Inovácie a dizajn bicyklov v článkoch na WeLoveCycling

Inovácie a dizajn bicyklov v článkoch na WeLoveCycling

PR článok

Technologický pokrok sa nás dotýka v dnešnej dobe takmer vo všetkých oblastiach života. Inak tomu nie je ani pri cyklistike.

Avšak treba si uvedomiť fakt, že aj ten najlacnejší model, ktorý je dnes dostupný na trhu, je omnoho lepší ako tie, na ktorých sa jazdilo na prvej Tour de France.

Už sme si na inovácie tak zvykli, že ich priam očakávame. Keď sa po roku na pultoch predajní neobjaví nový model obľúbeného telefónu, tak sme sklamaní. A niečo podobné sa deje aj v oblasti cyklistiky. Firmy vyrábajúce bicykle každý rok uvádzajú vynovené modely alebo úplne nové koncepty. Svet však nebol vždy taký rýchly a v prvej polovici dvadsiateho storočia sa nové vynálezy v oblasti cyklistiky objavovali len postupne. Napríklad taká voľba prevodov nebola vždy jednoduchou záležitosťou. A to ani nehovoríme o prvých pokusoch s karbónom a jeho využitím v cyklistike. Aké zmeny zásadne ovplyvnili cyklistické preteky v minulosti? Nielen to sa dozviete v článku na WeLoveCycling.Slepé uličky vývoja


Ako to však už býva, nie všetky vynálezy a prototypy mali úspech. Pokrok prináša úspechy ale aj neúspechy. Je celkom zábavné pozrieť si zopár nápadov, ktoré sa nikdy nedostali do sériovej výroby. Niektoré sú ešte z roku 1913, ako napríklad Torpedo Bike. Dizajn bol inšpirovaný slávnou vzducholoďou Zeppelin a bol určený na prekonávanie rýchlostných rekordov. Jeden z posledných neúspešných vynálezov sa objavil ešte koncom minulého storočia.Osemdesiate roky boli priaznivo naklonené plastom a tejto vtedy populárnej novinke na trhu sa nevyhla ani cyklistika. Teda našťastie to bol len neúspešný pokus s celoplastovým bicyklom nazvaným Itera. Aké ďalšie bicykle nezožali veľkú slávu? Nájdete ich v článku Dizajn bicyklov, ktoré boli predurčené na neúspech, ktorý bol publikovaný na stránke WeLoveCycling.

Fixie


Hipsteri sa z nostalgie túžia vrátiť aspoň na chvíľu do čias, keď bol svet pomalší. Boli to časy, kedy ste počas počúvania albumu svojej obľúbenej kapely museli vstať a ísť otočiť platňu, aby ste mohli počúvať ďalej. A tak sa aj pri bicykloch vracajú niektorí do doby, keď ešte neexistoval voľnobeh a muselo sa šliapať do pedálov stále. Keď ste išli dolu z kopca, tak ste jednoducho zdvihli nohy z pedálov. Fixie alebo fixed bike sú bicykle, ktoré nemajú prevody.A ak ste minimalista, bude sa vám páčiť aj myšlienka, že vzhľad nekazia ani lanká bŕzd, pretože brzdiť predsa môžete aj inak. No a vďaka tomu, že je dizajn taký jednoduchý a čistý, máte možnosť si ho prispôsobiť podľa svojich predstáv. Viac o tomto zaujímavom type bicyklov nájdete v článku na stránke WeLoveCycling.

Bez akej z inovácií by ste sa nezaobišli na vašom dvojkolesovom miláčikovi vy? Taká prehadzovačka je celkom príjemná vec a o výhodách karbónového rámu dnes už nikto nepochybuje. Vybrali by ste si niektorý z neúspešných cyklistických vynálezov? Určite by stálo za pokus, previezť sa na niektorom z tých hybridov, ktoré uzreli svetlo sveta. A ak máte dosť miesta v pivnici, môžete si zakúpiť nejaký ten fixie bike a vyskúšať si jazdenie na ňom. Sledujte stránky WeLoveCycling aj naďalej a neujdú vám novinky o histórii a súčasnosti techniky cyklistického sveta.

Zdroj fotografií: pixabay.com
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Veľký kvíz cyklistického slangu - poznáš všetkých 50 výrazov?

Veľký kvíz cyklistického slangu - poznáš všetkých 50 výrazov?

Toto nie je obyčajné vymenovanie cyklistických výrazov. Pripravil som kvíz, kde aj tie ďalšie, aj keď nesprávne odpovede, vyzerajú lákavo a môžu popliesť. Uhádol si všetko?
Čo so starým MTB z povaly alebo ako na low cost gravel?

Čo so starým MTB z povaly alebo ako na low cost gravel?

Už ste niekedy objavili staré MTB-čko a rozmýšľali, čo s ním? Vyhodiť, darovať, predať, zabaviť sa? Rozhodne sa zabaviť! Čo však s bicyklami, ktoré sa zdajú byť už veľmi dávno technologicky prežité?
Uhlík, kevlar či kompozit – osobnosti

Uhlík, kevlar či kompozit – osobnosti

V ďalšom, voľnejšom pokračovaní dávnejšej trilógie „Uhlík, kevlar či kompozit...“ by som sa rád zameral na osobnosti, ktoré na Slovensku pôsobia v oblasti malosériovej výroby karbónových rámov.
keyboard_arrow_up