je však vymeniteľný a spracovaný tak, aby sa pri tvrdšom náraze odopol od prilby.Jednoduchý systém


Systémy zapínania prednej časti prilby sa pri výrobcoch často líšia. V tomto prípade je však veľmi jednoduchý. Prednú časť, ktorá chráni čelusť, stačí iba zacvaknúť pomocou dvoch tlačidiel. Keď budete počuť cvaknutie, znamená to, že predná časť je pevne pripevnená k prilbe. Ak si budete dávať chránič brady na prilbu vtedy, keď ju už máte na hlave, je veľmi dôležité, aby ste sa aj po zakliknutí uistili, že je pevne uchytená. Raz sa mi totiž stalo, že som sa chcel nedočkavo vrhnúť po traile dole so zle pripevnenou prednou časťou, ktorá by ma v prípade pádu neochránila. Systém spoľahlivo funguje aj v rukaviciach a jazdec si naň zvyká rýchlo.Ako sa v prilbe cítim?


Pri prvom nasadzovaní prilby som zistil, že je jednoduchšie si dať prilbu bez „náhubku“ a ten následne pripnúť k prilbe. Akonáhle som sa snažil nasadiť si prilbu vcelku, poškriabala mi uši. A to som mal prilbu v správnej veľkosti. Pri nasadení prednej časti som spozoroval, že niečo mi naozaj chýba. Lícne výstelky.

Tento model prilby je kvôli priedušnosti konštruovaný tak, že ich nemá. Tým pádom prilba nie úplne dokonale drží na hlave a pri páde sa vám chránič brady môže priblížiť až k tvári. Pri jazdení na traile som však žiadnu voľnosť alebo pohyb prilby na hlave nezaregistroval. Nedostatok vidím v nepostačujúcej ochrane zátylku hlavy. Kým už každá moderná prilba od rôznych výrobcov má chránenú takmer celú časť zátylku, u Cratoni tu nájdeme celkom rozmerný výrez, ktorý z môjho pohľadu nedostatočne chráni zadnú časť hlavy.V prilbe sa mi však veľmi dobre dýchalo aj s nasadenou ochranou čeľuste, nakoľko je uložená celkom nízko, a tak mi vzduch príjemne fúkal až do tváre. Prilba je veľmi ľahká, výrobcom udávaná hmotnosť je 520 gramov, a tak jazdec ani necíti, že ju má na hlave. Čo ma naozaj tešilo, bola možnosť použitia veľkých „goggles“ okuliarov, ktoré sa s prehľadom zmestili do prilby. Takisto po dizajnovej stránke vyzerá veľmi dobre a dlhý šilt dodáva agresívny vzhľad. Prilbu som testoval na trailoch v okolí Bratislavy a aj v bikeparku. Na trailoch som bol veľmi spokojný, za čo vďačím hlavne nízkej hmotnosti a jednoduchosti systému uchytenia prednej časti.Plusy

  • ľahká
  • dobre odvetraná
  • dizajn
  • odnímateľný chránič brady
  • nízka hmotnosť

Mínusy

  • cena
  • chýbajúce výstelky v lícnej časti

Komu prilbu odporúčam?


Prilbu odporúčam jazdcom, ktorí nemajú možnosť vlastniť viac modelov a chcú ľahký, priedušný a spoľahlivý kúsok s možnosťou nasadenia ochrany tváre. Prilba vám tiež umožní viac si veriť pri zjazdoch na rôznych jednoduchých trailoch a tam posúvať svoje limity. Odporúčam ju aj začiatočníkom a bikerom, ktorí si užívajú jazdu dole kopcom.

Cena testovaného modelu je cca 140 € a viac sa dozviete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up10thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Prilba Alpina Rootage Evo – bezpečnosť na prvom mieste

Test: Prilba Alpina Rootage Evo – bezpečnosť na prvom mieste

Bezpečná prilba na trail s extra ochranou, v ktorej vám nebude teplo ako v integrálke.
Test: CTM Molab – štýlová a funkčná trailová prilba s rozumnou cenou

Test: CTM Molab – štýlová a funkčná trailová prilba s rozumnou cenou

CTM Molab sa so svojou nízkou cenou radí k najdostupnejším prilbám na trhu, napriek tomu sa to na prvý pohľad neodráža na jej spracovaní a kvalite.
Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Hlava je v prípade pádu najzraniteľnejšou časťou ľudského tela. Hoci prilba je pre drvivú väčšinu cyklistov absolútna samozrejmosť, značka ABUS sa rozhodla bezpečnosť jazdca posunúť ešte o niekoľko levelov vyššie.
keyboard_arrow_up