Test: Maxxis Ikon EXO TR 3C - overená pretekárska klasika

Kvalitné obutie je jednou z najdôležitejších súčastí výbavy bicykla pre hobby i profi jazdcov, pretože je to jediný kontakt s povrchom. Preto sa všetci snažíme vyberať pre svojho miláčika to najlepšie, aby sme si mohli užívať jazdu pohodlne a bezpečne.

Model Ikon je vlajková loď značky, čo sa týka všestrannosti použitia a je hojne osádzaný výrobcami na najvyššie rady bicyklov s XC zameraním. Kombinuje nízku hmotnosť, nízky valivý odpor a pritom dobrý grip od suchých a tvrdých podmienok až po mierne blatíčko. Pokiaľ by to predsa len nebolo ono, potom sa môžete sami časom rozhodnúť v rámci XC modelov Maxxis, či sa pre váš štýl a podmienky, v ktorých najčastejšie jazdíte, hodí viac na sucho a tvrdý povrch zameraný Aspen alebo Pace, či predsa len očakávate aj mokrý povrch a obujete radšej Ardent alebo Ardent Race.


Široký výber možností

Ikon je v ponuke od 26-palcových až po 29-palcové kolesá v šírke od 2,00 až po 2,60 palcov. Logicky najširší mix rozmerov a použitých technológií je na výber pre dvadsaťdeviatky. Až na jednu výnimku sú všetky s kevlarovou pätkou. Pre bezdušové použitie sú určené pneumatiky s označením TR, čiže Tubeless ready. Kostru plášťa tvorí výplet nylonových vláken, ktorý určuje hlavne tvar a ďalšie vlastnosti plášťa.

Podľa počtu krížení vláken na jednom štvorcovom palci tohto výpletu sa udáva takzvané TPI číslo. Nižšie TPI poskytne vyššiu odolnosť proti defektu a opotrebeniu, ale hmotnosť pneumatiky sa zvyšuje. Vyššie TPI umožní pneumatike lepšie sa prispôsobiť terénu a tým pádom prispieva ku komfortu jazdy pri zachovaní nízkej hmotnosti. Tu máme na výber dve hodnoty, buď 60 alebo 120 TPI.


Ďalšou dôležitou súčasťou pneumatiky, ktorá je v priamom kontakte s povrchom, je zmes použitá pri výrobe behúňa. Ako už z názvu vyplýva, 3C Maxxspeed pozostáva z troch zmesí. Najtvrdšia tvorí základnú časť behúňa a stredne tvrdá zmes je použitá na centrálnu časť, ktorá je v najčastejšom kontakte s terénom pri priamej jazde a brzdení.


Najmäkšia zmes je použitá na bočné výstupky, vďaka čomu pneumatika lepšie drží v zákrutách. Bočné steny môžu byť ešte zosilnené technológiou EXO Protection, čo znamená, že sa pridáva tkanina, ktorá zvyšuje odolnosť voči predratiu o ostré skaly, alebo prerazeniu.

Toto zvyšuje hmotnosť, ale kto jazdí v ťažkom technickom teréne alebo obľubuje dlhé výjazdy, kde sa skrátka treba spoľahnúť na odolnosť voči defektom, tak tam tých pár gramov iste oželie.


Aké sú teda praktické skúsenosti?

Za tie roky, čo jazdím, som prešiel cez niekoľkých výrobcov zameraných na XC obutie a posledných zhruba 5 sezón som ostal verný značke Maxxis a hlavne univerzálu v podobe modelu Ikon v bezdušovom prevedení zo zmesi 3C Maxxspeed - podľa podmienok buď s EXO protection alebo bez nej. Pri rozhodovaní, prečo zostať práve pri týchto pneumatikách, má u mňa hlavné slovo v prvom rade dobrá životnosť.

Pritom sa nejedná len o nekonečný nájazd, lebo pre mňa nie je nič horšie, ako keď po prvých pretekoch zistíte, že cestou sa s vami rozlúčila časť výstupkov na pneumatike za nemalé peniaze. Tu môžem potvrdiť, že štvrtý pár Ikon-ov u mňa nestratil ani jeden „štuplík“. Na nájazd pri 27,5-palcovej verzii si už presne nespomeniem, ale pri súčasnej 29-palcovej verzii bez EXO protection je to už takmer 3 000 kilometrov.

Pri tomto nájazde je zadný plášť subjektívne na 50 % zodratý a po daždi by na lúke či v lese už veľa vody nenamútil, takže je tam len na dojazd, kým sa nepôjde na nejaké preteky s vyhliadkou mokrého terénu. Predný plášť s rovnakým nájazdom vyzerá o dosť lepšie, ale aby som si to aspoň trošku overil, pomeral som výšku výstupov v strede behúňa posuvným meradlom s nasledujúcim výsledkom:

  • nový plášť – 2,9 – 3,1 milimetra
  • jazdený predný – 1,9 – 2,1 milimetra
  • jazdený zadný – 1,4 – 1,6 milimetra

Trošku ma prekvapila predná jazdená pneumatika, predpokladal som, že bude mať bližšie k novému kusu, ale zjavne aj samotné brzdenie môže spôsobiť výrazné opotrebenie. Alebo len málo jazdím na zadnom kolese.


Druhý, ľahko porovnateľný parameter ešte pred samotnou kúpou je hmotnosť, ktorá sa hlavne pri XC rieši asi najviac. Tabuľková hmotnosť udávaná výrobcom je pre túto pneumatiku 640 gramov a pre pneumatiku bez EXO protection je to o 60 gramov menej, čo je pre 29-viatky určite dobrá vizitka. Prevážené hodnoty sa príliš nelíšia a môžete si ich pozrieť na nasledujúcom obrázku.


Nazúvanie ide ľahko a dá sa komplet urobiť aj ručne bez použitia nástrojov. Verziu s EXO protection je celkom problém nafúknuť, keďže pri pevnejšej stene len tak pätku neusadíte do ráfika, hlavne pri použití pumpy, akú mám doma. Tá je viac zameraná na tlak ako na objem.

Tí, ktorí majú pumpy určené na obúvanie bezdušových pneumatík, tento problém vôbec neriešia - ja som sa s tým pasoval asi pol hodinku. Počas uplynulej sezóny sa mi podarilo stratiť tlak pri výjazde dvakrát. Prvý raz to bol kus skla zarezaný v prednej pneumatike, kde nepomohlo ani mlieko.

Druhý raz som prerazil bočnicu zadnej pneumatiky v zjazde na Dubničáku, tlak sa pomaly strácal asi 20 minút a ani mlieko neindikovalo miesto poškodenia. Pri pokuse o tretie dofúknutie som tam radšej nasadil dušu. Preto je nový pár už so systémom EXO, s ktorým som podobnú skúsenosť predtým nemal. Pri prezúvaní som ešte našiel na vnútornej strane dva tŕne a jeden tenký hrot klinca.


Jazdné vlastnosti má táto pneumatika výborné - nízky valivý odpor je badateľný aj vďaka nízkej hladine hluku pri odvaľovaní po ceste. V zákrutách drží stopu za rôznych podmienok od suchého a tvrdého povrchu cez kamene až po mokrú lúku a les. Zneistie až na jemnom štrku alebo v poriadne rozmáčanom teréne, kde rovnako zhorí aj konkurencia v XC segmente.

Pri 2,2-palcovej verzii je jazda komfortná, ale pri dnešnom trende vozenia širších pneumatík často vidieť na pretekárskych raketách aj 2,35-palcový variant. Ten stupňuje priľnavosť a mieru komfortu, hlavne ak si radi užívate kamenisté traily alebo jazdu smerom dole všeobecne. Mne sa táto šírka pri modeli Recon Race dokonale hodila k povahe bicykla pri teste Mondraker F-Podium.


Na záver len zhrniem, že kým nevymyslia nič lepšie, tak Ikon je minimálne pre mňa tou správnou voľbou pre univerzálne celoročné obutie, ktorá ponúka dostatočnú mieru komfortu a jazdných vlastností pri zachovaní nízkej hmotnosti, odolnosti a dlhej životnosti. Odporúčaná maloobchodná cena testovanej verzie je na úrovni 55 € za jeden kus. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Micequal 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Od základu: Plášte pre MTB – základný výber a tipy

Od základu: Plášte pre MTB – základný výber a tipy

Plášte sú najdôležitejšou časťou na bicykli. Ako si vybrať plášte a na čo si dávať pozor? V tomto článku vás prevedieme základnými tipmi.
Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Test: VAUDE Kuro Tech – pre intenzívnu jazdu

Dobrý pomer vlastností zo sveta cestnej aj horskej cyklistiky, spojených s pohodlím a výkonom. To vôbec neznie zle. Ako sa jazdí v tretrách Kuro Tech a kde majú limity?
Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Test: Maxxis Minion DHF x Aggressor - ideálne kombo na suché traily

Plášte patria medzi najdôležitejšie komponenty na bicykli. Sú jediným kontaktným bodom bicykla s terénom, a preto treba dbať na ich výber.
keyboard_arrow_up