5 000 výškových v Malých Karpatoch – tie až také malé vlastne nie sú

5 000 výškových v Malých Karpatoch – tie až také malé vlastne nie sú

14325 komentárov

livush 09.06.2020   Motivacia Vyjazd Cestny Bike Vylet Cestna Cyklistika Zeny Karpaty Cyklotrasy

Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, koľko výškových metrov by sa v tých našich Malých Karpatoch dalo nazbierať počas jedného výjazdu.

 

Až kým som sa raz pri západe slnka nerútila dole z Bieleho kríža so širokým zubatým úsmevom a čerstvými tromi tisíckami v nohách, ktoré sa mi pošťastili doslova nechtiac.

Bol to taký ten dobrý deň, kedy nohy išli samé a metre pribúdali ľahučko. K tomu ideálne svieže jarné počasie a dobrá nálada. Taký ten deň, o ktorom každý sníva, že mu vyjde práve na preteky. Domov som sa vracala ešte s nejakou zásobou energie, takže kým vyložené nohy večer oddychovali, hlavu zamestnávala zvedavosť. Po šiestich dňoch ma prepadla chuť vyskúšať, či sa už nohy stihli zregenerovať a či ich ešte tie kopce budú baviť. Večer predtým som zalarmovala cykloparťáka Juraja, že zajtra ráno ideme a kompletne som mu tak zmenila celodenný program. A pre istotu som si pribalila o jeden lepeňák navyše.Na raňajky Biely kríž


Úvodné stúpanie na Biely kríž sprevádzali okrem tuhých stehien aj samorozhovory typu „možno by dnes stačil iba koláčik a rege výjazd“. Ale keď sa už vytrepem hore na hrebeň a oddýchnem si v prvom miernom zjazde, vždy sa mi uľaví a na ďalšie stúpania sa už teším troška viac. Tu sa mi uľavilo tak veľmi, až som úplne zabudla na utrpenie spred pár minút a vôbec som nenamietala proti nápadu ísť rovno na bájnu Strminu (2,6 km @ 9,2 %). Kdesi za polovicou stúpania, keď už sa nohy konečne troška zahrievali a prestávali bolieť, mi zlepšujúcu sa náladu „opravil“ defekt na zadnom kolese. Opravila som aj ja jeho a pustila som sa do zahrievania odznova. Veselý začiatok dňa.

Trasu sme nemali vopred premyslenú a rozhodovali sme sa doslova za jazdy. Po Strmine sme si vymysleli „kolísku“ medzi Tromi brestami a Tromi kamennými kopcami (3KK), čo znamenalo najprv naklesať cca 200 m z Troch brestov do Limbachu a odtiaľ nastúpať 335 m na 3KK a naspäť. Stúpanie na 3KK patrí medzi moje najobľúbenejšie v Malých Karpatoch vďaka krásnej prírode a minimálnej človečej premávke akéhokoľvek typu.

Cenou za to je však miestami deravý asfalt, ktorý ukráti človeka o zážitok zo zjazdu a troška viac potrápi brzdy a zápästia. Kým sa Juraj na tejto kolíske vyšantil 2,5-krát, ja som si ju zopakovala 2-krát a potom sme sa vybrali na Kačín. Cestou sme ešte pozbierali pár metrov vyhupnutím k Veľkému Javorníku a na Malý Slavín a následne si to zozjazdovali do bufetu na Rotunde doplniť zásoby do brúch a do bidónov.Na obed guľky a takmer polovica stúpaní


Po domácich jahodových guľkách, donutoch, káve a dvoch nealko pivkách sa nerozbieha do kopca úplne najľahšie. Ale spoliehala som sa na to, že to závažie sa neskôr zíde ako dobrá energia. Ako vždy. Po dlhšej prestávke sme sa rozhýbali výletným tempom užívajúc si naozaj krásny deň – jeho najteplejšia časť bola už za nami a postupne sa začínalo príjemne ochladzovať. Vracali sme sa cez Kačín, opäť skontrolovali Malý Slavín a potom sme sa spustili k miestu štartu do Rače. Nohy sa s každou ďalšou nastúpanou tisíckou cítili akosi lepšie a my sme už tušili, že deň sa ešte nekončí. Doplnili sme teda ďalšie zásoby, namontovali svetlá, pribalili pláštenky a vrátili sa naspäť na hrebeň.Nechcelo sa nám špekulovať a zhodli sme sa, že kolíska z doobedia bola príjemným nápadom a že si ju môžeme ešte zopakovať. Opäť sme sa kdesi v jej úvode rozdelili a blížiac sa tretíkrát k stúpaniu na 3KK mi akosi oťažela myseľ – nohy sa cítili skvelo a išli už v podstate na autopilota, ale metre zrazu pribúdali strašne pomaly. Keď sme sa opäť stretli na začiatku kolísky, dozvedám sa, že aj Jurajovi sa to stúpanie teraz zdalo akési dlhšie. Tak sme začali špekulovať, kam ďalej. Rýchle výpočty však nemilosrdne hovorili, že ak si zopakujeme kolísku predsa len ešte raz, Jurajovi to vydá na krásnych 5 000 m a mne na polovičný everesting. Tak sme došpekulovali a rozhodli sa zabojovať ešte štvrtýkrát v stúpaní na 3KK, ale tentokrát spoločne a s nádejou, že to pôjde lepšie. A tak aj bolo – celé stúpanie sme predebatovali a ani som sa nenazdala a boli sme hore.

Na večeru druhý dych


Na miesto spoločného štartu sme sa vrátili okolo pol deviatej večer a mne do 4 500 chýbalo už len pár metrov, takže kým sa Juraj pobalil do auta, zvrtla som sa z parkoviska na Potočnej ešte na kruháč k Trom zajacom a naspäť. Spokojní a vysmiati sme sa rozlúčili a krútiac domov mi v hlave presvišťal sled myšlienok – cítim sa skvelo, nohy už nevnímajú rozdiel medzi rovinkou a stúpaním, je teplo, je bezvetrie, žiadna premávka a dobre osvetlené cesty. Všade úplný pokoj, nechce sa mi ani spať a vlastne sa mi ani nechce ísť domov. A do 5 000 m mi chýba necelých 500, čo sa oproti celému uplynutému dňu zrazu zdá ako srandovná maličkosť.

S taškou na pleci si to zo zvedavosti vyšliapem naspäť k parkovisku a zisťujem, že tento kopček má rovných 60 m. Stúpaníčko (900 m @ 7 %), ktoré v bežnom živote vôbec nepatrí medzi moje obľúbené, pretože ho mám rovno za domom a obvykle si ho vytrpím v úvode výjazdu ešte neprebudená. Teraz mi zrazu pripadá ako romantická skoro-rovinka. A tú si bezbolestne zopakujem pokojne aj 7 ráz. A presne to sa aj stane.Po siedmom kole mi na vrchole chýba už len pár metrov a ja viem, že cestou domov ma ešte čakajú malé vlnky na ulici Pri kolíske. Keď sa vyhupnem na poslednú vlnu celého dňa, otvorí sa mi nádherný výhľad na celé mesto v čiernej noci a na Garmine blikne 5 002 m. Chvíľku sa pokochám, vychutnám si ten čarovný pokoj a potom sa už len spustím domov za večerou a posteľou.Cítim radostné emócie z krásneho dňa, ktorý nezačínal úplne najľahšie a predsa bol takmer celý sprevádzaný úsmevom (aj keď chvíľkami možno len takým skrytým). Striedajú sa myšlienky o tom, ako veľmi je dôležité správne nastavenie mysle – keď sa človek nenaháňa len za výsledkami a číslami, ale venuje sa niečomu s vášňou a robí mu to celý čas ozajstnú radosť. Častokrát sa človek dokáže prekvapiť aj sám. Netreba sa báť vyraziť za dobrodružstvami, ktoré sa na prvý pohľad zdajú priveľké - väčšinou sú z nich napokon tie najkrajšie životné zážitky.

Ak si chcete pozrieť tento môj výjazd na Strave, je dostupný na tomto odkaze.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Cestné bicykle)

Komentáre

zwARO 09.06.2020 (19:24)

3


Toto mi pripomenulo tuto jazdu 😁 https://strava.app.link/6PuvJBknb7 da sa zabavit veru v MK 👌

 
MisoGrno2 09.06.2020 (19:38)

2


5000 je velmi pekne cislo

potvrdzujem to o nastaveni mysle. na obvyklej trase som slapal zamysleny a na vrchole useku som zbadal, ze to bolo na rychlejsom prevode ako bezne. bol to impulz dat si dalsiu jazdu s cielenym hladanim skrytych rezerv. a tie sa vzdy najdu nove.

 
_miso 09.06.2020 (20:46)

2


my zase nieco podobne po Kopaniciach https://www.strava.com/activities/3424540313

 
desertfremen 10.06.2020 (07:58)

2


7x hore dole na pendlovať isté úseky za jeden výjazd to neviem či by sa mi chcelo. Možno to raz vyskúšam. Ale chápem že ak chceš nazbierať istý počet výškových metrov tak v MK sa musíš otočiť viac krát, to nieje Mt. Ventoux či Touirmalet. Ja aj tak väčšinou jazdím s 9 ročnou dcérou po hrádzi do Čunova a speť a prekladám to pivami v bufetoch zatiaľ čo ona skáče na trampolíne, takže profil aj dĺžku volím podla toho.

Ale palec hore za výkon, na dievča. Na jednom cestnom hobby maratóne v Čechách som dal nejakých 3500 výškových a "úplne mi stačilo "..
Rešpekt.

 
patris99 desertfremen 10.06.2020 (12:56)

0


3500m tiez nie je prave malo, zalezi aj povrchu ci cesta/MTB, pri MTB je koeficient narocnosti este niekde inde

 
desertfremen patris99 10.06.2020 (13:03)

0


Cesta samozrejme, ja nejazdím nič čo nemá barany.

 
patris99 09.06.2020 (21:01)

1


super vyjazd. este musim co to potrenovat na taky vykon.
3KK je super kopec hlavne kvoli tomu kludu, dufam ze tento clanok to nezmeni

 
misko_hrasko 09.06.2020 (16:07)

0


budem drzy zacnem followovat bez opytania

respekt za tie metre, trochu som dufal ze tie kopce sa nebudu opakovat ale nevadi mal som v plane dat 3k tento vikend ale hlava mi to nejako pokazila.

 
perez 09.06.2020 (16:16)

0


super napisane a pred vykonom klobuk dole.

 
Robio 09.06.2020 (17:10)

0


Tiez milujem 3KK, ani sam neviem preco, je to proste fajn kopec, strieda sa prijemne tempo a ako si povedala, minimum az ziadna premavka.

 
danyH 09.06.2020 (17:16)

0


pekne, na strave som videl tvoj mini bkpck 3 dni, ako si volila trasu? odporucanie ? alebo komoot? zaujmava volba-inspirativne, dakujem

 
duves 09.06.2020 (17:43)

0


To je aka kombinacia na tej tretej fotke? Pivo, zakusky? Inak pekne metre!

 
desertfremen 12.06.2020 (09:57)

0


keď tu tak niektorých čítam..mať tak vaše problémy hoši...
a čo do prdele je ten "3KK"?

 
Rano 14.06.2020 (10:36)

0


Výborná motivácia pre začiatočníka Aj keď zatiaľ hľadám miernejšie rozložené stúpania, snáď sa v najbližších rokoch polepším a začnem chodiť aj tie spomínané.. Vďaka aj za domáce tipy trás.

 
reactor 08.09.2020 (09:56)

0


Perfektna jazda. Mat cas pri detoch na cely den motanicu po Karpatoch, tak sa inspirujem 3KK asfaltom som objavil tento rok, dovtedy len jeho vrchom MTBckom cestou na Babu.A ten vyslap mi ucaroval. Po prvom strmaku krasne vyhlady, a ako pises, minimum ludi. Kedze si baba, odporucam sa pregulat za rampou do Jablonova, mozno sa nad Tebou lahsie zlutuje ozbrojeny vojak dolu na strazi a nevyhresi Ta Resp. len prejdi hore za rampu zo 2 km a vrat sa naspat, tam su tiez nadherne vyhlady

 
laco 09.06.2020 (20:54)

-1


Premenujeme na Veľké Karpaty?

 
scarinko 09.06.2020 (18:01)

-11


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
marcels scarinko 09.06.2020 (20:20)

-6


Tento príspevok vyhodnotili používatelia ako nekvalitný, a preto sa nezobrazuje. Klikni sem ak si ho želáš napriek tomu zobraziť.
 
scarinko marcels 09.06.2020 (22:38)

11


Ako no a? Ved clanok zacina prvym odstavcom: "Nikdy som sa nezamýšľala nad tým, koľko výškových metrov by sa v tých našich Malých Karpatoch dalo nazbierať počas jedného výjazdu."

Cize autor sa zamyslal nad tym kolko metrov naslape na jednom vyjazde. Ale kto jazdi jeden kopec 7x hore dole pocas vyjazdu ktory nie je cieleny na zbieranie metrov? Keby jazdili po karpatoch kade tade podla toho kam chcu ist, nejake traily atd tak nepoviem nic ale toto bolo o tom naslapat tych 5000 a to sa ale nemuseli presuvat a mohli ostat na jednom kopci.

Takze prvy odstavec mal byt v duchu: "Skusili sme kolko metrov zvladneme cielene naslapat za jeden den."

Vykon je super, o tom sa nemusime bavit.

 
marcels scarinko 12.06.2020 (09:49)

0


Sorry, dlhšie som tu nebol. patris99 to zhrnul veľmi dobre tu nižšie. Keby si ty šiel našlapať 5 výskových v MK, tak budeš brúsiť jeden kopec? Je to lepšie, ako sa pomotať kde kade?

Pre mňa to bolo tiež inšpiratívne. A aj tým, že to dala žena. Ja som ešte 5km býškových za jeden výjazd nedal, najviac 3800 a bol som pekne popravený. 3KK som tiež nejazdil a pôjdem pozrieť. Takže za mňa palec hore.

 
scarinko marcels 12.06.2020 (10:14)

0


Keby mojim cielom tak ako sa pisalo bolo naslapat 5000metrov tak ano urobim to na jednom kopci. Je to najjednoduchsie riesenie. Aj everesting je na tom zalozeny. Keby som chcel aby to bolo normalne a ekvivalent vyjazdu tak pochodim vsetky stupania co mozem. Ale to samozrejme pridava na kilometroch a case a to by sa mozno nestihlo.

 
patris99 scarinko 12.06.2020 (14:32)

0


no ale prave pointa podla mna nebola najazdit 5000m vyskovych, ale najazdit kolko bude chutit a na jednom kopci by to naozaj asi omrzelo velmi rychlo kazdeho pokial by si nepovedal dopredu ze idem dat 5000m
no a mne sa tiez uz par krat stalo ze nohy isli skoro same a na ceste domov som pozrel na najazdene/nastupane km a povedal by som si ze ked dam este tento dopec tak budem mat peknych okryhlych xyz km
preto nevidim problem prejst niektore useky aj niekolko krat aj ked to nebol prvotny plan

 
patris99 scarinko 09.06.2020 (21:00)

0


cital si vobec clanok? staci prva veta...

 
zezko patris99 09.06.2020 (21:09)

11


Ja som cital a nielen prvu vetu. Nie je mi jasne, co nevhodne scarinko napisal. Na clanok som klikol, lebo z nazvu som usudzoval, ze sa dozviem nejake zaujimave tipy na stupania v Malych Karpatoch. Nedozvedel som sa nic, co by nebolo notoricky zname.
Clanok mi nevadi, OK, slusny vykon, ale pre mna clanok nezaujimavy a nadpis zavadzajuci.

 
patris99 zezko 09.06.2020 (23:56)

2


netvrdim ze nevhodne ale cely clanok evokuje najazdit a nastupat po karpatoch kolko sa da za den, tak reakcia ze sa to da tocit aj na jednom kopci mi pride trochu mimo.
podla mna zaujimavy a inspirativny clanok. hmm a ze si sa nedozvedel nic nove, tak toto bolo odjazdene na cestaku takze toho noveho nie je velmi co v karpatoch objavit (od baby na juh) ale napr 3KK vela ludi nepozna.
na poznavacky tu bol nedavno zaujimavy clanok o stupaniach v karpatoch nie len v okoli BA.

 
Pridaj komentár