Tip na výlet: Zákutiami Kysuckej vrchoviny

Tip na výlet: Zákutiami Kysuckej vrchoviny

3011 komentárov

filipskalican 22.05.2020 30 fotografií   Gravel Kysuce Horska Cyklistika Tip Na Vylet Slovensko Vylet Cykloturistika Cyklotrasy

V spojení s regiónom Kysuce si veľa ľudí spomenie na masívny výrub, ktorý sa ľuďom spája aj s inými miestami na Slovensku. Nájdu sa tu však pekné cyklotrasy, ktoré stoja za zmienku a preskúmanie.

 

Región Kysuce je viacerým známy skôr svojou lesnou úvraťovou železničkou v Kysuckom múzeu vo Vychylovke. No prírodných krás, nezvyčajností a kysuckých kopaníc je po celej vrchovine neúrekom. Dnes by som vám chcel ukázať kúsok tohto malebného kraja na nenáročnej trase, ktorú môžete absolvovať s celou rodinou.

Parametre trasy


  • Dĺžka: cca 31 km
  • Prevýšenie: 700 m
  • Náročnosť: stredná
  • Povrch: asfalt, lúčne a lesné cesty
  • Vhodné pre: horské alebo gravel bicykle




Štart nášho výletu


Ako odrazový bod pre štart nášho výletu máme okresné mesto Čadca. Použiť môžete dopravu vlakom, autobusom na hlavnú stanicu alebo autom, ktoré zaparkujete neďaleko hlavnej stanice pri nákupnom centre na priestrannom neplatenom parkovisku. Nachystaní a pripravení vyrážame smerom na obec Svrčinovec po hlavnej ceste.

Je to nutný presun, celkovo asi jeden kilometer, kým neprejdeme mostom ponad železničnú trať a tu po pár metroch odbočíme vpravo a nasledujeme červenú cyklotrasu číslo 005. Jej názov je Kysucká cyklomagistrála a svojou dĺžkou 133 kilometrov patrí k najdlhším cykloturistickým trasám na Slovensku. Pokračujeme jemným stúpaním do časti Čadečka, kam sa dostaneme na križovatku cyklotrás. V tomto bode sa odpojíme z červenej a ďalej pokračujeme po zelenej cyklotrase.



Cieľom dnešného výletu je vrch s názvom Tri kopce, na ktorý sa dostaneme po zelenej „štreke“. Najprv ale musíme zdolať prvé dlhšie stúpanie s dĺžkou 3 kilometre do časti obce Svrčinovec - Závršie, ktoré sa nám na konci pekne zdvihne.

Cestou sa môžete zastaviť a obzrieť si kaplnku. Na konci stúpania sa dostaneme na panelovú cestu, odkiaľ sa nám naskytne príjemný pohľad do doliny pod nami. Tu sa nám pripája aj alternatívna cyklotrasa z Čadce so žltým značením.



My šliapeme ďalej po panelovej ceste, tá sa časom zmení na asfaltovú a čakať nás budú kratšie zjazdy a stúpania. Po celú dobu ideme po zelenej cyklistickej značke a môžeme sledovať rôzne obydlia v malých osadách popri ceste. Dostávame sa k rázcestiu Čierne Zágrunie: odtiaľto pôjdeme vpravo smerom do lesa, kde nás čaká príjemné stúpanie po štrkovej ceste.



Výhodou tohto stúpania je stály tieň stromov, takže kto má náladu, môže si ho vyšliapať pekne v tempe. Na konci pokračujeme vľavo po lúke, v mojom prípade bolo sucho a cesta dobre udupaná a hladká.



Po asi štvrťhodine sa dostávame po lúčnej ceste k bodu nášho dnešného výletu - Tri kopce. Nachádza sa tu príjemné posedenie pri kaplnke. Neďaleko sa nachádza aj vyhliadka s krásnym výhľadom na okolitú krajinu.

Vidíme české Beskydy, ako aj vrcholy na slovensko-poľskom pohraničí. Za chrbtom máme najvyšší vrch Kysuckých Beskýd Veľká Rača. Tu nám naša zelená cyklotrasa končí a vyrážame po modrej, ktorá vedie z obce Skalité. Po modrej ideme smerom na vyhliadku Liesková a ďalej až do obce Oščadnica.



A ideme ďalej


Rovno a po približne 200 metroch mierne doľava. Dostaneme sa ku krátkemu stúpaniu, ktoré je technicky náročnejšie po uvoľnených kameňoch. Niektorí si ho dajú ako previerku svojich technických znalostí jazdy v náročnom teréne a niekto si ho vyjde po svojich vedľa bicykla.



Dostaneme sa na rozsiahlejšiu lúku so stožiarom na vrchole, kde máme tiež peknú panorámu na hrebeň Malej Fatry.



Tu chcem upozorniť na chýbajúce značenie, síce podľa mapy vedie cesta vpravo popri tomto areáli štátneho strediska, no nachádza sa tam obydlie a pri mojej návšteve tam stála ohrada pre zvieratá. Ochotný pán mi ale poradil a ja som našiel tú správnu cestu.



Od stožiara teda cestou vľavo približne 300 metrov na vstupnú cestu do areálu zariadenia, kde po chvíľke zídeme vpravo na lesnú cestu. Potom sa ocitneme pri obydlí, kde znova vidíme aj značenie modrej trasy.



Nasledujeme značenie a prichádza tá príjemnejšia časť tohto výletu, zjazd. Cestou nadol sa môžeme kochať prírodou Kysuckej vrchoviny, malými osadami a kaplnkami, ktoré slúžili pocestným pre odpočinok a modlitbu. Keď sa nám na chvíľu les otvorí, po pravej strane uvidíme dolinu a nad ňou hrebeň, ktorým sme prechádzali pred tým.



Cestou stretnete aj stádo ovečiek, nemusíte sa ale obávať, ochotne sa vám uhýbajú a cesta ostáva prázdna. Dostávame sa na dôležitý bod trasy. Naša modrá cyklotrasa pokračuje vľavo zjazdom po asfaltovej ceste do obce Oščadnica.

Týmto smerom sa napojíte na červenú trasu, ktorou sa dostanete až do centra obce, kde nájdete občerstvenie a ubytovanie. Cestou sa môžete pristaviť pri Kalvárii a nájdete tu aj hojdačky a ihriská pre deti.



Vyberiete si alternatívnu trasu?


Tu sa dostávame k dvom možnostiam nášho výletu. Prvá, jednoduchšia, je použiť zjazd do obce Oščadnica, kadiaľ sa po červenej cyklotrase dostaneme na koniec tejto obce a po vedľajšej ceste prejdeme až do mesta Čadca. Nevýhodou je nutný presun pomedzi autá. Druhá možnosť je podľa oficiálnej stránky cyklotrás v obci Oščadnica pokračovať po modrej trase, ale je tu aj iná trasa, ktorá vedie po hrebeni na vrch Javorské.

Začiatok trasy je trochu náročnejší s prudším stúpaním. Po zvládnutí tohto posledného stúpania za odmenu dostaneme krásne výhľady. Po pravej strane sa dá sledovať našu trasu po druhom hrebeni. Prichádzame na posledný vrch Javorské. Odkaz na cyklotrasy nájdete aj na tomto odkaze.



Odtiaľto je výborný rozhľad každým smerom, pozorujeme vrch Veľká Rača, pod ňou mesto Krásno nad Kysucou a v pozadí vidíme celý hrebeň Malej Fatry. Za dobrej viditeľnosti je vidieť aj Martinské hole. Na druhej strane vidíme české Beskydy s dominantným vrchom Lysá hora. My pokračujeme ďalej, kde nás už viac-menej čaká iba dlhší zjazd.



Touto cestou prejdeme až na rázcestie pod vrch s názvom Horelická Kykula, čo je posledným bodom nášho výletu. Týmto miestom prechádza aj cyklotrasa z obce Oščadnica do miestnej časti zvanej Drahošanka.



Na konci sa dostaneme na ďalšie rázcestie, odbočíme vpravo. Tadiaľto sa presunieme staršou asfaltovou cestou do časti Bukov, ktorá je známa svojim Bukovským prameňom. Tu sa dá občerstviť a potom už smerom do mesta Čadca.



Tu treba byť pozornejší, keďže tu práve prebieha výstavba diaľničného úseku D3. Pokračujeme vpravo cez podjazd železnice a ocitáme sa pri parkovisku nákupného centra. Tí, čo použili vlakovú dopravu, prejdú kúsok popri obchodnom centre a objavia sa pri hlavnej železničnej a autobusovej stanici.

A je tu koniec


Cestou sú možnosti občerstvenia, no ja som mal so sebou vlastné zásoby, ktoré mi bohato stačili. Vyššie som spomínal aj obec Oščadnica, ktorú viacerí poznajú zo zimných lyžovačiek. Nájdete tu veľa ubytovacích zariadení, ak chcete stráviť v tomto regióne napríklad víkend. Alternatívou je aj cyklovýlet na vrch stanice Dedovka, o ktorom si povieme niečo nabudúce. Prikladám vám aj linky zo záznamu trás v aplikácii STRAVA. Prešiel som si obidve trasy a preto pripájam 2 odkazy. Prvý výlet je dostupný na tomto odkaze. Druhý výjazd je dostupný na tomto odkaze.

Dúfam, že sa vám tento tip na výlet páčil a prídete navštíviť aj tento kúsok peknej slovenskej prírody.

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle)

Komentáre

palo14 22.05.2020 (21:49)

3


Hrebenovky na Kysuciach maju svoje caro. Pekny clanok.

 
filipskalican palo14 22.05.2020 (23:02)

0


Vďaka

 
kava 23.05.2020 (14:55)

2


Zopár ďalších tipov na výlet v rámci horných Kysúc: https://vlado3.blogspot.com/2020/04/ikonicke-kysucke-vyhlady.html

 
maugli84 24.05.2020 (18:17)

2


Na Kysuciach sa dá vyblázniť,hlavne v kopcoch, niekedy

 
bizkit 23.05.2020 (10:09)

1


díky za inšpiráciu na výlet

 
obor 29.05.2020 (21:30)

1


Parada, vdaka za typ na vylet.

 
Kikirik000 23.05.2020 (18:26)

0


Ďakujem za tip na výlet. 🙂
Mám aj jednu pripomienku, teda skôr otázku. Táto trasa je vhodná pre gravel a mtb. Tak je napísané na začiatku článku. Keď je to vhodné pre gravel, tak by to malo byť vhodné aj pre trekingové/krosové bicykle, či nie?

 
filipskalican Kikirik000 23.05.2020 (21:33)

1


Prva varianta urcite ano. Ta druha je viac urcena na MTB kvoli tazsiemu technickemu zjazdu. Takze tu prvu na trekingovom alebo krosovom bicykli zvladnes v pohode 👍

 
peterlodnanek 13.06.2020 (20:31)

0


Menšia oprava. Nie je to Kysucká vrchovina ale Kysucké Beskydy..

 
powarc 22.05.2020 (20:49)

-13


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
volodaj powarc 25.05.2020 (07:11)

1


A veď Žilina sú tiež dolné Kysuce nie?

 
Pridaj komentár