Súťaž s cyklosmerovníkmi MTBIKER a SCK - ako spoločne prispievame k rozvoju cyklistiky

Súťaž s cyklosmerovníkmi MTBIKER a SCK - ako spoločne prispievame k rozvoju cyklistiky

2817 komentárov

redakcia 05.06.2020   Mtbiker Centrum Horska Cyklistika Slovensko Cykloturistika Cyklotrasy Sutaz Cestna Cyklistika Trasa

Spustili sme pre vás sľúbenú súťaž a prinášame vám informácie o tom, ako vznikla, aké sú jej pravidlá a ako ste sa do nej s nami v prvom kole zapojili.

 

Medzi zaujímavé aktivity, do ktorých sme sa minulý rok zapojili, bola podpora značenia našich cyklociest. Keďže dobré značenie je dôležitou súčasťou rozvoja cyklistiky, spojili sme sa so Slovenským cykloklubom (SCK) s cieľom podporiť jeho tvorbu a rozšírenie. O tom, ako táto spolupráca vznikla, sme písali v tomto článku.Samotná cyklistika zaznamenáva za posledné roky na Slovensku veľký rozvoj, čomu sa vzhľadom na krásy našej prírody nedá čudovať . S tým prirodzene súvisia aj pribúdajúce aktivity nadšencov, akými je aj spomínaný SCK. Toto občianske združenie vzniklo v roku 1994 a dnes je už riadnym členom Eúropskej cyklistickej federácie (ECF) a národným koordinátorom trás EuroVelo. V súčasnosti je vďaka ich aktivitám Slovensko pokryté cyklosmerovníkmi na väčšine územia.

Spoznajte nové miesta


Vďaka značeniu sa ani začínajúci cyklisti nemusia obávať vyraziť za zážitkami aj mimo svojich domácich lokalít a ľahko tam nájsť zaujímavé trasy. Spoločne s SCK sa snažíme podporiť rozvoj cyklistiky a prispievať tak nielen k rozširovaniu značenia v nových lokalitách, ale zároveň udržiavať tie existujúce v dobrom stave.Ako sa zapojiť do súťaže


A ako sme vám už dávnejšie sľúbili, tento rok sme do tejto aktivity zapojili aj vás prostredníctvom malej súťaže cez náš Instagram mtbiker_sk, ktorú sme nedávno spustili. Pravidlá sú jednoduché - keď počas výjazdu natrafíte na cyklosmerovník s MTBIKER tabuľkou, stačí si s ním spraviť peknú fotku, zverejniť ju na svojom IG profile a označiť hashtagom #mtbikersk. Je dôležité, aby išlo o príspevok a nie príbeh, nakoľko k príbehom sa nevieme spätne po 24 hodinách vrátiť a zozbierať ich.Každé dva týždne vyberieme najzaujímavejšie príspevky a za odmenu vám za ne pošleme balíčky s niekoľkými praktickými cyklodarčekmi. Zároveň ich prezdieľame v príbehoch na našom IG, takže prostredníctvom tejto súťaže sa s ostatnými podelíte o nové zaujímavé lokality.

Príspevky s cyklosmerovníkmi nemusia byť iba samostatné fotografie - veľmi vítané sú ako súčasť celého albumu z nejakého pekného výjazdu s tipmi na zaujímavý výlet. Spoločne tak aj vy s nami prispejete k rozvoju cyklistiky na Slovensku a spoznáme množstvo nových zákutí. Najkrajšie tipy na výlet odmeníme aj poukážkami na nákup v našom MTBIKER shope .Súťaž sa rozbieha a ani zďaleka ešte nekončí - v máji sme rozdali prvé darčeky a množstvo ďalších máme pre vás pripravených na celú sezónu. Takže veselo jazdite, foťte a zdieľajte s nami vaše výlety. V blízkej dobe bude na našom webe k dispozícii aj zoznam cyklosmerovníkov s mapou, takže vám pribudne malá pomôcka. Zatiaľ treba mať oči na stopkách a užívať si túto objavovaciu hru.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa už zapojili a tešíme sa na ďalších.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Bicykle ~ Horské bicykle)

Komentáre

Cykloturista 05.06.2020 (11:20)

9


A pripravíte nejakú súťaž aj pre nás, ktorí nie sme Instagram, Facebook a podobne pozitívny?

 
slavo Cykloturista 05.06.2020 (14:51)

0


Ahoj, mozeme vyskusat, skuste dat zopar tipov, co by sa vam pozdavalo...

Aktualne mame pozornost na gerlaching a este jednu mensiu nesutaznu aktivitu, ktoru ohlasime coskoro.

 
iron.hide Cykloturista 06.06.2020 (00:15)

3


facebook este v pohode, ale instac fakt nie, dakujem

 
Nicolla 05.06.2020 (14:33)

1


Ahoj, otázka možno od danej témy: Kto na SVK , resp. v jednotlivých regiónoch navrhuje a hlavne následne schvaľuje cyklotrasy? Díky

 
slavo Nicolla 05.06.2020 (14:53)

1


Ahoj, odpoved je viac komplexna, ale myslim, ze vacsinu zastresuje Slovensky cykloklub. Skus pozriet na nase 2 clanky a tam sa tomu trosku venujeme, hlavne ale ten rozhovor.

https://www.mtbiker.sk/clanky/11758/mtbiker-a-podpora-znacenia-na-slovensku-spolu-s-sck.html

https://www.mtbiker.sk/clanky/6794/rozhovor-s-predsedom-slovenskeho-cykloklubu-jurajom-hlatkym.html

 
dorwin slavo 09.06.2020 (10:18)

0


slavo a ako sa doplňaju smerovníky? popri nás ide Hontianska cyklomagistrála a nebyť len šípky "C" na telefonnom stĺpe tak nikto nevie kade ide. možno by to nebolo zle lepšie označiť, že o čo ide...

 
misto Nicolla 05.06.2020 (21:27)

0


Ahoj, je to veľmi komplexná téma. Navrhnúť trasy môže prakticky ktokoľvek, väčšina trás na Slovensku vznikla z podnetu cyklistov z regiónov. Kedysi sa to kreovalo veľa pri tlačených mapách na rôznych stretnutiach či akciách. V súčasnosti je množstvo podkladov v online priestore, s mnohými tipmi prispeli aj užívatelia tu na MTBikeri. Čo sa týka povolení, je to takisto dlhší proces a ku každej trase sa vyjadruje viacero subjektov. To už závisí od územia, vlastníckych vzťahov a podobne. Pokiaľ by ťa zaujímalo niečo konkrétnejšie, pýtaj sa či napíš správu.

 
Nicolla misto 16.06.2020 (15:43)

0


Pýtam sa len preto , že navrhnúť ,schváliť , označkovať a zaniesť do oficiálnej mapy cyklotrasu /č.5442/ z Nezbudskej Lúčky popod Starý hrad na chatu pod Suchým v Malej Fatre bolo podľa môjho názoru mrhanie času, energie a materiálu. Autorovi treba "poďakovať". A takýchto nezmyselných "cyklotrás" je na SVK celkom dosť.
Treba asi ísť po rozumy ku bratom za rieku Moravu ale aj tak prajem ľuďom v SCK veľa zdaru. Ahoj

 
misto Nicolla 16.06.2020 (16:09)

0


Ahoj. Ja sa spýtam takto: čo je nezmyselná cyklotrasa? Kto by teda mal rozhodnúť čo je zmysel a čo nezmysel? Nie všetko, čo by sme radi mali vyznačené sa totiž podarí vybaviť, lebo ochrana prírody, vlastníci, obhospodarovatelia, samosprávy,... množstvo trás sa nikdy nepodarí realizovať, lebo sa nepodarí získať povolenie. Niekedy treba riešiť alternatívu, ktorá nie je vhodná, no žiaľ iná možnosť v danom koridore nie je. V tomto prípade trasy v tejto časti riešila miesta organizácia cestovného ruchu. A daný úsek, ktorý popisuješ sa už ruší, lebo je na prd. Avšak na začiatku ho chceli vyznačiť, lebo na vyznačenie po ceste nedostali súhlas od urbáru.
A k tomu ČR - už je to obohraná pesnička, ale po aké rozumy? V prvom rade treba rozlišovať medzi budovaním infraštruktúry (cyklodníky, segregovaná doprava) a značením. Takisto medzi legislativou a možnosťami. Slovensko má ako jedna z mála krajín jednotný systém značenia pre cykloturistické trasy (iba 7 krajín z EÚ má jednotný systém). Ani v ČR ho nemajú a tak v lesoch nájdeš iné značenie na Šumave, iné v Javorníkoch a iné trebárs v Bílych Karpatoch. Netreba porovnávať jablká s hruškami. Bývam pri hranici s ČR, jazdím tu pravidelne a predstav si, že aj v ČR prebieha ťažba dreva, sú zničené lesné cesty, takisto majú vlastníkov a ochranu prírody a nie všetko je dovolené. Značenie je komplexná činnosť a v určitých prípadoch sa jedná o dlhodobý proces, ktorý nie vždy dopadne pozitívne. A množstvo trás sa po čase zruší, zmení, presmeruje, lebo sú nevhodné, nepouživané a pod. Ročne takto v SCK upravíme až 800 km trás. Rozumiem, že veľa ľudí nemá predstavu, čo to obnáša, treba sa preto radšej informovať. Vždy sa snažíme všetko vysvetliť, odkomunikovať.

 
Nicolla misto 16.06.2020 (17:10)

0


Ok, díky za vyčerpávajúcu odpoveď, nemám ďalšie otázky, ešte raz prajem veľa zdaru , trpezlivosti a energie.

 
radekkasik1 05.06.2020 (12:10)

0


Kdy bude Gerlaching? A budou se moct zapojit i Češi?

 
Imroman radekkasik1 05.06.2020 (12:48)

1


Cauko, vsetko sa pripravuje, dame coskoro vom par info na FB a IG ale koncom mesiaca rataj

 
mpower 05.06.2020 (14:20)

0


v okoli svojho domu som mal cyklocesty vyznacene, jedine co pribudlo bola reklamna tabulka mtbiker... 😁 marketing 👍

 
Gusto0 mpower 05.06.2020 (14:30)

1


"...a prispievať tak nielen k rozširovaniu značenia v nových lokalitách, ale zároveň udržiavať tie existujúce v dobrom stave."
chod napr. do okolia PD povozit sa po cyklotrasach - znacky uz nenajdes, Handlova podobne - C-ka skoncili na konci Handlovej, dalej uz len podla mapy. Chod do okolia Inovca - mapu ani nevytiahnes.
spravit kilometre cyklotras je jedna vec - ale udrzat ich aspon vyznacene v terene je uz vec druha.

 
mpower Gusto0 05.06.2020 (14:34)

0


ano robia dobru pracu, len hovorim ze toe trasy co ja chodim su a boli znacene inym oz. a aj udrziavane, jedine co pribudlo bola cedulka. amen.. ale podporujem ich v tom, nech znacia

 
misto mpower 05.06.2020 (21:21)

1


V SCK zastrešujeme viacero OZ s ktorými spolupracujeme naprieč Slovenskom. Či už sú to priamo naše kluby v regiónoch, ale aj iné spolupracujúce organizácie. Snažíme sa ich podporiť či už finančne, materiálne, ale i manažérsky a administratívne. Čiže nie všetky trasy sme robili priamo my

 
slavo mpower 05.06.2020 (14:56)

0


Ahoj, nasa podpora znackarov a aktivity SCK je roznoroda a znacenie tras sa da niekedy prirovnat k dokumentacii k stavbe dialnice, ked to prezeniem. Ale nejake kilometre mimo ineho pribudnu Viac o nasej aktivite si mozes precitat na https://www.mtbiker.sk/clanky/11758/mtbiker-a-podpora-znacenia-na-slovensku-spolu-s-sck.html

 
Pridaj komentár